Event Director:
Roger Hartley
Course Design:
Erik Eddy

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Grant DeMorro M-12 QOC 0:28:40 10:14 0:00 36.46 -4.4
2 William Mayland M-12 DVOA 0:30:23 10:51 1:43 34.40 -0.1
3 Ousmane Dieng M-12 QOC 0:34:49 12:26 6:09 30.02 +4.5
4 Patrick Hession M-14 QOC 0:40:08 14:20 11:28 26.04 0.0
5 Nicole Aleksieva F-10 QOC 0:47:53 17:06 19:13 21.83  
    
White Summary
Length 2.80km
Climb 25.0m
Num Controls 14
Average Time 36:22
Average Pace 12:59
Num Maps 5
Num Orienteers 5
Total Time 3:01:53
Total Distance 14.00km
Total Climb 125.0m
Total Controls 70
White Rankings

 

White Rec

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Peter Campbell M-10 COC 0:51:27 18:22 0:00    
2 BSA Troop 98 A-5 G5 1:04:11 22:55 12:44    
3 BSA Troop 98 B-4 G4 1:12:48 26:00 21:21    
4 Betsy Hawes F70+ HVO 1:19:23 28:21 27:56    
5 Susan Roese F-18 1:28:29 31:36 37:02    
    
White Summary
Length 2.80km
Climb 25.0m
Num Controls 14
Average Time 71:15
Average Pace 25:27
Num Maps 5
Num Orienteers 12
Total Time 5:56:18
Total Distance 33.60km
Total Climb 300.0m
Total Controls 168
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chris Merio M-14 QOC 0:48:01 11:25 0:00 60.57 +3.1
2 Kirsten Mayland F-14 DVOA 0:53:28 12:43 5:27 54.39 +4.2
3 Carlton Ashby M-14 QOC 0:58:16 13:52 10:15 49.91 -3.2
4 Jett Montes M-16 QOC 1:17:47 18:31 29:46 37.39 0.0
5 Matthew Moore   QOC 1:24:51 20:12 36:50 34.27 0.0
6 Angelica Frolenko F-12 1:34:09 22:25 46:08 30.89 +4.3
  Alexandra Oxenstierna F-14 HVO DNS --- ---    
  Max Ahmed M-14 QOC MP --- ---    
  Lamar Jordan M-14 QOC MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 4.20km
Climb 85.0m
Num Controls 14
Average Time 69:25
Average Pace 16:31
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 9:20:33
Total Distance 37.80km
Total Climb 765.0m
Total Controls 126
Yellow Rankings

 

Yellow Rec

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Cook M-21+ 1:14:16 17:40 0:00    
2 Christina Morrow F-18 1:14:26 17:43 0:10    
3 Darina Pavlava Family 3 G3 DVOA 1:55:14 27:26 40:58    
4 Pat Keim F60+ SVO 2:15:59 32:22 61:43    
    
Yellow Summary
Length 4.20km
Climb 85.0m
Num Controls 14
Average Time 99:58
Average Pace 23:48
Num Maps 4
Num Orienteers 6
Total Time 6:39:55
Total Distance 25.20km
Total Climb 510.0m
Total Controls 84
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Spencer Myers M-18 USMAOC 0:45:53 9:10 0:00 66.41 -3.7
2 Kevin Wolgast M-20 USMAOC 0:54:19 10:51 8:26 56.10 +19.8
3 Branton Fletcher M-20 USMAOC 0:59:15 11:51 13:22 51.43 +5.2
4 Zachary Aloma M-20 USMAOC 1:17:00 15:24 31:07 39.57 -2.4
5 Brennan Stone M-18 QOC 1:18:00 15:36 32:07 39.07 0.0
6 Thomas Aldhizer M-20 USMAOC 1:21:37 16:19 35:44 37.33 +3.1
7 Marco Calderon M35+ DVOA 1:26:14 17:14 40:21 35.34 +14.0
8 Julianne Meany F-20 USMAOC 1:26:35 17:19 40:42 35.19 +3.1
9 Samuel Haseman M-18 USMAOC 1:32:24 18:28 46:31 32.98 +0.1
10 Oriana Riley F-16 DVOA 1:40:53 20:10 55:00 30.20 -1.2
11 Jack Whalen M-21+ USMAOC 1:43:58 20:47 58:05 29.31 -10.1
12 Anna Campbell F-12 COC 1:48:48 21:45 62:55 28.01 +2.1
13 Elijah Parrott M-18 USMAOC 1:56:22 23:16 70:29 26.19 +3.0
14 Jennifer Laughlin F-21+ CNYO 2:00:38 24:07 74:45 25.26 0.0
15 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 2:28:17 29:39 102:24 20.55 -9.4
    
Orange Summary
Length 5.00km
Climb 130.0m
Num Controls 13
Average Time 90:40
Average Pace 18:08
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 22:40:13
Total Distance 75.00km
Total Climb 1950.0m
Total Controls 195
Orange Rankings

 

BrownY

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sharon Crawford F70+ RMOC 0:51:56 13:40 0:00 48.92 0.0
2 Judith Dickinson F75+ HVO 1:01:51 16:16 9:55 41.07 0.0
3 Valentina Grigoryeva F75+ HVO 1:17:28 20:23 25:32 32.79 0.0
4 Guy Olsen M60+ HVO 1:18:05 20:32 26:09 32.53 +4.1
5 Dennis Porter M60+ DVOA 1:20:00 21:03 28:04 31.76 -1.5
6 Lynette Walker F75+ WCOC 1:22:48 21:47 30:52 30.68 0.0
7 Amy Winston F45+ RMOC 1:33:48 24:41 41:52 27.08 0.0
8 Larry Berman M80+ CSU 1:39:54 26:17 47:58 25.43 0.0
9 Amy Louden F50+ QOC 2:21:29 37:13 89:33 17.96 -0.5
10 Dave Morgan M80+ DVOA 2:26:03 38:26 94:07 17.39 -2.2
11 Claire Dell F75+ OCIN 2:32:15 40:03 100:19 16.69 0.0
  Ed Hicks M80+ HVO DNS --- ---    
  Sara Mae Berman F80+ CSU DNF --- ---    
  Kathy Urban F70+ DVOA DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.80km
Climb 65.0m
Num Controls 11
Average Time 96:52
Average Pace 25:29
Num Maps 14
Num Orienteers 14
Total Time 20:43:53
Total Distance 53.20km
Total Climb 910.0m
Total Controls 154
Brown Rankings

 

BrownX

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Nolan M65+ QOC 0:44:07 10:15 0:00 58.11 +4.9
2 Stephen Tarry M65+ UNO 0:51:17 11:55 7:10 49.99 -1.4
3 Kenneth Walker Sr. M65+ CSU 0:53:52 12:31 9:45 47.59 0.0
4 Karen Muffatti F55+ WCOC 0:58:19 13:33 14:12 43.96 -1.5
5 Clare Durand F55+ LAOC 1:02:49 14:36 18:42 40.81 0.0
6 Roger Underwood M75+ NEOC 1:04:01 14:53 19:54 40.05 0.0
7 Bob Bullions M70+ HVO 1:04:12 14:55 20:05 39.93 0.0
8 Nancy Duprey F55+ UNO 1:05:43 15:16 21:36 39.01 0.0
9 Janet Tryson F60+ EMPO 1:05:53 15:19 21:46 38.91 -0.7
10 Allan Newman M70+ SMOC 1:06:28 15:27 22:21 38.57 0.0
11 Janet Findlay F60+ EMPO 1:06:47 15:31 22:40 38.39 0.0
12 Bruce Zeidman M75+ DVOA 1:07:26 15:40 23:19 38.02 +4.7
13 Trisha Underwood F55+ NEOC 1:07:40 15:44 23:33 37.89 0.0
14 Philip Hawkes-Teeter M70+ EMPO 1:10:29 16:23 26:22 36.37 0.0
15 George Walker M70+ WCOC 1:11:41 16:40 27:34 35.76 0.0
16 Geoffrey Connor M75+ HVO 1:17:59 18:08 33:52 32.87 0.0
17 Bob Fink M65+ DVOA 1:21:07 18:51 37:00 31.60 -8.3
18 John Ort M65+ DVOA 1:26:45 20:10 42:38 29.55 -1.0
19 Eric Bressler M65+ LIOC 1:27:57 20:27 43:50 29.15 0.0
20 Mark Kern M70+ DVOA 1:32:40 21:33 48:33 27.67 -4.7
21 Keg Good F60+ QOC 1:40:29 23:22 56:22 25.51 0.0
22 Larry Pedersen M70+ TSN 1:42:58 23:56 58:51 24.90 0.0
23 Deb Samans F65+ DVOA 1:53:10 26:19 69:03 22.65 -0.7
24 Donna Terefenko F60+ DVOA 1:54:33 26:38 70:26 22.38 +1.7
25 Karen Ort F65+ DVOA 1:56:03 26:59 71:56 22.09 +1.8
26 Susan Hawkes-Teeter F65+ EMPO 1:57:11 27:15 73:04 21.88 0.0
27 George Hawes M75+ HVO 1:57:14 27:15 73:07 21.87 -1.5
28 Dave Urban M70+ DVOA 2:03:51 28:48 79:44 20.70 -1.1
29 Anne Ledbetter F55+ GAOC 2:13:36 31:04 89:29 19.19 0.0
30 Ron Wood M75+ DVOA 2:17:30 31:58 93:23 18.64 -7.6
31 Larry Geist M65+ DVOA 2:23:43 33:25 99:36 17.84 -4.7
  Kathleen Lennon F55+ QOC DNS --- ---    
  Ed Niemann M65+ DVOA DNS --- ---    
  Chuck Spalding M70+ BAOC DNS --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.30km
Climb 85.0m
Num Controls 11
Average Time 86:41
Average Pace 20:09
Num Maps 34
Num Orienteers 34
Total Time 44:47:30
Total Distance 146.20km
Total Climb 2890.0m
Total Controls 374
Brown Rankings

 

GreenX

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Gregory Balter M50+ DVOA 0:53:05 8:25 0:00 71.16 -0.2
2 Petr Hartman M55+ DVOA 0:55:43 8:50 2:38 67.80 +8.5
3 Andras Revesz M55+ DVOA 1:01:00 9:40 7:55 61.92 -4.4
4 JP Lande M55+ RMOC 1:01:30 9:45 8:25 61.42 0.0
5 Istvan Nagy M55+ QOC 1:02:19 9:53 9:14 60.62 -1.8
6 Nadim Ahmed M55+ QOC 1:03:23 10:03 10:18 59.60 +2.5
7 Len Policelli M50+ DVOA 1:08:34 10:53 15:29 55.09 +3.6
8 MIHAI VERES M55+ 1:09:39 11:03 16:34 54.23  
9 Glen Tryson M60+ EMPO 1:10:40 11:13 17:35 53.45 +4.6
10 Tony Muffatti M60+ WCOC 1:13:51 11:43 20:46 51.15 -5.2
11 Jesson Penaflor M-21+ USMAOC 1:18:21 12:26 25:16 48.21 +3.2
12 Mitch Collinsworth M55+ ROC 1:20:19 12:44 27:14 47.03 -3.0
13 Craig Weber M60+ HVO 1:21:21 12:54 28:16 46.43 0.0
14 David Hunter M65+ EMPO 1:23:43 13:17 30:38 45.12 0.0
15 Csaba Tiszttarto M45+ 1:24:29 13:24 31:24 44.71 +4.9
16 Brennen Hall M-18 DVOA 1:25:51 13:37 32:46 44.00 -9.2
17 David Muench M-16 QOC 1:30:07 14:18 37:02 41.92 0.0
18 David Middleton M-18 QOC 1:33:04 14:46 39:59 40.59 +1.7
19 Dmitry Lavrov M55+ DVOA 1:33:06 14:46 40:01 40.57 +8.3
20 Scott Thatcher M55+ DVOA 1:35:00 15:04 41:55 39.76 -8.6
21 Josh Henriques M-18 QOC 1:42:11 16:13 49:06 36.97 +0.5
22 Paul Hession M-20 QOC 1:48:37 17:14 55:32 34.78 -2.0
23 Richard H Ebright M55+ DVOA 2:39:22 25:17 106:17 23.70 -3.5
24 Yuri Zakrevski M-21+ HVO 2:40:19 25:26 107:14 23.56 -7.7
25 Bob Rycharski M60+ DVOA 2:45:47 26:18 112:42 22.79 -5.7
  Greg Ehrensing M55+ BAOC DNS --- ---    
  Greg Lennon M60+ QOC DNS --- ---    
  David McCombs M45+ QOC DNF --- ---    
  Joseph Heindrichs M-18 USMAOC MP --- ---    
    
Green Summary
Length 6.30km
Climb 180.0m
Num Controls 15
Average Time 88:03
Average Pace 13:58
Num Maps 29
Num Orienteers 29
Total Time 37:49:27
Total Distance 182.70km
Total Climb 5220.0m
Total Controls 435
Green Rankings

 

GreenY

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Victoria Campbell F40+ COC 0:54:09 10:24 0:00 55.86 -0.0
2 Albina Zakrevski F50+ HVO 1:04:32 12:24 10:23 46.87 +7.6
3 Peggy Dickison F55+ OK 1:08:10 13:06 14:01 44.37 -0.6
4 Diana Aleksieva F-18 QOC 1:08:21 13:08 14:12 44.26 -3.7
5 Svetlana Frolenko F40+ 1:13:53 14:12 19:44 40.94 -8.1
6 Aralena Shala F-21+ USMAOC 1:16:29 14:42 22:20 39.55 +9.2
7 Julie Keim F35+ SVO 1:23:15 16:00 29:06 36.33 -2.7
8 Katherine Moss F45+ DVOA 1:42:59 19:48 48:50 29.37 -4.1
9 Petya Aleksieva F-20 QOC 1:48:29 20:51 54:20 27.88  
  Florence Tan M50+ QOC DNS --- ---    
  Allison Brown F35+ QOC DNS --- ---    
  Kelly Urckfitz F50+ ROC MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.20km
Climb 155.0m
Num Controls 12
Average Time 77:48
Average Pace 14:57
Num Maps 12
Num Orienteers 12
Total Time 14:02:29
Total Distance 62.40km
Total Climb 1860.0m
Total Controls 144
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-16 DVOA 1:15:25 7:56 13:36 73.79 -2.1
2 Joe Brautigam M55+ WCOC 1:18:40 8:16 16:51 70.74 -5.4
3 Violeta Feliciano F-21+ Other 1:22:03 8:38 20:14 67.82 0.0
4 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 1:22:17 8:39 20:28 67.63 -11.0
5 Sergiy Gnatiouk M50+ HVO 1:24:09 8:51 22:20 66.13 -1.4
6 Gino Saponari M-20 USMAOC 1:26:51 9:08 25:02 64.07 -4.3
7 Marek Filicko M45+ Other 1:28:29 9:18 26:40 62.89 0.0
8 Ted Good M50+ QOC 1:29:56 9:28 28:07 61.88 -1.5
9 Jonathan Campbell M40+ COC 1:30:18 9:30 28:29 61.62 +0.0
10 Luke Eckstein M-20 USMAOC 1:30:54 9:34 29:05 61.22 +8.9
11 David Sayles M-20 USMAOC 1:33:49 9:52 32:00 59.31 -0.3
12 Kseniya Popova F-21+ HVO 1:35:16 10:01 33:27 58.41 0.0
13 Jason Urckfitz M45+ ROC 1:35:54 10:05 34:05 58.03 -0.9
14 David Oxenstierna M55+ HVO 1:38:41 10:23 36:52 56.39 -9.6
15 Evalin Brautigam F-21+ WCOC 1:43:28 10:53 41:39 53.78 0.0
16 Gavin Weise M40+ QOC 1:44:06 10:57 42:17 53.46  
17 Riley Eck M-20 USMAOC 1:48:42 11:26 46:53 51.19 -4.0
18 James Richie M-20 USMAOC 1:49:06 11:29 47:17 51.01 -2.4
19 Sam Marinace M-16 QOC 1:53:55 11:59 52:06 48.85 0.0
20 Brigitte Bordelon F-20 USMAOC 2:07:26 13:24 65:37 43.67 -4.2
21 Victor Frolenko M-16 2:08:55 13:34 67:06 43.17 -4.3
22 Jessica Johnson F-21+ USMAOC 2:25:31 15:19 83:42 38.24 -1.4
23 Collin Parker M-20 USMAOC 2:36:44 16:29 94:55 35.50 +1.1
  Sergei Ryzhkov M-21+ DVOA DNS --- ---    
  Dan Mayland M45+ DVOA DNF --- ---    
  Angelica Riley F45+ DVOA DNF --- ---    
  J-J Cote M55+ LROC MP --- ---    
  Andrey Grechko M40+ DVOA MP --- ---    
    
Red Summary
Length 9.50km
Climb 305.0m
Num Controls 21
Average Time 101:19
Average Pace 10:39
Num Maps 28
Num Orienteers 28
Total Time 44:23:15
Total Distance 266.00km
Total Climb 8540.0m
Total Controls 588
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Greg Ahlswede M-21+ DVOA 1:23:31 6:44 0:00 103.09 +11.1
2 Jordan Laughlin M-21+ CNYO 1:28:40 7:09 5:09 97.10 0.0
3 Boris Granovskiy M35+ QOC 1:44:59 8:27 21:28 82.01 0.0
4 Peter Zakrevski M-18 HVO 1:46:24 8:34 22:53 80.92 +3.0
5 Wyatt Riley M40+ DVOA 1:51:23 8:58 27:52 77.30 -4.9
6 Luis Enrique Nogueira de la Muela M-21+ Other 1:54:08 9:12 30:37 75.43 -16.8
7 William Whitaker M-21+ USMAOC 1:57:07 9:26 33:36 73.51 +0.0
8 Gheorghe Fala M-21+ OCIN 1:57:18 9:27 33:47 73.40 0.0
9 Jon Torrance M45+ QOC 1:57:52 9:30 34:21 73.04 -0.7
10 George Grindley M-21+ USMAOC 2:00:38 9:43 37:07 71.37 0.0
11 Patrick Shannon M35+ DVOA 2:08:11 10:20 44:40 67.17 +2.3
12 Matthew Brooks M-21+ USMAOC 2:09:41 10:27 46:10 66.39 0.0
13 Videlin Aleksiev M45+ QOC 2:10:20 10:30 46:49 66.06 +6.6
14 Michael Bruce M-21+ USMAOC 2:20:18 11:18 56:47 61.36 0.0
15 Sam Jones M-21+ USMAOC 2:27:22 11:53 63:51 58.42 +7.0
16 Mark Vernon M-21+ Other 2:29:19 12:02 65:48 57.66 0.0
17 Jeremy Colgan M45+ HVO 2:37:34 12:42 74:03 54.64 +4.6
18 David Weinmann M-21+ USMAOC 2:46:01 13:23 82:30 51.86 +1.7
19 John Crowther M45+ RMOC 2:51:35 13:50 88:04 50.18 0.0
  Stephen Maslink M-21+ USMAOC DNS --- ---    
  Justin Augustine M-20 USMAOC MP --- ---    
    
Blue Summary
Length 12.40km
Climb 415.0m
Num Controls 26
Average Time 126:26
Average Pace 10:11
Num Maps 21
Num Orienteers 21
Total Time 42:13:56
Total Distance 260.40km
Total Climb 8715.0m
Total Controls 546
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:176
Orienteers:185
Time:251:39:22
Distance:1156.50 km
Climb:31785.0 m
Ctrls:2884
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.