Event Director:
Bob Rycharski
Course Design:
Paul Bennett

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 David Masalve M-18 HVO 0:51:43 23:30 0:00 19.92 0.0
2 Paige Suhocki F-10 DVOA 0:54:42 24:51 2:59 18.84 +1.8
3 Natallia Perats F-18 0:57:54 26:19 6:11 17.80 -1.8
4 Alexandra Chovov F-18 1:02:10 28:15 10:27 16.57 0.0
5 Kelly Martinez F-18 HVO 1:06:57 30:25 15:14 15.39 0.0
6 Jack Ermilio M-18 HVO 1:18:27 35:39 26:44 13.13 0.0
7 Artem & Maxim Lavrov G2 DVOA 1:21:10 36:53 29:27    
8 Betsy Hawes F75+ HVO 1:24:36 38:27 32:53 12.18 0.0
9 Raunak Tasnim M-18 HVO 1:43:28 47:01 51:45 9.96 0.0
10 Irina Petrukhova F-18 2:02:28 55:39 70:45 8.41 0.0
11 Roy Subhan M-18 HVO 2:15:44 61:41 84:01 7.59 0.0
12 Jennifer Gonzalez F-18 HVO 3:03:59 83:37 132:16 5.60 0.0
  Aniko Tiszttarto F-10 DNF --- ---    
    
White Summary
Length 2.20km
Climb 70.0m
Num Controls 9
Average Time 90:16
Average Pace 41:02
Num Maps 13
Num Orienteers 14
Total Time 18:03:18
Total Distance 30.80km
Total Climb 980.0m
Total Controls 126
White Rankings

 

Yellow-Short

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matt Bogdan M-16 JROTC-CNHS 1:10:47 28:18 0:00 35.60 +2.5
2 Antonio Napolitano M-18 JROTC-CNHS 1:14:04 29:37 3:17 34.02 0.0
3 Sofia Policano F-14 JROTC-CNHS 1:17:42 31:04 6:55 32.43 +4.8
4 Joseph Portello M-16 JROTC-CNHS 1:17:51 31:08 7:04 32.37 +6.8
5 Collin Kratzer M-16 JROTC-CNHS 1:52:23 44:57 41:36 22.42 -7.8
6 Bradford Zajac M-14 JROTC-CNHS 1:53:15 45:18 42:28 22.25 -2.8
7 Alyssa DeLitizia F-18 JROTC-CNHS 1:53:26 45:22 42:39 22.21 0.0
8 Natallia Perats F-18 HVO 1:57:55 47:10 47:08 21.37 +1.8
9 Mia Granda F-18 JROTC-CNHS 1:58:33 47:25 47:46 21.25 0.0
10 Daniel O'Keefe M-16 JROTC-CNHS 2:00:43 48:17 49:56 20.87 -5.4
11 Dean Branch M-18 HVO 2:01:30 48:36 50:43 20.74 0.0
12 Lorraine Swanson F-18 2:07:14 50:53 56:27 19.80 0.0
13 Samuel Sunko M-18 2:11:24 52:33 60:37 19.18 0.0
14 Maria Bekker-Trusov F-18 HVO 2:11:34 52:37 60:47 19.15 0.0
15 Dima Shevchenko M-10 2:27:01 58:48 76:14 17.14 0.0
16 Marysol Rodriguez F-18 3:08:01 75:12 117:14 13.40 0.0
  Heather Prepes F-18 DNF --- ---    
  Anna Bekker F45+ HVO DNF --- ---    
  Angelica Frolenko F-14 DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.50km
Climb 100.0m
Num Controls 10
Average Time 115:12
Average Pace 46:05
Num Maps 19
Num Orienteers 19
Total Time 30:43:23
Total Distance 47.50km
Total Climb 1900.0m
Total Controls 190
Yellow Rankings

 

Yellow-Long

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Melissa Scotti F-18 1:05:40 20:31 0:00 40.59 +0.9
2 Deirdre Young F-18 HVO 1:09:26 21:41 3:46 38.39 -2.2
3 Fiona Young F-14 HVO 1:09:43 21:47 4:03 38.23 -6.0
4 Chris Obara M45+ HVO 1:24:59 26:33 19:19 31.36 -6.9
5 Galina Zuckerman F-18 1:30:24 28:15 24:44 29.48 0.0
6 Anastagio Muscara M-18 JROTC-CNHS 1:31:28 28:35 25:48 29.14 0.0
7 Peg Lundrigan F-18 HVO 1:34:31 29:32 28:51 28.20 +1.0
8 Kelly McGovern F-18 JROTC-CNHS 1:35:27 29:49 29:47 27.92 0.0
9 Jake Geremia M-14 JROTC-CNHS 1:37:05 30:20 31:25 27.45 +1.0
10 Steve Mones M60+ DVOA 1:37:57 30:36 32:17 27.21 +2.9
11 Mario Boscaio M-14 JROTC-CNHS 1:38:03 30:38 32:23 27.18 +3.8
12 Yna Young F-12 HVO 1:38:59 30:55 33:19 26.93 -0.1
13 Matt Deissler M-18 JROTC-CNHS 1:40:30 31:24 34:50 26.52 0.0
14 Ava Suhocki F-14 JROTC-CNHS 1:41:50 31:49 36:10 26.17 -1.4
15 Patricia Carrigan F45+ DVOA 1:43:38 32:23 37:58 25.72 +6.0
16 Aidan Rowholt M-18 JROTC-CNHS 1:48:13 33:49 42:33 24.63 0.0
17 Jake Gershon M-18 JROTC-CNHS 1:49:46 34:18 44:06 24.28 0.0
18 Kursat Kemikli M-21+ 1:51:19 34:47 45:39 23.94 0.0
19 Carol Fink F65+ 1:56:15 36:19 50:35 22.93 +3.1
20 David Garcia M-18 HVO 1:59:56 37:28 54:16 22.22 0.0
21 Julie Finco F35+ 2:37:29 49:12 91:49 16.92 0.0
22 Shawn Cable M35+ DVOA 2:43:00 50:56 97:20 16.35 0.0
23 Alejandia Velez F-18 2:46:03 51:53 100:23 16.05 0.0
24 Peggy Werns F60+ HVO 2:46:26 52:00 100:46 16.01 0.0
25 Kathy Urban F70+ DVOA 2:47:33 52:21 101:53 15.91 -2.1
  Dennis Morgan M-18 DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.20km
Climb 125.0m
Num Controls 12
Average Time 109:49
Average Pace 34:19
Num Maps 26
Num Orienteers 26
Total Time 45:45:40
Total Distance 83.20km
Total Climb 3250.0m
Total Controls 312
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Roman Muchnik M-18 1:10:27 20:43 0:00 42.55 0.0
2 Brad Colbeck M35+ DVOA 1:13:10 21:31 2:43 40.97 +9.4
3 Melissa Scotti F-18 1:17:08 22:41 6:41 38.87 -0.9
4 Nathan Rowohlt M-16 JROTC-CNHS 1:29:18 26:15 18:51 33.57 -0.2
5 Eric Caravella M-21+ 1:29:56 26:27 19:29 33.33 0.0
6 Raymond Santiago M-16 JROTC-CNHS 1:39:07 29:09 28:40 30.25 -7.2
7 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 1:39:51 29:22 29:24 30.02 -2.1
8 Derek Haaf M-16 JROTC-CNHS 1:42:33 30:09 32:06 29.23 +1.2
9 Chris Montfusco M-16 JROTC-CNHS 1:43:18 30:22 32:51 29.02 +3.6
10 Oriana Riley F-16 DVOA 1:52:36 33:07 42:09 26.62 -3.7
11 Peg Lundrigan F-18 HVO 1:54:00 33:31 43:33 26.30 -1.0
12 William Dean M-18 JROTC-CNHS 2:11:49 38:46 61:22 22.74 0.0
13 Nick Feaster M-16 JROTC-CNHS 2:13:59 39:24 63:32 22.37 +1.4
14 Sam Gutman M-16 JROTC-CNHS 2:14:07 39:26 63:40 22.35 -1.1
15 Yon Ebright F-21+ DVOA 2:38:35 46:38 88:08 18.90 +0.5
  Jefferson Osborn M-18 HVO DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 3.40km
Climb 135.0m
Num Controls 10
Average Time 105:59
Average Pace 31:10
Num Maps 16
Num Orienteers 16
Total Time 26:29:54
Total Distance 54.40km
Total Climb 2160.0m
Total Controls 160
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Samuel Kolins M-21+ DVOA 0:36:38 11:26 0:00 86.56 +10.7
2 Patrick Shannon M35+ 0:43:02 13:26 6:24 73.69 +7.7
3 Ursula Haldi F35+ 0:54:09 16:55 17:31 58.56 0.0
4 Svetlana Frolenko F45+ 1:01:24 19:11 24:46 51.64 +7.8
5 Glen Tryson M65+ DVOA 1:05:26 20:26 28:48 48.46 -0.9
6 Alan Young M50+ HVO 1:14:33 23:17 37:55 42.53 -12.1
7 Bob Bullions M75+ HVO 1:19:08 24:43 42:30 40.07 -1.9
8 Judith Dickinson F75+ HVO 1:24:04 26:16 47:26 37.72 0.0
9 Nadya Popova F70+ HVO 1:24:21 26:21 47:43 37.59 +4.1
10 Bob Fink M65+ DVOA 1:28:56 27:47 52:18 35.66 -1.4
11 Janet Tryson F65+ DVOA 1:35:46 29:55 59:08 33.11 -1.7
12 Mairead Young F50+ HVO 1:36:15 30:04 59:37 32.95 +1.3
13 Nikolay Frolenko M50+ 1:37:46 30:33 61:08 32.43 -3.5
14 Chris Cassone M65+ HVO 1:43:56 32:28 67:18 30.51 -0.8
15 Grace Suhocki F-16 JROTC-CNHS 1:46:34 33:18 69:56 29.76 -1.0
16 John Ort M70+ DVOA 1:47:00 33:26 70:22 29.64 +1.6
17 Bob Hemmel M-18 HVO 1:58:08 36:55 81:30 26.84 0.0
18 George Hawes M80+ HVO 2:03:27 38:34 86:49 25.69 -1.0
19 Valentina Grigoryeva F75+ HVO 2:07:17 39:46 90:39 24.91 0.0
20 Taylor Schandall F-18 3:16:27 61:23 159:49 16.14 -8.9
21 Karen Ort F65+ 4:12:35 78:55 215:57 12.55 0.0
  Bill Royall M-18 HVO DNF --- ---    
  Nicky Shevchenko M-10 DNF --- ---    
  Geoffrey Connor M80+ HVO DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.20km
Climb 125.0m
Num Controls 12
Average Time 99:51
Average Pace 31:12
Num Maps 24
Num Orienteers 24
Total Time 34:56:52
Total Distance 76.80km
Total Climb 3000.0m
Total Controls 288
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M45+ DVOA 0:53:59 12:16 0:00 87.51 +8.1
2 Derek Conerney M-18 1:03:45 14:29 9:46 74.11 0.0
3 Victor Frolenko M-16 1:08:23 15:32 14:24 69.09 +18.5
4 Andras Revesz M55+ DVOA 1:11:34 16:15 17:35 66.01 +0.1
5 Len Policelli M50+ DVOA 1:14:59 17:02 21:00 63.00 +11.2
6 Angelica Riley F45+ DVOA 1:22:23 18:43 28:24 57.35 +0.2
7 Mykola Hrynyshyn M-21+ 1:29:02 20:14 35:03 53.06 +1.0
8 Dima Paulau M40+ DVOA 1:30:14 20:30 36:15 52.36 -1.2
9 Csaba Tiszttarto M45+ 2:02:31 27:50 68:32 38.56 -0.4
10 Lucas Unknown M-18 2:03:53 28:09 69:54 38.14 0.0
11 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 2:04:12 28:13 70:13 38.04 +5.9
12 Mark Buro M-18 JROTC-CNHS 2:07:16 28:55 73:17 37.12 0.0
13 Christopher Halmi M-18 JROTC-CNHS 2:09:21 29:23 75:22 36.52 -3.5
14 Andrew Dolgov M-21+ 2:15:03 30:41 81:04 34.98 -1.2
15 Alexander Postovskiy M-14 DVOA 2:19:39 31:44 85:40 33.83 +2.3
16 Michael Fluck M-18 JROTC-CNHS 2:20:11 31:51 86:12 33.70 -3.2
17 Richard H Ebright M55+ DVOA 2:29:27 33:57 95:28 31.61 +3.9
18 Brad Colbeck M35+ DVOA 2:37:01 35:41 103:02 30.09 -1.5
19 Joey Schandall M-16 JROTC-CNHS 2:39:36 36:16 105:37 29.60 -4.5
20 Brian Rosenberger M-21+ DVOA 2:49:18 38:28 115:19 27.90 -2.8
21 Michael Postovskiy M50+ DVOA 2:59:54 40:53 125:55 26.26 -1.1
22 Mathew Mentonis M-16 JROTC-CNHS 3:14:48 44:16 140:49 24.25 -17.7
23 Yuri Zakrevski M-21+ HVO 3:21:58 45:54 147:59 23.39 -4.1
24 Max Miller M-18 JROTC-CNHS 3:35:25 48:57 161:26 21.93 -10.2
  Albina Zakrevski F50+ HVO DNF --- ---    
  Katherine Moss F45+ DVOA DNF --- ---    
  David Webber M60+ HVO DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 4.40km
Climb 170.0m
Num Controls 13
Average Time 127:39
Average Pace 29:00
Num Maps 27
Num Orienteers 27
Total Time 51:03:52
Total Distance 118.80km
Total Climb 4590.0m
Total Controls 351
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Patrick Denzler M40+ 1:00:16 9:25 0:00 91.85 +6.7
2 Peter Zakrevski M-20 HVO 1:01:56 9:40 1:40 89.37 +11.3
3 Greg Ahlswede M-21+ DVOA 1:03:29 9:55 3:13 87.19 -3.8
4 AJ Riley M-18 DVOA 1:05:46 10:16 5:30 84.17 +7.5
5 Andis Vitolins M45+ HVO 1:16:38 11:58 16:22 72.23 +3.0
6 Jari Valikorpi M-18 1:18:35 12:16 18:19 70.44 0.0
7 Stefan Slutsky M55+ HVO 1:19:27 12:24 19:11 69.67 +5.6
8 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 1:19:33 12:25 19:17 69.58 -4.7
9 Samuel Kolins M-21+ DVOA 1:25:52 13:25 25:36 64.46 -11.4
10 Patrick Shannon M35+ 1:26:50 13:34 26:34 63.75 -2.2
11 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:27:07 13:36 26:51 63.54 -7.2
12 Florin Tencariu M40+ DVOA 1:28:12 13:46 27:56 62.76 +4.1
13 Istvan Nagy M55+ DVOA 1:33:19 14:34 33:03 59.32 +1.2
14 Paul Ort M-21+ 1:35:14 14:52 34:58 58.12 -4.9
15 Petr Hartman M55+ DVOA 1:38:36 15:24 38:20 56.14 -1.7
16 David Oxenstierna M55+ HVO 1:39:14 15:30 38:58 55.78 -3.9
17 Jeremy Colgan M45+ HVO 1:40:25 15:41 40:09 55.12 +0.6
18 Artem Kazantses M-18 HVO 2:15:16 21:08 75:00 40.92 0.0
19 Yuriy Shepelev M60+ HVO 2:21:12 22:03 80:56 39.20 -1.3
20 Dmitry Lavrov M55+ DVOA 2:37:17 24:34 97:01 35.19 +1.3
  Owen O'Connor M-18 HVO DNF --- ---    
  Eric Caravella M-21+ DNF --- ---    
  Andrey Grechko M40+ DNF --- ---    
    
Red Summary
Length 6.40km
Climb 230.0m
Num Controls 15
Average Time 91:42
Average Pace 14:19
Num Maps 23
Num Orienteers 23
Total Time 30:34:14
Total Distance 147.20km
Total Climb 5290.0m
Total Controls 345
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:148
Orienteers:149
Time:237:37:13
Distance:558.70 km
Climb:21170.0 m
Ctrls:1772
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.