Event Director:
 
Course Design:
Samuel Kolins

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jessica Lopes F-21+ QOC 39:51 22:08 0:00 40.04 0.0
2 Ed Roberts G4 none 47:42 26:30 7:51    
3 Nick Mulligan G2 47:44 26:31 7:53    
4 Team Whitmore G4 1:06:25 36:53 26:34    
    
White Summary
Length 1.80km
Climb 75.0m
Num Controls 9
Average Time 50:25
Average Pace 28:00
Num Maps 4
Num Orienteers 11
Total Time 3:21:42
Total Distance 19.80km
Total Climb 825.0m
Total Controls 99
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Carol Fink F65+ DVOA 1:25:01 34:00 0:00 19.84 -2.7
2 Team Halo G2 1:58:09 47:15 33:08    
    
Yellow Summary
Length 2.50km
Climb 100.0m
Num Controls 11
Average Time 101:35
Average Pace 40:38
Num Maps 2
Num Orienteers 3
Total Time 3:23:10
Total Distance 7.50km
Total Climb 300.0m
Total Controls 33
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Brad Colbeck M35+ 1:10:09 16:42 0:00 NC  
1 Joe Isch M60+ SVO 1:42:28 24:23 32:19 26.59 +1.6
2 Brenda Littig G2 DVOA 2:40:51 38:17 90:42    
3 Beverly Munchel-Kievit G2 2:41:51 38:32 91:42    
4 Pat Keim F65+ SVO 2:48:31 40:07 98:22 16.17 -0.1
5 Ronald Skrabut M75+ SVO 4:13:32 60:21 183:23 10.75  
    
Orange Summary
Length 4.20km
Climb 160.0m
Num Controls 12
Average Time 152:53
Average Pace 36:24
Num Maps 6
Num Orienteers 8
Total Time 15:17:22
Total Distance 33.60km
Total Climb 1280.0m
Total Controls 96
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Bob Fink M65+ DVOA 1:08:13 17:57 0:00 36.97 -1.1
2 Janet Tryson F65+ DVOA 1:10:01 18:25 1:48 36.02 -2.6
3 Sandy Fillebrown F60+ 1:10:10 18:27 1:57 35.94 -0.5
4 JP Landers M35+ QOC 1:10:17 18:29 2:04 35.88 0.0
5 Rob Wilkison M65+ 1:11:09 18:43 2:56 35.45 -5.1
6 Neal Attfield M50+ QOC 1:18:55 20:46 10:42 31.96 -4.2
7 John Landers M60+ QOC 1:23:52 22:04 15:39 30.07 -7.5
8 Robert Frank M-21+ 1:50:36 29:06 42:23 22.80 +0.4
9 Tim Wilkins M35+ QOC 1:58:28 31:10 50:15 21.29 -5.5
10 Dave Morgan M85+ 2:07:37 33:35 59:24 19.76 -0.8
11 Cecilia Landers F65+ QOC 2:13:10 35:02 64:57 18.94 +2.8
12 Beth Ann Stasiowski F70+ QOC 2:59:13 47:09 111:00 14.07 -3.7
  Jim Eagleton M60+ DVOA DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.80km
Climb 110.0m
Num Controls 11
Average Time 98:28
Average Pace 25:54
Num Maps 13
Num Orienteers 13
Total Time 21:07:43
Total Distance 49.40km
Total Climb 1430.0m
Total Controls 143
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Andras Revesz M55+ 49:40 9:22 0:00 71.61 +11.2
2 Istvan Nagy M55+ 58:43 11:04 9:03 60.58 +4.1
3 Victor Frolenko M-16 1:03:43 12:01 14:03 55.82 +6.4
4 David Webber M60+ HVO 1:19:46 15:03 30:06 44.59 -6.9
5 Svetlana Frolenko F45+ 1:22:01 15:28 32:21 43.37 -0.9
6 Shawn Duffalo M45+ 1:22:49 15:37 33:09 42.95 0.0
7 Brian Supplee M60+ 1:24:35 15:57 34:55 42.05 +5.4
8 Jody Landers M65+ QOC 1:26:04 16:14 36:24 41.33 -1.6
9 Anne Jepsen F55+ QOC 1:32:27 17:26 42:47 38.47 -2.6
10 Mark Frank M60+ DVOA 1:36:32 18:12 46:52 36.85 -1.7
11 Diane Reider F55+ DVOA 1:40:20 18:55 50:40 35.45 -1.0
12 Brad Colbeck M35+ 1:42:24 19:19 52:44 34.73 -8.8
13 Julie Keim F35+ SVO 1:43:56 19:36 54:16 34.22 -2.3
14 John Miller M40+ QOC 1:44:40 19:44 55:00 33.98 0.0
15 Lena Kushleyeva F35+ 2:03:04 23:13 73:24 28.90 -9.5
16 Katherine Moss F45+ 2:06:25 23:51 76:45 28.14 -7.4
17 Kaitlin Wingard G2 SVO 2:11:58 24:53 82:18    
18 Ian DeMenna M-21+ 2:34:19 29:06 104:39 23.05 -6.3
19 Stephen Cotter M60+ 2:36:03 29:26 106:23 22.79 -9.1
20 Steve Mones M60+ DVOA 2:44:13 30:59 114:33 21.66 -2.1
  Bob Agosta M65+ MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.30km
Climb 175.0m
Num Controls 13
Average Time 102:11
Average Pace 19:16
Num Maps 21
Num Orienteers 22
Total Time 36:10:47
Total Distance 116.60km
Total Climb 3850.0m
Total Controls 286
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M45+ 1:12:18 10:28 0:00 76.75 +7.0
2 Rob Kinsley M45+ SVO 1:56:19 16:51 44:01 47.70 +5.5
3 Glen Tryson M65+ DVOA 2:08:09 18:34 55:51 43.30 -10.3
4 Kevin Lint M-18 SVO 2:22:06 20:35 69:48 39.05 0.0
5 Mike Stasiowski M50+ QOC 2:22:16 20:37 69:58 39.00 0.0
  Christopher Hand M50+ SVO DNF --- ---    
  Kim Jepsen M50+ QOC MP --- ---    
    
Red Summary
Length 6.90km
Climb 280.0m
Num Controls 15
Average Time 120:13
Average Pace 17:25
Num Maps 7
Num Orienteers 7
Total Time 12:05:44
Total Distance 48.30km
Total Climb 1960.0m
Total Controls 105
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ 1:18:21 8:36 0:00 90.50 +1.6
2 Paul Ort M-21+ 1:57:00 12:51 38:39 60.61 +1.6
3 Yuriy Bulka M50+ QOC 2:17:18 15:05 58:57 51.65 +1.0
  Ryan Stasiowski M-21+ QOC DNF --- ---    
    
Blue Summary
Length 9.10km
Climb 333.0m
Num Controls 19
Average Time 110:53
Average Pace 12:11
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 7:47:57
Total Distance 36.40km
Total Climb 1332.0m
Total Controls 76
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:57
Orienteers:68
Time:99:14:25
Distance:311.60 km
Climb:10977.0 m
Ctrls:838
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.