Event Director:
Tracy Acuff
Course Design:
Billy Allaband

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michelle Frank F-10 DVOA 52:20 13:46 0:00 30.26 -1.5
2 Eileen Liverman G3 1:20:14 21:06 27:54    
3 Dawn DeMuth G2 1:40:38 26:28 48:18    
4 Oriana/Emma Riley G2 1:45:08 27:40 52:48    
  Richard Cerchio   DNF --- --- 15.13  
    
White Summary
Length 3.80km
Climb 155.0m
Num Controls 10
Average Time 67:40
Average Pace 22:15
Num Maps 5
Num Orienteers 9
Total Time 11:44:34
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 90
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Karl Green M-12 1:13:34 17:30 0:00 44.37  
2 Edward Gallagher G3 1:14:53 17:49 1:19    
3 Patrick Gallagher G2 1:16:03 18:06 2:29    
4 AJ Riley M-10 1:50:35 26:19 37:01 29.52 -9.5
5 Jeff Riegner G3 BS Troop 1:55:07 27:24 41:33    
6 Sergei Gulevski M-12 1:56:17 27:41 42:43 28.07  
7 Joe Sotingco G2 2:03:51 29:29 50:17    
8 Edna Spang G2 2:05:16 29:49 51:42    
9 Nyla Dookeran F30+ 2:34:32 36:47 80:58 21.12  
    
Yellow Summary
Length 4.20km
Climb 230.0m
Num Controls 9
Average Time 107:47
Average Pace 25:39
Num Maps 9
Num Orienteers 16
Total Time 27:55:18
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 144
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Beitler G2 1:17:54 15:16 0:00    
2 Nigel Spencer-Maggs M40+ 1:46:41 20:55 28:47 38.23 -2.2
3 Shane Campbell G4 1:47:32 21:05 29:38    
4 Blake Stoffers M50+ 1:55:10 22:34 37:16 35.41 +2.4
5 Rachael Stern G2 2:07:28 24:59 49:34    
6 Sue Heckler G2 2:21:00 27:38 63:06    
7 Pat Keim F55+ SVO 2:28:14 29:03 70:20 27.51 +3.1
8 Alison Nealley F-16 2:51:56 33:42 94:02 23.72 -1.1
9 Gail Edwards F40+ QOC 2:57:37 34:49 99:43 22.96  
10 Andrew & Dianna Green G2 2:57:55 34:53 100:01    
11 Dave Morgan G2 3:10:34 37:21 112:40    
  Bill Herron G2 DNF --- ---    
  Sam Siple   DNF --- --- 11.48  
    
Orange Summary
Length 5.10km
Climb 240.0m
Num Controls 12
Average Time 118:37
Average Pace 27:29
Num Maps 13
Num Orienteers 22
Total Time 42:59:28
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 264
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ury Backiev M45+ 49:41 13:25 0:00 63.39 +7.5
2 Bob Burg M60+ 50:12 13:34 0:31 62.74 +4.7
3 Ron Wood M65+ 59:52 16:10 10:11 52.61 +5.1
4 Alisa Raitanen F-18 1:03:05 17:02 13:24 49.93 -7.7
5 Mary Frank F50+ DVOA 1:04:25 17:24 14:44 48.89 +1.4
6 Kathleen Geist F55+ DVOA 1:14:03 20:00 24:22 42.53 +9.3
7 John Ort M60+ DVOA 1:16:02 20:32 26:21 41.42  
8 Dave Urban M60+ DVOA 1:19:22 21:27 29:41 39.68 +5.8
9 Bailey Reed F-14 DVOA 1:19:32 21:29 29:51 39.60 -5.3
10 Kim Rager F40+ 1:20:45 21:49 31:04 39.00 +3.4
11 Boff Whalley M40+ 1:29:39 24:13 39:58 35.13  
12 Joseph Zaremba M50+ 1:31:36 24:45 41:55 34.38 -7.2
13 Larry Geist M55+ DVOA 1:34:46 25:36 45:05 33.23 +1.6
14 Fred Hartline M65+ 1:43:35 27:59 53:54 30.41 -6.8
15 Steve Mones M50+ 1:49:08 29:29 59:27 28.86 -1.1
16 Roger Martin M65+ DVOA 1:52:26 30:23 62:45 28.01 +2.7
17 Robert Frank M-18 DVOA 1:54:13 30:52 64:32 27.57 -3.7
18 Frank Pater M60+ 1:59:33 32:18 69:52 26.34 -0.5
19 Kathy Urban F60+ DVOA 2:04:45 33:42 75:04 25.25 +0.1
20 Matt Davis G2 2:08:55 34:50 79:14    
21 Carol Fink F55+ DVOA 2:12:44 35:52 83:03 23.73 -7.1
22 Jim Browne M80+ 2:16:04 36:46 86:23 23.15 -9.7
  Mary Plunkett   DNF --- --- 11.57 -12.3
  Joanna Zaremba   DNF --- --- 11.57 -22.2
    
Brown Summary
Length 3.70km
Climb 215.0m
Num Controls 10
Average Time 84:45
Average Pace 24:59
Num Maps 24
Num Orienteers 25
Total Time 36:03:18
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 250
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Scott Thatcher M50+ DVOA 1:20:12 12:20 0:00 63.04 +1.3
2 Corey Thatcher M-16 DVOA 1:23:00 12:46 2:48 60.92 +3.1
3 Brian Supplee M50+ DVOA 1:23:45 12:53 3:33 60.37 +0.6
4 Chase Thatcher M-14 DVOA 1:26:42 13:20 6:30 58.32 +3.2
5 Brian Fleming M-21+ QOC 1:38:02 15:04 17:50 51.58  
6 Sandy Ahlswede F40+ DVOA 1:39:43 15:20 19:31 50.70 +2.5
7 Bob Meyer M55+ DVOA 1:42:30 15:46 22:18 49.33 -5.0
8 Bev Hartline F60+ 1:48:52 16:44 28:40 46.44 -3.4
9 Julie Keim F-21+ SVO 1:50:16 16:57 30:04 45.85 +0.1
10 Patti Mace F45+ QOC 1:52:34 17:19 32:22 44.92  
11 Mark Mace M55+ QOC 1:54:18 17:35 34:06 44.24  
12 Richard Plunkett M60+ 1:57:20 18:03 37:08 43.09 -0.5
13 Bob Gross M50+ 1:59:28 18:22 39:16 42.32 +3.8
14 Tom Wells M40+ QOC 2:01:17 18:39 41:05 41.69  
15 Mike Borovicka M60+ 2:38:09 24:19 77:57 31.97 -0.1
16 Michael Metzger M45+ 2:59:40 27:38 99:28 28.14  
17 Jim McCane M55+ 3:30:39 32:24 130:27 24.00 -6.2
    
Green Summary
Length 6.50km
Climb 310.0m
Num Controls 13
Average Time 116:51
Average Pace 17:58
Num Maps 17
Num Orienteers 17
Total Time 33:06:27
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 221
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Overbaugh M50+ 1:05:25 8:04 0:00 84.43 +7.3
2 Istvan Nagy M50+ 1:17:02 9:30 11:37 71.70 -7.5
3 Nathan Ohrwaschel M-18 DVOA 1:21:02 10:00 15:37 68.16 +3.5
4 Ioana Fleming F-21+ QOC 1:37:32 12:02 32:07 56.63  
5 Peter Nealley M45+ 1:52:33 13:53 47:08 49.07 +5.4
6 John Billingslea M40+ 2:29:34 18:27 84:09 36.93  
7 Rick Whiffen M60+ 2:54:25 21:31 109:00 31.67 -7.0
8 Joby Hilliker M35+ 2:55:38 21:40 110:13 31.45  
  Fred Reed   DVOA MP --- --- 15.72 -49.4
  Tim Spang   MP --- --- 15.72  
    
Red Summary
Length 8.10km
Climb 335.0m
Num Controls 15
Average Time 93:19
Average Pace 14:24
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 15:33:11
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 150
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Florin Tencariu M35+ 1:28:25 8:40 0:00 79.35 -6.3
2 Karl Ahlswede M45+ DVOA 1:42:08 10:00 13:43 68.69 +2.6
    
Blue Summary
Length 10.20km
Climb 425.0m
Num Controls 19
Average Time 95:16
Average Pace 9:20
Num Maps 2
Num Orienteers 2
Total Time 3:10:33
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 38
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:80
Orienteers:101
Time:170:32:49
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.