Event Director:
Janet Porter
Course Design:
Ed Scott

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matthew Littleton M-14 19:54 9:28 0:00 64.74  
2 Oriana Riley F-10 DVOA 38:20 18:15 18:26 33.61 +8.1
3 Paul Martoccia G3 39:30 18:48 19:36    
4 Anish Moitra Sean O G3 BS Troop 58:39 27:55 38:45    
5 Wesley Mahler G3 BS Troop 59:46 28:27 39:52    
6 Victor Frolenko M-10 1:03:21 30:10 43:27 20.34 -8.1
7 Malva Arvidsson F-6 1:10:56 33:46 51:02 18.16  
8 Ronak Sam G2 BS Troop 1:18:51 37:32 58:57    
    
White Summary
Length 2.10km
Climb 0.0m
Num Controls 12
Average Time 53:39
Average Pace 25:33
Num Maps 8
Num Orienteers 15
Total Time 13:43:58
Total Distance 31.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 180
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Team Doylestown M-0 37:36 13:55 0:00 42.66  
2 AJ Riley M-10 41:13 15:15 3:37 38.92 -1.7
3 Justin Nick G2 BS Troop 44:23 16:26 6:47    
4 Bill Chris Robbie G3 BS Troop 45:44 16:56 8:08    
5 Team Rizzo G4 BS Troop 46:37 17:15 9:01    
6 Adam Anthony G2 BS Troop 51:08 18:56 13:32    
7 Sergey Gulevsky M-14 52:17 19:21 14:41 30.68 +9.4
8 Team Martin G6 BS Troop 53:43 19:53 16:07    
9 Lisa Carter F40+ 56:48 21:02 19:12 28.24 +0.1
10 Kanstantsin Paulau M-14 1:00:47 22:30 23:11 26.39 -13.2
11 Team Williams G5 BS Troop 1:05:21 24:12 27:45    
12 Sean Matt G2 BS Troop 1:10:11 25:59 32:35    
13 Jeff Jacob G2 BS Troop 1:12:13 26:44 34:37    
14 David Lackenmier G2 BS Troop 1:25:24 31:37 47:48    
15 Tyler Sanjeen Justin G3 BS Troop 1:28:21 32:43 50:45    
  Nusbaum Arvpan G2 BS Troop MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.70km
Climb 0.0m
Num Controls 12
Average Time 54:29
Average Pace 21:31
Num Maps 16
Num Orienteers 38
Total Time 35:33:05
Total Distance 97.20km
Total Climb 0.0m
Total Controls 456
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sam Thompson M-18 USMAOC 37:52 9:42 0:00 88.73  
2 James OKeefe M-20 USMAOC 38:02 9:45 0:10 88.34  
3 Cody Stamm M-18 USMAOC 38:35 9:53 0:43 87.08  
4 William Miler M-18 USMAOC 46:25 11:54 8:33 72.38  
5 Matthew Means M-20 USMAOC 59:49 15:20 21:57 56.17  
6 Carl Adams M-18 USMAOC 1:02:42 16:04 24:50 53.59  
7 Madeline Grucella F-20 USMAOC 1:05:57 16:54 28:05 50.94  
8 Steven Ross G2 BS Troop 1:23:14 21:20 45:22    
9 Luke Yohe M-21+ 1:24:32 21:40 46:40 39.75 +5.2
10 Devin Zurawski M-18 1:25:38 21:57 47:46 39.23  
11 Dory Peterson F45+ 1:35:30 24:29 57:38 35.18 -2.5
12 Jacob Grant M-18 USMAOC 1:38:06 25:09 60:14 34.25  
13 Matt Josh Noah G3 BS Troop 1:42:23 26:15 64:31    
14 Victoria Emmerson F-21+ USMAOC 1:59:49 30:43 81:57 28.04  
15 Diane Reider F45+ 2:02:58 31:31 85:06 27.32 -10.3
16 Pat Burton F55+ DVOA 2:13:52 34:19 96:00 25.10 +3.7
17 Bob Littleton G2 2:17:40 35:17 99:48    
18 Gary Kocher M65+ 2:43:14 41:51 125:22 20.58 -0.3
19 Brandon Ditchey G3 BS Troop 2:55:23 44:58 137:31    
  Max Jeremy G2 BS Troop DNF --- ---    
  Danny Ceonzo G2 BS Troop DNF --- ---    
  Rolland Garber M65+ DNF --- --- 10.29  
  Liepa Macikenaite F-14 DNF --- --- 10.29  
    
Orange Summary
Length 3.90km
Climb 0.0m
Num Controls 9
Average Time 76:09
Average Pace 23:38
Num Maps 23
Num Orienteers 31
Total Time 42:08:07
Total Distance 97.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 279
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 52:07 13:01 0:00 75.10 +20.5
2 Chris O'Bara M40+ HVO 59:38 14:54 7:31 65.63  
3 Bev Hartline F60+ 1:09:25 17:21 17:18 56.38 +6.4
4 Bill Shannon M70+ HVO 1:22:43 20:40 30:36 47.32  
5 Bruce Zeidman M65+ 1:28:21 22:05 36:14 44.30 -1.4
6 Steve Ross M45+ BS Troop 1:31:14 22:48 39:07 42.90  
7 Fred Hartline M65+ 1:39:46 24:56 47:39 39.23 +1.6
8 Bob Burton M40+ DVOA 1:40:25 25:06 48:18 38.98 +0.9
9 Debbie Nicholl F-21+ HVO 1:54:39 28:39 62:32 34.14  
10 Carol Fink F60+ DVOA 2:01:12 30:18 69:05 32.29 +1.8
11 Dave Urban M65+ DVOA 2:11:22 32:50 79:15 29.79 -3.6
12 Dennis Porter M55+ 2:48:24 42:06 116:17 23.24  
13 Carl Peterson M65+ 2:51:14 42:48 119:07 22.86 -7.2
14 Donna Terefenko F55+ 2:54:34 43:38 122:27 22.42 -0.4
15 Steve Mones M55+ 3:04:29 46:07 132:22 21.22 -10.8
16 Kathy Urban F65+ DVOA 4:17:21 64:20 205:14 15.21 -10.9
  Dennis Zurawski Sr M60+ DNF --- --- 7.60  
  Matt Marshall M-14 BS Troop MP --- --- 7.60  
    
Brown Summary
Length 4.00km
Climb 0.0m
Num Controls 9
Average Time 109:16
Average Pace 30:43
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 32:46:54
Total Distance 64.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 162
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Overbaugh M50+ 1:06:30 11:40 0:00 85.96 +5.9
2 John Hensley Williams M-20 USMAOC 1:12:09 12:39 5:39 79.23  
3 Nathan Ohrwaschel M-18 1:12:54 12:47 6:24 78.41 +4.1
4 John Campbell M50+ DVOA 1:20:09 14:03 13:39 71.32 -3.0
5 Ron Bortz M60+ DVOA 1:20:39 14:08 14:09 70.88 +0.0
6 Dzmitry Paulau M35+ 1:20:40 14:09 14:10 70.86 -0.3
7 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:26:55 15:14 20:25 65.77 +10.7
8 Ury Backiev M50+ 1:34:10 16:31 27:40 60.70 -0.3
9 Daria Babushok F-21+ 1:34:19 16:32 27:49 60.61 +14.8
10 Bob Fink M60+ DVOA 1:36:45 16:58 30:15 59.08 +2.7
11 Mike Carter M45+ 1:41:44 17:50 35:14 56.19 -6.6
12 Brian Supplee M55+ DVOA 1:47:23 18:50 40:53 53.23 -5.8
13 Guy Olsen M50+ DVOA 1:57:30 20:36 51:00 48.65 -0.8
14 Svetlana Frolenko F35+ 2:06:21 22:10 59:51 45.24 -4.2
15 Elena Backiev F50+ 2:27:45 25:55 81:15 38.69 -8.1
16 Nikolay Frolenko M40+ 2:28:36 26:04 82:06 38.47 -11.7
17 Sonya Ewert F-21+ 2:29:22 26:12 82:52 38.27 -1.8
  David Desch M50+ DNF --- --- 19.14  
  Mike Borovicka M60+ DNF --- --- 19.14 -14.1
  McKenzie Hudgins F-20 USMAOC MP --- --- 19.14  
    
Green Summary
Length 5.70km
Climb 0.0m
Num Controls 10
Average Time 86:11
Average Pace 17:47
Num Maps 20
Num Orienteers 20
Total Time 28:43:51
Total Distance 96.90km
Total Climb 0.0m
Total Controls 200
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M35+ 51:40 7:56 0:00 106.84 +3.8
2 Clem McGrath M35+ DVOA 52:35 8:05 0:55 104.97 +5.7
3 Sergei Fedorov M-21+ 55:01 8:27 3:21 100.33 +10.7
4 Sergiy Gnatiouk M40+ HVO 56:23 8:40 4:43 97.90  
5 Vadim Masalkov M40+ 56:44 8:43 5:04 97.29 -0.4
6 Hannah Burgess F-21+ USMAOC 1:00:41 9:20 9:01 90.96  
7 Keith Andersen M-21+ USMAOC 1:02:51 9:40 11:11 87.83  
8 Jonathan Bangert M-21+ USMAOC 1:03:02 9:41 11:22 87.57  
9 Andis Vitolins M40+ HVO 1:03:12 9:43 11:32 87.34  
10 Jenny Arvidsson F35+ 1:03:49 9:49 12:09 86.50 +0.0
11 Magnus Arvidsson M35+ 1:09:08 10:38 17:28 79.84 -15.5
12 Angelica Riley F40+ DVOA 1:11:17 10:58 19:37 77.44 +3.3
13 Pete Nelson M35+ USMAOC 1:13:12 11:15 21:32 75.41  
14 Jeremy Coglan M35+ HVO 1:14:12 11:24 22:32 74.39  
15 Petr Hartman M45+ DVOA 1:15:10 11:33 23:30 NC NC
16 Michael Rodriguez M-21+ USMAOC 1:19:53 12:17 28:13 69.10  
17 William McDonald M-20 USMAOC 1:21:10 12:29 29:30 68.01  
18 Donald LeBlanc M-20 USMAOC 1:21:18 12:30 29:38 67.89  
19 Matthew Luehrmann M-21+ USMAOC 1:21:36 12:33 29:56 67.65  
20 Andrew Mitchell M-20 USMAOC 1:22:34 12:42 30:54 66.85  
21 Nolan Miles M-20 USMAOC 1:24:35 13:00 32:55 65.26  
22 Theodore Fong M-20 USMAOC 1:25:13 13:06 33:33 64.77  
23 Zachery Schroeder M-20 USMAOC 1:28:04 13:32 36:24 62.68  
24 Zac Barker M-18 1:28:20 13:35 36:40 62.49 -5.9
25 Michael Norris M-21+ USMAOC 1:28:26 13:36 36:46 62.42  
26 John Klaben M-21+ USMAOC 1:30:35 13:56 38:55 60.94  
27 Dennis Zurawski Jr M45+ 1:32:02 14:09 40:22 59.98  
28 Andrew Eck M-20 USMAOC 1:33:16 14:20 41:36 59.18  
29 William Tucker M-21+ USMAOC 1:36:41 14:52 45:01 57.09  
30 Charles Whitaker M-20 USMAOC 1:40:53 15:31 49:13 54.72  
31 Corinne Porter F-21+ 1:43:06 15:51 51:26 53.54  
32 Chris O'Bara M40+ HVO 1:43:35 15:56 51:55 53.29  
33 Dan Barker M55+ 1:47:36 16:33 55:56 51.30 -0.3
34 Mark McCormick M-20 USMAOC 1:57:23 18:03 65:43 47.02  
35 Bob Huebner M60+ 2:02:09 18:47 70:29 45.19 -5.6
36 Jeff Huddle M-21+ USMAOC 2:05:54 19:22 74:14 43.84  
37 Rick Whiffen M60+ 2:29:53 23:03 98:13 36.83 +0.7
    
Red Summary
Length 6.50km
Climb 0.0m
Num Controls 13
Average Time 83:35
Average Pace 12:51
Num Maps 37
Num Orienteers 37
Total Time 51:33:09
Total Distance 240.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 481
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:122
Orienteers:159
Time:204:29:04
Distance:627.60 km
Climb:0.0 m
Ctrls:1632
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.