Event Director:
Bob Rycharski
Course Design:
Doug Sevon

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Lam Pack 18 G3 37:31 15:37 0:00    
2 Alex V. Team MAST G3 43:47 18:14 6:16    
3 Oriana Riley F-8 DVOA 47:05 19:37 9:34 19.82 -0.2
4 Desocio Troop 110 G7 BS Troop 47:06 19:37 9:35    
5 Don + 2 team Pack 18 G3 BS Troop 50:20 20:58 12:49    
6 Ralph + 2 team Pack 22 G3 51:00 21:15 13:29    
7 Rocco + 2 team Pack 145 G3 57:01 23:45 19:30    
8 Ryan and Ryan Pack 22 G2 1:21:08 33:48 43:37    
9 Tyler + 2 team MAST G3 1:21:41 34:02 44:10    
10 Anthony team PAck 468 G3 1:27:14 36:20 49:43    
11 Ryan + Odhran Pack 22 G2 1:28:54 37:02 51:23    
12 Charles and Matt Pack 22 G2 1:29:13 37:10 51:42    
13 400 team MAST G2 1:56:18 48:27 78:47    
  Theo Waalberg   HVO MP --- --- 9.91  
    
White Summary
Length 2.40km
Climb 40.0m
Num Controls 10
Average Time 62:44
Average Pace 28:09
Num Maps 14
Num Orienteers 38
Total Time 39:13:35
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 380
White Rankings

 

Yellow-X

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Rosario RVHS G5 18:50 8:33 0:00    
2 Sandin Colts Neck G3 25:07 11:25 6:17    
3 Bermudez RVHS G4 26:10 11:53 7:20    
4 Bond, Tyler Colts Neck G2 26:59 12:15 8:09    
5 Koenig MAST G4 27:15 12:23 8:25    
6 Andrea Komoroski G2 32:22 14:42 13:32    
7 Brzozowski MAST G2 32:31 14:46 13:41    
8 Ruby RVHS G4 32:42 14:51 13:52    
9 Loring Colts Neck G2 38:10 17:20 19:20    
10 Epstein MAST G3 43:44 19:52 24:54    
11 Wehr Troop 76 G3 BS Troop 43:54 19:57 25:04    
12 Innocenzi RVHS G4 45:26 20:39 26:36    
13 Medina RVHS G4 45:41 20:45 26:51    
14 Jellison Troop 44 G2 BS Troop 46:07 20:57 27:17    
15 Aurelio Troop 44 G4 BS Troop 49:14 22:22 30:24    
16 Skalski Pack 180 G5 50:01 22:44 31:11    
17 Adegeji Troop 76 G3 BS Troop 50:15 22:50 31:25    
18 Mitzelman ROTC Colts Neck G3 51:45 23:31 32:55    
19 Prefer Troop 110 G9 BS Troop 51:47 23:32 32:57    
20 Neubelt MAST G3 52:16 23:45 33:26    
21 Kenney Troop 98 G2 BS Troop 53:18 24:13 34:28    
22 Jarrett MAST G3 54:21 24:42 35:31    
23 Thadikaran Troop 44 G2 BS Troop 55:18 25:08 36:28    
24 Hairston RVHS G4 55:59 25:26 37:09    
25 Nolan Troop 54 G2 BS Troop 56:22 25:37 37:32    
26 Rodrigues RVHS G4 56:24 25:38 37:34    
27 Duffy Troop 54 G2 BS Troop 57:19 26:03 38:29    
28 Conforti Colts Neck G4 58:31 26:35 39:41    
29 Lily Troop 44 G4 BS Troop 58:32 26:36 39:42    
30 Moffitt MAST G3 58:39 26:39 39:49    
31 Brady Troop 54 G2 BS Troop 1:03:13 28:44 44:23    
32 Caron Pack 180 G4 1:04:09 29:09 45:19    
33 Kovalcik Troop 81632 G6 BS Troop 1:07:51 30:50 49:01    
34 O'Sullivan MAST G3 1:08:18 31:02 49:28    
35 Team2 Troop 71 G4 1:17:54 35:24 59:04    
36 Kappler Troop 98 G2 BS Troop 1:18:21 35:36 59:31    
37 Molly Blake G3 1:34:41 43:02 75:51    
38 Adams Colts Neck G2 1:34:41 43:02 75:51    
39 Saah Troop 98 G3 BS Troop 1:45:17 47:51 86:27    
40 Fitzgerald Pack 180 G5 2:04:36 56:38 105:46    
41 Hood Troop 156 G3 2:33:58 69:59 135:08    
  Strigaro Troop 54 G2 BS Troop DNF --- ---    
  Eilig Troop 54 G2 BS Troop DNF --- ---    
  Green Troop 98 G2 BS Troop DNF --- ---    
  Martin Troop 98 G2 BS Troop DNF --- ---    
  Kuklinski Troop 98 G2 BS Troop DNF --- ---    
  Sandin Colts Neck G2 DNF --- ---    
  Dillon Troop 110 G5 BS Troop MP --- ---    
  Burkhart Troop 81632 G7 BS Troop MP --- ---    
  Barsh Troop 98 G3 BS Troop MP --- ---    
  Chinn Troop 98 G2 BS Troop MP --- ---    
  Ross Colts Neck G2 MP --- ---    
  Rehm MAST G3 MP --- ---    
  Vegh MAST G3 MP --- ---    
  Coffey Troop 246 G3 BS Troop MP --- ---    
  Alameda RVHS G5 MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.20km
Climb 50.0m
Num Controls 9
Average Time 41:55
Average Pace 26:01
Num Maps 56
Num Orienteers 183
Total Time 131:48:19
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 1647
Yellow Rankings

 

Yellow-Y

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Brenneman #2 MAST G3 35:41 12:18 0:00    
2 Santos MAST G5 36:48 12:41 1:07    
3 Saah, M Troop 98 G3 BS Troop 45:40 15:44 9:59    
4 Neubelt MAST G3 46:34 16:03 10:53    
5 Koenig MAST G4 48:06 16:35 12:25    
6 Brian Piersol M60+ HVO 48:06 16:35 12:25 44.45  
7 Hetzko Colts Neck G3 54:43 18:52 19:02    
8 Jankowski MAST G3 57:40 19:53 21:59    
9 Arnette MAST G3 59:39 20:34 23:58    
10 Team 2 Pack 145 G4 1:07:36 23:18 31:55    
11 Grennan Troop 100 G3 BS Troop 1:08:53 23:45 33:12    
12 Gangji Troop 44 G2 BS Troop 1:09:33 23:58 33:52    
13 Mallozzi Colts Neck G4 1:10:02 24:08 34:21    
14 Agnello Troop 4 G3 BS Troop 1:17:45 26:48 42:04    
15 Team 3 Pack 145 G3 1:19:45 27:30 44:04    
16 Lepucki Troop 4 G4 BS Troop 1:20:54 27:53 45:13    
17 Micallef MAST G4 1:27:19 30:06 51:38    
18 Oliveira Troop 110 G5 BS Troop 1:42:37 35:23 66:56    
19 Fishmen Troop 100 G3 BS Troop 1:47:14 36:58 71:33    
20 Doug White G2 1:50:02 37:56 74:21    
21 Saminski Troop 77 G3 BS Troop 1:53:47 39:14 78:06    
22 O'Connor Troop 358 G4 BS Troop 1:54:19 39:25 78:38    
23 Lizzo Troop 77 G3 BS Troop 1:54:43 39:33 79:02    
24 Richardson Colts Neck G2 1:55:50 39:56 80:09    
25 Parks Troop132 G2 BS Troop 1:56:39 40:13 80:58    
26 Silva Troop 4 G4 BS Troop 2:05:11 43:10 89:30    
27 Greenstein Troop 100 G3 BS Troop 2:12:02 45:31 96:21    
28 Fisher Troop 87 G5 BS Troop 2:16:03 46:54 100:22    
29 Gibbs Troop 77 G4 BS Troop 2:19:58 48:15 104:17    
  Creed MAST G3 DNF --- ---    
  Zaneski Troop 100 G3 BS Troop DNF --- ---    
  Scott Troop 54 G2 BS Troop DNF --- ---    
  Maielo Troop 110 G4 BS Troop DNF --- ---    
  Weil Troop 110 G4 BS Troop DNF --- ---    
  Dwyer MAST   MP --- --- 22.23  
  Stevens Colts Neck G4 MP --- ---    
  Epstein MAST G2 MP --- ---    
  Elliott Troop 98 G3 BS Troop MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.90km
Climb 75.0m
Num Controls 11
Average Time 64:49
Average Pace 29:17
Num Maps 38
Num Orienteers 121
Total Time 136:05:32
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 1331
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chris O'Bara M35+ HVO 38:50 11:25 0:00 54.67  
2 Ron Mavus M50+ 44:24 13:03 5:34 47.81  
3 Jim Puzo M45+ 1:00:45 17:52 21:55 34.95 +0.6
4 Brenneman MAST G3 1:01:45 18:09 22:55    
5 Kazumi Sakurai G2 1:09:28 20:25 30:38    
6 Tyler Bond M-14 1:15:33 22:13 36:43 28.10  
7 Team1 Troop 71 G2 BS Troop 1:25:07 25:02 46:17    
8 Kathy Urban F60+ DVOA 1:27:21 25:41 48:31 24.30 -0.8
9 Huber Troop 77 G3 BS Troop 1:31:14 26:50 52:24    
10 Mike Borovicka G2 1:34:31 27:47 55:41    
11 Smith Troop 246 G3 BS Troop 1:42:26 30:07 63:36    
12 Team 3 Troop 71 G2 BS Troop 1:55:16 33:54 76:26    
13 Schwartz Troop 166 G2 BS Troop 2:30:35 35:44 82:40    
14 Deborah Francis G2 2:34:46 45:31 115:56    
15 Bhatia Troop 166 G2 BS Troop 2:35:32 45:44 116:42    
16 Nolan Troop 166 G2 BS Troop 4:05:10 72:06 206:20    
  Kushla Troop 18 G2 BS Troop DNF --- ---    
  Seibel Troop 110 G4 BS Troop DNF --- ---    
  Rumack Troop 166 G2 BS Troop MP --- ---    
  Godfrey Troop 166 G2 BS Troop MP --- ---    
  Meyer Troop 166 G2 BS Troop MP --- ---    
  Hutnick Troop 100 G2 BS Troop MP --- ---    
  Ellsworth Troop 246 G3 BS Troop MP --- ---    
  Peterson Troop 18 G2 BS Troop MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 3.40km
Climb 95.0m
Num Controls 10
Average Time 66:49
Average Pace 29:28
Num Maps 24
Num Orienteers 49
Total Time 52:35:48
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 490
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Brian Komoroski M-21+ 35:02 10:36 0:00 62.10 +6.2
2 Richard H Ebright M50+ 44:18 13:25 9:16 49.11 +4.2
3 Alan Lopez M65+ HVO 46:05 13:57 11:03 47.21  
4 Heather Campbell F-16 46:12 14:00 11:10 47.09 +6.3
5 Henry MAST G2 48:20 14:38 13:18    
6 Gala Rokhinson F40+ HVO 49:55 15:07 14:53 43.58  
7 Andrew Ahern M-21+ 53:10 16:06 18:08 40.92  
8 Sergei & Kate Fedorov G2 55:27 16:48 20:25    
9 Mike Ahern M50+ 1:11:56 21:47 36:54 30.24  
10 Linda Ahern F55+ 1:12:15 21:53 37:13 30.11  
11 Carol Fink F55+ DVOA 1:13:30 22:16 38:28 29.60 -1.2
12 Lenhardt Colts Neck G2 1:23:18 25:14 48:16    
13 Oshel Colts Neck G2 1:58:01 35:45 82:59    
  Garcia Colts Neck G2 DNF --- ---    
  Lee Colts Neck G2 MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.30km
Climb 95.0m
Num Controls 9
Average Time 53:09
Average Pace 18:35
Num Maps 15
Num Orienteers 21
Total Time 18:22:35
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 189
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Campbell M50+ 31:41 8:07 0:00 72.12 -1.1
2 Angelica Riley F40+ DVOA 34:33 8:51 2:52 66.14 -13.9
3 Bjorn Walberg M45+ HVO 37:33 9:37 5:52 60.85  
4 Bob Burg M60+ 37:42 9:40 6:01 60.61 +2.6
5 Michael Ayzenberg M55+ HVO 45:56 11:46 14:15 49.75  
6 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 48:47 12:30 17:06 46.84 -3.4
7 Nikolay Frolenko M40+ 49:09 12:36 17:28 46.49 -2.5
8 Ron Cook M50+ 50:22 12:54 18:41 45.37 +4.9
9 Richard H Ebright M50+ 51:52 13:17 20:11 44.06 -0.8
10 Tim O'Connell G2 53:14 13:38 21:33    
11 Steve Mones M50+ 1:15:55 19:27 44:14 30.10 +0.1
  Jon Burns G2 DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 3.90km
Climb 125.0m
Num Controls 10
Average Time 43:03
Average Pace 12:02
Num Maps 12
Num Orienteers 14
Total Time 9:29:58
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 140
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jeremy Coglan M35+ HVO 1:00:20 7:56 0:00 70.94  
2 Zac Barker M-16 1:05:43 8:38 5:23 65.13 +0.9
3 Nathan Ohrwaschel M-18 DVOA 1:05:48 8:39 5:28 65.05 +0.4
4 Dan Barker M50+ 1:23:41 11:00 23:21 51.15 +0.5
5 Bob Fink M60+ DVOA 1:25:50 11:17 25:30 49.87 -6.3
6 Belen Sanchez G2 1:42:34 13:29 42:14    
7 Rick Whiffen M60+ 1:58:04 15:32 57:44 36.25 -2.4
8 Mark Walsh M50+ 2:42:44 21:24 102:24 26.30  
  Chris O'Bara   HVO DNF --- --- 13.15  
    
Red Summary
Length 7.60km
Climb 220.0m
Num Controls 21
Average Time 82:44
Average Pace 12:14
Num Maps 9
Num Orienteers 10
Total Time 14:07:18
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 210
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:168
Orienteers:436
Time:401:43:05
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.