Event Director:
Bob Burg
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mykola Hrynyshyn M-21+ HVO 0:31:03 14:47 0:00 64.12 0.0
2 Ivan Sikorskyi M-21+ HVO 0:34:29 16:25 3:26 57.73 0.0
3 David Dejong M-21+ 0:46:35 22:10 15:32 42.74 +6.5
4 Jordan Shedlock M-21+ 0:50:20 23:58 19:17 39.55 0.0
5 Daisuke Oh G2 1:00:40 28:53 29:37    
6 Ryan Blum G4 Cub Scout 1:09:04 32:53 38:01    
  Marina Achkimazi G3 HVO 1:17:01 36:40 45:58 NC  
7 Chris Pullen Jr G3 Boy Scout 1:22:39 39:21 51:36    
8 Katheryn Fenn G3 Cub Scout 1:26:47 41:19 55:44    
9 Melissa Pullen G3 Boy Scout 1:29:58 42:50 58:55    
10 Jason Rickert G3 Boy Scout 1:33:29 44:30 62:26    
11 Boris Averboukh G2 1:39:05 47:10 68:02    
12 Bob Shoyhet G4 1:42:03 48:35 71:00    
13 Chris McQuiggan G3 Boy Scout 1:44:09 49:35 73:06    
14 Chris Pullen Sr G3 Boy Scout 1:45:27 50:12 74:24    
15 Farhad Andia G8 Cub Scout 2:53:31 82:37 142:28    
  David Kuo G7 Cub Scout DNF --- ---    
  Ursula Haldi G3 DVOA MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.10km
Climb 25.0m
Num Controls 13
Average Time 81:38
Average Pace 38:52
Num Maps 18
Num Orienteers 55
Total Time 24:57:10
Total Distance 115.50km
Total Climb 1375.0m
Total Controls 715
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Lena Kushleyeva F35+ DVOA 0:35:28 11:49 0:00 NC  
1 Dierdre Young G2 HVO 0:38:57 12:59 3:29    
2 David Bejong M-21+ 0:44:36 14:52 9:08 46.09 0.0
3 Stephen Ciccarone G1 CNHS NJROTC 0:46:57 15:39 11:29    
4 Derrick Haaf G1 CNHS NJROTC 0:48:01 16:00 12:33    
5 Raymond Santiago G1 CNHS NJROTC 0:50:14 16:44 14:46    
6 Chris Montefuicl G2 CNHS NJROTC 0:50:35 16:51 15:07    
7 Brian Pastor G1 CNHS NJROTC 0:54:21 18:07 18:53    
8 Nathan Peters G2 CNHS NJROTC 0:55:09 18:23 19:41    
9 Fiona Young F-12 HVO 0:55:21 18:27 19:53 37.14 0.0
10 Yna Young F-10 HVO 0:57:00 19:00 21:32 36.07 0.0
11 Angelica Frolenko F-12 1:02:23 20:47 26:55 32.95 +4.5
12 Pat Talento G1 CNHS NJROTC 1:02:53 20:57 27:25    
13 Cheng Yueng M-21+ 1:04:34 21:31 29:06 31.84 0.0
14 Anastagio Muscara G1 CNHS NJROTC 1:12:20 24:06 36:52    
15 Robert Frank M-21+ DVOA 1:16:31 25:30 41:03 26.87 +4.5
16 Patrick Lundrigan G2 HVO 1:27:52 29:17 52:24    
17 Eric Arolick M50+ 1:33:10 31:03 57:42 22.07 0.0
18 Sheldon Freidenreich G4 Boy Scout 1:33:56 31:18 58:28    
19 Patty Policelli F50+ DVOA 1:40:47 33:35 65:19 20.40 +0.8
20 Betsy Hawes G2 HVO 1:42:09 34:03 66:41    
21 Kishore Kanduri G2 1:43:58 34:39 68:30    
22 Raghav Kanduri G4 Boy Scout 1:50:22 36:47 74:54    
23 Manny Coelho G5 Boy Scout 2:18:01 46:00 102:33    
  Rick Lear G3 DNF --- ---    
  Nathan Rowohlt G1 CNHS NJROTC MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.00km
Climb 50.0m
Num Controls 14
Average Time 71:03
Average Pace 23:41
Num Maps 26
Num Orienteers 44
Total Time 29:41:43
Total Distance 132.00km
Total Climb 2200.0m
Total Controls 616
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chris Obara M45+ HVO 0:46:29 10:48 0:00 55.66 +18.6
2 Daniel Montgomery G2 0:54:03 12:34 7:34    
3 Christopher Fourman G2 0:56:37 13:10 10:08    
4 Oriana Riley F-16 DVOA 1:06:47 15:31 20:18 38.74 +6.5
5 Tyler Bond M-21+ 1:11:07 16:32 24:38 36.38 0.0
6 Samantha Bova G2 1:21:49 19:01 35:20    
7 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 1:29:30 20:48 43:01 28.91 -2.3
8 Paul Schumann M55+ DVOA 1:33:16 21:41 46:47 27.74 +1.5
9 Hugh Gordon G1 Boy Scout 1:46:14 24:42 59:45    
10 Marco Calderon M35+ DVOA 1:51:10 25:51 64:41 23.28 +1.2
11 Jaiyu Shen G2 1:56:19 27:03 69:50    
12 Mike Daly G3 Boy Scout 1:58:04 27:27 71:35    
13 Peter Ronanienko G2 Boy Scout 2:40:51 37:24 114:22    
14 Yon Ebright F-21+ DVOA 2:51:22 39:51 124:53 15.10 -1.5
15 Julie Finco F35+ 2:58:23 41:29 131:54 14.50 0.0
16 Peggy Werns G2 HVO 3:02:37 42:28 136:08    
  Bill Ferguson M60+ HVO DNF --- ---    
  Patrick Blake M45+ DNF --- ---    
  David Dong G2 CNHS NJROTC DNF --- ---    
  Kyle Roeder G1 CNHS NJROTC MP --- ---    
  Brendan Pinnola G1 CNHS NJROTC MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.30km
Climb 60.0m
Num Controls 12
Average Time 106:32
Average Pace 24:46
Num Maps 21
Num Orienteers 30
Total Time 34:05:54
Total Distance 129.00km
Total Climb 1800.0m
Total Controls 360
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ron Bortz M65+ DVOA 0:43:09 11:03 0:00 47.89 +2.5
2 Sarah Shaughnessy G1 CNHS NJROTC 1:00:41 15:33 17:32    
3 Denis Petukhov M35+ 1:02:59 16:08 19:50 32.81 +0.8
4 Mitch Zimmer M60+ DVOA 1:07:53 17:24 24:44 30.44 -2.4
5 Brian Rosenberger G2 DVOA 1:10:37 18:06 27:28    
6 Nick Feaster G1 CNHS NJROTC 1:11:28 18:19 28:19    
7 Donna Zimmer F55+ DVOA 1:11:28 18:19 28:19 28.91 -3.2
8 Aryana Muscara G1 CNHS NJROTC 1:12:33 18:36 29:24    
9 Michael Postovskiy M50+ DVOA 1:12:56 18:42 29:47 28.33 +0.7
10 Taylor Schandall G1 CNHS NJROTC 1:13:42 18:53 30:33    
11 Steven Hodovanec M65+ HVO 1:15:21 19:19 32:12 27.42 0.0
12 Bob Rycharski M60+ DVOA 1:15:49 19:26 32:40 27.26 -1.6
13 George Hawes M75+ HVO 1:23:03 21:17 39:54 24.88 +1.5
14 Guy Olsen M60+ DVOA 1:25:12 21:50 42:03 24.25 -4.1
15 Marina Achkinazi F35+ HVO 1:28:44 22:45 45:35 23.29 +3.2
16 Diana Serebryanik F40+ DVOA 1:42:14 26:12 59:05 20.21 0.0
17 Dave Morgan M80+ DVOA 1:57:04 30:01 73:55 17.65 -1.9
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 60.0m
Num Controls 10
Average Time 76:10
Average Pace 19:31
Num Maps 17
Num Orienteers 18
Total Time 21:34:53
Total Distance 70.20km
Total Climb 1080.0m
Total Controls 180
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Overbaugh M55+ DVOA 0:51:26 10:17 0:00 62.06 +3.8
2 Dima Paulau M40+ 0:52:51 10:34 1:25 60.39 +2.9
3 Svetlana Frolenko F40+ 1:06:17 13:15 14:51 48.15 +1.6
4 Jack Zemlanicky G1 CNHS NJROTC 1:07:32 13:30 16:06    
5 Len Policelli M50+ DVOA 1:10:25 14:05 18:59 45.33 -5.2
6 Karl Ahlswede M55+ DVOA 1:13:32 14:42 22:06 43.41 -4.3
7 Anthony DiStefano M35+ DVOA 1:13:48 14:45 22:22 43.25 -1.4
8 Diane Reider F50+ DVOA 1:23:59 16:47 32:33 38.01 -2.0
9 Rich Boehme M50+ DVOA 1:24:32 16:54 33:06 37.76 -3.6
10 Brendan Wei G1 CNHS NJROTC 1:31:29 18:17 40:03    
11 Tristan Mcmerty G1 CNHS NJROTC 1:31:33 18:18 40:07    
12 Matt Mantonis G1 CNHS NJROTC 1:34:11 18:50 42:45    
13 Alex Geissler G1 CNHS NJROTC 1:36:46 19:21 45:20    
14 Alex Weber G1 CNHS NJROTC 1:37:22 19:28 45:56    
15 William Dean G1 CNHS NJROTC 1:41:38 20:19 50:12    
16 Zach Alagna G1 CNHS NJROTC 1:42:01 20:24 50:35    
17 Mairead Young F50+ HVO 1:44:25 20:53 52:59 30.57 0.0
18 Max Miller G1 CNHS NJROTC 1:44:29 20:53 53:03    
19 Richard H Ebright M55+ DVOA 1:48:01 21:36 56:35 29.55 +1.5
20 Yuri Cheperlev M60+ HVO 1:48:10 21:38 56:44 29.51 0.0
21 Lucas Albaladejo G1 CNHS NJROTC 1:50:09 22:01 58:43    
22 James Clarke G1 CNHS NJROTC 1:59:06 23:49 67:40    
23 John Pezzolanti G1 CNHS NJROTC 2:08:44 25:44 77:18    
24 Joey Schandall G1 CNHS NJROTC 2:17:05 27:25 85:39    
25 Michael Fouck G1 CNHS NJROTC 2:32:49 30:33 101:23    
26 Libing Yu G2 2:34:05 30:49 102:39    
27 Greg Berkquist G3 Boy Scout 2:38:44 31:44 107:18    
28 Sam Gutman G1 CNHS NJROTC 2:39:13 31:50 107:47    
29 Maxim Novikov G2 2:53:14 34:38 121:48    
30 Rick Whiffen M70+ DVOA 3:12:43 38:32 141:17 16.56 -5.9
  Colton Boag G3 DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 5.00km
Climb 68.0m
Num Controls 15
Average Time 107:00
Average Pace 21:24
Num Maps 31
Num Orienteers 37
Total Time 55:28:41
Total Distance 185.00km
Total Climb 2516.0m
Total Controls 555
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Luis Enrique Nogueira de la Muela M-21+ 0:40:08 5:39 0:00 108.99 +16.8
2 Greg Ahlswede M-21+ DVOA 0:49:33 6:58 9:25 88.28 -3.6
3 Wyatt Riley M40+ DVOA 0:54:01 7:36 13:53 80.98 -0.5
4 AJ Riley M-16 DVOA 1:00:13 8:28 20:05 72.64 -3.0
5 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:04:10 9:02 24:02 68.17 -7.2
6 Stefan Slutsky M55+ HVO 1:14:25 10:28 34:17 58.78 0.0
7 Patrick Shannon M35+ DVOA 1:15:26 10:37 35:18 57.99 -6.8
8 Petr Hartman M55+ DVOA 1:18:04 10:59 37:56 56.03 -2.0
9 Denis Rozhkov M35+ HVO 1:27:13 12:17 47:05 50.15 +3.5
10 Alan Young M45+ HVO 1:30:10 12:41 50:02 48.51 0.0
  Chris Obara M45+ HVO 1:33:16 13:08 53:08 NC  
11 Eric Caravella M-21+ 1:37:37 13:44 57:29 44.81 0.0
12 Dmitry Lavrov M55+ DVOA 1:43:15 14:32 63:07 42.37 +8.8
13 Mitch Collinsworth M55+ ROC 1:47:47 15:10 67:39 40.58 -8.9
14 Robert Sehandall G1 CNHS NJROTC 2:20:21 19:46 100:13    
15 Sven Nielsen M55+ HVO 3:19:16 28:03 159:08 21.95 0.0
16 Stephan Boyack G2 3:29:16 29:28 169:08    
  Angelica Riley F45+ DVOA DNF --- ---    
  Patrick Denzler M35+ DVOA DNF --- ---    
  Nathan Collinsworth M-16 ROC DNF --- ---    
    
Red Summary
Length 7.10km
Climb 105.0m
Num Controls 20
Average Time 95:32
Average Pace 13:27
Num Maps 20
Num Orienteers 21
Total Time 29:33:16
Total Distance 149.10km
Total Climb 2205.0m
Total Controls 420
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:133
Orienteers:205
Time:195:21:37
Distance:780.80 km
Climb:11176.0 m
Ctrls:2846
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.