Event Director:
 
Course Design:
Bob Burg

WHITE

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel Fedorov M-10 DVOA 26:47 12:10 0:00 48.53 -29.6
2 Alexander Rosario M-16 Colts Neck 37:02 16:49 10:15 35.10 0.0
3 Natalie O'Connor F-14 Colts Neck 43:28 19:45 16:41 29.90 0.0
4 Albert Yodakis M-16 Colts Neck 53:53 24:29 27:06 24.12 0.0
5 Sadie Gray F-14 Colts Neck 54:06 24:35 27:19 24.02 0.0
6 Juliana Vasquez F-14 Colts Neck 1:03:25 28:49 36:38 20.50 0.0
7 Petrosino Dominick M-14 Colts Neck 1:10:01 31:49 43:14 18.56 0.0
8 Julianna Pabon F-16 Colts Neck 1:15:43 34:25 48:56 17.17 0.0
9 John Kalicki M55+ DVOA 1:23:21 37:53 56:34 15.59 -9.4
    
White Summary
Length 2.20km
Climb 42.0m
Num Controls 12
Average Time 56:25
Average Pace 25:38
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 8:27:46
Total Distance 19.80km
Total Climb 378.0m
Total Controls 108
White Rankings

 

YELLOW

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Joshua Katsnelson M-14 Colts Neck 31:30 9:50 0:00 42.35 +7.5
2 Brian O'Connor M-21+ Colts Neck 38:46 12:06 7:16 34.41 +3.5
3 Marisa Maglaty F-21+ none 41:16 12:53 9:46 32.33 0.0
4 Darina Paulau F45+ DVOA 44:09 13:47 12:39 30.21 +8.6
5 Elijah Boza M-14 Colts Neck 48:42 15:13 17:12 27.39 +3.4
6 Caileigh Siedenburg F-14 Colts Neck 51:19 16:02 19:49 25.99 +4.9
7 Michael Petruzzi M-14 Colts Neck 54:09 16:55 22:39 24.63 -12.1
8 Ava DeRosa F-14 Colts Neck 55:05 17:12 23:35 24.22 -14.2
9 Olivia Barwicki F-14 Colts Neck 57:28 17:57 25:58 23.21 -8.7
10 Tim Gehman M50+ 1:06:49 20:52 35:19 19.96 -2.3
11 Pat Burton F65+ DVOA 1:08:14 21:19 36:44 19.55 -3.2
12 Ursula MacMullan F40+ DVOA 1:08:26 21:23 36:56 19.49 +1.7
13 Christian Dantagnan M50+ none 1:10:15 21:57 38:45 18.99 -3.3
14 Erin McCardell F40+ DVOA 1:14:26 23:15 42:56 17.92  
15 Irina Pavlava F45+ 1:15:17 23:31 43:47 17.72 -13.9
16 Mark Masalkov M-10 DVOA 1:19:25 24:49 47:55 16.80 -1.4
17 Brynn Mahoney F-14 Colts Neck 1:19:30 24:50 48:00 16.78 -5.5
18 Olivia Gehman F-14 Colts Neck 1:32:24 28:52 60:54 14.44 -6.6
19 Albert & Sadie G2 DVOA 1:34:20 29:28 62:50 14.14  
20 Anthony Venti M60+ none 2:08:22 40:06 96:52 10.39  
21 Jennifer Lovey F50+ 2:20:52 44:01 109:22 9.47 -1.8
  Kathleen Urban F75+ DVOA MP --- ---    
  Linda Agosta F65+ DVOA MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.20km
Climb 48.0m
Num Controls 12
Average Time 69:33
Average Pace 21:44
Num Maps 23
Num Orienteers 24
Total Time 27:01:11
Total Distance 76.80km
Total Climb 1152.0m
Total Controls 288
Yellow Rankings

 

ORANGE

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Nicholas Siedenburg M-18 Colts Neck 1:00:40 13:47 0:00 43.31 +17.8
2 Bill Seymour M55+ 1:03:25 14:24 2:45 41.44 0.0
3 Vladimir Mackanic M-16 Colts Neck 1:06:01 15:00 5:21 39.80 -21.0
4 Alex Mancino M-18 Colts Neck 1:18:01 17:43 17:21 33.68 +2.4
5 Joseph Bartolomeo M-16 Colts Neck 1:19:04 17:58 18:24 33.23 -15.5
6 Abby Mentonis F-16 Colts Neck 1:33:49 21:19 33:09 28.01 +2.3
7 Darren Milman M-16 Colts Neck 1:33:50 21:19 33:10 28.00 -3.5
8 Ryan Siedenburg M-14 Colts Neck 1:34:51 21:33 34:11 27.70 -17.8
9 Abigail Polyanskiy F-16 Colts Neck 1:37:23 22:07 36:43 26.98 -4.5
10 Daniel DiMaiolo M-16 Colts Neck 1:37:23 22:07 36:43 26.98 -3.9
11 Caroline Coleman F70+ DVOA 1:43:16 23:28 42:36 25.45 -7.8
12 Gavin Proscia M-18 Colts Neck 1:46:43 24:15 46:03 24.62 -4.9
13 Bella Pietrofesa F-16 Colts Neck 1:53:36 25:49 52:56 23.13 -0.4
14 Jack Barwicki M-16 Colts Neck 1:55:01 26:08 54:21 22.85  
15 Sofia Policano F-18 Colts Neck 1:59:10 27:04 58:30 22.05 -3.2
16 John Boston M-21+ none 2:04:12 28:13 63:32 21.16 -21.3
17 Dhan Parker M35+ none 2:08:33 29:12 67:53 20.44 -2.2
18 Gavin Caulfield M-14 Colts Neck 2:18:01 31:22 77:21 19.04 -11.3
19 Julia Abbud F-16 Colts Neck 2:46:47 37:54 106:07 15.76 -7.6
  Natalie Lovey F-18 Colts Neck DNF --- ---    
  Alexander Besculides M-16 Colts Neck DNF --- ---    
  Conor Caulfeild M-16 Colts Neck MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.40km
Climb 80.0m
Num Controls 11
Average Time 102:05
Average Pace 23:12
Num Maps 22
Num Orienteers 22
Total Time 38:25:08
Total Distance 96.80km
Total Climb 1760.0m
Total Controls 242
Orange Rankings

 

BROWN

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Nikolay Frolenko M50+ DVOA 47:26 11:17 0:00 50.14 -10.9
  Angelica Riley F50+ DVOA 48:40 11:35 1:14 NC  
2 Mitch Zimmer M65+ DVOA 1:14:08 17:39 26:42 32.08 -9.8
3 Donna Zimmer F60+ DVOA 1:18:16 18:38 30:50 30.39 -4.8
4 Bob Agosta M65+ DVOA 1:32:00 21:54 44:34 25.85 -12.5
5 Mark Kern M75+ DVOA 1:40:32 23:56 53:06 23.66 -10.2
6 Robert Frank M-21+ DVOA 1:46:07 25:15 58:41 22.41 -4.8
7 Hugh MacMullan III M80+ DVOA 2:10:58 31:10 83:32 18.16 -13.5
8 Laura Adduci F-21+ DVOA 2:22:04 33:49 94:38 16.74 -15.5
9 Mike Borovicka M70+ DVOA 2:41:46 38:30 114:20 14.70 -12.4
10 David Urban M75+ DVOA 2:48:36 40:08 121:10 14.11 -9.6
  Ava Suhocki F-18 DVOA DNF --- --- NC  
  Carl Marcus M75+ DNF --- ---    
  Dave Morgan M85+ DVOA DNF --- ---    
  Pete McLaughlin M80+ DVOA DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.20km
Climb 65.0m
Num Controls 11
Average Time 104:35
Average Pace 24:54
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 26:17:42
Total Distance 63.00km
Total Climb 975.0m
Total Controls 165
Brown Rankings

 

GREEN

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Sam Kolins M35+ DVOA 43:06 7:50 0:00 NC  
1 Dim Paulau M45+ DVOA 48:22 8:47 5:16 73.28 +1.3
2 Petr Hartman M55+ DVOA 1:05:09 11:50 22:03 54.40 -7.3
3 Olga Baranova F35+ DVOA 1:29:48 16:19 46:42 39.47 -11.4
4 Aidan Schauer M-18 Colts Neck 1:30:17 16:24 47:11 39.26 +2.8
5 Ernie Schubert M50+ DVOA 1:34:13 17:07 51:07 37.62 -12.7
6 Daniel O'Keefe M-18 Colts Neck 1:41:52 18:31 58:46 34.79 +1.1
7 Svetlana Frolenko F45+ DVOA 1:43:43 18:51 60:37 34.17 -21.5
8 Jake Geremia M-18 Colts Neck 1:45:26 19:10 62:20 33.62 -1.4
9 Peter McLaughlin M55+ none 1:51:46 20:19 68:40 31.71 +5.4
10 Joey McGarvey F35+ DVOA 1:52:39 20:28 69:33 31.46 -13.1
11 Jason Mentonis M-16 Colts Neck 1:58:57 21:37 75:51 29.80 -3.9
12 Michael Postovskiy M55+ 1:59:55 21:48 76:49 29.56 -5.9
13 Thomas Overbaugh M60+ DVOA 2:11:18 23:52 88:12 26.99 -14.5
14 Mario Boscaio M-18 Colts Neck 2:15:01 24:32 91:55 26.25 -2.9
15 William Sette M-18 Colts Neck 2:17:40 25:01 94:34 25.75 -27.4
16 Richard H Ebright M60+ DVOA 2:28:01 26:54 104:55 23.94 -0.6
17 Bob Burton M50+ DVOA 2:37:06 28:33 114:00 22.56 -15.0
18 Steve Mones M65+ DVOA 2:38:08 28:45 115:02 22.41 -3.5
  Oriana Riley F-20 DVOA DNF --- ---    
  Bradford Zajac M-18 Colts Neck DNF --- ---    
  Joseph McCardell M45+ DVOA DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 80.0m
Num Controls 14
Average Time 109:04
Average Pace 19:49
Num Maps 22
Num Orienteers 22
Total Time 39:38:28
Total Distance 121.00km
Total Climb 1760.0m
Total Controls 308
Green Rankings

 

RED

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Fedorov M35+ 52:16 7:03 0:00 80.89 -8.5
2 Vadim Masalkov M50+ DVOA 53:40 7:15 1:24 78.78 -2.3
3 Sergiy Gnatiouk M50+ HVO 1:04:57 8:46 12:41 65.10 -14.9
4 Ian Whitehead M35+ DVOA 1:41:00 13:38 48:44 41.86  
5 Dmitry Lavrov M55+ 2:13:23 18:01 81:07 31.70 -17.4
6 Lena Kushleyeva F40+ DVOA 2:27:40 19:57 95:24 28.63 -12.6
  Wyatt Riley M45+ DVOA DNF --- --- NC  
  Lou Perseghin G2 DVOA DNF --- ---    
    
Red Summary
Length 7.40km
Climb 130.0m
Num Controls 17
Average Time 92:09
Average Pace 12:27
Num Maps 8
Num Orienteers 9
Total Time 13:59:23
Total Distance 66.60km
Total Climb 1170.0m
Total Controls 153
Red Rankings

 

BLUE

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-20 DVOA 1:02:16 6:02 0:00 94.33 -2.7
2 Sam Kolins M35+ DVOA 1:12:47 7:03 10:31 80.70 -8.9
3 Patrick Shannon M40+ DVOA 1:35:17 9:15 33:01 61.64 -15.3
4 Paul Ort M-21+ 1:39:09 9:37 36:53 59.24 +1.5
5 Hugh MacMullan IV M50+ 1:50:35 10:44 48:19 53.11 0.0
6 Kevin O'Hara M35+ none 4:04:56 23:46 182:40 23.98  
    
Blue Summary
Length 10.30km
Climb 170.0m
Num Controls 24
Average Time 114:10
Average Pace 11:05
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 11:25:00
Total Distance 61.80km
Total Climb 1020.0m
Total Controls 144
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:105
Orienteers:107
Time:165:14:38
Distance:505.80 km
Climb:8215.0 m
Ctrls:1408
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.