Event Director:
Kathy Urban
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel Fedorov M-12 DVOA 28:42 11:28 0:00    
2 Mark Masalkov M-10 DVOA 1:13:04 29:13 44:22    
3 Mae Cox F65+ IMP998 2:10:00 52:00 101:18    
  Bob Amend M60+ Bensalem MCJROTC DNF --- ---    
    
White Summary
Length 2.50km
Climb 25.0m
Num Controls 9
Average Time 77:15
Average Pace 30:54
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 3:51:46
Total Distance 10.00km
Total Climb 100.0m
Total Controls 36
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Darina Paulava F-10 1:04:37 20:11 0:00    
2 Patricia Burton F65+ DVOA 1:34:46 29:36 30:09    
3 Kathleen Urban F75+ DVOA 1:53:15 35:23 48:38    
4 Jayden Fobbs M-18 Bensalem MCJROTC 2:03:39 38:38 59:02    
5 Anthony Venti M65+ IMP998 2:04:09 38:47 59:32    
6 Frank Pearce M75+ 2:08:13 40:04 63:36    
7 Corson Chetalo2 M-16 IMP998 2:13:57 41:51 69:20    
  Nicholas Donnelly M-18 Bensalem MCJROTC DNF --- ---    
  Nyah Hyers M-16 Bensalem MCJROTC DNF --- ---    
  Corson Chetalo1 M-16 IMP998 MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.20km
Climb 36.0m
Num Controls 11
Average Time 111:48
Average Pace 34:56
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 16:16:32
Total Distance 32.00km
Total Climb 360.0m
Total Controls 110
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jennifer Sols F-21+ DVOA 1:50:57 26:25 0:00 28.63 -0.0
2 Ryan Devery M-21+ IMP998 2:29:10 35:30 38:13 21.29 0.0
3 Rick Young M70+ IMP998 3:18:25 47:14 87:28 16.01 0.0
  Danielle Cannalley F-18 Bensalem MCJROTC MP --- ---    
  Shu-Chen Chiang F-16 Bensalem MCJROTC MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.20km
Climb 48.0m
Num Controls 12
Average Time 152:50
Average Pace 36:23
Num Maps 5
Num Orienteers 5
Total Time 13:31:11
Total Distance 21.00km
Total Climb 240.0m
Total Controls 60
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Greg Lennon M65+ QOC 45:35 11:41 0:00 67.14 +0.4
2 Kathleen Lennon F60+ QOC 50:57 13:03 5:22 60.07 -2.0
3 Nikolay Frolenko M50+ DVOA 52:50 13:32 7:15 57.93 0.0
4 Rob Wilkison M70+ DVOA 58:53 15:05 13:18 51.98 +7.4
5 Jacob Huttenberger M-16 Bensalem MCJROTC 1:09:18 17:46 23:43 44.16 +3.9
6 Bob Agosta M65+ DVOA 1:14:43 19:09 29:08 40.96 +2.3
7 Mary Frank F60+ DVOA 1:17:37 19:54 32:02 39.43 +3.5
8 Shawn Worthen M40+ Bensalem MCJROTC 1:17:51 19:57 32:16 39.31 0.0
9 Emily Maywhort F-20 Bensalem MCJROTC 1:30:46 23:16 45:11 33.72 +3.1
10 Guy Olsen M65+ HVO 1:42:26 26:15 56:51 29.88 0.0
11 Jeff Berman M55+ 1:43:49 26:37 58:14 29.48 -3.4
12 Liam Robinson M-18 Bensalem MCJROTC 1:45:23 27:01 59:48 29.04 -6.6
13 Alayna Schnorbus F-18 Bensalem MCJROTC 1:51:46 28:39 66:11 27.38 -2.8
14 Laura Adduci F35+ DVOA 1:55:20 29:34 69:45 26.54 -5.8
15 Mike Borovicka M70+ DVOA 1:58:34 30:24 72:59 25.81 -1.6
16 David Urban M75+ DVOA 2:00:42 30:56 75:07 25.36 +1.7
17 Manuel Coelho M70+ Bensalem MCJROTC 3:10:06 48:44 144:31 16.10 0.0
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 52.0m
Num Controls 11
Average Time 92:09
Average Pace 23:37
Num Maps 17
Num Orienteers 17
Total Time 26:06:36
Total Distance 66.30km
Total Climb 884.0m
Total Controls 187
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Angelica Riley F50+ DVOA 53:07 10:24 0:00 72.67 -0.7
2 Svetlana Frolenko F45+ DVOA 1:01:46 12:06 8:39 62.49 +5.7
3 Janet Tryson F65+ DVOA 1:22:26 16:09 29:19 46.83 -1.3
4 Bob Burton M55+ DVOA 1:26:59 17:03 33:52 44.38 +6.2
5 Olga Baranova F35+ DVOA 1:28:41 17:23 35:34 43.53 -7.7
6 Kelly Dobeck F40+ IMP998 1:40:06 19:37 46:59 38.56 +0.7
7 Steve Mones M65+ DVOA 2:45:58 32:32 112:51 23.26 -2.8
    
Green Summary
Length 5.10km
Climb 65.0m
Num Controls 15
Average Time 91:17
Average Pace 17:54
Num Maps 7
Num Orienteers 7
Total Time 10:39:03
Total Distance 35.70km
Total Climb 455.0m
Total Controls 105
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Fedorov M35+ 57:36 7:40 0:00 86.80 +1.9
2 Wyatt Riley M45+ DVOA 1:03:02 8:24 5:26 79.32 -0.9
3 Glen Tryson M65+ DVOA 1:33:47 12:30 36:11 53.31 -1.1
  Vadim Masalkov M50+ DVOA MP --- ---    
  Kevin O'Hara M35+ IMP998 MP --- ---    
    
Red Summary
Length 7.50km
Climb 75.0m
Num Controls 20
Average Time 71:28
Average Pace 9:31
Num Maps 5
Num Orienteers 5
Total Time 7:10:23
Total Distance 37.50km
Total Climb 375.0m
Total Controls 100
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Patrick Shannon M40+ DVOA 1:33:08 9:13 0:00 83.80 +4.7
2 Jeremy Colgan M50+ HVO 1:49:32 10:50 16:24 71.26 0.0
3 Zachary Saurman M-21+ DVOA 2:28:23 14:41 55:15 52.60 -4.7
    
Blue Summary
Length 10.10km
Climb 100.0m
Num Controls 27
Average Time 117:01
Average Pace 11:35
Num Maps 3
Num Orienteers 3
Total Time 5:51:03
Total Distance 30.30km
Total Climb 300.0m
Total Controls 81
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:51
Orienteers:51
Time:83:26:34
Distance:232.80 km
Climb:2714.0 m
Ctrls:679
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.