Event Director:
Kathleen Geist
Co-Director:
Larry Geist
Course Design:
Wyatt Riley

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michael Gossow M-16 none 0:20:10 10:36 0:00 47.43 0.0
2 Angelica Frolenko F-12 DVOA 0:32:23 17:02 12:13 29.54 +0.3
3 Natalie Carley G2 0:38:50 20:26 18:40    
4 Erin Fagan F-21+ 0:40:53 21:31 20:43 23.40 0.0
5 Derek Ziegler G2 none 0:42:09 22:11 21:59    
6 Amy Musto G2 DVOA 0:54:45 28:48 34:35    
7 Jared Selke G2 none 0:57:45 30:23 37:35    
8 Jacey Lucas G3 1:01:14 32:13 41:04    
9 Cathy McLoughlin F50+ none 1:09:54 36:47 49:44 13.68 0.0
10 Allen Neilson G4 none 1:14:36 39:15 54:26    
    
White Summary
Length 1.90km
Climb 55.0m
Num Controls 9
Average Time 49:15
Average Pace 25:55
Num Maps 10
Num Orienteers 19
Total Time 8:12:39
Total Distance 36.10km
Total Climb 1045.0m
Total Controls 171
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Oriana Riley F-14 DVOA 0:42:50 15:17 0:00 30.25 -7.9
2 Christopher Hand G2 DVOA 0:48:19 17:15 5:29    
3 Hillary Plunkett G4 none 0:48:20 17:15 5:30    
4 David Frank M55+ QOC 0:55:37 19:51 12:47 23.30 +8.0
5 Elina Burishnikov G2 0:55:58 19:59 13:08    
6 Carol Connelly F55+ 1:03:32 22:41 20:42 20.39  
7 Pat Burton F60+ DVOA 1:06:19 23:41 23:29 19.54 +0.4
8 Lena Kushleyeva G3 DVOA 1:12:22 25:50 29:32    
9 Carl Young G2 DVOA 1:35:01 33:56 52:11    
10 Charlie Sharp G5 DVOA 1:36:44 34:32 53:54    
11 Dael Jackson G2 DVOA 1:51:19 39:45 68:29    
12 Troop 42 Team 2 G5 none 2:34:36 55:12 111:46    
13 Troop 42 Team 1 G3 none 2:36:36 55:55 113:46    
  Steve Perkiss M65+ DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.80km
Climb 110.0m
Num Controls 8
Average Time 82:07
Average Pace 29:19
Num Maps 14
Num Orienteers 33
Total Time 17:47:33
Total Distance 92.40km
Total Climb 3630.0m
Total Controls 264
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kirsten Mayland F-14 DVOA 0:53:17 14:24 0:00 40.62 -11.9
2 Victor Frolenko M-14 DVOA 1:02:24 16:51 9:07 34.69 -14.7
3 Mark Kern M70+ 1:10:18 19:00 17:01 30.79 -0.9
4 Ylva Kelsall F45+ 1:10:29 19:02 17:12 30.71 +2.0
5 Elias Brown M-21+ 1:15:17 20:20 22:00 28.75 -21.2
6 Katherine Moss F45+ DVOA 1:17:20 20:54 24:03 27.99 -7.5
7 Robert Smith M60+ 1:19:53 21:35 26:36 27.09 +1.7
8 Angus Kelsall M50+ 1:20:05 21:38 26:48 27.03 +9.6
9 Michael Woods M65+ 1:34:56 25:39 41:39 22.80 +5.6
10 Ian Reed G2 DVOA 1:37:20 26:18 44:03    
11 Patty Policelli F45+ 1:43:27 27:57 50:10 20.92 -1.4
12 Stephanie Modest G2 1:50:36 29:53 57:19    
13 Josh Won G2 DVOA 2:11:10 35:27 77:53    
14 Pat Keim F60+ SVO 2:22:36 38:32 89:19 15.18 -1.1
15 Ivan Burashnikov G2 2:41:05 43:32 107:48    
16 Team Brady Bunch G4 DVOA 2:42:54 44:01 109:37    
  Brenda Harder F75+ DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 3.70km
Climb 170.0m
Num Controls 12
Average Time 98:19
Average Pace 26:34
Num Maps 17
Num Orienteers 24
Total Time 28:49:50
Total Distance 88.80km
Total Climb 4080.0m
Total Controls 288
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Jim Driscoll M-21+ 0:24:51 8:17 0:00 NC  
1 Rob Wilkison M65+ DVOA 0:45:41 15:13 20:50 40.82 +0.3
2 Carl Marcus M70+ DVOA 0:45:46 15:15 20:55 40.74 +9.4
3 Richard Plunkett M65+ FLO 0:47:10 15:43 22:19 39.53 -1.3
4 Sandy Fillebrown F60+ DVOA 0:47:43 15:54 22:52 39.08 +2.6
  Ian Reed M-21+ 0:50:01 16:40 25:10 NC  
5 Tim Walsh M65+ DVOA 0:50:44 16:54 25:53 36.75 +12.0
6 Brian Rosenberger G2 DVOA 0:51:48 17:16 26:57    
7 Dory Peterson F50+ 1:01:42 20:34 36:51 30.22 -2.5
  Mark Hanlon M55+ 1:02:23 20:47 37:32 NC  
8 Dave Urban M70+ DVOA 1:15:25 25:08 50:34 24.72 +4.8
  Diana Driscoll F50+ 1:16:13 25:24 51:22 NC  
9 Carol Fink F65+ DVOA 1:20:32 26:50 55:41 23.15 +0.6
  Larry Geist M65+ DVOA 1:26:12 28:44 61:21 NC  
10 Kathleen Geist F60+ DVOA 1:34:57 31:39 70:06 19.64 -1.5
11 Dave Morgan M80+ DVOA 1:36:23 32:07 71:32 19.35 -1.2
12 Ben Friedel G2 1:37:02 32:20 72:11    
13 Kathy Urban F70+ DVOA 1:45:43 35:14 80:52 17.64 -1.3
14 Mary Plunkett F65+ 2:55:05 58:21 150:14 10.65 -4.4
    
Brown Summary
Length 3.00km
Climb 135.0m
Num Controls 10
Average Time 72:23
Average Pace 24:07
Num Maps 19
Num Orienteers 21
Total Time 22:55:21
Total Distance 63.00km
Total Climb 2835.0m
Total Controls 210
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ 0:34:28 6:30 0:00 97.38 +8.5
2 AJ Riley M-16 DVOA 0:47:25 8:56 12:57 70.78 -9.7
3 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 0:48:07 9:04 13:39 69.76 -3.3
4 Dima Paulau M40+ 0:52:13 9:51 17:45 64.28 +2.2
5 Petr Hartman M50+ DVOA 0:52:35 9:55 18:07 63.83 +4.6
6 Brent Freedland M35+ 0:53:43 10:08 19:15 62.48 +0.2
7 Erik Eddy M-21+ DVOA 0:53:43 10:08 19:15 62.48 -8.4
8 Angelica Riley F45+ DVOA 0:56:27 10:39 21:59 59.46 -0.6
9 Karl Ahlswede M55+ DVOA 1:00:05 11:20 25:37 55.86 -4.4
10 Corinne Mayland F40+ DVOA 1:03:13 11:55 28:45 53.09 -0.6
11 Len Policelli M50+ 1:07:19 12:42 32:51 49.86 +2.2
12 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:09:17 13:04 34:49 48.44 +4.1
13 Scott Thatcher M55+ DVOA 1:11:36 13:30 37:08 46.88 +1.4
14 Mark Hanlon M55+ none 1:16:11 14:22 41:43 44.06 +14.0
15 Bob Fink M65+ DVOA 1:18:19 14:46 43:51 42.86 +4.8
16 Diana Driscoll G2 DVOA 1:19:29 14:59 45:01    
17 Kanstantin Paulau M-18 1:21:38 15:24 47:10 41.12 -9.2
  Julie Keim F35+ SVO 1:32:41 17:29 58:13 NC  
18 Louis Crocker M55+ 1:33:02 17:33 58:34 36.08 +0.4
19 Abby Perkiss F35+ 1:33:24 17:37 58:56 35.94 -1.1
20 Jeremy Mollison M35+ 1:35:08 17:56 60:40 35.28 +5.1
21 Diane Reider F50+ DVOA 1:39:08 18:42 64:40 33.86 -2.6
22 Ron Cook M55+ DVOA 1:43:12 19:28 68:44 32.52 -4.7
23 Kim McCane M60+ 1:48:07 20:23 73:39 31.04 +7.3
24 Dave Darrah M70+ DVOA 1:51:18 21:00 76:50 30.16 -3.7
25 Bob Burton M45+ DVOA 1:51:19 21:00 76:51 30.15 +0.4
26 Steven Aronson M55+ DVOA 1:52:30 21:13 78:02 29.83 -0.1
27 Bob Agosta M60+ DVOA 1:58:02 22:16 83:34 28.44 -10.5
28 Richard H Ebright M55+ DVOA 2:09:06 24:21 94:38 26.00 -1.3
29 Rick Whiffen M65+ DVOA 2:10:42 24:39 96:14 25.68 +8.7
30 Olga Baranova G2 DVOA 2:12:59 25:05 98:31    
31 Pete McLaughlin M75+ 2:32:02 28:41 117:34 22.08 -2.1
32 Sharon Siegler F70+ DVOA 2:38:09 29:50 123:41 21.22 +2.1
  Anthony DiStefano M35+ MP --- ---    
  Arnond Vorasingha M-21+ MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.30km
Climb 235.0m
Num Controls 17
Average Time 87:28
Average Pace 16:30
Num Maps 35
Num Orienteers 37
Total Time 52:22:16
Total Distance 196.10km
Total Climb 8695.0m
Total Controls 629
Green Rankings

 

Event Totals
Maps:95
Orienteers:134
Time:130:07:39
Distance:476.40 km
Climb:20285.0 m
Ctrls:1562
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.