Event Director:
Ed Scott
Course Design:
Ed Scott

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Alice Wilson F-10 45:39 15:44 0:00 35.57 -0.5
2 Siegrist Family G3 53:26 18:25 7:47    
3 Gabriel Vey G2 1:13:00 25:10 27:21    
4 Autumn Bortz G4 1:15:30 26:02 29:51    
5 Harlan Family G5 1:19:15 27:19 33:36    
  Thomas C Mentrak M-12 DNF --- --- 17.79 -0.4
  Milla Michniak G4 MP --- ---    
  Oriana Riley Group G2 MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.90km
Climb 0.0m
Num Controls 11
Average Time 40:51
Average Pace 22:32
Num Maps 8
Num Orienteers 22
Total Time 17:30:12
Total Distance 43.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 242
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Konstantin Paulau M-14 41:15 9:35 0:00 46.22 +6.6
2 Emma Wilson F-12 46:53 10:54 5:38 40.66 -3.8
3 AJ Riley M-10 54:33 12:41 13:18 34.95 -5.7
4 Dana Kluchinski F-14 55:15 12:50 14:00 34.50  
5 Sean Knarr   55:28 12:53 14:13 34.37  
6 Matt Quale G3 1:11:50 16:42 30:35    
7 Mark Siegrist M40+ 1:12:23 16:50 31:08 26.34  
8 Joe Kluchinski M-16 1:17:13 17:57 35:58 24.69  
9 Delia Vey G2 1:17:34 18:02 36:19    
10 Kera Wierzbicki F45+ 1:18:16 18:12 37:01 24.36 +4.5
11 Speizer Family G3 1:20:42 18:46 39:27    
12 Mary Lasota G2 1:24:35 19:40 43:20    
13 Sergey Gulevsky M-14 1:28:37 20:36 47:22 21.51 +0.2
14 David/Joanne Karkosak G2 1:34:48 22:02 53:33    
15 John Edwards G2 1:46:07 24:40 64:52    
16 Christen Cable F-21+ DVOA 1:50:15 25:38 69:00 17.29 -0.2
17 Catherine Kluchinski F-14 1:51:31 25:56 70:16 17.09  
18 Deb Brady F35+ 1:55:13 26:47 73:58 16.55  
19 Clark Family G4 2:04:55 29:03 83:40    
20 Troop 222 G4 2:11:01 30:28 89:46    
21 Chad/Melissa Menzer G2 2:12:44 30:52 91:29    
22 Lew Crew 4 M-12 2:21:21 32:52 100:06 13.49  
23 Tim/Charlotte Kellon G2 2:27:22 34:16 106:07    
24 Sonya Angela G2 2:30:43 35:03 109:28    
25 Thomas Yohe M55+ 3:18:45 46:13 157:30 9.59  
    
Yellow Summary
Length 4.30km
Climb 0.0m
Num Controls 12
Average Time 97:58
Average Pace 22:47
Num Maps 25
Num Orienteers 42
Total Time 71:56:04
Total Distance 180.60km
Total Climb 0.0m
Total Controls 504
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Anthony Knarr M-16 55:05 10:45 0:00 63.44 +3.0
2 R Schutz D McGuigan G2 1:15:27 14:30 19:32    
3 Don Kluchinski M45+ 1:23:10 15:59 27:15 42.66  
4 Ryan Tuskey G2 1:24:09 16:10 28:14    
5 Thomas H Mentrak M45+ QOC 1:31:37 17:37 35:42 38.72  
6 Carol Kluchinski F45+ 1:32:41 17:49 36:46 38.28  
7 Dory Peterson F45+ 1:42:56 19:47 47:01 34.47 -3.3
8 Blake Stoffers M50+ 1:48:24 20:50 52:29 32.73 +5.1
9 Alexander Dyson M55+ 1:49:34 21:04 53:39 32.38 +3.6
10 Diane Reider F45+ 1:52:41 21:40 56:46 31.48 -6.2
11 Shawn Cable M-21+ DVOA 2:00:16 23:07 64:21 29.50 -0.3
12 Ann Deiterich G2 2:03:08 23:40 67:13    
13 Luke Yohe M-21+ 2:08:46 24:45 72:51 27.55 -7.0
14 Adventure Runners G4 2:11:38 25:18 75:43    
15 Pat Keim F55+ SVO 2:14:15 25:49 78:20 26.43 +2.2
16 Barbara Kurr F55+ 2:18:33 26:38 82:38 25.61 -2.7
17 Dawn Mayer G2 2:28:10 28:29 92:15    
18 David Schilling M45+ 2:37:34 30:18 101:39 22.52  
19 Haviland Group G4 2:42:35 31:15 106:40    
20 Family Ziegenfus G3 3:05:50 35:44 129:55    
21 Carley/ Natalie G2 3:15:10 37:31 139:15    
22 Kathleen Pearce F45+ 3:18:27 38:09 142:32 17.88 +3.5
23 Rebecca Clark G4 3:19:59 38:27 144:04    
24 Dave Morgan M75+ 3:22:24 38:55 146:29 17.53 -4.2
  Steven Lauterback M-21+ DNF --- --- 8.76  
  Valerie Hardin G2 MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 5.20km
Climb 0.0m
Num Controls 13
Average Time 120:53
Average Pace 25:11
Num Maps 26
Num Orienteers 43
Total Time 93:43:39
Total Distance 208.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 559
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jon Prine M-21+ 48:17 10:58 0:00 62.67 +1.2
2 Thomas Wilson M-14 51:53 11:47 3:36 58.33 -5.8
3 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 57:28 13:03 9:11 52.66 -1.9
4 Dave Prine M50+ 58:05 13:12 9:48 52.10  
5 Sandy Ahlswede F40+ DVOA 1:02:54 14:17 14:37 48.11 +4.6
6 Mark Kern M65+ 1:08:03 15:27 19:46 44.47 +0.0
7 Glenn Piper M45+ DVOA 73:22 16:40 25:05 41.25 +1.5
8 Mitch Zimmer M55+ 1:14:13 16:52 25:56 40.77 +2.0
9 Tim Walsh M60+ 1:15:42 17:12 27:25 39.98 +0.8
10 Matt Prine M-21+ 76:05 17:17 27:48 39.77  
11 Dan/Trish Felitsky G2 1:20:30 18:17 32:13    
12 John De Wolf M50+ 1:22:24 18:43 34:07 NC NC
13 John Ort M60+ DVOA 1:23:20 18:56 35:03 36.31 +0.1
14 Carol Fink F60+ DVOA 1:26:59 19:46 38:42 34.79 +4.3
15 Carl Peterson M65+ 1:28:49 20:11 40:32 34.07 +4.1
16 Fred Hartline M65+ 1:31:07 20:42 42:50 33.21 -4.5
17 Dave Urban M65+ DVOA 1:32:06 20:55 43:49 32.86 -0.5
18 Jay Wilshire M50+ 1:36:31 21:56 48:14 31.35 -9.2
19 Kathleen Geist F55+ DVOA 1:44:02 23:38 55:45 29.09 -2.9
20 Robert Frank M-18 DVOA 1:44:32 23:45 56:15 28.95 -2.4
21 Ken Miraski M55+ 1:49:08 24:48 60:51 27.73 -0.8
22 Jim Browne M85+ 1:53:24 25:46 65:07 26.69 +1.0
23 Sheryl Meyer F55+ 1:55:27 26:14 67:10 26.21 +2.7
24 Neilson Family G3 2:12:56 30:12 84:39    
25 Kathy Urban F65+ DVOA 2:25:23 33:02 97:06 20.81 -5.3
26 Gary Kother M65+ 3:20:26 45:33 152:09 15.10 -5.8
  Tory Lingg F65+ DNF --- --- 7.55 -9.3
  Kim Rager F45+ DNF --- --- 7.55 -22.2
    
Brown Summary
Length 4.40km
Climb 0.0m
Num Controls 11
Average Time 84:45
Average Pace 20:44
Num Maps 28
Num Orienteers 31
Total Time 45:19:28
Total Distance 127.60km
Total Climb 0.0m
Total Controls 341
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Karl Ahlswede M50+ DVOA 46:54 8:31 0:00 77.88 +6.3
2 Nate & Chase G2 49:20 8:58 2:26    
3 Fred Reed M50+ DVOA 52:57 9:37 6:03 68.98 +2.0
4 Jack Webster M-18 53:48 9:46 6:54 67.89  
5 Harrison Schell M-18 55:15 10:02 8:21 66.11  
6 Ron Bortz M60+ DVOA 56:01 10:11 9:07 65.20 -5.7
7 Ury Backiev M50+ 56:13 10:13 9:19 64.97 +4.0
8 Anthony Knarr M-16 57:16 10:24 10:22 63.78 +3.3
9 Bob Burg M65+ 58:50 10:41 11:56 62.08 +1.2
10 Elena Backiev F50+ 1:06:08 12:01 19:14 55.23 +8.4
11 Nikolay Frolenko M40+ DVOA 1:08:41 12:29 21:47 53.18 +3.0
12 Bob Meyer M55+ DVOA 1:10:22 12:47 23:28 51.91 +3.9
13 Rachel Wilson F45+ 1:15:51 13:47 28:57 48.15 -3.3
14 Jim Wolfe M60+ WPOC 1:18:38 14:17 31:44 46.45  
15 Bev Hartline F60+ 1:19:16 14:24 32:22 46.08 -3.9
16 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 1:22:46 15:02 35:52 44.13 -5.3
17 Ed Niemann M60+ DVOA 1:23:00 15:05 36:06 44.01 +0.5
18 Steven Aronson M50+ 1:26:32 15:44 39:38 42.21 -1.2
19 Mike Borovicka M60+ 1:35:32 17:22 48:38 38.23 +5.0
20 Richard H Ebright M50+ 1:39:29 18:05 52:35 36.71 -7.4
21 Larry Pedersen M65+ 1:51:09 20:12 64:15 32.86  
22 Steve Mones M55+ 2:00:51 21:58 73:57 30.22 -1.8
23 Sharon Siegler F65+ DVOA 2:08:20 23:20 81:26 28.46 +3.5
24 Kim McCane M55+ 2:33:27 27:54 106:33 23.80 -7.6
25 Deb Samans F55+ 2:36:54 28:31 110:00 23.28 -1.9
26 Larry Geist M60+ DVOA 2:37:12 28:34 110:18 23.23 -8.4
27 Kim Wright G2 3:29:30 38:05 162:36    
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 0.0m
Num Controls 10
Average Time 89:16
Average Pace 16:13
Num Maps 27
Num Orienteers 29
Total Time 44:29:02
Total Distance 159.50km
Total Climb 0.0m
Total Controls 290
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M35+ 44:56 6:30 0:00 103.96 +0.9
2 Vadim Masalkov M40+ 51:25 7:27 6:29 90.85 -6.9
3 Nathan Ohrwaschel M-18 DVOA 54:07 7:50 9:11 86.32 +12.0
4 Steve Wilson M45+ 59:14 8:35 14:18 78.86 -1.2
5 Angelica Riley F40+ DVOA 1:01:18 8:53 16:22 76.20 +2.1
6 Istvan Nagy M50+ 1:04:01 9:16 19:05 72.97 -5.7
7 Andras Revesz M45+ 1:05:15 9:27 20:19 71.59 -9.7
8 Chip Hunter M-21+ 1:07:14 9:44 22:18 69.48  
9 Zac Barker M-18 1:10:07 10:09 25:11 66.62 -1.8
10 Mike Carter M45+ 1:11:44 10:23 26:48 65.12 +2.3
11 Udaya Bollineni M35+ 1:15:11 10:53 30:15 62.13 +2.3
12 John Swaren M50+ 1:31:07 13:12 46:11 51.26 -0.1
13 Doug Sevon M50+ 1:31:20 13:14 46:24 51.14 -5.0
14 Bob Fink M60+ DVOA 1:31:43 13:17 46:47 50.93 -5.5
15 Dan Barker M55+ 1:36:47 14:01 51:51 48.26 -3.4
16 Francis Hogle M65+ 1:38:14 14:14 53:18 47.55 -1.4
17 Anthony Distefano G2 2:26:48 21:16 101:52    
18 John Buckley M-21+ 2:27:55 21:26 102:59 31.58 +1.3
    
Red Summary
Length 6.90km
Climb 0.0m
Num Controls 11
Average Time 80:28
Average Pace 11:39
Num Maps 18
Num Orienteers 19
Total Time 26:35:14
Total Distance 131.10km
Total Climb 0.0m
Total Controls 209
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:132
Orienteers:186
Time:299:33:39
Distance:850.30 km
Climb:0.0 m
Ctrls:2007
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.