Event Director:
John Gillette
Course Design:
Ralph Tolbert

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Just Jim G2 Troop 564 19:35 8:09 0:00    
2 Emma Siegrist F-14 DVOA 21:55 9:07 2:20 36.31 +14.0
3 Mark Duffalo M-14 Troop 564 22:40 9:26 3:05 35.11 +3.0
4 Angelica Frolenko F-12 22:41 9:27 3:06 35.08 +7.5
5 Tortoise and Hare G2 Troop 564 29:20 12:13 9:45    
6 Deuce and Bryce G2 Troop 564 37:12 15:30 17:37    
7 Madeline Duffalo G2 Troop 564 38:37 16:05 19:02    
8 Nicholas Scrocca M-12 Troop 564 39:49 16:35 20:14 19.98 -13.9
9 The Lone Rangers G3 Troop 564 41:51 17:26 22:16    
10 Three Muskateers G3 Troop 564 45:03 18:46 25:28    
11 Green Devils G3 Troop 564 45:53 19:07 26:18    
12 Troop 903 G5 47:00 19:35 27:25    
13 Aaron Hoover M-14 Troop 564 48:59 20:24 29:24 16.24 -21.5
14 Team Eel G3 Troop 564 59:57 24:58 40:22    
    
White Summary
Length 2.40km
Climb 40.0m
Num Controls 9
Average Time 37:10
Average Pace 15:29
Num Maps 14
Num Orienteers 30
Total Time 8:40:32
Total Distance 72.00km
Total Climb 1200.0m
Total Controls 270
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Oriana Riley F-16 DVOA 31:28 9:15 0:00 41.06 +10.3
2 Samuel Loustaunau M-14 QOC 32:23 9:31 0:55 39.90 0.0
3 Eddie Scheck M-16 DVOA 33:11 9:45 1:43 38.94 +0.1
4 Max Ahmed M-14 QOC 36:22 10:41 4:54 35.53 0.0
5 Team Damian G2 50:24 14:49 18:56    
6 Varienie Group G2 DVOA 55:08 16:12 23:40    
7 Andrew Foulk G2 BSA 58:14 17:07 26:46    
8 Patty Policelli F50+ DVOA 1:00:36 17:49 29:08 21.32 -0.1
9 Tegan Kelsall F40+ DVOA 1:01:42 18:08 30:14 20.94 -3.3
10 Toby Kelsall M-10 DVOA 1:10:31 20:44 39:03 18.32 0.0
11 Team Brat G3 1:12:54 21:26 41:26    
12 Carla Berard G2 QOC 1:15:19 22:09 43:51    
13 Family Eldridge G4 none 1:28:06 25:54 56:38    
14 Kathy Urban F70+ DVOA 1:48:40 31:57 77:12 11.89 -5.7
    
Yellow Summary
Length 3.40km
Climb 75.0m
Num Controls 10
Average Time 59:38
Average Pace 17:32
Num Maps 14
Num Orienteers 23
Total Time 13:54:58
Total Distance 78.20km
Total Climb 1725.0m
Total Controls 230
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Erik Eddy M-21+ DVOA 35:12 7:39 0:00 60.33 -4.1
2 Ivan Burashnikov M-18 44:36 9:41 9:24 47.62 -0.2
3 Victor Frolenko M-16 52:30 11:24 17:18 40.45 -6.8
4 Alexis Merka F-14 QOC 52:30 11:24 17:18 40.45 0.0
5 Allison Brown F35+ QOC 53:52 11:42 18:40 39.43 0.0
6 Bill Mebane M45+ 54:03 11:45 18:51 39.29 -2.4
7 Bill Seymour G2 57:00 12:23 21:48    
8 Inara Granovskiy G2 QOC 58:59 12:49 23:47    
9 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 1:08:00 14:46 32:48 31.23 -0.3
10 Katherine Moss F45+ DVOA 1:08:20 14:51 33:08 31.08 -2.8
11 Frank Travis G2 1:09:24 15:05 34:12    
12 Laura Linville F35+ QOC 1:10:52 15:24 35:40 29.97 0.0
13 Ylva Kelsall F45+ DVOA 1:11:34 15:33 36:22 29.68 +0.7
14 Mark Kern M70+ DVOA 1:12:36 15:46 37:24 29.25 +0.0
15 Paul Schumann M55+ DVOA 1:20:40 17:32 45:28 26.33 -0.9
16 Ursula MacMullan F35+ 1:22:45 17:59 47:33 25.66 0.0
17 Pat Burton F60+ DVOA 2:01:30 26:24 86:18 17.48 +1.0
  Pat Keim F60+ SVO DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.60km
Climb 125.0m
Num Controls 9
Average Time 65:33
Average Pace 14:15
Num Maps 18
Num Orienteers 21
Total Time 22:45:15
Total Distance 96.60km
Total Climb 2625.0m
Total Controls 189
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-16 DVOA 26:53 6:24 0:00 70.62 -6.5
2 Angelica Riley F45+ DVOA 34:56 8:19 8:03 54.34 -4.8
3 Kirsten Mayland F-14 DVOA 41:06 9:47 14:13 46.19 -2.6
4 Ron Bortz M65+ DVOA 41:13 9:48 14:20 46.06 +0.7
5 Peggy Dickison F55+ QOC 41:43 9:55 14:50 45.51 +0.6
6 Francis Hogle M70+ QOC 42:18 10:04 15:25 44.88 +7.4
7 Kathleen Lennon F55+ QOC 43:11 10:16 16:18 43.96 -1.3
8 Nikolay Frolenko M45+ 48:01 11:25 21:08 39.54 +2.5
9 Mark Frank M60+ DVOA 49:07 11:41 22:14 38.65 -0.2
10 William Wright M65+ QOC 49:38 11:49 22:45 38.25 0.0
11 Gary Smith M45+ QOC 51:10 12:10 24:17 37.10 0.0
12 Mark Mace M65+ QOC 51:13 12:11 24:20 37.07 0.0
13 Kris Beecroft M55+ QOC 51:20 12:13 24:27 36.98 0.0
14 Mary Frank F55+ DVOA 53:56 12:50 27:03 35.20 +6.9
15 Bob Fink M65+ DVOA 55:28 13:12 28:35 34.23 -4.1
16 Denis Petukhov M35+ 55:50 13:17 28:57 34.00 +2.0
17 Tim Walsh M65+ DVOA 57:23 13:39 30:30 33.08 +9.1
18 Bob Gross M60+ DVOA 59:51 14:15 32:58 31.72 +0.4
19 Don Fish M65+ QOC 1:01:12 14:34 34:19 31.02 0.0
20 Petya Aleksieva F-20 QOC 1:02:02 14:46 35:09 30.60  
21 John Landers M60+ QOC 1:02:11 14:48 35:18 30.53 +0.2
22 Ed Scott M70+ DVOA 1:02:40 14:55 35:47 30.29 -1.6
23 Kim McCane M65+ DVOA 1:04:22 15:19 37:29 29.49 +2.1
24 John Ort M65+ DVOA 1:04:40 15:23 37:47 29.36 +2.2
25 Janet Tryson F60+ DVOA 1:08:09 16:13 41:16 27.86 -9.0
26 Robert Frank M-21+ DVOA 1:23:52 19:58 56:59 22.64 -0.1
27 Dave Urban M70+ DVOA 1:24:30 20:07 57:37 22.47 +1.5
28 Michael Newman M65+ QOC 1:34:26 22:29 67:33 20.10 0.0
29 Amy Louden F50+ QOC 1:40:21 23:53 73:28 18.92 +0.5
30 Tavia Sullens F-21+ QOC 1:40:52 24:00 73:59 18.82 0.0
31 Suzanne Shelden F55+ QOC 1:46:46 25:25 79:53 17.78 0.0
32 Dave Morgan M80+ DVOA 1:49:32 26:04 82:39 17.33 -2.2
33 Evgenia Matveeva F55+ QOC 2:11:32 31:19 104:39 14.43 0.0
34 Beth Ann Stasiowski F65+ QOC 3:06:26 44:23 159:33 10.18 0.0
  Bradley Hall M55+ DVOA DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.20km
Climb 75.0m
Num Controls 7
Average Time 67:35
Average Pace 16:05
Num Maps 35
Num Orienteers 35
Total Time 39:50:13
Total Distance 147.00km
Total Climb 2625.0m
Total Controls 245
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ted Good M50+ QOC 40:20 7:28 0:00 64.46 +0.1
2 Andras Revesz M55+ DVOA 40:26 7:29 0:06 64.30 -1.6
3 Dima Paulau M40+ 42:25 7:51 2:05 61.29 +7.0
4 Istvan Nagy M55+ DVOA 43:03 7:58 2:43 60.39 -0.9
5 Tom Overbaugh M55+ DVOA 43:19 8:01 2:59 60.02 +2.7
6 Len Policelli M50+ DVOA 44:58 8:19 4:38 57.81 +7.4
7 John Campbell M60+ DVOA 45:14 8:22 4:54 57.47 +3.7
8 Gavin Weise M40+ QOC 45:46 8:28 5:26 56.80  
9 Petr Hartman M55+ DVOA 46:30 8:36 6:10 55.91 -2.0
10 Brian Loustaunau M35+ QOC 46:48 8:40 6:28 55.55 0.0
11 Rick Oliver M55+ QOC 47:04 8:42 6:44 55.24 0.0
12 Nadim Ahmed M55+ QOC 47:38 8:49 7:18 54.58 -2.5
13 Corinne Mayland F45+ DVOA 50:15 9:18 9:55 51.74 +3.8
14 Fred Reed M55+ DVOA 50:57 9:26 10:37 51.03 +7.2
15 Pavlina Brautigam F55+ HVO 53:56 9:59 13:36 48.20 0.0
16 Diana Aleksieva F-18 QOC 54:44 10:08 14:24 47.50 +0.2
17 Tom Strat M60+ QOC 56:15 10:25 15:55 46.22 0.0
18 Svetlana Frolenko F40+ 56:57 10:32 16:37 45.65 +2.3
19 Greg Lennon M60+ QOC 57:38 10:40 17:18 45.11 -1.9
20 Glen Tryson M60+ DVOA 57:53 10:43 17:33 44.91 -4.5
21 Charles Carrick M50+ 58:30 10:50 18:10 44.44 +5.0
22 JP Landers M-21+ QOC 1:03:49 11:49 23:29 40.74 +6.0
23 Jody Landers M60+ QOC 1:05:49 12:11 25:29 39.50 0.0
24 Brian Supplee M60+ DVOA 1:06:14 12:15 25:54 39.25 -2.2
25 Ann MacMullan F45+ DVOA 1:06:48 12:22 26:28 38.92 +1.2
26 Paul Hession M-20 QOC 1:07:11 12:26 26:51 38.70 +2.0
27 Ron Barron M60+ DVOA 1:10:29 13:03 30:09 36.88 +1.7
28 Bob Agosta M60+ DVOA 1:16:44 14:12 36:24 33.88 +2.9
29 Steve Camp M-20 QOC 1:16:46 14:12 36:26 33.87 0.0
30 Sue Heckler F50+ DVOA 1:22:03 15:11 41:43 31.68 +3.3
31 Diane Reider F50+ DVOA 1:23:12 15:24 42:52 31.25 -7.0
32 Julie Keim F35+ SVO 1:23:14 15:24 42:54 31.23 -5.9
33 Kelly Urckfitz F50+ ROC 1:28:13 16:20 47:53 29.47 0.0
34 Robert Rich M50+ QOC 1:29:14 16:31 48:54 29.13 0.0
35 Carol Kluchinski F50+ 1:44:35 19:22 64:15 24.86 -0.9
36 Bob Burton M50+ DVOA 1:45:58 19:37 65:38 24.53 -4.8
37 Jane Leggett F60+ QOC 1:46:16 19:40 65:56 24.46 0.0
38 Rick Whiffen M70+ DVOA 1:47:24 19:53 67:04 24.21 +2.9
39 Craig Shelden M50+ QOC 1:48:16 20:02 67:56 24.01 0.0
40 Steve Mones M60+ QOC 1:57:18 21:43 76:58 22.16 -3.1
41 Larry Geist M65+ DVOA 2:00:40 22:20 80:20 21.54 -0.7
    
Green Summary
Length 5.40km
Climb 135.0m
Num Controls 10
Average Time 67:49
Average Pace 12:33
Num Maps 41
Num Orienteers 41
Total Time 46:20:49
Total Distance 221.40km
Total Climb 5535.0m
Total Controls 410
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Turner Leigh M-18 QOC 52:43 6:30 0:00 78.12 0.0
2 Gregory Balter M50+ DVOA 57:32 7:06 4:49 71.58 +0.2
3 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 59:00 7:17 6:17 69.80 -8.6
4 Vadim Masalkov M45+ DVOA 59:30 7:20 6:47 69.21 -4.8
5 Florin Tencariu M40+ DVOA 1:03:03 7:47 10:20 65.31 +5.0
6 Jason Urckfitz M45+ ROC 1:08:49 8:29 16:06 59.84 +0.9
7 David Oxenstierna M55+ HVO 1:09:49 8:37 17:06 58.98 -6.8
8 Videlin Aleksiev M45+ QOC 1:11:06 8:46 18:23 57.92 -2.0
9 Kim Jepsen M45+ QOC 1:12:46 8:59 20:03 56.59 0.0
10 Daniel Quinn M55+ QOC 1:15:12 9:17 22:29 54.76 0.0
11 Justin Woodson M45+ QOC 1:15:34 9:19 22:51 54.49 0.0
12 Brennen Hall M-18 DVOA 1:18:25 9:40 25:42 52.51 -0.5
13 Jared Silk M35+ QOC 1:20:44 9:58 28:01 51.01 0.0
14 Aaron Linville M35+ QOC 1:33:16 11:30 40:33 44.15 0.0
    
Red Summary
Length 8.10km
Climb 185.0m
Num Controls 11
Average Time 69:49
Average Pace 8:37
Num Maps 14
Num Orienteers 14
Total Time 16:17:29
Total Distance 113.40km
Total Climb 2590.0m
Total Controls 154
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ DVOA 55:56 6:04 0:00 90.86 +0.4
2 Wyatt Riley M40+ DVOA 1:06:01 7:10 10:05 76.98 -4.2
3 Samuel Kolins M-21+ DVOA 1:07:25 7:19 11:29 75.38 -2.8
4 Jon Torrance M45+ QOC 1:08:13 7:24 12:17 74.50 +0.7
5 Patrick Shannon M35+ DVOA 1:16:10 8:16 20:14 66.72 +1.3
6 Hugh MacMullan IV M50+ DVOA 1:17:50 8:27 21:54 65.29 +2.8
7 Ryan Stasiowski M-21+ QOC 1:23:06 9:01 27:10 61.16 0.0
8 Victor Lin M35+ QOC 1:23:32 9:04 27:36 60.84 0.0
9 Mike Stasiowski M50+ QOC 1:36:12 10:27 40:16 52.83 0.0
    
Blue Summary
Length 9.20km
Climb 300.0m
Num Controls 15
Average Time 74:56
Average Pace 8:08
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 11:14:25
Total Distance 82.80km
Total Climb 2700.0m
Total Controls 135
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:145
Orienteers:173
Time:159:03:41
Distance:811.40 km
Climb:19000.0 m
Ctrls:1633
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.