Event Director:
Nancy Sharp
Course Design:
Tom Overbaugh

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Aidan Horan M-16 Colts Neck JROTC 0:32:58 13:11 0:00 92.79 +25.6
2 Ryan Thaler M-16 Colts Neck JROTC 0:39:30 15:48 6:32 77.44 -11.3
3 Angelica Frolenko F-12 DVOA 0:41:02 16:24 8:04 74.55 -13.9
4 Katherine Reno F-12 none 0:44:50 17:56 11:52 68.23 0.0
5 Olga Baranova G2 DVOA 0:55:54 22:21 22:56    
6 Glen Lewis M-21+ DVOA 0:58:21 23:20 25:23 52.42 -0.6
7 Lana Reno F-12 none 1:18:15 31:18 45:17 39.09 0.0
  Phylis Wood F70+ DVOA MP --- ---    
  Daria Babushok G2 DVOA MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.50km
Climb 85.0m
Num Controls 9
Average Time 50:07
Average Pace 20:02
Num Maps 9
Num Orienteers 11
Total Time 8:02:17
Total Distance 27.50km
Total Climb 935.0m
Total Controls 99
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Patty Policelli F50+ DVOA 1:17:45 21:00 0:00 25.31 +1.3
2 Carol Zeidman F70+ DVOA 1:22:03 22:10 4:18 23.98 0.0
3 Jackie Hane F-21+ none 1:25:12 23:01 7:27 23.10 0.0
4 Wilcox Family G3 none 1:33:10 25:10 15:25    
5 Curtis Ruck M35+ none 1:34:16 25:28 16:31 20.87 0.0
6 Carol Fink F65+ DVOA 1:39:08 26:47 21:23 19.85 -0.2
7 Aidan Horan G2 Colts Neck JROTC 1:43:10 27:52 25:25    
8 Brendza Family G4 none 1:48:36 29:21 30:51    
9 Matt Davis G4 none 2:03:10 33:17 45:25    
10 Kathy Urban F70+ DVOA 2:03:45 33:26 46:00 15.90 -1.1
  Steve Ohrwaschel M55+ DVOA DNF --- ---    
  Nathan Rowohlt G3 Colts Neck JROTC DNF --- ---    
  Sue Berg F60+ DVOA DNF --- ---    
  Group Whitener G2 none DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.70km
Climb 125.0m
Num Controls 11
Average Time 99:01
Average Pace 26:45
Num Maps 14
Num Orienteers 26
Total Time 16:30:15
Total Distance 96.20km
Total Climb 3250.0m
Total Controls 286
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matt Mantonis M-16 Colts Neck JROTC 1:05:33 16:23 0:00 57.39 0.0
2 Ivan Burashnikov M-18 none 1:19:51 19:57 14:18 47.11 -1.2
3 Matt Barbee M-21+ 1:40:47 25:11 35:14 37.33 0.0
4 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 2:00:54 30:13 55:21 31.12 +5.1
5 Kyle Roeder G2 Colts Neck JROTC 2:11:23 32:50 65:50    
6 Marco Christina and John G3 DVOA 2:19:28 34:52 73:55    
7 Nicole Harris F40+ 2:24:36 36:09 79:03 26.02 0.0
8 Carol Kluchinski F50+ DVOA 2:24:36 36:09 79:03 26.02 -0.3
9 Sam Gutman G2 Colts Neck JROTC 2:31:37 37:54 86:04    
10 Joe Schandall G2 Colts Neck JROTC 2:33:21 38:20 87:48    
11 Nick Feaster M-16 Colts Neck JROTC 2:33:47 38:26 88:14 24.46 -0.2
12 Frank Travis G2 2:33:54 38:28 88:21    
13 John Pezzolanti G2 Colts Neck JROTC 2:40:11 40:02 94:38    
14 Tristan McMerty G2 Colts Neck JROTC 2:52:17 43:04 106:44    
15 Troop 215 family G5 BS Troop 3:48:10 57:02 162:37    
16 Pat Keim F60+ SVO 4:25:37 66:24 200:04 14.16 -3.4
  Max Miller M-16 Colts Neck JROTC DNF --- ---    
  Oriana Riley F-16 DVOA DNF --- ---    
  Alex Burashnikov G2 none DNF --- ---    
  Aidan Yeager G2 NEOC MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.00km
Climb 165.0m
Num Controls 13
Average Time 147:52
Average Pace 36:58
Num Maps 20
Num Orienteers 34
Total Time 46:46:50
Total Distance 136.00km
Total Climb 5610.0m
Total Controls 442
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Bruce Zeidman M75+ DVOA 1:24:29 21:39 7:37 35.05 +2.4
2 John Ort M65+ DVOA 1:35:32 24:29 18:40 31.00 -0.5
3 Tim Walsh M65+ DVOA 1:37:58 25:07 21:06 30.23 +1.1
4 Ron Wood M75+ DVOA 1:45:54 27:09 29:02 27.96 -2.3
5 Ian DeMenna M-21+ DVOA 1:53:57 29:13 37:05 25.99 0.0
6 Kathleen Geist F60+ DVOA 1:58:26 30:22 41:34 25.00 +2.4
7 Mark Kern M70+ DVOA 2:04:27 31:54 47:35 23.80 -1.8
8 Sarah Shaughnessy G2 Colts Neck JROTC 2:08:03 32:50 51:11    
9 Aryana Muscara F-18 Colts Neck JROTC 2:08:09 32:51 51:17 23.11 +1.1
10 Taylor Schandall G2 Colts Neck JROTC 2:08:16 32:53 51:24    
11 Dave Urban M70+ DVOA 2:18:04 35:24 61:12 21.45 +0.1
12 Pete McLaughlin M75+ DVOA 2:22:59 36:39 66:07 20.71 -0.5
13 Bryan Butler M60+ DVOA 2:23:20 36:45 66:28 20.66 -1.2
14 Robert Frank M-21+ DVOA 2:30:32 38:35 73:40 19.67 -0.8
15 Karen Ort F65+ DVOA 2:39:50 40:58 82:58 18.53 0.0
16 David Morgan G2 DVOA 2:47:57 43:03 91:05    
17 Joann Urban G2 DVOA 2:55:14 44:55 98:22    
  Nikolay Frolenko M45+ DVOA MP --- ---    
  Arnond Vorasingha M35+ DVOA MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 125.0m
Num Controls 9
Average Time 129:35
Average Pace 33:13
Num Maps 19
Num Orienteers 23
Total Time 39:45:47
Total Distance 89.70km
Total Climb 2875.0m
Total Controls 207
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Andras Revesz M55+ 0:58:49 10:41 0:00 71.26 +4.9
2 Clem McGrath M40+ DVOA 1:02:38 11:23 3:49 66.92 0.0
3 Glen Lewis M-21+ DVOA 1:08:42 12:29 9:53 61.01 +8.0
4 Istvan Nagy M55+ QOC 1:10:02 12:44 11:13 59.85 -2.1
5 Gavin Weise M40+ QOC 1:11:19 12:58 12:30 58.77 +0.8
6 Len Policelli M50+ DVOA 1:21:25 14:48 22:36 51.48 -1.9
7 Anthony DiStefano M35+ DVOA 1:23:44 15:13 24:55 50.06 +7.5
8 Karl Green M-20 DVOA 1:26:36 15:44 27:47 48.40 0.0
9 Robert Schandall M-18 Colts Neck JROTC 1:33:37 17:01 34:48 44.77 +4.0
10 Bob Fink M65+ DVOA 1:44:41 19:02 45:52 40.04 +2.5
11 Alex Weber M-18 Colts Neck JROTC 1:51:04 20:11 52:15 37.74 +0.5
12 Lucas Albaladejo G2 Colts Neck JROTC 1:52:20 20:25 53:31    
13 Julie Keim F35+ SVO 1:55:51 21:03 57:02 36.18 -1.9
14 Michael Fluck G2 Colts Neck JROTC 1:57:17 21:19 58:28    
15 Brian Supplee M60+ DVOA 1:57:27 21:21 58:38 35.69 -5.9
16 James Clark G2 Colts Neck JROTC 1:58:41 21:34 59:52    
17 Max Miller G2 Colts Neck JROTC 1:59:13 21:40 60:24    
18 Matt Mantonis G2 Colts Neck JROTC 2:01:06 22:01 62:17    
19 Jack Zemlanicky M-18 Colts Neck JROTC 2:03:06 22:22 64:17 34.05 -5.8
20 Richard Stuart M65+ BOK 2:03:36 22:28 64:47 33.91 0.0
21 Halmi and Dean G2 none 2:10:26 23:42 71:37    
22 JP Landers M-21+ QOC 2:13:19 24:14 74:30 31.44 0.0
23 John Landers M60+ QOC 2:16:07 24:44 77:18 30.79 0.0
24 Bob Agosta M60+ DVOA 2:16:08 24:45 77:19 30.79 -2.6
25 Brian Rosenberger G2 DVOA 2:23:59 26:10 85:10    
26 Bob Burton M50+ DVOA 2:27:13 26:46 88:24 28.47 -1.5
27 Anne Fitch F50+ 2:34:34 28:06 95:45 27.12 -3.7
28 Sue Heckler F50+ DVOA 2:41:57 29:26 103:08 25.88 -0.2
29 Steve Mones M60+ 2:48:02 30:33 109:13 24.94 +1.6
30 Elisabeth Otvos-Papp F60+ DVOA 2:49:01 30:43 110:12 24.80 0.0
31 Steve Stutheit M60+ none 2:56:16 32:02 117:27 23.78 0.0
32 Kim McCane M65+ DVOA 2:56:38 32:06 117:49 23.73 -1.7
33 David Dong G2 Colts Neck JROTC 2:57:49 32:19 119:00    
34 Larry Geist M65+ DVOA 3:02:31 33:11 123:42 22.96 +0.7
35 Rick Whiffen M70+ DVOA 3:24:56 37:15 146:07 20.45 -2.8
  Svetlana Frolenko F40+ DVOA DNF --- ---    
  Ron Cook M55+ DVOA DNF --- ---    
  Robert Rovere M-16 Colts Neck JROTC MP --- ---    
  Katherine Moss F45+ DVOA MP --- ---    
  Deb Samans F65+ DVOA MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 140.0m
Num Controls 14
Average Time 124:34
Average Pace 22:39
Num Maps 40
Num Orienteers 48
Total Time 82:01:48
Total Distance 264.00km
Total Climb 6720.0m
Total Controls 672
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Angelica Riley F45+ DVOA 1:31:29 12:53 0:00 54.96 -1.7
2 Dmitry Lavrov M55+ DVOA 1:51:45 15:44 20:16 44.99 +1.8
    
Red Summary
Length 7.10km
Climb 260.0m
Num Controls 16
Average Time 101:37
Average Pace 14:18
Num Maps 2
Num Orienteers 2
Total Time 3:23:14
Total Distance 14.20km
Total Climb 520.0m
Total Controls 32
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:30:43 10:47 0:00 75.30 +1.0
2 Florin Tencariu M40+ DVOA 1:43:32 12:19 12:49 65.98 -1.9
3 Victor Frolenko M-16 DVOA 2:45:03 19:38 74:20 41.39 +1.0
  Joe and Lisa Wright G2 DVOA MP --- ---    
    
Blue Summary
Length 8.40km
Climb 315.0m
Num Controls 21
Average Time 119:46
Average Pace 14:15
Num Maps 4
Num Orienteers 5
Total Time 9:44:26
Total Distance 42.00km
Total Climb 1575.0m
Total Controls 105
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:108
Orienteers:149
Time:206:14:37
Distance:669.60 km
Climb:21485.0 m
Ctrls:1843
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.