Event Director:
Mary Frank
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jennifer, Amy Ruby Passaic G3 none 44:52 22:26 0:00    
2 Trevor Aidan BS TR 53 G2 49:18 24:39 4:26    
3 Christian Neal BS Troop 53 G2 BS Troop 49:29 24:44 4:37    
4 Chris Pullen M-18 BS 53 54:22 27:11 9:30 40.04 0.0
5 Kyle Justin BS 53 G2 BS Troop 55:29 27:44 10:37    
6 Neil Andrew G2 BS Troop 1:00:33 30:16 15:41    
7 Thomas, Kevin BS 53 G2 BS Troop 1:04:24 32:12 19:32    
8 Anthony Parsio G4 BS Troop 1:08:31 34:15 23:39    
9 Douglas Zavoday BS 154 G4 BS Troop 1:10:12 35:06 25:20    
10 Jacob, Patrick Wassi North Penn G3 1:12:18 36:09 27:26    
11 Daniel, Patrick Alden & Dante kTR 96 G4 BS Troop 1:12:24 36:12 27:32    
12 Raunak, Ada Kaylah JROTC Passaic G3 none 1:14:14 37:07 29:22    
13 Sam Liam BSA 53 G2 1:16:38 38:19 31:46    
14 Ben Matthew BS 53 G2 BS Troop 1:29:19 44:39 44:27    
15 Trent, Damian Chris Troop 53 G2 BS Troop 1:33:47 46:53 48:55    
16 Connor, Collin Rosario, Robert G6 BS Troop 1:41:20 50:40 56:28    
17 David Kuo Pack 101 G6 BS Troop 1:47:39 53:49 62:47    
  Nikolai, anthony Jason, Elijah G4 BS Troop DNF --- ---    
  Dylan Snell M-20 none MP --- ---    
  Victor Caliman Troop 154 G4 BS Troop MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.00km
Climb 50.0m
Num Controls 13
Average Time 70:52
Average Pace 35:26
Num Maps 20
Num Orienteers 59
Total Time 23:35:17
Total Distance 118.00km
Total Climb 2950.0m
Total Controls 767
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Aidan Schauer M-16 none 30:52 8:49 0:00 34.76 +4.0
2 Dominick Rosario M-16 none 36:05 10:18 5:13 29.74 0.0
3 Carmela Apostle F-18 none 36:48 10:30 5:56 29.16 0.0
4 Emily Nick Lee G2 none 39:45 11:21 8:53    
5 Aditya Sinha M-16 Colts Neck 41:26 11:50 10:34 25.90 0.0
6 Joseph Portello M-16 Colts Neck 44:49 12:48 13:57 23.94 -1.6
7 Vincent Billy Passaic G2 none 49:50 14:14 18:58    
8 Lorna, Gean-Marc North Penn G2 55:24 15:49 24:32    
9 Julia Dolgova F-21+ none 55:28 15:50 24:36 19.34 0.0
10 David, Sabrina Kelly Passaic JROTC G3 none 55:32 15:52 24:40    
11 Hariluk Banchuen F35+ none 1:03:02 18:00 32:10 17.02 0.0
12 Eduardo, Jack Paasaic JROTC G2 none 1:04:58 18:33 34:06    
13 Janet Citron F60+ DVOA 1:10:00 20:00 39:08 15.33 -0.3
14 Amy Worrell F60+ DVOA 1:10:12 20:03 39:20 15.28 -2.0
15 Henry & Eric G2 none 1:12:12 20:37 41:20    
16 Manny Coelho BS 44 G5 BS Troop 1:24:32 24:09 53:40    
17 Jim Mccracken Troop 96 G4 BS Troop 1:31:24 26:06 60:32    
18 Liam, Matt Maddie North Penn G3 1:39:59 28:34 69:07    
  Patrick, Islam Loughery North Penn G3 MP --- ---    
  Paul Power M50+ none MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.50km
Climb 80.0m
Num Controls 11
Average Time 59:01
Average Pace 16:51
Num Maps 20
Num Orienteers 38
Total Time 20:45:44
Total Distance 133.00km
Total Climb 3040.0m
Total Controls 418
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Lang Tommy just friends G2 none 50:37 10:32 0:00    
2 Collin Kratzer M-16 Colts Neck 1:17:20 16:06 26:43 39.02 +8.8
3 Choon Tan M-21+ HVO 1:24:25 17:35 33:48 35.74 0.0
4 Ava Suhocki F-14 none 1:31:25 19:02 40:48 33.01 +5.5
5 Jake Geremia M-14 none 1:43:17 21:31 52:40 29.21 +2.8
6 Emily Saffaya F-14 none 1:57:48 24:32 67:11 25.61 -3.2
7 Brendan Penola M-16 none 2:01:20 25:16 70:43 24.87 -3.7
8 Team LOL F-18 2:03:45 25:46 73:08 24.38 0.0
9 Daniel O'Keefe M-16 none 2:04:27 25:55 73:50 24.25 -2.0
10 Mario Boscaio M-14 none 2:07:00 26:27 76:23 23.76 +0.4
11 Sofia Policano F-14 none 2:15:00 28:07 84:23 22.35 -5.2
12 Bradford Zajac M-14 Colts Neck 2:19:08 28:59 88:31 21.69 -3.3
  Gavin Dupey M-14 none DNF --- ---    
  Paul Kelso M65+ none DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.80km
Climb 110.0m
Num Controls 11
Average Time 107:57
Average Pace 22:29
Num Maps 14
Num Orienteers 15
Total Time 24:22:09
Total Distance 72.00km
Total Climb 1650.0m
Total Controls 165
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Samuel Kolins M-21+ DVOA 31:05 7:58 0:00 NC  
  Patrick Shannon M35+ 33:12 8:30 2:07 NC  
1 Angelica Riley F45+ DVOA 52:08 13:22 21:03 52.72 -4.4
  Bob Burg M70+ 53:35 13:44 22:30 NC  
2 Svetlana Frolenko F45+ 57:38 14:46 26:33 47.69 +3.9
3 Rob Wilkison M65+ DVOA 1:05:37 16:49 34:32 41.89 +4.6
4 Jim Eagleton M60+ 1:16:57 19:43 45:52 35.72 +3.2
5 Grace Suhocki F-16 none 1:31:17 23:24 60:12 30.11 -0.6
6 John Ort M70+ DVOA 1:33:34 23:59 62:29 29.37 +1.3
7 Nadya Popova F70+ HVO 1:34:12 24:09 63:07 29.18 -4.4
8 Neil Dolinger M55+ DVOA 1:47:07 27:27 76:02 25.66 +0.1
9 Sarah Shaughnessy F-18 none 1:51:17 28:32 80:12 24.70 -5.8
10 Dave Morgan M85+ DVOA 2:00:32 30:54 89:27 22.80 +3.1
11 Stephanie Grau F-21+ DVOA 2:47:16 42:53 136:11 16.43 -1.1
  Taylor Schandall F-18 none DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 75.0m
Num Controls 11
Average Time 82:31
Average Pace 21:09
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 21:12:12
Total Distance 58.50km
Total Climb 1125.0m
Total Controls 165
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Overbaugh M55+ DVOA 55:31 10:05 0:00 55.47 -0.2
2 Mathew Mentonis M-16 none 59:49 10:52 4:18 51.49 +9.6
3 Raymond Santiago M-16 none 1:08:58 12:32 13:27 44.66 +7.2
4 Victor Frolenko M-16 1:13:32 13:22 18:01 41.88 -8.7
5 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 1:17:02 14:00 21:31 39.98 +7.8
6 Lucas Albaladejo M-18 none 1:18:44 14:18 23:13 39.12 +0.4
7 Max Miller M-18 Colts Neck 1:20:33 14:38 25:02 38.23 +6.1
8 Michael Fluck M-18 none 1:22:08 14:56 26:37 37.50 +0.6
9 Andrew Dolgov M-21+ none 1:22:14 14:57 26:43 37.45 +1.2
10 Joey Schandall M-16 none 1:22:35 15:00 27:04 37.29 +3.2
11 Alex Weber M-18 none 1:25:16 15:30 29:45 36.12 -0.5
12 Albina Zakrevski F50+ 1:25:36 15:33 30:05 35.98 -4.6
13 Nathan Peters M-16 none 1:26:09 15:39 30:38 35.75 +4.5
14 Christopher Halmi M-18 OOC 1:29:29 16:16 33:58 34.42 -5.6
15 Matt Bogdan M-16 none 1:39:32 18:05 44:01 30.94 -2.1
16 Derek Haaf M-16 none 1:41:04 18:22 45:33 30.47 +2.5
17 Chris Montfusco M-16 none 1:41:39 18:28 46:08 30.30 +4.9
18 Nathan Rowohlt M-16 none 1:42:15 18:35 46:44 30.12 -3.6
19 Steve Carter Roy Jeker G2 DVOA 1:43:59 18:54 48:28    
20 Mark Frank M60+ DVOA 1:47:17 19:30 51:46 28.71 -7.3
21 Bob Burton M50+ DVOA 1:47:33 19:33 52:02 28.64 -0.3
22 Brian Rosenberger M-21+ DVOA 1:48:20 19:41 52:49 28.43 -2.2
23 Ron Cook M60+ DVOA 1:57:57 21:26 62:26 26.11 -2.7
24 Richard H Ebright M55+ DVOA 2:01:51 22:09 66:20 25.28 -2.4
25 Sam Gutman M-16 none 2:10:19 23:41 74:48 23.63 +0.2
26 Nick Feaster M-16 none 2:11:53 23:58 76:22 23.35 +2.4
27 Bob Rycharski M60+ DVOA 2:21:55 25:48 86:24 21.70 -6.1
28 Robert Frank M-21+ DVOA 2:25:25 26:26 89:54 21.18 -1.3
29 Michael Forbes M70+ 2:43:05 29:39 107:34 18.88 +0.4
30 Rick Whiffen M70+ 2:58:40 32:29 123:09 17.24 -3.4
  Brad Colbeck M35+ DVOA MP --- ---    
  Julie Keim F35+ SVO MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 120.0m
Num Controls 15
Average Time 101:40
Average Pace 18:29
Num Maps 32
Num Orienteers 33
Total Time 54:15:45
Total Distance 181.50km
Total Climb 3960.0m
Total Controls 495
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Samuel Kolins M-21+ SVO 58:41 8:23 0:00 77.24 +1.4
2 Sergiy Gnatiouk M50+ HVO 59:10 8:27 0:29 76.61 +4.2
3 Peter Zakrevski M-20 1:00:48 8:41 2:07 74.55 -3.6
4 Patrick Shannon M35+ 1:02:17 8:53 3:36 72.77 +6.8
5 Gregory Balter M55+ 1:03:58 9:08 5:17 70.86 0.0
6 Stefan Slutsky M55+ HVO 1:05:30 9:21 6:49 69.20 +5.1
7 Wyatt Riley M45+ DVOA 1:05:33 9:21 6:52 69.15 -10.3
8 Andis Vitolins M45+ HVO 1:07:34 9:39 8:53 67.08 -2.1
9 AJ Riley M-18 DVOA 1:08:54 9:50 10:13 65.78 -10.9
10 Paul Ort M-21+ 1:12:50 10:24 14:09 62.23 -0.8
11 Petr Hartman M55+ DVOA 1:16:25 10:55 17:44 59.31 +1.4
12 Kseniya Popova F-21+ HVO 1:21:31 11:38 22:50 55.60 -1.0
13 Chris Obara M45+ HVO 1:37:22 13:54 38:41 46.55 +8.3
14 Yuriy Shepelev M60+ HVO 1:54:02 16:17 55:21 39.75 -0.7
15 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 2:12:20 18:54 73:39 34.25 +2.1
    
Red Summary
Length 7.00km
Climb 135.0m
Num Controls 21
Average Time 76:27
Average Pace 10:55
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 19:06:55
Total Distance 105.00km
Total Climb 2025.0m
Total Controls 315
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:116
Orienteers:175
Time:163:18:02
Distance:668.00 km
Climb:14750.0 m
Ctrls:2325
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.