Event Director:
Janet Porter
Course Design:
Sandy Fillebrown

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Olga Baranova G2 DVOA 1:03:42 25:28 0:00    
2 Ed Dunlop G2 DVOA 1:08:39 27:27 4:57    
3 Jen Merritt G2 DVOA 1:11:10 28:28 7:28    
4 Peter Taylor G2 DVOA 1:30:10 36:04 26:28    
    
White Summary
Length 2.50km
Climb 2.0m
Num Controls 8
Average Time 73:25
Average Pace 29:22
Num Maps 4
Num Orienteers 8
Total Time 4:53:41
Total Distance 20.00km
Total Climb 16.0m
Total Controls 64
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Adam Kamph M40+ 0:47:28 15:18 0:00 15.96 +0.6
2 Steve Ohrwaschel M55+ DVOA 0:51:40 16:40 4:12 14.67 -1.5
3 Patty Policelli F50+ DVOA 0:57:13 18:27 9:45 13.24 +0.8
4 Sandra Sutowski G2 1:07:05 21:38 19:37    
5 Dael Jackson G2 DVOA 1:09:43 22:29 22:15    
6 Ryan Brady G2 DVOA 1:25:04 27:26 37:36    
7 Bruno Levine G4 DVOA 1:25:17 27:30 37:49    
8 Molly Brady G2 DVOA 1:25:25 27:33 37:57    
9 Kale Moul G2 DVOA 1:28:38 28:35 41:10    
10 Trace Moul G2 DVOA 1:28:48 28:38 41:20    
11 Marty Mckeon G2 DVOA 1:31:14 29:25 43:46    
12 Aimee Landau G2 1:34:23 30:26 46:55    
13 Angelika Koerner G3 DVOA 1:50:43 35:42 63:15    
14 Juliette Lambert G3 DVOA 1:53:21 36:33 65:53    
  Dan Shoup M45+ MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 45.0m
Num Controls 10
Average Time 81:08
Average Pace 26:10
Num Maps 15
Num Orienteers 30
Total Time 19:46:21
Total Distance 93.00km
Total Climb 1350.0m
Total Controls 300
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Victor Frolenko M-16 DVOA 0:57:58 12:52 0:00 22.70 +1.2
2 Alex Longacre M-20 1:04:56 14:25 6:58 20.27 0.0
3 Terry Speicher M60+ 1:18:22 17:24 20:24 16.79 +1.0
4 kevin sevinsky M45+ DVOA 1:24:46 18:50 26:48 15.53 0.0
5 Scoot Moul G4 DVOA 1:25:40 19:02 27:42    
6 Rich Whiffen M35+ DVOA 1:33:14 20:43 35:16 14.12 +0.1
7 Paul Schumann M55+ DVOA 1:38:29 21:53 40:31 13.36 -2.2
8 Josh Boyle M40+ DVOA 1:55:21 25:38 57:23 11.41 0.0
9 Sean Kochert M-18 1:59:18 26:30 61:20 11.03 0.0
10 Doug Wellons M40+ 2:06:48 28:10 68:50 10.38 0.0
11 Pat Keim F60+ SVO 2:13:12 29:36 75:14 9.88 -0.1
  Brenda Litig G3 DVOA MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 135.0m
Num Controls 8
Average Time 96:11
Average Pace 21:22
Num Maps 12
Num Orienteers 17
Total Time 17:38:04
Total Distance 76.50km
Total Climb 2295.0m
Total Controls 136
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ron Bortz M65+ DVOA 0:39:30 9:38 0:00 28.59 +7.7
2 Therese Hohl F50+ DVOA 0:48:50 11:54 9:20 23.12 +0.6
3 Mark Frank M60+ DVOA 0:52:18 12:45 12:48 21.59 +2.1
4 Bob Burg M70+ 0:56:24 13:45 16:54 20.02 0.0
5 Carl Marcus M70+ DVOA 1:03:40 15:31 24:10 17.74 +0.1
6 Brian Rosenberger G2 DVOA 1:06:43 16:16 27:13    
7 Tim Walsh M65+ DVOA 1:12:10 17:36 32:40 15.65 +0.8
8 Katherine Moss F45+ DVOA 1:18:25 19:07 38:55 14.40 -2.3
9 Mitch Zimmer M60+ DVOA 1:20:05 19:31 40:35 14.10 -2.3
10 Donna Zimmer F55+ DVOA 1:23:08 20:16 43:38 13.58 -1.4
11 Dave Urban M70+ DVOA 1:23:16 20:18 43:46 13.56 +2.4
12 Dave Morgan M80+ DVOA 1:29:29 21:49 49:59 12.62 +1.9
13 Bruce Zeidman M75+ DVOA 1:31:10 22:14 51:40 12.39 -4.1
14 Larry Geist M65+ DVOA 1:39:24 24:14 59:54 11.36 +0.4
15 Roger Hartley M70+ DVOA 1:46:46 26:02 67:16 10.58 +0.1
16 Andrea Hartley F60+ DVOA 2:06:22 30:49 86:52 8.94 -1.5
17 Robert Frank M-21+ DVOA 2:13:59 32:40 94:29 8.43 -2.5
18 Donna Terefenko F60+ DVOA 2:33:48 37:30 114:18 7.34 0.0
19 Kathy Urban F70+ DVOA 2:35:31 37:55 116:01 7.26 -2.0
  Roger Broome M55+ DVOA DNF --- ---    
  Sue Heckler F50+ DVOA MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.10km
Climb 95.0m
Num Controls 12
Average Time 88:28
Average Pace 21:34
Num Maps 21
Num Orienteers 22
Total Time 31:11:59
Total Distance 90.20km
Total Climb 2090.0m
Total Controls 264
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dima Paulau M40+ 0:43:51 8:07 0:00 34.05 +2.4
2 Randy Kemp M55+ OOC 0:48:46 9:01 4:55 30.62 0.0
3 Len Policelli M50+ DVOA 0:49:33 9:10 5:42 30.14 +3.5
4 Angelica Riley F45+ DVOA 0:50:50 9:24 6:59 29.37 +1.6
5 Stephen Tarry M65+ DVOA 0:55:51 10:20 12:00 26.74 +0.1
6 Diane Reider F50+ DVOA 1:13:33 13:37 29:42 20.30 +3.7
7 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:14:01 13:42 30:10 20.17 -0.0
8 Brian Supplee M60+ DVOA 1:15:13 13:55 31:22 19.85 -0.7
9 Julie Keim F35+ DVOA 1:15:28 13:58 31:37 19.79 +0.8
10 Bob Agosta M60+ DVOA 1:20:26 14:53 36:35 18.56 +2.2
11 Janet Tryson F60+ EMPO 1:22:09 15:12 38:18 18.18 +1.1
12 Brennen Hall M-18 DVOA 1:28:40 16:25 44:49 16.84 -4.4
13 Bob Gross M60+ DVOA 1:39:28 18:25 55:37 15.01 -0.9
14 Kanstantin Paulau M-20 1:48:53 20:09 65:02 13.71 -9.1
15 Fred Kruesi M65+ DVOA 1:51:14 20:35 67:23 13.42 +0.8
16 Carol Kluchinski F50+ DVOA 1:54:23 21:10 70:32 13.05 -0.5
17 Bradley Hall M55+ DVOA 1:57:59 21:50 74:08 12.66 +1.2
18 Rick Whiffen M70+ DVOA 2:03:04 22:47 79:13 12.13 +0.1
19 Kim McCane M65+ DVOA 2:08:55 23:52 85:04 11.58 -1.3
20 Steve Mones M60+ 2:12:38 24:33 88:47 11.26 -0.7
  Joe Lacava M-21+ DNF --- ---    
  Ian Demenna G2 DVOA DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 5.40km
Climb 165.0m
Num Controls 14
Average Time 86:44
Average Pace 16:03
Num Maps 22
Num Orienteers 23
Total Time 33:27:01
Total Distance 124.20km
Total Climb 3795.0m
Total Controls 322
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ 0:48:09 6:30 0:00 42.45 +1.0
2 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 1:06:56 9:02 18:47 30.54 -1.8
3 AJ Riley M-16 DVOA 1:11:30 9:39 23:21 28.59 -3.9
4 Glen Tryson M60+ EMPO 1:12:06 9:44 23:57 28.35 +2.7
5 Petr Hartman M55+ DVOA 1:14:30 10:04 26:21 27.44 -0.3
6 Sam Reed M-21+ DVOA 1:23:58 11:20 35:49 24.34 +1.4
7 Fred Reed M55+ DVOA 1:26:03 11:37 37:54 23.75 +0.9
    
Red Summary
Length 7.40km
Climb 210.0m
Num Controls 17
Average Time 71:53
Average Pace 9:42
Num Maps 7
Num Orienteers 7
Total Time 8:23:12
Total Distance 51.80km
Total Climb 1470.0m
Total Controls 119
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Eric Kemp M-21+ OOC 1:05:51 6:47 0:00 37.90 0.0
2 Samuel Kolins M-21+ SVO 1:10:54 7:18 5:03 35.20 -2.0
3 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:15:58 7:49 10:07 32.85 +0.6
4 Wyatt Riley M40+ DVOA 1:16:18 7:51 10:27 32.71 -1.1
5 Yuriy Bulka M45+ QOC 1:35:07 9:48 29:16 26.24 +2.5
6 Charles Carrick M50+ 2:08:34 13:15 62:43 19.41 +0.0
    
Blue Summary
Length 9.70km
Climb 260.0m
Num Controls 21
Average Time 85:27
Average Pace 8:48
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 8:32:42
Total Distance 58.20km
Total Climb 1560.0m
Total Controls 126
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:87
Orienteers:113
Time:123:53:00
Distance:513.90 km
Climb:12576.0 m
Ctrls:1331
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.