Event Director:
Nancy Sharp
Course Design:
Steve Aronson

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Carlton Ashby M-14 FUMA 0:25:32 13:26 0:00 152.58 0.0
2 Chris Merio M-14 FUMA 0:26:29 13:56 0:57 147.11 0.0
3 Grant DeMorro M-12 FUMA 0:31:50 16:45 6:18 122.39 0.0
4 Owen Lee G3 BS Troop 0:34:25 18:06 8:53    
5 Renata Rozovsky G2 0:35:19 18:35 9:47    
6 PJ Dauer G3 BS Troop 0:35:43 18:47 10:11    
7 Lamar Jordan M-14 FUMA 0:39:35 20:50 14:03 98.42 0.0
8 Nihaal Chadha G2 BS Troop 0:39:36 20:50 14:04    
9 Hank Bastemeyer M-18 BS Troop 0:40:24 21:15 14:52 96.43 0.0
10 David Reno G2 0:41:12 21:41 15:40    
11 Akarsh Gokina G3 BS Troop 0:41:21 21:45 15:49    
12 Olga Baranova G2 DVOA 0:51:26 27:04 25:54    
13 Irene Brown G4 1:01:33 32:23 36:01    
14 Ousmane Dieng M-12 FUMA 1:08:22 35:58 42:50 56.99 0.0
15 Matt Moore M-14 FUMA 1:49:17 57:31 83:45 35.65 0.0
  Maxim Lavrov G2 DVOA DNF --- ---    
    
White Summary
Length 1.90km
Climb 50.0m
Num Controls 10
Average Time 45:28
Average Pace 23:55
Num Maps 16
Num Orienteers 30
Total Time 12:53:16
Total Distance 57.00km
Total Climb 1500.0m
Total Controls 300
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 William Mayland M-12 DVOA 0:23:07 11:33 0:00 36.74 0.0
2 Jennifer Dinnocenti F-16 DVOA 0:25:15 12:37 2:08 33.64 -0.5
3 Jonathan Bloon G2 none 0:39:24 19:42 16:17    
4 Katerina Ivkova G2 0:48:03 24:01 24:56    
5 Kathy Urban F70+ DVOA 0:48:20 24:10 25:13 17.57 +0.6
6 Marat Sadykov G2 0:52:28 26:14 29:21    
7 Marina Sadykov G2 0:52:30 26:15 29:23    
8 Dmitry Ivkova G2 0:56:35 28:17 33:28    
9 Ellie Jones G4 BS Troop 0:56:39 28:19 33:32    
10 Champions Troop 46 G3 BS Troop 0:58:55 29:27 35:48    
11 Lucas Allen G2 BS Troop 1:00:07 30:03 37:00    
12 Caleb Weiman G4 DVOA 1:05:37 32:48 42:30    
13 Alex Malinsky G2 1:09:09 34:34 46:02    
14 Dima Shevchenko G2 1:19:08 39:34 56:01    
15 Kanwar Narula G2 BS Troop 1:21:11 40:35 58:04    
  Alexander Garkavtsev G2 NEOC MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.00km
Climb 50.0m
Num Controls 11
Average Time 54:25
Average Pace 27:12
Num Maps 16
Num Orienteers 34
Total Time 71:10:28
Total Distance 68.00km
Total Climb 1700.0m
Total Controls 374
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Spencer Myers M-18 USMAOC 0:51:20 12:31 0:00 52.90 0.0
2 Kevin Wolgast M-20 USMAOC 0:54:38 13:19 3:18 49.70 0.0
3 Kirsten Mayland F-14 DVOA 0:55:38 13:34 4:18 48.81 +1.1
4 Severin Heuer M-21+ USMAOC 0:59:04 14:24 7:44 45.97 0.0
5 Jack Whalen M-21+ USMAOC 1:02:14 15:10 10:54 43.63 0.0
6 Cassie Hanagan G3 DVOA 1:07:38 16:29 16:18    
7 Joseph Heindrichs M-18 USMAOC 1:11:26 17:25 20:06 38.01 0.0
8 John Hitchcock M-18 none 1:16:16 18:36 24:56 35.61 +5.7
9 Samuel Haseman M-18 USMAOC 1:18:53 19:14 27:33 34.42 0.0
10 Branton Fletcher M-20 USMAOC 1:20:32 19:38 29:12 33.72 0.0
11 David Middleton M-18 FUMA 1:22:53 20:12 31:33 32.76 0.0
12 The New Mangement G2 DVOA 1:23:10 20:17 31:50    
13 Josh Henriques M-18 FUMA 1:25:40 20:53 34:20 31.70 0.0
14 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 1:37:54 23:52 46:34 27.74 +1.8
15 Thomas Aldhizer M-20 USMAOC 1:38:51 24:06 47:31 27.47 0.0
16 Daniel Prokoshin G2 DVOA 1:41:24 24:43 50:04    
17 Rich Boehme M50+ DVOA 1:41:31 24:45 50:11 26.75 -9.5
18 Save the Silverware G2 DVOA 1:42:40 25:02 51:20    
19 Catherine Kazakova G2 HVO 1:42:44 25:03 51:24    
20 Julianne Meany F-20 USMAOC 1:46:32 25:59 55:12 25.49 0.0
21 Kilwins Memorial G4 DVOA 1:55:30 28:10 64:10    
22 Will Fecko G2 DVOA 2:06:22 30:49 75:02    
23 Zachary Aloma M-20 USMAOC 2:13:12 32:29 81:52 20.39 0.0
24 Lyudmila Slobodskaya G2 2:13:51 32:38 82:31    
25 Elijah Parrott M-18 USMAOC 2:16:05 33:11 84:45 19.95 0.0
26 Gary Kocher M70+ 2:35:48 38:00 104:28 17.43 +1.2
27 Alex Jennings G5 BS Troop 2:39:50 38:59 108:30    
28 Yana Prokoshin F-10 DVOA 3:00:23 43:59 129:03 15.05 0.0
29 Roman Libkhen M35+ 3:00:29 44:01 129:09 15.05 0.0
30 Nicholas Cole G2 DVOA 3:08:39 46:00 137:19    
  Andrea Hartley F60+ DVOA DNF --- ---    
  Alexandra Makarova F40+ NEOC DNF --- ---    
  Rich Epp G3 BS Troop DNF --- ---    
  Oriana Riley F-16 DVOA MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.10km
Climb 130.0m
Num Controls 9
Average Time 104:22
Average Pace 25:27
Num Maps 34
Num Orienteers 52
Total Time 57:20:45
Total Distance 213.20km
Total Climb 6760.0m
Total Controls 468
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Csaba Tiszttarto M45+ 1:13:52 17:10 0:00 44.60 -0.5
2 Sandy Fillebrown F60+ DVOA 1:17:53 18:06 4:01 42.30 +4.1
3 Nikolay Frolenko M45+ DVOA 1:18:51 18:20 4:59 41.78 +3.7
4 Bruce Zeidman M75+ DVOA 1:22:35 19:12 8:43 39.89 +7.3
5 John Ort M65+ DVOA 1:28:06 20:29 14:14 37.39 +5.9
6 Dory Peterson F55+ DVOA 1:30:13 20:58 16:21 36.52 0.0
7 Alexander Postovskiy M-14 DVOA 1:30:55 21:08 17:03 36.24 0.0
8 Victor Frolenko M-16 DVOA 1:33:52 21:49 20:00 35.10 -5.3
9 Dennis Porter M60+ 1:34:00 21:51 20:08 35.05 0.0
10 Ed Scott M70+ DVOA 1:35:09 22:07 21:17 34.62 +0.1
11 Michael Postovskiy M50+ DVOA 1:54:34 26:38 40:42 28.76 -0.9
12 Rob Wilkison M65+ DVOA 1:54:57 26:43 41:05 28.66 -11.1
13 Rick Whiffen M70+ DVOA 2:22:13 33:04 68:21 23.17 -0.0
14 Dave Urban M70+ DVOA 2:58:42 41:33 104:50 18.44 -2.9
15 Marina Achkinazi F35+ 3:12:36 44:47 118:44 17.11 0.0
  Roger Hartley M70+ DVOA DNF --- ---    
  Karen Ort F65+ DVOA DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.30km
Climb 90.0m
Num Controls 10
Average Time 107:13
Average Pace 24:56
Num Maps 17
Num Orienteers 17
Total Time 26:48:28
Total Distance 73.10km
Total Climb 1530.0m
Total Controls 170
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Istvan Nagy M55+ 1:11:44 11:02 1:37 68.11 +6.2
2 Dima Paulau M40+ 1:13:42 11:20 3:35 66.29 +0.9
3 Andras Revesz M55+ 1:14:03 11:23 3:56 65.98 -0.3
4 Tom Overbaugh M55+ DVOA 1:15:37 11:38 5:30 64.61 +2.6
5 Petr Hartman M55+ DVOA 1:15:41 11:38 5:34 64.55 +4.0
6 Kanstantin Paulau M-20 1:15:47 11:39 5:40 64.47 +14.1
7 Jeff Hetrick M45+ 1:42:33 15:46 32:26 47.64 0.0
8 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:54:23 17:35 44:16 42.71 +0.7
9 Mark Polinkovsky M-21+ DVOA 2:04:10 19:06 54:03 39.35 -0.2
10 Len Policelli M50+ DVOA 2:10:45 20:06 60:38 37.37 -16.0
11 Janet Tryson F60+ DVOA 2:17:39 21:10 67:32 35.49 +0.0
12 Jesson Penaflor M-21+ USMAOC 2:20:31 21:37 70:24 34.77 0.0
13 Anne Fitch F50+ 2:21:39 21:47 71:32 34.49 +3.7
14 Diane Reider F50+ DVOA 2:36:19 24:02 86:12 31.26 -1.9
15 Richard H Ebright M55+ DVOA 2:41:07 24:47 91:00 30.32 +2.2
16 Katherine Moss F45+ DVOA 2:42:10 24:56 92:03 30.13 -2.5
17 Ron Barron M60+ DVOA 2:47:51 25:49 97:44 29.11 -1.3
18 Aralena Shala F-21+ USMAOC 3:01:42 27:57 111:35 26.89 0.0
19 Bob Meyer M60+ DVOA 3:06:05 28:37 115:58 26.26 -4.9
20 Bob Rycharski M60+ DVOA 3:57:16 36:30 167:09 20.59 -6.8
  Brian Weaver M35+ none DNF --- ---    
  David Muench M-16 FUMA DNF --- ---    
  David McCombs M45+ QOC DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 6.50km
Climb 140.0m
Num Controls 13
Average Time 129:32
Average Pace 19:55
Num Maps 23
Num Orienteers 23
Total Time 46:18:34
Total Distance 149.50km
Total Climb 3220.0m
Total Controls 299
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M40+ DVOA 1:03:35 7:56 0:00 94.81 +11.4
2 Sergei Ryzhkov M-21+ 1:05:47 8:13 2:12 91.64 -1.9
3 Joe Brautigam M55+ WCOC 1:11:50 8:58 8:15 83.92 0.0
4 Florin Tencariu M40+ DVOA 1:19:16 9:54 15:41 76.05 +8.2
5 Gino Saponari M-20 USMAOC 1:20:30 10:03 16:55 74.88 0.0
6 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:22:59 10:22 19:24 72.64 -1.7
7 David Oxenstierna M55+ HVO 1:29:23 11:10 25:48 67.44 0.0
8 Corinne Mayland F45+ DVOA 1:48:06 13:30 44:31 55.76 +3.9
9 Brigitte Bordelon F-20 USMAOC 1:52:18 14:02 48:43 53.68 0.0
10 David Sayles M-20 USMAOC 1:52:25 14:03 48:50 53.62 0.0
11 Mitch Collinsworth M55+ ROC 1:54:00 14:15 50:25 52.88 0.0
12 Angelica Riley F45+ DVOA 1:54:27 14:18 50:52 52.67 -4.0
13 Luke Eckstein M-20 USMAOC 1:55:58 14:29 52:23 51.98 0.0
14 David Weinmann M-21+ USMAOC 2:00:49 15:06 57:14 49.90 0.0
15 Glen Tryson M60+ DVOA 2:02:01 15:15 58:26 49.40 -6.4
16 Dan Mayland M45+ DVOA 2:07:48 15:58 64:13 47.17 -7.0
17 Dmitry Lavrov M55+ DVOA 2:08:48 16:06 65:13 46.80 +3.6
18 David Webber M55+ HVO 2:13:42 16:42 70:07 45.09 0.0
19 Jessica Johnson F-21+ USMAOC 2:22:43 17:50 79:08 42.24 0.0
20 Gene Malink M-21+ USMAOC 2:36:08 19:31 92:33 38.61 0.0
21 Mark Weiman M35+ 2:39:05 19:53 95:30 37.89 -5.4
22 Nicki Driscoll G3 2:46:09 20:46 102:34    
23 James Richie M-20 USMAOC 2:50:32 21:19 106:57 35.35 0.0
24 Bruce Kuo M55+ 2:54:01 21:45 110:26 34.64 0.0
25 Collin Parker M-20 USMAOC 2:55:44 21:58 112:09 34.30 0.0
26 Riley Eck M-20 USMAOC 3:02:21 22:47 118:46 33.06 0.0
27 Eric Smith M70+ CNYO 3:06:06 23:15 122:31 32.39 0.0
28 Shane Petit M40+ USMAOC 3:31:10 26:23 147:35 28.55 0.0
  Vladimir Nikitin M55+ CNYO DNF --- ---    
  AJ Riley M-16 DVOA DNF --- ---    
    
Red Summary
Length 8.00km
Climb 180.0m
Num Controls 15
Average Time 127:25
Average Pace 15:55
Num Maps 30
Num Orienteers 32
Total Time 59:27:41
Total Distance 256.00km
Total Climb 5760.0m
Total Controls 480
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Samuel Kolins M-21+ SVO 1:14:50 7:57 0:00 97.11 +11.0
2 William Whitaker M-21+ USMAOC 1:35:29 10:09 20:39 76.11 0.0
3 Jeremy Colgan M45+ HVO 1:46:38 11:20 31:48 68.15 0.0
4 Justin Augustine M-20 USMAOC 1:58:23 12:35 43:33 61.39 0.0
5 Nathan Ohrwaschel M-21+ DVOA 2:03:49 13:10 48:59 58.69 +6.6
6 Patrick Shannon M35+ HVO 2:10:35 13:53 55:45 55.65 -3.9
7 Glen Lewis M-21+ DVOA 3:03:57 19:34 109:07 39.51 -13.5
    
Blue Summary
Length 9.40km
Climb 190.0m
Num Controls 17
Average Time 119:05
Average Pace 12:40
Num Maps 7
Num Orienteers 7
Total Time 13:53:41
Total Distance 65.80km
Total Climb 1330.0m
Total Controls 119
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:143
Orienteers:195
Time:287:52:53
Distance:882.60 km
Climb:21800.0 m
Ctrls:2210
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.