Event Director:
Mary Frank
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 MAST D'Albero, Lynch G2 JROTC 20:08 10:04 0:00    
2 Atlantic City WT8 G3 JROTC 21:17 10:38 1:09    
3 Atlantic City WT5 G3 JROTC 24:26 12:13 4:18    
4 Atlantic City WT3 G3 JROTC 25:54 12:57 5:46    
5 Boyertown Martinez, Jones G2 JROTC 26:47 13:23 6:39    
6 Atlantic City WT1 G3 JROTC 27:43 13:51 7:35    
7 Boyertown Rupert, Setzler G2 JROTC 30:06 15:03 9:58    
8 N Plainfield Mahd, Walker G2 JROTC 31:59 15:59 11:51    
9 N Plainfield Fuentes, Rivera G2 JROTC 32:31 16:15 12:23    
10 Boyertown Codwell, Jones G2 JROTC 34:18 17:09 14:10    
11 CurtisHS T10 G2 JROTC 34:56 17:28 14:48    
12 N Plainfield Ventriglia, Dougherty G2 JROTC 35:12 17:36 15:04    
13 Riverhead, NY Sadeli, Corwin, Veliz G3 JROTC 35:20 17:40 15:12    
14 Riverhead, NY Solarz, cakirNiewi G3 JROTC 35:50 17:55 15:42    
15 MAST Kane, Hutson G2 JROTC 36:01 18:00 15:53    
16 Sterling Fey, Mallette, Crothers G3 JROTC 36:03 18:01 15:55    
17 Sterling Garvey, Solla, Ways G3 JROTC 36:38 18:19 16:30    
18 N Plainfield Peralta, Vargas G2 JROTC 36:44 18:22 16:36    
19 N Plainfield Cical, Guillen G2 JROTC 37:09 18:34 17:01    
20 Atlantic City WT7 G3 JROTC 38:12 19:06 18:04    
21 MAST Ballard, Quinn, Cochrane G3 JROTC 41:01 20:30 20:53    
22 Middletown Brown, Matos, Tapia-Cabr G3 JROTC 41:10 20:35 21:02    
23 N Plainfield Salinas, Walker G2 JROTC 41:37 20:48 21:29    
24 Riverhead, NY Damon, Jackson, Doherty G3 JROTC 41:41 20:50 21:33    
25 Rancocas WT1 G5 JROTC 41:58 20:59 21:50    
26 Middletown Hustins, McKay, Sanchez G3 JROTC 43:19 21:39 23:11    
27 MAST Davidson, Honecker, Basi G3 JROTC 43:22 21:41 23:14    
28 MAST Fish, Schuster, Lucyk G3 JROTC 44:30 22:15 24:22    
29 MAST Hines, Adams, Lopez G3 JROTC 44:37 22:18 24:29    
30 Sterling Andrescavage, Kline, Pla G3 JROTC 44:40 22:20 24:32    
31 CurtisHS T9 G2 JROTC 45:02 22:31 24:54    
32 Atlantic City WT6 G3 JROTC 45:12 22:36 25:04    
33 Graphics WT8 G6 JROTC 45:22 22:41 25:14    
34 Atlantic City WT4 G3 JROTC 46:01 23:00 25:53    
35 MAST Zic, Wisniewski, Moralle G3 JROTC 46:18 23:09 26:10    
36 MAST Kukowski, Todaro, Boisve G3 JROTC 46:20 23:10 26:12    
37 Middletown Holder, Angelica G2 JROTC 47:52 23:56 27:44    
38 Riverhead, NY Marrowuin, Walsh, Noviko G3 JROTC 47:57 23:58 27:49    
39 WNY Maritime H. Oo G1 JROTC 48:26 24:13 28:18    
40 N Plainfield Helms, Hernandez G2 JROTC 48:39 24:19 28:31    
41 CurtisHS T11 G2 JROTC 48:52 24:26 28:44    
42 Middletown Cortes, English, Singh G3 JROTC 50:14 25:07 30:06    
43 Middletown Minga, Quick, Santiago G3 JROTC 50:57 25:28 30:49    
44 Atlantic City WT2 G3 JROTC 50:57 25:28 30:49    
45 Riverhead, NY Chapman, Miguel, Harriso G3 JROTC 51:21 25:40 31:13    
46 CurtisHS T4 G2 JROTC 52:07 26:03 31:59    
47 CurtisHS T2 G2 JROTC 52:25 26:12 32:17    
48 BS80 Cheski, Mannarino G2 BS Troop 52:40 26:20 32:32    
49 Middletown Joseph, Vankleeck, Velaq G3 JROTC 52:59 26:29 32:51    
50 Graphics WT1 G6 JROTC 53:43 26:51 33:35    
51 CurtisHS T5 G2 JROTC 54:22 27:11 34:14    
52 CurtisHS T3 G2 JROTC 55:15 27:37 35:07    
53 MAST Hurley, Mansfield, Dwyer G3 JROTC 56:42 28:21 36:34    
54 Sterling Ways, Cunningham, Renner G3 JROTC 57:22 28:41 37:14    
55 Graphics WT3 G6 JROTC 57:33 28:46 37:25    
56 Graphics WT4 G6 JROTC 59:29 29:44 39:21    
57 N Plainfield Georges, Martinez G2 JROTC 1:00:01 30:00 39:53    
58 Troop42 Eric E., Andrain H. G2 BS Troop 1:01:58 30:59 41:50    
59 Troop42 Levi L., Jacob W. G2 BS Troop 1:02:09 31:04 42:01    
60 MAST Doghtery, McNamara, Guin G3 JROTC 1:03:37 31:48 43:29    
61 Atlantic City WT9 G3 JROTC 1:04:05 32:02 43:57    
62 GeoWash WT1 G3 JROTC 1:06:55 33:27 46:47    
63 GeoWash WT3 G3 JROTC 1:09:09 34:34 49:01    
64 GeoWash WT4 G2 JROTC 1:09:33 34:46 49:25    
65 Graphics WT10 G6 JROTC 1:11:25 35:42 51:17    
66 MAST Ellis, McAleese G2 JROTC 1:11:37 35:48 51:29    
67 Troop7007 Hnosko, Wahl, Hughes G3 BS Troop 1:13:45 36:52 53:37    
68 N Plainfield Cifuentes, Castilla G2 JROTC 1:19:17 39:38 59:09    
69 N Plainfield Gaetan, Jefferies G2 JROTC 1:19:43 39:51 59:35    
70 Graphics WT6 G6 JROTC 1:19:47 39:53 59:39    
71 BS80 Jo, McKenna G2 BS Troop 1:21:45 40:52 61:37    
72 GeoWash WT2 G3 JROTC 1:22:31 41:15 62:23    
73 Middletown Eurich, Ramgoolam, Tatis G3 JROTC 1:38:54 49:27 78:46    
74 CurtisHS T6 G2 JROTC 1:52:24 56:12 92:16    
  CurtisHS T1 G2 JROTC DNS --- ---    
  CurtisHS T8 G2 JROTC DNS --- ---    
  MAST Horbacz, Stone G2 JROTC DNS --- ---    
  N Plainfield Aguilar, Lozada G2 JROTC DNS --- ---    
  N Plainfield Girgis, Russell G2 JROTC DNF --- ---    
  Graphics WT5 G6 JROTC DNF --- ---    
  Riverhead, NY Slattery, Campo, Tran G3 JROTC DNF --- ---    
  N Plainfield Monge, Trinidad G2 JROTC DNF --- ---    
  Atlantic City WT10 G3 JROTC MP --- ---    
  Middletown Cortes, Landa G2 JROTC MP --- ---    
  Middletown Knowles, LeMoullec, Rive G3 JROTC MP --- ---    
  Middletown Smalls, Valle, Ware-Merc G3 JROTC MP --- ---    
  Graphics WT9 G6 JROTC MP --- ---    
  Graphics WT2 G6 JROTC MP --- ---    
  WNY Maritime N. Guzowski G1 JROTC MP --- ---    
  Graphics WT7 G6 JROTC MP --- ---    
  CurtisHS T7 G2 JROTC MP --- ---    
  N Plainfield Sheridan, Zelaya G2 JROTC MP --- ---    
  Troop42 Hunter, Robert G2 BS Troop MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.00km
Climb 0.0m
Num Controls 12
Average Time 50:30
Average Pace 25:15
Num Maps 93
Num Orienteers 267
Total Time 81:42:12
Total Distance 534.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 3204
White Rankings

 

Yellow Short

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sterling Fitzgerald, Strobel, Tim G3 JROTC 28:24 10:08 0:00    
2 MAST Nolan, McCutcheon, Cheno G3 JROTC 37:34 13:25 9:10    
3 Colts Neck G. Suhocki G1 JROTC 41:51 14:56 13:27    
4 BS145 Joshua, Christian G2 BS Troop 42:22 15:07 13:58    
5 BS9 Thoens, Alexander G2 BS Troop 42:50 15:17 14:26    
6 Colts Neck E. Chin G1 JROTC 43:29 15:31 15:05    
7 Colts Neck N. Peters G1 JROTC 44:31 15:53 16:07    
8 Colts Neck C. Montefusco G1 JROTC 45:15 16:09 16:51    
9 Colts Neck M. Filosa G1 JROTC 47:33 16:58 19:09    
10 WNY Maritime Rosado G1 JROTC 47:43 17:02 19:19    
11 WNY Maritime Strong G1 JROTC 48:28 17:18 20:04    
12 BS9 McKnight, Kimmick G2 BS Troop 48:37 17:21 20:13    
13 Colts Neck C. Apostle G1 JROTC 48:58 17:29 20:34    
14 BS145 Kevin, Brian G2 BS Troop 49:23 17:38 20:59    
15 Colts Neck D. Jacobs G1 JROTC 51:26 18:22 23:02    
16 Atlantic City YST3 G2 JROTC 51:37 18:26 23:13    
17 BS9 Kramer, Menker G2 BS Troop 52:12 18:38 23:48    
18 MAST McWeeney, McWeeney G2 JROTC 53:11 18:59 24:47    
19 Colts Neck S. Ciccarone G1 JROTC 53:39 19:09 25:15    
20 Colts Neck J. Gershon G1 JROTC 54:04 19:18 25:40    
21 Atlantic City YST1 G2 JROTC 54:21 19:24 25:57    
22 Colts Neck A. Muscara G1 JROTC 54:26 19:26 26:02    
23 MAST Quinn, Faulkner G2 JROTC 54:41 19:31 26:17    
24 Colts Neck D. Smith G1 JROTC 59:47 21:21 31:23    
25 Atlantic City YST2 G2 JROTC 1:02:07 22:11 33:43    
26 MAST Holobowski, Defalco, Raf G3 JROTC 1:05:29 23:23 37:05    
27 Sterling Jankauskas, Buckingham, G3 JROTC 1:06:43 23:49 38:19    
28 Troop7007 Hussey, Buerkli, DlMauro G3 BS Troop 1:13:34 26:16 45:10    
29 GS Troop71833 Strunk, Hildrew, Bruno G3 GS Troop 1:14:18 26:32 45:54    
30 Boyertown Szunsk, Freese G2 JROTC 1:15:24 26:55 47:00    
31 MAST Burns, Schnell G2 JROTC 1:15:29 26:57 47:05    
32 MAST Meehan, Sussman G2 JROTC 1:18:46 28:07 50:22    
33 GeoWash YST3 G3 JROTC 1:23:14 29:43 54:50    
34 GeoWash YST1 G3 JROTC 1:23:44 29:54 55:20    
35 Troop3 Larsson, Dutill, Stanzil G3 BS Troop 1:27:28 31:14 59:04    
36 MAST Stapleton, Dunn G2 JROTC 1:34:38 33:47 66:14    
37 Atlantic City YST4 G2 JROTC 1:34:42 33:49 66:18    
38 Colts Neck E. Schlindra G1 JROTC 1:34:57 33:54 66:33    
39 GeoWash YST2 G3 JROTC 1:40:05 35:44 71:41    
40 Boyertown Reiterbaugh, Rodriguez G2 JROTC 1:45:28 37:40 77:04    
41 N Plainfield Matos, Olivares G2 JROTC 1:45:48 37:47 77:24    
42 Middletown Parker, Rivera, Rizzo G3 JROTC 1:46:03 37:52 77:39    
43 BS9 Barlow, Barlow G2 BS Troop 1:54:08 40:45 85:44    
44 Boyertown Davis, Brooks G2 JROTC 2:07:23 45:29 98:59    
45 Boyertown Harp, Wade G2 JROTC 2:07:58 45:42 99:34    
46 MAST Ressa, Wenig G2 JROTC 2:17:44 49:11 109:20    
47 BS9 Pizzalongo, Doyle G2 BS Troop 2:26:48 52:25 118:24    
48 Troop3 Brown, Garlander G2 BS Troop 2:47:38 59:52 139:14    
  Rancocas Teamof8 G4 JROTC DNF --- ---    
  Riverhead, NY covert, meilunas, daniel G3 JROTC DNF --- ---    
  Santos G2 JROTC DNF --- --- NC  
  GeoWash YST4 G1 JROTC DNF --- ---    
  Middletown M. Velez,S Velez G2 JROTC MP --- ---    
  MAST Todaro, Yang G2 JROTC MP --- ---    
  BS145 Brandon, Jon G2 BS Troop MP --- ---    
  BS145 Luke, Jake G2 BS Troop MP --- ---    
  Troop7007 Wade, Campo, Guy G3 BS Troop MP --- ---    
  BS80 Lekas, Bednarz G2 BS Troop MP --- ---    
  BS80 Almendras, Hernandez G2 BS Troop MP --- ---    
  Atlantic City YST5 G2 JROTC MP --- ---    
  Rancocas YST3 G4 JROTC MP --- ---    
  Rancocas Teamof7 G4 JROTC MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.80km
Climb 0.0m
Num Controls 12
Average Time 73:02
Average Pace 26:05
Num Maps 62
Num Orienteers 128
Total Time 78:37:51
Total Distance 358.40km
Total Climb 0.0m
Total Controls 1536
Yellow Rankings

 

Yellow Long

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 MAST Daly, Anderson G2 JROTC 29:30 9:13 0:00    
  Austin and Devin G2 BS Troop 29:49 9:19 0:19 NC  
2 MAST Izzo, Doerr, Huang G3 JROTC 30:11 9:25 0:41    
3 MAST Myer, Rasa G2 JROTC 32:16 10:05 2:46    
4 MAST Barkey, McBride G2 JROTC 32:46 10:14 3:16    
5 Colts Neck P. Talento G1 JROTC 35:13 11:00 5:43    
6 Colts Neck D. Haaf G1 JROTC 39:23 12:18 9:53    
7 Colts Neck K. Roeder G1 JROTC 39:46 12:25 10:16    
8 Colts Neck N. Rowohlt G1 JROTC 40:01 12:30 10:31    
9 WNY Maritime Hillman G1 JROTC 40:02 12:30 10:32    
10 Riverhead, NY Mammina, Cahill, Estrada G3 JROTC 40:46 12:44 11:16    
  Xander and Chris G2 BS Troop 40:56 12:47 11:26 NC  
11 Boyertown Rohrbach, Brown G2 JROTC 42:16 13:12 12:46    
12 Wm Allen Cox, Nunez G2 JROTC 43:12 13:30 13:42    
13 Colts Neck R. Thaler G1 JROTC 43:42 13:39 14:12    
14 MAST Furntes, Fuentes, Szasz G3 JROTC 44:14 13:49 14:44    
15 WNY Maritime Puleo G1 JROTC 44:59 14:03 15:29    
16 Colts Neck R. Harrington G1 JROTC 47:06 14:43 17:36    
17 MAST Weinreich, Farrow G2 JROTC 49:29 15:27 19:59    
18 N Plainfield Maliza, Yumiguano G2 JROTC 52:31 16:24 23:01    
19 Wm Allen Agurto, Slater G2 JROTC 58:13 18:11 28:43    
20 Brewster YLT5 G1 JROTC 58:58 18:25 29:28    
21 Brewster YLT1 G1 JROTC 1:01:34 19:14 32:04    
22 Brewster YLT4 G1 JROTC 1:03:15 19:45 33:45    
23 Colts Neck M. Deissler G1 JROTC 1:03:21 19:47 33:51    
24 Troop42 Sean,Gale,Ryan,D G3 BS Troop 1:04:59 20:18 35:29    
25 Middletown Gonzalez,Grande,Popoca G3 JROTC 1:05:15 20:23 35:45    
26 MAST Hanlon, Allen G2 JROTC 1:05:28 20:27 35:58    
27 MAST Peddapalli, Fuentes, Vis G3 JROTC 1:06:39 20:49 37:09    
28 Troop3 Carenzo, Carenzo G2 BS Troop 1:08:32 21:25 39:02    
29 Troop7007 CJ Pegues, Guy, J Pegues G3 BS Troop 1:13:15 22:53 43:45    
30 Troop42 Dillon H, Jason H., Ryan G3 BS Troop 1:16:11 23:48 46:41    
31 Wm Allen Martinez, Munoz G2 JROTC 1:17:48 24:18 48:18    
32 Boyertown Schlert, Elmore G2 JROTC 1:20:02 25:00 50:32    
33 N Plainfield Rady, Melendez G2 JROTC 1:22:20 25:43 52:50    
34 Boyertown Gilbert, Pritchard G2 JROTC 1:24:44 26:28 55:14    
35 GS Troop21078 Duffy, Gupta G2 GS Troop 1:26:40 27:05 57:10    
36 Brewster YLT3 G1 JROTC 1:36:39 30:12 67:09    
37 Rancocas Teamof5 G5 JROTC 1:37:18 30:24 67:48    
38 Brewster YLT2 G1 JROTC 1:37:28 30:27 67:58    
39 Pat Burton F60+ DVOA 1:40:29 31:24 70:59 16.86 +0.4
  Wm Allen Santiago, Castillo G2 JROTC DNF --- ---    
  Wm Allen Rivera, Gutierrez G2 JROTC DNF --- ---    
  Pat Jaffess F-18 MP --- ---    
  Colts Neck A. Horan G1 JROTC MP --- ---    
  GeoWash YLT2 G3 JROTC MP --- ---    
  GeoWash YLT4 G3 JROTC MP --- ---    
  GeoWash YLT1 G3 JROTC MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.20km
Climb 0.0m
Num Controls 13
Average Time 58:13
Average Pace 18:11
Num Maps 48
Num Orienteers 93
Total Time 49:10:56
Total Distance 297.60km
Total Climb 0.0m
Total Controls 1209
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Colts Neck T. McMerty G1 JROTC 41:56 9:19 0:00    
2 Kirsten Mayland F-14 DVOA 44:34 9:54 2:38 47.68 -1.1
3 Colts Neck J. Pezzolinti G1 JROTC 46:45 10:23 4:49    
4 Colts Neck W. Dean G1 JROTC 47:10 10:28 5:14    
5 Brewster Gavyn Sorg G1 JROTC 47:20 10:31 5:24    
6 Colts Neck S. Gutman G1 JROTC 50:57 11:19 9:01    
7 Colts Neck J. Schandall G1 JROTC 51:43 11:29 9:47    
8 Peter and Ben Tomaszewski G2 HVO 1:01:32 13:40 19:36    
9 Lena Kushleyeva F35+ DVOA 1:04:13 14:16 22:17 33.09 +1.5
10 N Plainfield Conroy G2 JROTC 1:04:52 14:24 22:56    
11 MAST Burke, McGuire G2 JROTC 1:05:45 14:36 23:49    
12 Colts Neck B. Wei G1 JROTC 1:08:05 15:07 26:09    
  Troop42 Marc G1 JROTC 1:11:55 15:58 29:59 NC  
13 WNY Maritime Kolmetz G1 JROTC 1:14:37 16:34 32:41    
14 Colts Neck Rogemoser G1 JROTC 1:15:11 16:42 33:15    
15 Boyertown Tulli, Bryant G2 JROTC 1:18:39 17:28 36:43    
16 John Campbell G2 DVOA 1:19:46 17:43 37:50    
17 Boyertown Martinez, MacNeill G2 JROTC 1:19:53 17:45 37:57    
18 Brewster Justin Moore G1 JROTC 1:20:52 17:58 38:56    
19 MAST Grasso, Pardon G2 JROTC 1:21:25 18:05 39:29    
20 Jay Montgonmery M50+ 1:23:02 18:27 41:06 25.59 -5.8
21 Tom Kelso M65+ 1:23:32 18:33 41:36 25.44 0.0
22 MAST O'Brien, Oliviera G2 JROTC 1:24:04 18:40 42:08    
23 Brewster Steven Mattson G1 JROTC 1:27:20 19:24 45:24    
24 Brewster Keith Rusinko G1 JROTC 1:29:13 19:49 47:17    
25 Brewster Nick Haywood G1 JROTC 1:30:10 20:02 48:14    
26 N Plainfield Elsais, Joback G2 JROTC 1:31:40 20:22 49:44    
27 MAST Scott, Sckerman G2 JROTC 1:31:58 20:26 50:02    
  Troop42 Gary G2 JROTC 1:37:00 21:33 55:04 NC  
28 MAST Goldin, Kline G2 JROTC 1:42:02 22:40 60:06    
29 Troop42 nathan, andrew, ryan G3 BS Troop 1:46:47 23:43 64:51    
30 N Plainfield Perez, Ramirez G2 JROTC 1:51:52 24:51 69:56    
31 Yon Ebright F-21+ DVOA 2:18:55 30:52 96:59 15.30 -1.9
  GeoWash OT1 G2 JROTC DNF --- ---    
  MAST Flanagan, Ferrier G2 JROTC MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 0.0m
Num Controls 13
Average Time 76:48
Average Pace 17:04
Num Maps 35
Num Orienteers 52
Total Time 43:25:32
Total Distance 234.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 676
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Colts Neck S. Shaughnessy G1 JROTC 41:10 11:26 0:00    
2 Rob Wilkison M65+ DVOA 45:13 12:33 4:03 38.41 +1.7
3 WNY Maritime Conway G1 JROTC 47:26 13:10 6:16    
4 Brewster Peter Arnold G1 JROTC 52:48 14:40 11:38    
5 Bob Rycharski M60+ DVOA 1:00:58 16:56 19:48 28.48 +0.2
6 Colts Neck A. Muscara G1 JROTC 1:03:19 17:35 22:09    
7 MAST Pranci G1 JROTC 1:05:30 18:11 24:20    
8 Robert Frank M-21+ DVOA 1:14:38 20:43 33:28 23.27 +0.5
9 WNY Maritime Calderon G1 JROTC 1:25:02 23:37 43:52    
10 Dave Urban M70+ DVOA 1:25:33 23:45 44:23 20.30 -0.7
11 Mike Borovicka M65+ DVOA 1:29:56 24:58 48:46 19.31 -1.7
12 Kathy Urban F70+ DVOA 1:30:50 25:13 49:40 19.12 +1.6
13 Bill Shannon M75+ HVO 1:43:48 28:50 62:38 16.73 -1.7
  Colts Neck T. Schandall G1 JROTC MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.60km
Climb 0.0m
Num Controls 11
Average Time 69:42
Average Pace 19:21
Num Maps 14
Num Orienteers 14
Total Time 15:57:44
Total Distance 50.40km
Total Climb 0.0m
Total Controls 154
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Unknown Runner M-18 none 45:46 9:09 0:00 58.63 0.0
2 Dima Paulau M40+ 46:27 9:17 0:41 57.77 +3.5
3 Mark Polinkovsky M-21+ DVOA 54:33 10:54 8:47 49.19 +9.9
4 Colts Neck R. Schandall G1 JROTC 54:54 10:58 9:08    
5 Corinne Mayland F45+ DVOA 55:30 11:06 9:44 48.35 +0.4
6 Colts Neck L. Albaladejo G1 JROTC 55:42 11:08 9:56    
7 Colts Neck J. MacNamara G1 JROTC 58:28 11:41 12:42    
8 Colts Neck C. Halmi G1 JROTC 59:30 11:54 13:44    
9 Colts Neck J. Clarke G1 JROTC 59:36 11:55 13:50    
10 Colts Neck A. Geissler G1 JROTC 1:00:23 12:04 14:37    
11 Colts Neck M. Miller G1 JROTC 1:02:35 12:31 16:49    
12 Colts Neck M. Fluck G1 JROTC 1:05:43 13:08 19:57    
13 Colts Neck J. Zemlanicky G1 JROTC 1:05:55 13:11 20:09    
14 WNY Maritime Waldraff G1 JROTC 1:06:55 13:23 21:09    
15 Colts Neck A. Weber G1 JROTC 1:07:02 13:24 21:16    
16 Rich Boehme M50+ DVOA 1:07:28 13:29 21:42 39.77 -0.6
17 WNY Maritime Henneberry G1 JROTC 1:11:31 14:18 25:45    
18 Colts Neck Z. Alagna G1 JROTC 1:13:34 14:42 27:48    
19 Kerry Shannon F35+ 1:22:27 16:29 36:41 32.54 0.0
20 Katherine Moss F45+ DVOA 1:23:56 16:47 38:10 31.97 -1.9
21 Richard H Ebright M55+ DVOA 1:52:16 22:27 66:30 23.90 -3.8
22 Kim McCane M65+ DVOA 1:53:30 22:42 67:44 23.64 -3.8
23 Michael Forbes M70+ 2:00:41 24:08 74:55 22.23 +3.9
  MAST Ludden G1 JROTC DNF --- ---    
  Colts Neck M. Mentonis G1 JROTC MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.00km
Climb 0.0m
Num Controls 16
Average Time 69:45
Average Pace 13:57
Num Maps 25
Num Orienteers 25
Total Time 30:33:30
Total Distance 125.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 400
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ DVOA 47:06 6:55 0:00 82.82 -7.6
2 Patrick Shannon M35+ DVOA 55:44 8:11 8:38 69.99 +4.5
3 Dan Mayland M45+ DVOA 1:15:25 11:05 28:19 51.72 -0.9
  Sergei Fedorov M-21+ DVOA MP --- ---    
    
Red Summary
Length 6.80km
Climb 0.0m
Num Controls 23
Average Time 59:25
Average Pace 8:44
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 3:52:53
Total Distance 27.20km
Total Climb 0.0m
Total Controls 92
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:281
Orienteers:583
Time:303:20:38
Distance:1626.60 km
Climb:0.0 m
Ctrls:7271
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.