White Clay Creek
Oct 01, 2017
Event Director: Nancy Sharp
Course Design: Tom Overbaugh


White / 2.50km / 85.0m / 9 ctrls
  1 Aidan Horan                             M-16  Colts Neck JROTC 0:32:58   13:11   32:58  
  2 Ryan Thaler                             M-16  Colts Neck JROTC 0:39:30   15:48   39:30  
  3 Angelica Frolenko                       F-12    0:41:02   16:24   41:02  
  4 Katherine Reno                          F-12  none         0:44:50   17:56   44:50  
  5 Olga Baranova                           G2    DVOA         0:55:54   22:21   55:54  
 -- Glen Lewis                              G2    DVOA         0:58:21   23:20   58:21 NC 
  6 Lana Reno                               F-12  none         1:18:15   31:18   78:15  
 -- Phylis Wood                             F70+  DVOA              MP     ---     ---  
 -- Daria Babushok                          G2    DVOA              MP     ---     ---  

Yellow / 3.70km / 125.0m / 11 ctrls
  1 Patty Policelli                         F50+  DVOA         1:17:45   21:00   77:45  
  2 Carol Zeidman                           F70+    1:22:03   22:10   82:03  
  3 Jackie Hane                             F-21+ none         1:25:12   23:01   85:12  
  4 Wilcox Family                           G3    none         1:33:10   25:10   93:10  
  5 Curtis Ruck                             M35+  none         1:34:16   25:28   94:16  
  6 Carol Fink                              F65+    1:39:08   26:47   99:08  
  7 Aidan Horan                             G2    Colts Neck JROTC 1:43:10   27:52  103:10  
  8 Brendza Family                          G4    none         1:48:36   29:21  108:36  
  9 Matt Davis                              G4    none         2:03:10   33:17  123:10  
 10 Kathy Urban                             F70+  DVOA         2:03:45   33:26  123:45  
 -- Group Whitener                          G2    none             DNF     ---     ---  
 -- Sue Berg                                F60+  DVOA             DNF     ---     ---  
 -- Nathan Rowohlt                          G3    Colts Neck JROTC     DNF     ---     ---  
 -- Steve Ohrwaschel                        M55+  DVOA             DNF     ---     ---  

Orange / 4.00km / 165.0m / 13 ctrls
  1 Matt Mantonis                           M-16  Colts Neck JROTC 1:05:33   16:23   65:33  
  2 Ivan Burashnikov                        M-18  none         1:19:51   19:57   79:51  
  3 Matt Barbee                             M-21+   1:40:47   25:11  100:47  
  4 Lena Kushleyeva                         F35+  DVOA         2:00:54   30:13  120:54  
  5 Kyle Roeder                             G2    Colts Neck JROTC 2:11:23   32:50  131:23  
  6 Marco Christina and John                G3    DVOA         2:19:28   34:52  139:28  
  7 Nicole Harris                           F40+   2:24:36   36:09  144:36  
  8 Carol Kluchinski                        F50+  DVOA         2:24:36   36:09  144:36  
  9 Sam Gutman                              G2    Colts Neck JROTC 2:31:37   37:54  151:37  
 10 Joe Schandall                           G2    Colts Neck JROTC 2:33:21   38:20  153:21  
 11 Nick Feaster                            M-16  Colts Neck JROTC 2:33:47   38:26  153:47  
 12 Frank Travis                            G2                 2:33:54   38:28  153:54  
 13 John Pezzolanti                         G2    Colts Neck JROTC 2:40:11   40:02  160:11  
 14 Tristan McMerty                         G2    Colts Neck JROTC 2:52:17   43:04  172:17  
 15 Troop 215 family                        G5    BS Troop     3:48:10   57:02  228:10  
 16 Pat Keim                                F60+  SVO          4:25:37   66:24  265:37  
 -- Max Miller                              M-16  Colts Neck JROTC     DNF     ---     ---  
 -- Oriana Riley                            F-16  DVOA             DNF     ---     ---  
 -- Alex Burashnikov                        G2    none             DNF     ---     ---  
 -- Aidan Yeager                            G2    NEOC              MP     ---     ---  

Brown / 3.90km / 125.0m / 9 ctrls
  1 Bruce Zeidman                           M75+    1:24:29   21:39   84:29  
  2 John Ort                                M65+  DVOA         1:35:32   24:29   95:32  
  3 Tim Walsh                               M65+  DVOA         1:37:58   25:07   97:58  
  4 Ron Wood                                M75+  DVOA         1:45:54   27:09  105:54  
  5 Ian DeMenna                             M-21+ DVOA         1:53:57   29:13  113:57  
  6 Kathleen Geist                          F60+  DVOA         1:58:26   30:22  118:26  
  7 Mark Kern                               M70+  DVOA         2:04:27   31:54  124:27  
  8 Sarah Shaughnessy                       G2    Colts Neck JROTC 2:08:03   32:50  128:03  
  9 Aryana Muscara                          F-18  Colts Neck JROTC 2:08:09   32:51  128:09  
 10 Taylor Schandall                        G2    Colts Neck JROTC 2:08:16   32:53  128:16  
 11 Dave Urban                              M70+  DVOA         2:18:04   35:24  138:04  
 12 Pete  McLaughlin                        M75+  DVOA         2:22:59   36:39  142:59  
 13 Bryan Butler                            M60+    2:23:20   36:45  143:20  
 14 Robert Frank                            M-21+ DVOA         2:30:32   38:35  150:32  
 15 Karen Ort                               F65+    2:39:50   40:58  159:50  
 16 David Morgan                            G2    DVOA         2:47:57   43:03  167:57  
 17 Joann Urban                             G2    DVOA         2:55:14   44:55  175:14  
 -- Nikolay Frolenko                        M45+         MP     ---     ---  
 -- Arnond Vorasingha                       M35+         MP     ---     ---  

Green / 5.50km / 140.0m / 14 ctrls
  1 Andras Revesz                           M55+  DVOA         0:58:49   10:41   58:49  
  2 Clem McGrath                            M40+  DVOA         1:02:38   11:23   62:38  
  3 Glen  Lewis                             M-21+ DVOA         1:08:42   12:29   68:42  
  4 Istvan Nagy                             M55+  QOC          1:10:02   12:44   70:02  
  5 Gavin Weise                             M40+  QOC          1:11:19   12:58   71:19  
  6 Len Policelli                           M50+  DVOA         1:21:25   14:48   81:25  
  7 Anthony  DiStefano                      M35+    1:23:44   15:13   83:44  
  8 Karl Green                              M-20    1:26:36   15:44   86:36  
  9 Robert Schandall                        M-18  Colts Neck JROTC 1:33:37   17:01   93:37  
 10 Bob Fink                                M65+  DVOA         1:44:41   19:02  104:41  
 11 Alex Weber                              M-18  Colts Neck JROTC 1:51:04   20:11  111:04  
 12 Lucas Albaladejo                        G2    Colts Neck JROTC 1:52:20   20:25  112:20  
 13 Julie Keim                              F35+  SVO          1:55:51   21:03  115:51  
 14 Michael Fluck                           G2    Colts Neck JROTC 1:57:17   21:19  117:17  
 15 Brian Supplee                           M60+  DVOA         1:57:27   21:21  117:27  
 16 James Clark                             G2    Colts Neck JROTC 1:58:41   21:34  118:41  
 17 Max Miller                              G2    Colts Neck JROTC 1:59:13   21:40  119:13  
 18 Matt Mantonis                           G2    Colts Neck JROTC 2:01:06   22:01  121:06  
 19 Jack Zemlanicky                         M-18  Colts Neck JROTC 2:03:06   22:22  123:06  
 20 Richard Stuart                          M65+  BOK          2:03:36   22:28  123:36  
 21 Halmi and Dean                          G2    none         2:10:26   23:42  130:26  
 22 JP Landers                              M-21+ QOC          2:13:19   24:14  133:19  
 23 John Landers                            M60+  QOC          2:16:07   24:44  136:07  
 24 Bob Agosta                              M60+  DVOA         2:16:08   24:45  136:08  
 25 Brian Rosenberger                       G2    DVOA         2:23:59   26:10  143:59  
 26 Bob Burton                              M50+  DVOA         2:27:13   26:46  147:13  
 27 Anne Fitch                              F50+    2:34:34   28:06  154:34  
 28 Sue Heckler                             F50+  DVOA         2:41:57   29:26  161:57  
 29 Steve Mones                             M60+  DVOA         2:48:02   30:33  168:02  
 30 Elisabeth Otvos-Papp                    F60+  DVOA         2:49:01   30:43  169:01  
 31 Steve Stutheit                          M60+  none         2:56:16   32:02  176:16  
 32 Kim McCane                              M65+  DVOA         2:56:38   32:06  176:38  
 33 David Dong                              G2    Colts Neck JROTC 2:57:49   32:19  177:49  
 34 Larry Geist                             M65+  DVOA         3:02:31   33:11  182:31  
 35 Rick Whiffen                            M70+    3:24:56   37:15  204:56  
 -- Svetlana Frolenko                       F40+        DNF     ---     ---  
 -- Ron Cook                                M55+  DVOA             DNF     ---     ---  
 -- Robert Rovere                           M-16  Colts Neck JROTC      MP     ---     ---  
 -- Katherine Moss                          F45+  DVOA              MP     ---     ---  
 -- Deb Samans                              F65+  DVOA              MP     ---     ---  

Red / 7.10km / 260.0m / 16 ctrls
  1 Angelica Riley                          F45+  DVOA         1:31:29   12:53   91:29  
  2 Dmitry Lavrov                           M55+  DVOA         1:51:45   15:44  111:45  

Blue / 8.40km / 315.0m / 21 ctrls
  1 Vadim Masalkov                          M45+  DVOA         1:30:43   10:47   90:43  
  2 Florin Tencariu                         M40+  DVOA         1:43:32   12:19  103:32  
  3 Victor Frolenko                         M-16    2:45:03   19:38  165:03  
 -- Joe and Lisa Wright                     G2    DVOA              MP     ---     ---