Event Director:
 
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Maciej Pudlik G2 Linden HS 1:06:04 25:24 0:00    
2 Connor Walker G3 Linden HS 1:07:15 25:51 1:11    
3 Katherine Fenn G4 BS Troop 1:36:48 37:13 30:44    
4 Kirk Barrett G5 none 1:39:07 38:07 33:03    
5 Patricia Weber F55+ none 1:41:13 38:55 35:09 7.62 +0.0
6 John Conley M70+ none 1:56:28 44:47 50:24 6.62  
7 Jerimiah Gomez G3 Linden HS 2:03:19 47:25 57:15    
8 Mariam Bekhit G3 BS Troop 2:21:02 54:14 74:58    
  Julissa Vyajkora G4 Linden HS DNF --- ---    
    
White Summary
Length 2.60km
Climb 70.0m
Num Controls 13
Average Time 101:24
Average Pace 39:00
Num Maps 9
Num Orienteers 26
Total Time 13:31:16
Total Distance 67.60km
Total Climb 1820.0m
Total Controls 338
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Paul Stankus M-21+ none 0:54:45 17:39 0:00 27.29 +0.7
2 Oriana Riley F-14 DVOA 0:55:27 17:53 0:42 26.95 -9.0
3 Anthony Gallego G3 Linden HS 0:56:24 18:11 1:39    
4 Pat Burton F60+ DVOA 1:11:59 23:13 17:14 20.76 +2.7
5 Gautam Simons G5 none 1:17:16 24:55 22:31    
6 Kathy Urban F70+ DVOA 1:18:50 25:25 24:05 18.95 +0.1
7 Denis Rozhkov G3 HVO 1:21:34 26:18 26:49    
8 Bruce Kuipers G3 BS Troop 1:26:35 27:55 31:50    
9 Brendan Penola M-14 Colts Neck NJROTC 1:29:06 28:44 34:21 16.77  
10 Sheldon Freidenreich G4 none 1:31:41 29:34 36:56    
11 Eberhard Wunderlich G3 none 1:47:46 34:45 53:01    
12 Peter Jacobs G4 none 1:51:02 35:49 56:17    
13 Rsoselnd Thomas G2 Linden HS 2:15:42 43:46 80:57    
  Vikas Gogna G3 Linden HS MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 97.0m
Num Controls 13
Average Time 84:28
Average Pace 27:14
Num Maps 14
Num Orienteers 35
Total Time 19:39:02
Total Distance 108.50km
Total Climb 3395.0m
Total Controls 455
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Victor Frolenko M-14 DVOA 0:57:35 13:23 0:00 38.27  
2 Max Miller M-16 Colts Neck NJROTC 1:08:56 16:01 11:21 31.97 -0.1
3 Katherine Moss F45+ DVOA 1:09:05 16:03 11:30 31.90 -4.2
4 Carmela Apostle F-16 Colts Neck NJROTC 1:21:06 18:51 23:31 27.17 -2.0
5 Christopher Halmi M-16 Colts Neck NJROTC 1:23:44 19:28 26:09 26.32 -14.9
6 Tom Kelso M65+ none 1:28:33 20:35 30:58 24.88 -0.6
7 Gergia Blair F70+ 1:34:32 21:59 36:57 23.31  
8 Sam Gutman M-14 Colts Neck NJROTC 1:42:14 23:46 44:39 21.55 -1.9
9 Joey Schandall M-14 BS Troop 2:08:38 29:54 71:03 17.13 -18.9
10 Manny Coelho G3 BS Troop 2:15:11 31:26 77:36    
11 Trevor Sellers G3 none 3:01:27 42:11 123:52    
    
Orange Summary
Length 4.30km
Climb 115.0m
Num Controls 12
Average Time 99:11
Average Pace 23:03
Num Maps 11
Num Orienteers 15
Total Time 18:11:01
Total Distance 64.50km
Total Climb 1725.0m
Total Controls 180
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Bob Burg M70+ 0:45:37 12:00 0:00 52.32 +0.1
2 Piotr Zielczynski M55+ HVO 0:47:11 12:25 1:34 50.58 +0.2
3 Rob Wilkison M65+ DVOA 0:50:43 13:20 5:06 47.06 +4.2
4 Nikolay Frolenko M45+ DVOA 0:57:47 15:12 12:10 41.30 +1.6
5 Nadya Popova F65+ HVO 1:05:41 17:17 20:04 36.34 +2.8
6 Jim Eagleton M60+ 1:12:01 18:57 26:24 33.14  
7 Taylor Schandall F-16 BS Troop 1:12:16 19:01 26:39 33.03 +8.0
8 Guy Olsen M55+ DVOA 1:16:31 20:08 30:54 31.19 +6.8
9 Alan Lopez M75+ 1:17:39 20:26 32:02 30.74 +2.7
10 Kelly Urckfitz F50+ none 1:22:21 21:40 36:44 28.98 -0.5
11 Bob Burton M45+ DVOA 1:26:14 22:41 40:37 27.68 -4.1
12 Steven Hodovanec M65+ SVO 1:29:01 23:25 43:24 26.81 -0.6
13 Dave Urban M70+ DVOA 1:46:27 28:00 60:50 22.42 +3.1
14 Marina Achkinazi F35+ HVO 1:56:50 30:44 71:13 20.43 +0.3
15 Dave Morgan M80+ DVOA 1:57:07 30:49 71:30 20.38 -2.3
16 Mark Ogata G2 none 1:57:22 30:53 71:45    
17 Tiffany Roth F-21+ 2:10:15 34:16 84:38 18.32 0.0
  Patty Policelli F45+ DVOA DNF --- ---    
  Ed Scott M70+ DVOA DNF --- ---    
  Jack Mason M75+ DVOA DNF --- ---    
  Valentina Grigoryeva F75+ HVO MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.80km
Climb 110.0m
Num Controls 12
Average Time 83:00
Average Pace 21:50
Num Maps 21
Num Orienteers 22
Total Time 27:36:28
Total Distance 83.60km
Total Climb 2420.0m
Total Controls 264
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Angelica Riley F45+ DVOA 0:47:01 9:02 0:00 64.69 +0.7
2 Dima Paulau M40+ DVOA 0:48:57 9:24 1:56 62.14 +1.3
3 Len Policelli M50+ DVOA 0:59:15 11:23 12:14 51.34 +4.1
4 Kanstantin Paulau M-18 DVOA 1:01:12 11:46 14:11 49.70 -0.6
5 Corinne Mayland F40+ DVOA 1:01:32 11:50 14:31 49.43 -3.8
6 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:02:03 11:55 15:02 49.02 +5.1
7 Albina Zakrevski F50+ 1:03:53 12:17 16:52 47.61 +7.0
8 Csaba Tiszttarto M45+ 1:06:56 12:52 19:55 45.44 +11.2
9 Jason Lorenz M-21+ HVO 1:07:04 12:53 20:03 45.35 +3.8
10 Anthony DiStefano M35+ 1:08:37 13:11 21:36 44.33 -0.0
11 Robert Schandall M-16 Colts Neck NJROTC 1:10:58 13:38 23:57 42.86 +2.9
12 Mark Frank M60+ DVOA 1:14:57 14:24 27:56 40.58 +0.5
13 Halimah Marcus F-21+ 1:17:21 14:52 30:20 39.32 +2.9
14 Christopher Fourmen G2 none 1:22:34 15:52 35:33    
15 Rick Lathrop M55+ none 1:24:12 16:11 37:11 36.12 0.0
16 Diane Reider F50+ DVOA 1:26:26 16:37 39:25 35.19 -2.0
17 Alex Weber M-16 Colts Neck NJROTC 1:27:17 16:47 40:16 34.85 -1.8
18 James Clarke M-18 Colts Neck NJROTC 1:30:37 17:25 43:36 33.57 -4.5
19 Brian Rosenberger G2 DVOA 1:31:08 17:31 44:07    
20 Bob Agosta M60+ DVOA 1:33:15 17:55 46:14 32.62 -9.0
21 Robert Rich M45+ 1:48:02 20:46 61:01 28.16 -3.1
22 Max Miller 2nd G2 Colts Neck NJROTC 1:55:16 22:10 68:15    
23 David Dong G3 Colts Neck NJROTC 2:19:25 26:48 92:24    
  Rick Whiffen M65+ MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.20km
Climb 150.0m
Num Controls 15
Average Time 78:36
Average Pace 15:07
Num Maps 24
Num Orienteers 29
Total Time 32:00:23
Total Distance 150.80km
Total Climb 4350.0m
Total Controls 435
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M40+ DVOA 0:57:16 7:38 0:00 80.84 -3.1
2 Peter Zakrevski M-18 0:57:44 7:41 0:28 80.18  
3 Patrick Shannon M35+ HVO 1:00:40 8:05 3:24 76.31 +6.6
4 AJ Riley M-16 DVOA 1:12:08 9:37 14:52 64.18 -15.6
5 Stefan Slutsky M50+ HVO 1:13:36 9:48 16:20 62.90 -1.2
6 Petr Hartman M50+ DVOA 1:14:24 9:55 17:08 62.22 +4.0
7 Max Guscott M35+ BOF 1:20:51 10:46 23:35 57.26 -0.4
8 Denis Rozhkov M35+ HVO 1:39:32 13:16 42:16 46.51 +1.1
9 Jason Urckfitz M45+ none 1:40:01 13:20 42:45 46.29 -12.6
    
Red Summary
Length 7.50km
Climb 180.0m
Num Controls 21
Average Time 75:08
Average Pace 10:01
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 11:16:12
Total Distance 67.50km
Total Climb 1620.0m
Total Controls 189
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:88
Orienteers:136
Time:122:14:22
Distance:542.50 km
Climb:15330.0 m
Ctrls:1861
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.