Event Director:
Bob Gross
Course Design:
Erik Eddy

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 William Mayland M-12 DVOA 0:41:35 14:20 0:00 45.20 +10.7
2 Ben Scott G2 DVOA 0:47:11 16:16 5:36    
3 Dael Jackson G2 DVOA 0:54:03 18:38 12:28    
4 Edward Gallagher G4 0:56:25 19:27 14:50    
5 Jill Weise F70+ QOC 1:10:43 24:23 29:08 26.58 0.0
6 Two Stu Dudes G2 1:17:59 26:53 36:24    
7 Eddy Family G4 1:30:15 31:07 48:40    
    
White Summary
Length 2.90km
Climb 95.0m
Num Controls 12
Average Time 62:35
Average Pace 21:35
Num Maps 7
Num Orienteers 16
Total Time 7:18:11
Total Distance 46.40km
Total Climb 1520.0m
Total Controls 192
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sam Connilly G2 0:35:02 11:18 0:00    
2 Team Better Than Dory G2 0:41:00 13:13 5:58    
3 Sam Paparo G3 none 0:41:13 13:17 6:11    
4 Robert Smith M60+ 0:50:14 16:12 15:12 26.26 +0.8
5 Patty Policelli F45+ DVOA 0:53:14 17:10 18:12 24.78 +7.6
6 Blake Stoffers M55+ DVOA 0:56:19 18:10 21:17 23.42 +5.6
7 Paul Schumann M55+ DVOA 0:59:11 19:05 24:09 22.29 -4.0
8 Jason Workman G2 0:59:12 19:05 24:10    
9 Sue Berg F60+ DVOA 1:18:21 25:16 43:19 16.84 +0.9
10 Valentina Jacobson F-12 1:20:36 26:00 45:34 16.37 0.0
11 Gabe Vey G2 1:28:50 28:39 53:48    
12 Gary Kocher G2 1:33:38 30:12 58:36    
13 Ella Rokhinson G2 DVOA 2:05:11 40:22 90:09    
  Lauren Eddy F-21+ MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 110.0m
Num Controls 11
Average Time 66:18
Average Pace 21:23
Num Maps 14
Num Orienteers 22
Total Time 15:25:59
Total Distance 68.20km
Total Climb 2420.0m
Total Controls 242
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kirsten Mayland F-14 DVOA 0:53:17 12:59 0:00 41.07 +0.4
2 Chris Chernesky M-21+ DVOA 1:03:23 15:27 10:06 34.53 -15.5
3 Chris Keenan M45+ 1:07:02 16:20 13:45 32.65 +16.6
4 Katherine Moss F45+ DVOA 1:13:10 17:50 19:53 29.91 -2.7
5 Terry Speicher M55+ 1:13:20 17:53 20:03 29.84 +6.8
6 Matthew Schelke G2 1:16:57 18:46 23:40    
7 Dan Emig M55+ 1:28:12 21:30 34:55 24.81 0.0
8 Diana Serebryanik F40+ DVOA 1:39:35 24:17 46:18 21.98 +1.8
9 Charles Carrick G2 QOC 1:39:53 24:21 46:36    
10 John Gillette M50+ DVOA 1:48:22 26:25 55:05 20.20 -2.4
11 Theo Sang G4 1:49:47 26:46 56:30    
12 Artem Lavrov M-12 DVOA 1:55:34 28:11 62:17 18.94 +3.9
13 Team Zealous G2 2:02:07 29:47 68:50    
14 The CC G2 2:06:44 30:54 73:27    
15 Team Awesome G4 DVOA 2:14:36 32:49 81:19    
16 Pat Burton F60+ DVOA 2:21:43 34:33 88:26 15.44 -0.2
  Jean Dixon G4 DVOA MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.10km
Climb 165.0m
Num Controls 14
Average Time 97:06
Average Pace 23:41
Num Maps 17
Num Orienteers 30
Total Time 29:08:00
Total Distance 123.00km
Total Climb 4950.0m
Total Controls 420
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ed Scott M70+ DVOA 0:45:35 14:42 0:00 49.08 +16.6
2 Rob Wilkison M65+ DVOA 0:49:24 15:56 3:49 45.29 +10.0
3 Mark Frank M60+ DVOA 0:49:50 16:04 4:15 44.89 +6.3
4 Rich Boehme M50+ DVOA 0:54:43 17:39 9:08 40.89 -0.9
5 Sandy Fillebrown F60+ DVOA 0:58:36 18:54 13:01 38.18 +5.8
6 Stephen Eland M50+ 1:01:41 19:53 16:06 36.27 -2.5
7 Carl Marcus M70+ DVOA 1:01:52 19:57 16:17 36.16 +1.9
8 Nadya Popova F65+ HVO 1:02:30 20:09 16:55 35.79 +0.6
9 Hugh MacMullan III M75+ DVOA 1:06:32 21:27 20:57 33.62 -7.0
10 Brian Rosenberger G2 DVOA 1:09:58 22:34 24:23    
11 Galina Rokhinson F50+ 1:13:38 23:45 28:03 30.38 0.0
12 Dave Urban M70+ DVOA 1:17:57 25:08 32:22 28.70 +8.6
13 Josh Boyle M35+ DVOA 1:21:43 26:21 36:08 27.38 +9.7
14 Dory Peterson F50+ 1:36:32 31:08 50:57 23.17 -13.0
15 Sharon Siegler F70+ DVOA 1:38:27 31:45 52:52 22.72 +0.3
16 Cecilia Mikalac F55+ 1:42:01 32:54 56:26 21.93 0.0
17 Alex Postovski G2 DVOA 1:43:04 33:14 57:29    
18 Bob Agosta M60+ DVOA 1:45:45 34:06 60:10 21.15 -6.9
19 Deb Samans F60+ DVOA 1:47:15 34:35 61:40 20.86 -1.4
20 Roger Martin M70+ DVOA 2:00:30 38:52 74:55 18.57 -31.4
21 Kathy Urban F70+ DVOA 2:13:46 43:09 88:11 16.72 +0.7
22 Pete McLaughlin M75+ DVOA 2:51:49 55:25 126:14 13.02 -5.1
  Jack Williams M75+ DNF --- ---    
  Nathan Collinsworth M-16 DNF --- ---    
  Dave Morgan M80+ DVOA DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.10km
Climb 110.0m
Num Controls 10
Average Time 84:14
Average Pace 27:10
Num Maps 25
Num Orienteers 27
Total Time 34:15:49
Total Distance 83.70km
Total Climb 2970.0m
Total Controls 270
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dima Paulau M40+ 0:56:25 11:30 0:00 62.72 +0.3
2 Dan Mayland M45+ DVOA 0:58:39 11:58 2:14 60.33 +7.7
3 Albina Zakrevski F50+ HVO 1:04:51 13:14 8:26 54.56 +17.0
4 Corinne Mayland F40+ DVOA 1:06:02 13:28 9:37 53.59 +7.9
5 Scott Thatcher M55+ DVOA 1:10:51 14:27 14:26 49.94 +3.8
6 Gavin Wise M40+ QOC 1:11:56 14:40 15:31 49.19  
7 Ron Bortz M65+ DVOA 1:12:41 14:49 16:16 48.68 +3.3
8 Mitch Collinsworth M55+ 1:16:56 15:42 20:31 45.99  
9 Brian Supplee M60+ DVOA 1:22:59 16:56 26:34 42.64 +1.6
10 Kanstantin Paulau M-18 1:29:31 18:16 33:06 39.53 -10.8
11 Peter Taylor M-21+ DVOA 1:30:14 18:24 33:49 39.21 +0.1
12 Diane Reider F50+ DVOA 1:30:27 18:27 34:02 39.12 +0.4
13 Julie Keim F35+ SVO 1:34:11 19:13 37:46 37.57 +0.2
14 Ron Barron M60+ DVOA 1:35:46 19:32 39:21 36.95 +1.9
15 Olga Baranova F-21+ DVOA 1:49:41 22:23 53:16 32.26 -3.2
16 Richard H Ebright M55+ DVOA 1:57:29 23:58 61:04 30.12 +4.0
17 Dave Darrah M70+ DVOA 2:01:07 24:43 64:42 29.22 -4.0
18 David Desch M60+ 2:04:38 25:26 68:13 28.39  
  Michael Postovskiy M50+ DVOA 2:06:50 25:53 70:25 NC  
19 Larry Geist M65+ DVOA 2:08:36 26:14 72:11 27.51 +6.3
20 Steven Aronson M55+ DVOA 2:11:42 26:52 75:17 26.87 -2.4
21 Kim McCane M60+ DVOA 2:11:48 26:53 75:23 26.85 -0.3
22 Yuri Zakrevski M-21+ HVO 2:30:00 30:36 93:35 23.59 -6.4
23 Rick Whiffen M65+ DVOA 2:33:34 31:20 97:09 23.04 +1.6
24 Bob Burton M45+ DVOA 2:38:55 32:25 102:30 22.27 -5.8
  Stephanie Coffin F50+ QOC DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 4.90km
Climb 195.0m
Num Controls 13
Average Time 101:25
Average Pace 20:42
Num Maps 26
Num Orienteers 26
Total Time 44:23:33
Total Distance 127.40km
Total Climb 5070.0m
Total Controls 338
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergiy Gnatiouk M45+ HVO 0:58:24 8:20 0:00 78.45 +3.3
2 Chase Thatcher M-20 DVOA 1:04:16 9:10 5:52 71.28 0.0
3 Peter Zakrevski M-18 HVO 1:06:30 9:30 8:06 68.89 -6.5
4 Clem McGrath M40+ DVOA 1:09:43 9:57 11:19 65.71 +0.1
5 Petr Hartman M50+ DVOA 1:13:18 10:28 14:54 62.50 +4.2
6 Len Policelli M50+ DVOA 1:15:09 10:44 16:45 60.96 +11.2
7 Joe Brautigam M50+ WCOC 1:15:56 10:50 17:32 60.33 -15.8
8 Andrey Grechko M35+ DVOA 1:17:59 11:08 19:35 58.75 +8.8
9 Fala Gheorghe M-21+ OCIN 1:25:57 12:16 27:33 53.30 0.0
10 Dmitry Lavrov M50+ DVOA 1:46:43 15:14 48:19 42.93 +2.6
11 Brennen Hall M-18 DVOA 1:52:14 16:02 53:50 40.82 -12.0
12 Charles Carroll G2 2:11:26 18:46 73:02    
13 Bradley Hall M55+ DVOA 2:55:28 25:04 117:04 26.11 +9.6
    
Red Summary
Length 7.00km
Climb 270.0m
Num Controls 18
Average Time 90:14
Average Pace 12:53
Num Maps 13
Num Orienteers 14
Total Time 19:33:03
Total Distance 98.00km
Total Climb 3780.0m
Total Controls 252
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Samuel Kolins M-21+ SVO 1:13:30 8:21 0:00 82.89 +7.5
2 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:20:15 9:07 6:45 75.92 +0.9
3 Yuriy Bulka M45+ 1:53:26 12:53 39:56 53.71 +1.7
    
Blue Summary
Length 8.80km
Climb 325.0m
Num Controls 23
Average Time 89:03
Average Pace 10:07
Num Maps 3
Num Orienteers 3
Total Time 4:27:11
Total Distance 26.40km
Total Climb 975.0m
Total Controls 69
Blue Rankings

 

Bike-O Short

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Greg Lennon M55+ QOC 0:45:48 8:38 0:00    
2 Kathleen Lennon F55+ QOC 0:50:01 9:26 4:13    
3 Nathan Collinsworth M-16 0:59:39 11:15 13:51    
4 Ron Barron M60+ DVOA 1:01:42 11:38 15:54    
5 Policelli Family G2 DVOA 1:03:35 11:59 17:47    
6 Josh Boyle M35+ DVOA 1:04:13 12:06 18:25    
7 Stephen Eland M50+ 1:13:40 13:53 27:52    
8 George Hart M60+ SVO 1:22:45 15:36 36:57    
  Gabe Ladd M35+ MP --- ---    
    
Bike-O Short Summary
Length 5.30km
Climb 0.0m
Num Controls 13
Average Time 62:40
Average Pace 11:49
Num Maps 9
Num Orienteers 10
Total Time 9:47:33
Total Distance 53.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 130
Bike-O Short Rankings

 

Bike-O Long

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Joe Brautigam M50+ WCOC 0:56:40 7:15 0:00    
2 Eric Schumacher M-21+ none 1:18:39 10:05 21:59    
3 Greg Guilfoyle G2 1:28:09 11:18 31:29    
4 Sean Knarr G2 DVOA 1:39:12 12:43 42:32    
5 Brennen Hall M-18 DVOA 1:39:58 12:48 43:18    
6 Kathy and Joel Allen G2 DVOA 1:55:36 14:49 58:56    
  Mitch Collinsworth M55+ MP --- ---    
    
Bike-O Long Summary
Length 7.80km
Climb 0.0m
Num Controls 18
Average Time 89:42
Average Pace 11:30
Num Maps 7
Num Orienteers 10
Total Time 10:12:16
Total Distance 78.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 180
Bike-O Long Rankings

 

Event Totals
Maps:121
Orienteers:158
Time:174:31:35
Distance:704.10 km
Climb:21685.0 m
Ctrls:2093
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.