Event Director:
Jim Puzo
Course Design:
Doug Sevon

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Alice Wilson F-10 25:25 12:06 0:00 36.70 +0.6
2 Anne Sevon F-20 38:02 18:06 12:37 24.52  
3 Janis Whalen F-21+ 41:39 19:50 16:14 22.39  
4 group Troop 12 G3 BS Troop 45:21 21:35 19:56    
5 Angelica Frolenko F-6 45:25 21:37 20:00 20.54 -0.5
6 Alison Cariveau F40+ 1:20:38 38:23 55:13 11.57  
    
White Summary
Length 2.10km
Climb 45.0m
Num Controls 10
Average Time 46:05
Average Pace 21:56
Num Maps 6
Num Orienteers 8
Total Time 6:07:12
Total Distance 16.80km
Total Climb 360.0m
Total Controls 80
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Konstantin Paulau M-14 53:43 17:54 0:00 34.81 -4.8
2 Margaret Bowerman F-12 59:52 19:57 6:09 31.23 -1.4
3 Renee & Nick McGovern G2 1:01:16 20:25 7:33    
4 Shawn Grafenstine M-12 1:04:54 21:38 11:11 28.81  
5 Fritz & Jamie Barnes G2 1:08:30 22:50 14:47    
6 Michael Eland M-12 1:15:54 25:18 22:11 24.64  
7 Rick Waeger M55+ 1:24:27 28:09 30:44 22.14  
8 Christen Cable F-21+ 1:26:20 28:46 32:37 21.66 +4.2
9 Daniel Turner M-16 BS Troop 1:31:28 30:29 37:45 20.44  
10 Ed Smith M60+ 1:40:06 33:22 46:23 18.68  
11 Kathy Cable F60+ 1:42:41 34:13 48:58 18.21 +2.6
12 Chris Schilling M-12 BS Troop 1:54:23 38:07 60:40 16.35  
13 Caroline Ringo F80+ 2:12:01 44:00 78:18 14.16  
14 Maddy Silver F2005+ 2:42:21 54:07 108:38 11.52  
  group Troop 12 G3 BS Troop DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.00km
Climb 65.0m
Num Controls 11
Average Time 83:51
Average Pace 29:57
Num Maps 15
Num Orienteers 19
Total Time 23:07:42
Total Distance 48.00km
Total Climb 1040.0m
Total Controls 209
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michael Thomas M-18 1:04:16 14:16 0:00 44.14  
2 Emma Wilson F-12 1:07:16 14:56 3:00 42.17 -2.3
3 Peter Zakrevski M-12 1:10:13 15:36 5:57 40.40  
4 Dory Peterson F45+ 1:23:19 18:30 19:03 34.05 -3.7
5 Yuri Zakrevski M-21+ 1:26:34 19:14 22:18 32.77  
6 Alexander Dyson M55+ 1:28:07 19:34 23:51 32.19 +3.4
7 Tom Kelso M60+ 1:29:50 19:57 25:34 31.58  
8 Shawn Cable M-21+ 1:30:00 20:00 25:44 31.52 +1.8
9 Lisa Carter F40+ 1:38:01 21:46 33:45 28.94 +0.8
10 Pat Keim F55+ SVO 1:57:42 26:09 53:26 24.10 -0.2
11 Kathleen Pearce F45+ 2:17:32 30:33 73:16 20.62 +6.2
12 Doug White M60+ 2:19:00 30:53 74:44 20.41 +0.4
  Leonard Martin M35+ DNF --- --- 10.20 -11.4
  Vernon Family G3 DNF --- ---    
  Diane Reider F45+ MP --- --- 10.20 -27.4
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 115.0m
Num Controls 10
Average Time 75:27
Average Pace 20:57
Num Maps 15
Num Orienteers 17
Total Time 18:51:50
Total Distance 54.00km
Total Climb 1380.0m
Total Controls 170
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ron Mavus M55+ 1:18:49 20:44 0:00 39.04 -7.6
2 Dave Urban M65+ DVOA 1:31:06 23:58 12:17 33.78 +0.4
3 Susan Engard F55+ 1:32:23 24:18 13:34 33.31 -1.6
4 Belen Sanchez F-21+ 1:32:35 24:21 13:46 33.24  
5 Ken Miraski M55+ 1:37:59 25:47 19:10 31.41 +2.8
6 Carl Peterson M65+ 1:51:53 29:26 33:04 27.50 -2.5
7 Kathy Urban F65+ DVOA 1:55:27 30:22 36:38 26.65 +0.6
8 Andrea Hartley F55+ 2:06:07 33:11 47:18 24.40 -3.0
9 Merle Kohn M75+ 2:47:34 44:05 88:45 18.36 -1.2
  Roger Martin M65+ DNF --- --- 9.18 -14.8
    
Brown Summary
Length 3.80km
Climb 70.0m
Num Controls 10
Average Time 97:23
Average Pace 28:28
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 16:13:53
Total Distance 34.20km
Total Climb 630.0m
Total Controls 100
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Thomas Wilson M-14 1:08:44 11:27 0:00 63.73 -0.3
2 Albina Zakrevski F45+ 1:08:59 11:29 0:15 63.50  
3 Dzmitry Paulau M35+ 1:13:27 12:14 4:43 59.63 -11.5
4 Tom Hippensteal M45+ 1:22:28 13:44 13:44 53.11  
5 Bob Burg M65+ 1:22:30 13:45 13:46 53.09 -7.8
6 Ron Barron M55+ 1:23:45 13:57 15:01 52.30 +2.9
7 Ed Scott M65+ 1:24:07 14:01 15:23 52.07 -2.1
8 Svetlana Frolenko F35+ 1:24:14 14:02 15:30 52.00 +2.6
9 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:28:14 14:42 19:30 49.64 -5.4
10 Dave Darrah M65+ 1:34:13 15:42 25:29 46.49 +1.1
11 rachel Wilson F45+ 1:34:33 15:45 25:49 46.33 -5.1
12 Mike Ahern M55+ DVOA 1:53:32 18:55 44:48 38.58  
13 Mike Borovicka M60+ 2:08:39 21:26 59:55 34.05 +0.9
14 Steve Mones M55+ 2:13:02 22:10 64:18 32.93 +0.9
15 Roger Hartley M65+ 2:13:43 22:17 64:59 32.76 +0.8
16 Neil Dolinger M45+ 2:18:48 23:08 70:04 31.56 -2.8
17 Larry Geist M60+ DVOA 2:19:04 23:10 70:20 31.50 -0.2
18 Tim Walsh M60+ 2:20:43 23:27 71:59 31.13 -8.0
  Steve & Mark Saddlemire G2 MP --- ---    
    
Green Summary
Length 6.00km
Climb 165.0m
Num Controls 10
Average Time 96:27
Average Pace 16:58
Num Maps 19
Num Orienteers 20
Total Time 30:32:45
Total Distance 108.00km
Total Climb 2970.0m
Total Controls 200
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mike Carter M45+ 1:39:36 12:27 0:00 63.14 +0.4
2 Boff Whalley M50+ 1:42:50 12:51 3:14 61.15 +3.8
3 John Swaren M50+ 2:11:35 16:26 31:59 47.79 -3.5
4 Ron Cook M50+ 2:16:48 17:06 37:12 45.97 +4.9
5 Evan Moores M-21+ 2:19:55 17:29 40:19 44.94 +12.8
6 Mona Fixdal F-0 2:41:22 20:10 61:46 38.97  
7 Mark Walsh M50+ 3:35:50 26:58 116:14 29.14 -4.7
  Rick Buchan M45+ DNF --- --- 14.57  
    
Red Summary
Length 8.00km
Climb 210.0m
Num Controls 16
Average Time 123:29
Average Pace 17:38
Num Maps 8
Num Orienteers 8
Total Time 16:27:56
Total Distance 56.00km
Total Climb 1470.0m
Total Controls 128
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Hugh MacMullan IV M40+ 1:41:17 10:07 0:00 72.92 -5.9
2 Steve Wilson M45+ 1:43:08 10:18 1:51 71.61 -8.4
3 Nacho Bartomeus M-21+ 1:54:14 11:25 12:57 64.65 +24.7
4 Udaya Bollineni M35+ 2:06:27 12:38 25:10 58.41 -1.4
5 Charles Carrick M45+ 2:23:13 14:19 41:56 51.57 +6.8
6 Rick Whiffen M60+ 3:32:04 21:12 110:47 34.83 -1.3
    
Blue Summary
Length 10.00km
Climb 265.0m
Num Controls 20
Average Time 133:23
Average Pace 13:20
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 13:20:23
Total Distance 60.00km
Total Climb 1590.0m
Total Controls 120
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:79
Orienteers:88
Time:124:41:41
Distance:377.00 km
Climb:9440.0 m
Ctrls:878
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.