Event Director:
John Gillette
Course Design:
Tom Overbaugh

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel Fedorov G2 DVOA 38:02 15:50 0:00    
  Emma Paras F-21+ none 42:02 17:30 4:00 NC  
  Graham Paras M55+ none 42:10 17:34 4:08 NC  
2 Hunter & Ian G3 BS Troop 46:25 19:20 8:23    
3 Ethan & Amin G3 BS Troop 48:35 20:14 10:33    
4 Maggie & Madeline G2 BS Troop 48:55 20:22 10:53    
5 Hugh MacMullan IV G3 DVOA 50:11 20:54 12:09    
6 Shelby & Corrine G2 BS Troop 50:39 21:06 12:37    
7 Aaron Hoover M-16 BS Troop 51:40 21:31 13:38 44.43 0.0
8 Xander & Nick G3 BS Troop 54:27 22:41 16:25    
9 Jacob & Aaron G4 BS Troop 54:36 22:45 16:34    
10 Ivan Lyubimov G3 BS Troop 55:08 22:58 17:06    
11 Kareem & Ronin G3 BS Troop 55:45 23:13 17:43    
12 Charles Habgood G3 BS Troop 56:44 23:38 18:42    
13 Nicholas Scrocca M-14 BS Troop 57:34 23:59 19:32 39.88 0.0
14 Tyler King M-14 BS Troop 59:08 24:38 21:06 38.82 0.0
15 Chad White M-14 BS Troop 1:02:00 25:50 23:58 37.03 0.0
16 Isaih & Mason Srocca G7 BS Troop 1:09:22 28:54 31:20    
17 Brett Cressman G2 BS Troop 1:12:54 30:22 34:52    
18 Tom Pahutski G5 BS Troop 1:13:13 30:30 35:11    
19 Sophia Whaley G4 BS Troop 1:18:45 32:48 40:43    
20 Linnaea Kelsey G5 none 1:20:56 33:43 42:54    
21 Deuce & Logan Folmer G2 BS Troop 1:25:02 35:25 47:00    
22 Mason,Rocky Jacob G3 BS Troop 1:25:46 35:44 47:44    
23 Riichard Pearsall G4 none 1:28:07 36:42 50:05    
24 Grace & Tamara G2 BS Troop 1:28:19 36:47 50:17    
25 Emily & Sidney G2 BS Troop 1:32:06 38:22 54:04    
26 Erin & Amilia Strid G4 BS Troop 1:35:04 39:36 57:02    
27 Stephen O'Connor G4 BS Troop 1:48:02 45:00 70:00    
    
White Summary
Length 2.40km
Climb 55.0m
Num Controls 10
Average Time 65:13
Average Pace 27:10
Num Maps 29
Num Orienteers 81
Total Time 31:31:37
Total Distance 194.40km
Total Climb 4455.0m
Total Controls 810
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mark Duffalo M-14 BS Troop 51:32 14:43 0:00 30.97 0.0
2 Daniel Stekol M-20 1:00:26 17:16 8:54 26.41 0.0
3 William McAvoy G3 none 1:04:54 18:32 13:22    
4 Grant & Phil Wilcox G2 BS Troop 1:05:04 18:35 13:32    
5 Angelica Frolenko F-14 1:05:11 18:37 13:39 24.48 -3.5
6 Patty Policelli F50+ DVOA 1:10:14 20:04 18:42 22.72 +2.2
7 Jason Strid G2 BS Troop 1:30:30 25:51 38:58    
8 Stephen Kibbe G2 none 1:42:08 29:10 50:36    
9 Nora Sylvestre F55+ none 2:10:16 37:13 78:44 12.25 -1.9
  Sue Berg F60+ DVOA DNF --- ---    
  Robert Post G6 none MP --- ---    
  Benjamin Post & Gan G3 none MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.50km
Climb 70.0m
Num Controls 11
Average Time 77:48
Average Pace 22:13
Num Maps 12
Num Orienteers 24
Total Time 17:41:07
Total Distance 84.00km
Total Climb 1680.0m
Total Controls 264
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Stephanie Grau F-21+ DVOA 1:40:52 22:55 35:34 20.74 -5.1
2 Carla Berard F55+ QOC 1:47:00 24:19 41:42 19.55 0.0
3 Pat Keim F65+ SVO 2:07:41 29:01 62:23 16.38 -2.0
4 Pat Burton F65+ DVOA 2:13:52 30:25 68:34 15.62 -2.6
5 Evan Moores G3 none 2:14:47 30:37 69:29    
6 Michael Woods M65+ none 2:16:17 30:58 70:59 15.35  
7 Macy & Aidan G2 QOC 2:37:01 35:41 91:43    
8 Brenda Litzig G2 DVOA 2:46:11 37:46 100:53    
  Joann Urban F50+ none DNF --- ---    
  McFudd Elmer G3 none DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.40km
Climb 90.0m
Num Controls 12
Average Time 132:57
Average Pace 30:13
Num Maps 10
Num Orienteers 16
Total Time 21:12:42
Total Distance 70.40km
Total Climb 1440.0m
Total Controls 192
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Sergei Fedorov M-21+ DVOA 31:20 7:27 0:00 NC  
1 Nikolay Frolenko M50+ 56:24 13:25 25:04 39.99 +0.0
  Lena Kushleyeva F35+ DVOA 56:52 13:32 25:32 NC  
2 Rob Wilkison M65+ DVOA 58:35 13:56 27:15 38.50 -4.4
3 Sandy Fillebrown F60+ DVOA 1:01:07 14:33 29:47 36.90 -0.0
4 Ann MacMullan F45+ DVOA 1:01:30 14:38 30:10 36.67 -3.7
5 Bob Agosta M65+ DVOA 1:09:17 16:29 37:57 32.55 -9.1
6 Janet Tryson F65+ DVOA 1:09:54 16:38 38:34 32.26 -6.8
7 Kim McCane M65+ DVOA 1:13:26 17:29 42:06 30.71 +4.3
8 Sandy Ahlswede F45+ DVOA 1:14:32 17:44 43:12 30.26  
9 Bruce Zeidman M75+ 1:16:05 18:06 44:45 29.64 +4.7
10 Mary Frank F55+ DVOA 1:20:17 19:06 48:57 28.09 -2.7
11 Robert Frank M-21+ DVOA 1:20:17 19:06 48:57 28.09 +7.7
12 Ron Wood M75+ DVOA 1:25:32 20:21 54:12 26.37 -4.6
13 Chris Keenan M45+ none 1:27:52 20:55 56:32 25.67 +4.6
  Stephanie Grau F-21+ none 1:30:13 21:28 58:53 NC  
14 John Ort M70+ DVOA 1:30:22 21:30 59:02 24.96 -2.8
15 Eran Nevo M45+ BS Troop 1:30:25 21:31 59:05 24.94 0.0
16 Mark Kern M70+ DVOA 1:31:38 21:49 60:18 24.61 -8.1
17 Oriana Riley F-16 DVOA 1:33:41 22:18 62:21 24.07 -13.4
18 Dave Morgan M85+ DVOA 1:40:33 23:56 69:13 22.43 -0.8
19 Pete McLaughlin M75+ DVOA 1:45:10 25:02 73:50 21.44 -5.1
20 Rick Whiffen M70+ 2:00:24 28:40 89:04 18.73 -1.9
21 Mike Borovicka M65+ DVOA 2:00:44 28:44 89:24 18.68 -0.1
  Scott Gilmore M35+ none MP --- ---    
  Jill Callahan F60+ none MP --- ---    
  Kim Edler G3 BS Troop MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.20km
Climb 80.0m
Num Controls 11
Average Time 80:15
Average Pace 19:06
Num Maps 27
Num Orienteers 29
Total Time 39:09:48
Total Distance 121.80km
Total Climb 2320.0m
Total Controls 319
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Samuel Kolins M-21+ DVOA 45:08 7:09 0:00 NC  
1 Andras Revesz M55+ DVOA 55:15 8:46 10:07 68.72 -0.5
2 Clem McGrath M40+ DVOA 55:24 8:47 10:16 68.53 +2.1
3 Istvan Nagy M55+ DVOA 1:01:19 9:43 16:11 61.92 +0.3
4 Len Policelli M50+ DVOA 1:10:44 11:13 25:36 53.67 +6.4
5 Glen Tryson M65+ DVOA 1:10:48 11:14 25:40 53.62 -4.7
6 Anthony DiStefano M35+ 1:18:17 12:25 33:09 48.50 +3.8
7 Victor Frolenko M-16 1:24:16 13:22 39:08 45.05  
8 Svetlana Frolenko F45+ 1:30:52 14:25 45:44 41.78 -3.2
9 Brian Supplee M60+ DVOA 1:32:45 14:43 47:37 40.93 +1.6
10 Julie Keim F35+ DVOA 1:41:19 16:04 56:11 37.47 -0.0
11 Katherine Moss F45+ DVOA 1:47:48 17:06 62:40 35.22 -0.6
12 Ron Barron M60+ DVOA 1:55:47 18:22 70:39 32.79 -6.5
13 Christopher Hand M50+ DVOA 1:55:58 18:24 70:50 32.74 -2.0
14 Diane Reider F55+ DVOA 1:57:10 18:35 72:02 32.40 -5.1
  Graeme Beavers M55+ 1:58:14 18:46 73:06 NC  
  Emma Paras F-21+ 1:58:14 18:46 73:06 NC  
15 Stephen Cotter M60+ DVOA 2:00:17 19:05 75:09 31.56 +0.5
16 Bob Burton M50+ DVOA 2:00:43 19:09 75:35 31.45 -0.5
17 Brad Colveck G2 DVOA 2:03:05 19:32 77:57    
18 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 2:04:53 19:49 79:45 30.40 -10.6
19 Nathan Peters M-16 none 2:13:29 21:11 88:21 28.44 -2.8
20 Sue Heckler F50+ DVOA 2:13:32 21:11 88:24 28.43 -4.7
21 Jim Eagleton M60+ 2:30:02 23:48 104:54 25.30  
  Fred Reed M60+ DVOA MP --- ---    
    
Green Summary
Length 6.30km
Climb 105.0m
Num Controls 13
Average Time 100:13
Average Pace 15:54
Num Maps 25
Num Orienteers 26
Total Time 42:05:32
Total Distance 163.80km
Total Climb 2730.0m
Total Controls 338
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ DVOA 54:38 6:49 0:00 90.12 -1.7
2 Peter McLaughlin, Jr. M55+ DVOA 2:30:31 18:48 95:53 32.71 -5.7
  Angelica Riley F45+ DVOA MP --- ---    
    
Red Summary
Length 8.00km
Climb 155.0m
Num Controls 17
Average Time 102:34
Average Pace 12:49
Num Maps 3
Num Orienteers 3
Total Time 5:22:00
Total Distance 24.00km
Total Climb 465.0m
Total Controls 51
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-18 DVOA 1:18:23 7:23 0:00 83.24 +2.9
2 Samuel Kolins M-21+ SVO 1:21:26 7:40 3:03 80.12 -2.6
3 Wyatt Riley M45+ DVOA 1:24:06 7:56 5:43 77.58 -2.2
4 Andis Vitolins M45+ HVO 1:27:50 8:17 9:27 74.28 +5.1
5 Sergiy Gnatiouk M50+ HVO 1:33:32 8:49 15:09 69.76 -2.7
6 Tomas Necas M-21+ none 1:38:24 9:16 20:01 66.31 0.0
7 Patrick Shannon M35+ 1:40:16 9:27 21:53 65.07 -1.9
8 Paul Ort M-21+ 1:43:15 9:44 24:52 63.19 +2.5
9 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:48:40 10:15 30:17 60.04 -6.6
10 Dave Pruden M60+ QOC 2:11:26 12:23 53:03 49.64 0.0
11 Eric Schrading G2 none 3:49:52 21:41 151:29    
  Amy Hart F40+ DVOA DNF --- ---    
    
Blue Summary
Length 10.60km
Climb 235.0m
Num Controls 24
Average Time 108:50
Average Pace 10:16
Num Maps 12
Num Orienteers 13
Total Time 23:30:00
Total Distance 137.80km
Total Climb 3055.0m
Total Controls 312
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:118
Orienteers:192
Time:180:32:46
Distance:796.20 km
Climb:16145.0 m
Ctrls:2286
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.