Event Director:
Sandy Fillebrown
Course Design:
Bob Huebner

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Margaret Bowerman F-12 26:41 14:02 0:00 33.36 +0.7
2 Victor Frolenko M-10 33:58 17:52 7:17 26.21 -2.2
3 Oriana Riley F-10 DVOA 35:59 18:56 9:18 24.74 -0.7
4 Nima Subramanian G2 1:13:38 38:45 46:57    
    
White Summary
Length 1.90km
Climb 45.0m
Num Controls 10
Average Time 42:34
Average Pace 22:24
Num Maps 4
Num Orienteers 5
Total Time 4:03:54
Total Distance 9.50km
Total Climb 225.0m
Total Controls 50
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-10 46:41 16:05 0:00 35.28 -5.4
2 Devin Peterson G2 1:01:46 21:17 15:05    
3 Lindee Fitting G3 1:05:36 22:37 18:55    
4 Mary Plunkett F60+ 1:08:38 23:40 21:57 24.00 +3.2
5 Doug White M60+ 1:12:04 24:51 25:23 22.86 +2.9
6 Irina Pavlava G3 1:18:34 27:05 31:53    
7 Natalie Perry G2 2:00:29 41:32 73:48    
8 Audrey Coulter G2 2:59:57 62:03 133:16    
  Margaret Bowerman F-12 MP --- --- 11.43 -21.2
    
Yellow Summary
Length 2.90km
Climb 75.0m
Num Controls 9
Average Time 77:05
Average Pace 29:54
Num Maps 9
Num Orienteers 16
Total Time 22:24:17
Total Distance 43.50km
Total Climb 1125.0m
Total Controls 144
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Peter Zakrevski M-12 1:07:20 17:15 0:00 48.50  
2 Diane Reider F45+ 1:18:56 20:14 11:36 41.37 +3.7
3 Mark Bekker M60+ HVO 1:24:54 21:46 17:34 38.46  
4 Lisa Carter F40+ 1:29:53 23:02 22:33 36.33 +8.2
5 Dory Peterson F45+ 1:31:42 23:30 24:22 35.61 -2.1
6 Devin Zurawski G2 1:31:55 23:34 24:35    
7 Yuri Zakrevski M-21+ 1:36:03 24:37 28:43 34.00  
8 Ashwin Sanjay G2 2:31:53 38:56 84:33    
9 Kanstantsin Paulau M-14 2:41:11 41:19 93:51 20.26 -19.3
10 Sue Heckler G4 2:51:29 43:58 104:09    
  Kathy Urban F65+ DVOA MP --- --- 10.13 -15.9
    
Orange Summary
Length 3.90km
Climb 185.0m
Num Controls 13
Average Time 98:39
Average Pace 27:49
Num Maps 11
Num Orienteers 16
Total Time 30:43:31
Total Distance 58.50km
Total Climb 2775.0m
Total Controls 208
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Louis Pataki M60+ 0:00 0:00    
2 Bruce Zeidman M65+ 1:23:31 20:52 83:31 49.35 +3.6
3 Nadya Popova F60+ HVO 1:36:27 24:06 96:27 42.73  
4 Richard Plunkett M60+ 1:38:16 24:34 98:16 41.94 -2.9
5 Roger Hartley M65+ 1:48:22 27:05 108:22 38.03 +6.1
6 Laurie Niven F60+ NEV 2:15:03 33:45 135:03 30.52  
7 Andrea Hartley F55+ 2:20:57 35:14 140:57 29.24 +1.9
8 Dave Urban M65+ DVOA 2:28:37 37:09 148:37 27.73 -5.6
9 Karen Ort F55+ DVOA 2:29:32 37:23 149:32 27.56  
10 Jay Wilshire M50+ 2:32:30 38:07 152:30 27.03 -13.5
11 Kathleen Geist F55+ DVOA 2:33:05 38:16 153:05 26.92 -5.0
12 Susan Engard F55+ 2:38:29 39:37 158:29 26.01 -8.9
13 Leonard Martin M35+ 2:48:26 42:06 168:26 24.47 +2.9
14 Gary Kocher M65+ 2:54:19 43:34 174:19 23.64 +2.7
  John Ort M60+ DVOA DNF --- --- 11.82 -24.4
  Carol Fink F60+ DVOA DNF --- --- 11.82 -18.7
  Carl Peterson M65+ DNF --- --- 11.82 -18.2
    
Brown Summary
Length 4.00km
Climb 155.0m
Num Controls 10
Average Time 103:58
Average Pace 31:33
Num Maps 17
Num Orienteers 17
Total Time 29:27:34
Total Distance 56.00km
Total Climb 2170.0m
Total Controls 170
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Istvan Nagy M50+ 1:08:44 12:16 0:00 82.30 +3.6
2 Andras Revesz M45+ 1:15:53 13:33 7:09 74.54 -6.8
3 Dzmitry Paulau M35+ 1:16:42 13:41 7:58 73.75 +2.6
4 Karl Ahlswede M50+ DVOA 1:19:05 14:07 10:21 71.53 -0.0
5 Tom Overbaugh M50+ 1:25:36 15:17 16:52 NC NC
6 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:34:37 16:53 25:53 59.78 +4.7
7 Guy Olsen M50+ DVOA 1:37:15 17:21 28:31 58.17 +8.7
8 Bob Fink M60+ DVOA 1:39:14 17:43 30:30 57.00 +0.6
9 Albina Zakrevski F45+ 1:49:03 19:28 40:19 51.87  
10 Brian Supplee M55+ DVOA 1:49:55 19:37 41:11 51.46 -7.6
11 Janet Tryson F55+ EMPO 1:53:09 20:12 44:25 49.99  
12 Nikolay Frolenko M40+ 1:55:14 20:34 46:30 49.09 -1.1
13 Richard H Ebright M50+ 1:56:50 20:51 48:06 48.42 +4.3
14 Kris Beecroft F45+ QOC 2:02:04 21:47 53:20 46.34  
15 Rex Niven M55+ NEV 2:11:00 23:23 62:16 43.18  
16 Svetlana Frolenko F35+ 2:14:02 23:56 65:18 42.20 -7.2
17 Julie Keim F-21+ SVO 2:27:56 26:25 79:12 38.24 -7.3
18 Glenn Piper M45+ 2:37:30 28:07 88:46 35.92 -3.9
19 Larry Geist M60+ DVOA 2:51:04 30:32 102:20 33.07 +1.4
  Hugh MacMullan III M70+ DNF --- --- 16.53 -31.9
  Stephen Blacklocks M55+ DNF --- --- 16.53  
  Daria Babushok F-21+ DNF --- --- 16.53 -29.3
    
Green Summary
Length 5.60km
Climb 205.0m
Num Controls 13
Average Time 95:40
Average Pace 19:46
Num Maps 22
Num Orienteers 22
Total Time 35:04:53
Total Distance 106.40km
Total Climb 3895.0m
Total Controls 286
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Florin Tencariu M35+ 1:19:11 10:33 0:00 83.06  
2 Petr Hartman M45+ DVOA 1:23:47 11:10 4:36 78.50 +1.4
3 Zac Barker M-18 1:24:36 11:16 5:25 77.75 +9.3
4 Angelica Riley F40+ DVOA 1:31:38 12:13 12:27 71.78 -2.4
5 Max Guscott M-21+ BOF 1:33:53 12:31 14:42 70.06  
6 Fred Reed M50+ DVOA 1:37:42 13:01 18:31 67.32 +0.3
7 Mike Carter M45+ 1:43:07 13:44 23:56 63.78 +1.0
8 Dennis Zurawski Jr M45+ 1:48:25 14:27 29:14 60.67  
9 Glen Tryson M55+ EMPO 1:48:43 14:29 29:32 60.50  
10 Jon Prine M-21+ 1:49:22 14:34 30:11 60.14 -1.4
11 Doug Sevon M50+ 2:27:47 19:42 68:36 44.51 -11.6
  Mark Walsh M50+ DNF --- --- 22.25 -11.5
    
Red Summary
Length 7.50km
Climb 260.0m
Num Controls 15
Average Time 92:20
Average Pace 13:25
Num Maps 12
Num Orienteers 12
Total Time 18:28:11
Total Distance 82.50km
Total Climb 2860.0m
Total Controls 180
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M35+ DVOA 1:18:05 8:23 0:00 103.54 +4.3
2 Wyatt Riley M35+ 1:18:19 8:25 0:14 103.24 +0.2
3 Eddie Bergeron M40+ SVO 1:18:31 8:26 0:26 102.97  
4 Andis Vitolins M40+ HVO 1:21:41 8:46 3:36 98.98  
5 Sergei Fedorov M-21+ 1:28:32 9:31 10:27 91.32 +1.7
6 Sergiy Gnatiouk M40+ HVO 1:29:44 9:38 11:39 90.10  
7 Vadim Masalkov M40+ 1:30:12 9:41 12:07 89.64 -8.1
8 Hugh MacMullan IV M40+ 1:46:13 11:25 28:08 76.12 -2.7
9 Dan Barker M55+ 2:54:08 18:43 96:03 46.43 -5.2
  Charles Carrick M45+ DNF --- --- 23.22 -21.6
    
Blue Summary
Length 9.30km
Climb 405.0m
Num Controls 20
Average Time 86:32
Average Pace 10:20
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 14:25:25
Total Distance 83.70km
Total Climb 3645.0m
Total Controls 200
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:85
Orienteers:98
Time:154:37:45
Distance:440.10 km
Climb:16695.0 m
Ctrls:1112
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.