Event Director:
Mary Frank
Course Design:
Wyatt Riley

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Lizzie Fink F-10 None 55:21 26:21 0:00 43.49 0.0
    
White Summary
Length 2.10km
Climb 50.0m
Num Controls 10
Average Time 55:21
Average Pace 26:21
Num Maps 1
Num Orienteers 1
Total Time 55:21
Total Distance 2.10km
Total Climb 50.0m
Total Controls 10
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Alex Eriksson M-12 ICO 26:31 9:49 0:00 52.45 +1.0
2 Lena Kushleyeva F40+ DVOA 32:33 12:03 6:02 42.73 +7.2
3 Dave Hamilton M-21+ Troop 903 33:17 12:19 6:46 41.79 0.0
4 Ethan Hamilton M-16 Troop 903 33:20 12:20 6:49 41.72 0.0
5 Hugh Hamilton M-16 Troop 903 33:42 12:28 7:11 41.27 0.0
6 Nicole Aleksieva F-14 QOC 48:02 17:47 21:31 28.95 -0.3
7 Darina Paulau F45+ DVOA 49:09 18:12 22:38 28.30 +1.1
8 Amari Diaz M-16 Troop 903 1:02:22 23:05 35:51 22.30 0.0
9 Christopher Sweet M-16 Troop 903 1:02:36 23:11 36:05 22.22 0.0
10 Eli Marrs M-16 Troop 903 1:02:43 23:13 36:12 22.18 0.0
11 Sydney Dixon F-21+ QOC 1:02:44 23:14 36:13 22.17 +1.8
12 Mike Valenti M-16 Troop 903 1:03:04 23:21 36:33 22.05 0.0
13 Csaba Tiszttarto M50+ 1:07:50 25:07 41:19 20.50 -13.2
14 Peter Campbell M-14 NEOC 1:09:00 25:33 42:29 20.16 +1.8
15 Michael Worrell M-21+ 1:15:49 28:04 49:18 18.34 -0.6
16 Pat Burton F65+ DVOA 1:18:28 29:03 51:57 17.72 +1.2
17 Vera Baranova F-10 DVOA 1:27:37 32:27 61:06 15.87 0.0
  Mark Masalkov M-10 DVOA MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.70km
Climb 115.0m
Num Controls 11
Average Time 55:48
Average Pace 20:40
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 17:14:11
Total Distance 48.60km
Total Climb 2070.0m
Total Controls 198
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Shawn Mather M-18 USMAOC 39:01 9:04 0:00 52.35 +4.6
2 Trevor Verkleeren M-20 USMAOC 39:06 9:05 0:05 52.24 +1.2
3 Holden Sopoti M-18 USMAOC 39:50 9:15 0:49 51.28 +3.3
4 Siddharth Shah M-18 USMAOC 45:29 10:34 6:28 44.91 -2.7
5 Brian Whitfield M-18 USMAOC 47:18 11:00 8:17 43.18 +5.0
6 Hana Myers F-18 USMAOC 50:27 11:43 11:26 40.49 -1.8
7 Anthony Keppel M-20 USMAOC 57:44 13:25 18:43 35.38 -11.1
8 Paige Suhocki F-14 DVOA 58:26 13:35 19:25 34.95 +1.0
9 Joseph Bardales M-18 USMAOC 1:02:26 14:31 23:25 32.72 +3.0
10 Bethany Jablon F-18 USMAOC 1:16:02 17:40 37:01 26.86 -2.4
  Jennifer Laughlin F-21+ USMAOC DNS --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.30km
Climb 175.0m
Num Controls 11
Average Time 51:34
Average Pace 11:59
Num Maps 11
Num Orienteers 11
Total Time 8:35:49
Total Distance 47.30km
Total Climb 1925.0m
Total Controls 121
Orange Rankings

 

Brown X

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tony Muffatti M65+ WCOC 42:42 10:56 0:00 61.63 +4.4
2 Ava Suhocki F-18 DVOA 48:12 12:21 5:30 54.60 +12.7
3 Phil Bricker M65+ NEOC 50:18 12:53 7:36 52.32 -0.5
4 Shin Shimizu M65+ COO 51:58 13:19 9:16 50.64 +2.3
5 Chiori Shimizu F60+ COO 52:16 13:24 9:34 50.35 -0.4
6 Glen Tryson M65+ DVOA 54:01 13:51 11:19 48.72 -1.9
7 Walter Siegenthaler M70+ COK 54:19 13:55 11:37 48.45 +0.2
8 Karen Muffatti F60+ WCOC 55:20 14:11 12:38 47.56 -2.1
9 Peggy Dickison F60+ OK 55:26 14:12 12:44 47.48 -5.3
10 Stephen Tarry M70+ UNO 58:40 15:02 15:58 44.86 -6.8
11 Ron Bortz M70+ 1:01:05 15:39 18:23 43.08 +1.4
12 Janet Findlay F65+ EMPO 1:03:20 16:14 20:38 41.55 0.0
13 Robert Buraczynski   CNYO 1:04:50 16:37 22:08 40.59 +10.3
14 Trisha Underwood F60+ NEOC 1:05:17 16:44 22:35 40.31 +6.1
15 Jim Eagleton M65+ DVOA 1:06:24 17:01 23:42 39.63 +6.0
16 Keg Good F60+ QOC 1:09:11 17:44 26:29 38.04 +1.2
17 Sandy Fillebrown F65+ DVOA 1:13:24 18:49 30:42 35.85 -1.4
18 Kenneth Walker Sr. M70+ CSU 1:16:20 19:34 33:38 34.48 -2.7
19 Lex Bundschuh F60+ UNO 1:17:35 19:53 34:53 33.92 +0.8
20 Rob Wilkison M70+ DVOA 1:21:00 20:46 38:18 32.49 -1.9
21 Bruce Zeidman M75+ 1:21:47 20:58 39:05 32.18 +4.2
22 Bob Fink M70+ DVOA 1:23:43 21:27 41:01 31.44 -1.8
23 Bob Meyer M65+ 1:26:18 22:07 43:36 30.50 -2.0
24 Janet Tryson F65+ DVOA 1:37:33 25:00 54:51 26.98 -6.1
25 Philip Hawkes-Teeter M70+ EMPO 1:41:34 26:02 58:52 25.91 +0.1
26 David Urban M75+ DVOA 2:08:13 32:52 85:31 20.53 +3.0
27 Pete Bundschuh M65+ UNO 2:13:20 34:11 90:38 19.74 -11.2
28 Bob Agosta M65+ 2:14:26 34:28 91:44 19.58 -6.4
29 Donna Terefenko F65+ 2:32:07 39:00 109:25 17.30 -2.5
30 Susan Hawkes-Teeter F65+ EMPO 2:37:57 40:30 115:15 16.66 +0.3
  Eric Bressler M70+ LIOC DNS --- ---    
  David Hunter M70+ EMPO MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 140.0m
Num Controls 12
Average Time 79:17
Average Pace 20:19
Num Maps 32
Num Orienteers 32
Total Time 41:11:31
Total Distance 124.80km
Total Climb 4480.0m
Total Controls 384
Brown Rankings

 

Brown Y

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Petya Aleksieva F-21+ QOC 1:07:03 18:37 0:00 38.27 +4.6
2 Nadya Popova F70+ HVO 1:14:07 20:35 7:04 34.62 +3.3
3 Lucie Kosatova F-18 None 1:20:22 22:19 13:19 31.93 +1.8
4 Geoffrey Connor M80+ HVO 1:28:33 24:35 21:30 28.98 -1.9
5 Roger Underwood M80+ NEOC 1:29:55 24:58 22:52 28.54 -5.7
6 Allmuth Perzel F80+ COK 1:30:45 25:12 23:42 28.27 +2.3
7 Judith Dickinson F80+ HVO 1:52:35 31:16 45:32 22.79 -2.7
8 Choon Tan M-21+ HVO 2:02:45 34:05 55:42 20.90 +0.5
9 Dave Morgan M85+ DVOA 2:28:24 41:13 81:21 17.29 -3.1
10 Kathleen Urban F75+ DVOA 2:39:53 44:24 92:50 16.05 +0.8
    
Brown Summary
Length 3.60km
Climb 150.0m
Num Controls 11
Average Time 103:26
Average Pace 28:43
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 17:14:22
Total Distance 36.00km
Total Climb 1500.0m
Total Controls 110
Brown Rankings

 

Green X

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Joe Brautigam M55+ WCOC 1:08:03 10:00 0:00 66.32 -1.3
2 Jon Torrance M50+ QOC 1:08:13 10:01 0:10 66.16 +3.7
3 Ted Good M55+ QOC 1:19:18 11:39 11:15 56.91 -4.3
4 Tim Parson M60+ NEOC 1:24:54 12:29 16:51 53.16 +1.5
5 Rick Breseman M65+ COC 1:27:01 12:47 18:58 51.87 +1.7
6 Istvan Nagy M60+ 1:27:30 12:52 19:27 51.58 +3.2
7 Jonathan Neely M50+ None 1:30:30 13:18 22:27 49.87 +7.5
8 Andras Revesz M55+ 1:31:05 13:23 23:02 49.55 -6.5
9 Max Ahmed M-18 QOC 1:32:19 13:34 24:16 48.89 0.0
10 Laszlo Kolyvek M50+ COC 1:35:31 14:02 27:28 47.25 0.0
11 Petr Hartman M55+ 1:39:06 14:34 31:03 45.54 -3.9
12 Kim Jepsen M50+ QOC 1:39:20 14:36 31:17 45.44 -2.7
13 Nadim Ahmed M60+ QOC 1:45:04 15:27 37:01 42.96 -0.7
14 Clinton Morse M55+ WCOC 1:49:34 16:06 41:31 41.19 -6.0
15 Yuriy Shepelev M60+ HVO 1:59:26 17:33 51:23 37.79 +4.4
16 Kenta Shimizu M-21+ COO 2:00:19 17:41 52:16 37.51 -1.8
17 David Webber M60+ HVO 2:00:22 17:42 52:19 37.50 -4.8
18 Gregory Kies M-20 USMAOC 2:05:34 18:27 57:31 35.94 +7.1
19 Yuri Zakrevski M-21+ HVO 2:07:18 18:43 59:15 35.45 +5.4
20 Kean Williams M60+ COC 2:16:20 20:02 68:17 33.10 -2.2
21 Erick Lassiter M-20 USMAOC 2:25:58 21:27 77:55 30.92 +1.0
22 Gary Maslanka M65+ ROC 2:30:54 22:11 82:51 29.91 -0.5
23 David Smith M55+ None 2:50:39 25:05 102:36 26.45 +3.9
24 Richard H Ebright M60+ DVOA 3:18:17 29:09 130:14 22.76 +0.4
25 Lev Zakrevski M50+ HVO 3:34:08 31:29 146:05 21.08 -4.9
  Dave Zador M60+ DNF --- ---    
  Chris Zbrozek F35+ QOC DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 6.80km
Climb 255.0m
Num Controls 14
Average Time 115:28
Average Pace 16:58
Num Maps 27
Num Orienteers 27
Total Time 52:55:34
Total Distance 183.60km
Total Climb 6885.0m
Total Controls 378
Green Rankings

 

Green Y

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Angelica Riley F50+ DVOA 1:13:40 12:42 0:00 60.90 +4.1
2 Victoria Campbell F45+ NEOC 1:23:47 14:26 10:07 53.54 -6.5
3 Albina Zakrevski F55+ HVO 1:32:25 15:56 18:45 48.54 +3.5
4 Anna Campbell F-16 NEOC 1:38:16 16:56 24:36 45.65 -5.2
5 Svetlana Frolenko F45+ 1:41:51 17:33 28:11 44.05 +4.5
6 Dagmar Merkova F50+ QOC 1:45:03 18:06 31:23 42.70 +3.6
7 Olga Baranova F35+ DVOA 1:45:20 18:09 31:40 42.59 +2.4
8 Joey McGarvey F35+ DVOA 2:08:11 22:06 54:31 35.00 +1.1
9 Lydia Andrews F35+ QOC 2:33:06 26:23 79:26 29.30 -2.9
10 Patricia Carrigan F50+ DVOA 3:00:52 31:11 107:12 24.80 -4.7
  Julie Keim F40+ SVO MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.80km
Climb 225.0m
Num Controls 13
Average Time 112:15
Average Pace 19:21
Num Maps 11
Num Orienteers 11
Total Time 20:55:48
Total Distance 63.80km
Total Climb 2475.0m
Total Controls 143
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mattias Eriksson M40+ CAOC 1:13:34 8:58 0:00 78.77 +2.7
2 Sergiy Gnatiouk M50+ HVO 1:17:59 9:30 4:25 74.31 +4.6
3 Vadim Masalkov M50+ DVOA 1:21:31 9:56 7:57 71.09 +2.2
4 Sergei Fedorov M35+ 1:28:47 10:49 15:13 65.27 -6.3
5 Tatiana Rvacheva F35+ None 1:29:58 10:58 16:24 64.41 +0.7
6 Gregory Balter M55+ 1:30:15 11:00 16:41 64.21 +1.3
7 Aleksey Sabunin M35+ SDO 1:33:18 11:22 19:44 62.11 -5.4
8 Videlin Aleksiev M50+ QOC 1:37:02 11:50 23:28 59.72 +0.6
9 Sydney Fisher F-21+ None 1:38:15 11:58 24:41 58.98 +0.6
10 Kevin Fisher M-21+ QOC 1:38:48 12:02 25:14 58.65 +2.2
11 Victor Frolenko M-20 1:43:31 12:37 29:57 55.98 +2.2
12 Dim Paulau M45+ DVOA 1:44:44 12:46 31:10 55.33 -3.4
13 Kseniya Popova F35+ HVO 1:46:20 12:58 32:46 54.50 -5.0
14 Edgardo Cruz M-20 USMAOC 1:52:10 13:40 38:36 51.66 +4.9
15 Diana Aleksieva F-21+ QOC 1:57:58 14:23 44:24 49.12 +1.9
16 Nathan Jones M-20 USMAOC 2:01:42 14:50 48:08 47.62 -1.1
17 Alexis Merka F-18 QOC 2:02:05 14:53 48:31 47.47 +0.5
18 Paul Bruce M-20 USMAOC 2:06:37 15:26 53:03 45.77 +4.2
19 David Oxenstierna M55+ HVO 2:14:10 16:21 60:36 43.19 -5.3
20 Stina Bridgeman F45+ ROC 2:19:33 17:01 65:59 41.53 -0.2
21 Charles Carrick M55+ QOC 2:20:46 17:10 67:12 41.17 +0.9
22 Jan Merka M45+ QOC 2:24:17 17:35 70:43 40.16 -0.6
23 Corri Railey M-20 USMAOC 2:24:45 17:39 71:11 40.03 -1.5
24 Samuel Billisits M-21+ USMAOC 2:26:07 17:49 72:33 39.66 -0.0
25 Bobi Froloshki M45+ 2:26:37 17:52 73:03 39.53 +8.9
26 John Cumings M45+ QOC 2:32:10 18:33 78:36 38.08 -3.3
27 Matt Smith M45+ QOC 2:43:58 19:59 90:24 35.34 +5.0
28 Josie Olson F-21+ USMAOC 2:46:11 20:15 92:37 34.87 -0.5
29 Ian Whitehead M35+ DVOA 2:57:26 21:38 103:52 32.66 -10.4
  Tyler Wilson M-20 USMAOC MP --- ---    
  Neal Anderson M-20 USMAOC MP --- ---    
    
Red Summary
Length 8.20km
Climb 295.0m
Num Controls 17
Average Time 119:19
Average Pace 14:33
Num Maps 31
Num Orienteers 31
Total Time 62:46:00
Total Distance 254.20km
Total Climb 9145.0m
Total Controls 527
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Gregory Ahlswede M-21+ DVOA 1:20:16 7:21 1:45 92.77 -0.1
2 Sergei Ryzhkov M35+ 1:24:32 7:45 6:01 88.09 +4.0
3 Joseph Barrett M-21+ QOC 1:29:34 8:13 11:03 83.14 -6.0
4 Jordan Laughlin M-21+ USMAOC 1:31:19 8:22 12:48 81.55 +3.5
5 Daniel Riley M-21+ ROC 1:35:23 8:45 16:52 78.07 +0.9
6 Sam Kolins M35+ DVOA 1:35:38 8:46 17:07 77.86 -1.1
7 Ken Walker Jr M40+ CSU 1:41:57 9:21 23:26 73.04 -0.1
8 Patrick Shannon M40+ DVOA 1:48:33 9:57 30:02 68.60 +3.5
9 Paul Ort M-21+ 2:17:41 12:37 59:10 54.08 -0.6
10 Mykola Hrynyshyn M-21+ None 2:25:30 13:20 66:59 51.18 +2.4
11 Tristan Smith M-21+ NEOC 2:25:35 13:21 67:04 51.15 -4.3
12 Joshua Wiley M-21+ USMAOC 2:25:56 13:23 67:25 51.03 -0.0
13 Charles Marashlian M-21+ USMAOC 2:51:13 15:42 92:42 43.49 +3.6
14 James Sayles M-21+ USMAOC 2:52:06 15:47 93:35 43.27 +1.1
15 Jens Wira M-21+ QOC 2:54:20 15:59 95:49 42.71 -6.9
  Albert Mollen M35+ None DNF --- ---    
  Patrick Field M-21+ QOC MP --- ---    
    
Blue Summary
Length 10.90km
Climb 430.0m
Num Controls 20
Average Time 122:38
Average Pace 11:15
Num Maps 17
Num Orienteers 17
Total Time 34:17:28
Total Distance 185.30km
Total Climb 7310.0m
Total Controls 340
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:158
Orienteers:158
Time:256:06:04
Distance:945.70 km
Climb:35840.0 m
Ctrls:2211
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.