Event Director:
Bob Burg
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Pack 14 Vinson G8 Cub Scout 0:22:03 10:30 2:11    
2 WNY Maritime Waldraff G1 JROTC 0:22:45 10:50 2:53    
3 Linden Brown, Moreno, Granillo G3 JROTC 0:26:05 12:25 6:13    
4 MAST Harrington G3 JROTC 0:28:28 13:33 8:36    
5 Middletown Williams, Moran, Skoufis G3 JROTC 0:29:26 14:00 9:34    
6 Middletown Tlaczani, Reyes, Beam G3 JROTC 0:30:51 14:41 10:59    
7 BSA 9 Pizzolongo, Alexander G2 BS Troop 0:31:36 15:02 11:44    
8 Boyertown Brooks, Taviana G2 JROTC 0:31:37 15:03 11:45    
9 Pack 14 Palfy G8 Cub Scout 0:31:46 15:07 11:54    
10 Boyertown Reed, Jackmore G2 JROTC 0:31:59 15:13 12:07    
11 BSA 9 Thoens, Adamski G2 BS Troop 0:32:02 15:15 12:10    
12 BSA 7007 Wahl, Nettleton, Hurff G3 BS Troop 0:32:36 15:31 12:44    
13 Rancocas Frank G6 JROTC 0:32:55 15:40 13:03    
14 MAST Basile G3 JROTC 0:33:27 15:55 13:35    
15 Linden Velasquez, Vyajkora, Pin G3 JROTC 0:34:04 16:13 14:12    
16 Rancocas Soto G6 JROTC 0:35:25 16:51 15:33    
17 BSA 7007 Hussey, VanAcker, Burkha G3 BS Troop 0:35:32 16:55 15:40    
18 Boyertown Reed, Rodriguez G2 JROTC 0:35:49 17:03 15:57    
19 WNY Maritime Hillman G1 JROTC 0:36:13 17:14 16:21    
20 Glen Mills Nevy G1 JROTC 0:36:40 17:27 16:48    
21 Linden Griffin G3 JROTC 0:38:00 18:05 18:08    
22 Middletown Suarez, Reyes G2 JROTC 0:38:19 18:14 18:27    
23 Boyertown Schlecht, Elmore G2 JROTC 0:38:34 18:21 18:42    
24 Graphics Mejia, Tulles, Valdalie, G5 JROTC 0:40:42 19:22 20:50    
25 Rancocas Brooks G5 JROTC 0:43:00 20:28 23:08    
26 Middletown Velez, Dominquez, Espint G3 JROTC 0:43:45 20:50 23:53    
27 Rancocas Noble G6 JROTC 0:44:15 21:04 24:23    
28 Graphics Lopez, Williams, Munoz, G4 JROTC 0:44:31 21:11 24:39    
29 Linden Torres, Rodriguez, Lopez G3 JROTC 0:44:55 21:23 25:03    
30 Glen Mills Nevy, Diehl G2 JROTC 0:47:45 22:44 27:53    
31 Linden Hickey, Fine, Donovan G3 JROTC 0:47:56 22:49 28:04    
32 Glen Mills Chestnut G1 JROTC 0:48:35 23:08 28:43    
33 Middletown Cruz, Parker, Sierra G3 JROTC 0:50:37 24:06 30:45    
34 Middletown Uloa, Bologoa, Vidal G3 JROTC 0:50:49 24:11 30:57    
35 Glen Mills Godoy G1 JROTC 0:51:03 24:18 31:11    
36 BSA 99 Stockberber, Ondick, May G4 BS Troop 0:54:48 26:05 34:56    
37 N Plainfield Anne, Cynthia, Verina G3 JROTC 0:56:56 27:06 37:04    
38 MAST Chenoweth G2 JROTC 0:57:10 27:13 37:18    
39 N Plainfield Bryanna, Alexis, Giselle G3 JROTC 0:57:38 27:26 37:46    
40 GSA 70013 Vivian, Alyssa, Jasmine, G4 JROTC 0:57:52 27:33 38:00    
41 MAST DeStefano G2 JROTC 0:58:16 27:44 38:24    
42 Linden Griffin, Cox, Muckhtar, G4 JROTC 0:58:46 27:59 38:54    
43 Graphics Mearle, Ross, Adgdav?, P G5 JROTC 1:02:19 29:40 42:27    
44 Middletown Martin, Gonzalez, Willia G3 JROTC 1:04:13 30:34 44:21    
45 Middletown Velez, Baco, Ferranti G3 JROTC 1:08:11 32:28 48:19    
46 Boyertown Bryant, Tulli G2 JROTC 1:14:28 35:27 54:36    
47 Graphics Jimenez, Molses, Leybot, G5 JROTC 1:45:07 50:03 85:15    
  NYNY T2-W G3 JROTC DNF --- ---    
  NYNY T1-W G3 JROTC DNF --- ---    
  Middletown Hedder, Barrea, Figueroa G3 JROTC DNF --- ---    
  Middletown Wilson, Castro, Black G3 JROTC DNF --- ---    
  Boyertown Dries, Reiterbaugh G2 JROTC MP --- ---    
  Boyertown Strause, Reice G2 JROTC MP --- ---    
  Boyertown Martinez, MacNeil G2 JROTC MP --- ---    
  Glen Mills Oberholzer, Cohen G2 JROTC MP --- ---    
  MAST Berger G2 JROTC MP --- ---    
  N Plainfield Casco, Jessica, Andrea G3 JROTC MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.10km
Climb 45.0m
Num Controls 11
Average Time 44:15
Average Pace 21:04
Num Maps 57
Num Orienteers 176
Total Time 42:01:49
Total Distance 369.60km
Total Climb 7920.0m
Total Controls 1936
White Rankings

 

Yellow Short

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Rancocas Brick G4 JROTC 0:32:34 13:01 31:42    
2 Rancocas Devil Dogs G4 JROTC 0:39:45 15:54 38:53    
3 MAST Stepanyan G2 JROTC 0:40:05 16:02 39:13    
4 MAST Granfield G3 JROTC 0:44:07 17:38 43:15    
5 Colts Neck J Grossbaum G1 JROTC 0:44:09 17:39 43:17    
6 N. Plainfield Donatelli, Christian G2 JROTC 0:45:49 18:19 44:57    
7 Rancocas Hicks G4 JROTC 0:46:28 18:35 45:36    
8 Colts Neck S Heeb G1 JROTC 0:47:26 18:58 46:34    
9 Colts Neck T Marsh G1 JROTC 0:49:24 19:45 48:32    
10 Colts Neck C Apostle G1 JROTC 0:50:44 20:17 49:52    
11 WNY Maritime Stack G1 JROTC 0:57:51 23:08 56:59    
12 NYNY T1-YS G3 JROTC 0:58:27 23:22 57:35    
13 MAST Noe G3 JROTC 0:59:57 23:58 59:05    
14 Colts Neck E Chin G1 JROTC 1:03:30 25:24 62:38    
15 Colts Neck B Amorosa G1 JROTC 1:04:10 25:40 63:18    
16 N. Plainfield Crispreet, Irwin G2 JROTC 1:15:54 30:21 75:02    
17 Linden Mecedo, Warsaw, Mosquera G4 JROTC 1:19:44 31:53 78:52    
18 Middletown Hernandez, Seminario, Jo G3 JROTC 1:23:22 33:20 82:30    
19 Allentown Munoz, Scarl G2 JROTC 1:26:10 34:28 85:18    
20 BSA 9 Doyle, Cassidy, Kimmcik G3 BS Troop 1:27:54 35:09 87:02    
21 MAST Winter G2 JROTC 1:30:43 36:17 89:51    
22 BSA 1304 Weiss G1 BS Troop 1:32:34 37:01 91:42    
23 BSA 42 Jason, Dillon, Adian, ? G4 BS Troop 1:37:57 39:10 97:05    
24 MAST McAleese G3 JROTC 1:40:50 40:20 99:58    
25 Colts Neck N Feaster G1 JROTC 1:41:26 40:34 100:34    
26 BSA 44 Tyler, Preston, Paul G3 BS Troop 2:00:56 48:22 120:04    
27 WNY Maritime Kolmetz G1 JROTC 2:02:53 49:09 122:01    
28 BSA 70 Hahsen, Laffler, Hguyen G3 BS Troop 2:05:30 50:12 124:38    
29 BSA 42 Derek, Ryan, Trevor, Tom G4 BS Troop 2:09:31 51:48 128:39    
30 GSA 713889 Strunk, Wallace G2 Girl Scouts 2:09:39 51:51 128:47    
31 GSA 713889 Dell, Edmonds G2 Girl Scouts 2:10:50 52:20 129:58    
32 GSA 713889 Bandaru, Bruno G2 Girl Scouts 2:12:30 53:00 131:38    
33 WNY Maritime Lubitz G1 JROTC 2:15:39 54:15 134:47    
34 Allentown Slater, Griggs G2 JROTC 2:20:11 56:04 139:19    
35 Colts Neck Martinez Santiago G1 JROTC 2:43:47 65:30 162:55    
36 Allentown Rivera, Gutierrez G2 JROTC 3:01:04 72:25 180:12    
  BSA 35 Kowalski, Heitz G2 BS Troop DNS --- ---    
  BSA 35 Maldonado, Nazarenko G2 BS Troop DNS --- ---    
  Allentown Martinez, Nunez G2 JROTC DNF --- ---    
  Sterling Jakanskes, Fey G2 JROTC DNF --- ---    
  Colts Neck C Rivero G1 JROTC DNF --- ---    
  MAST Dwyer G2 JROTC DNF --- ---    
  Sterling Ways, Crothesus G2 JROTC DNF --- ---    
  Allentown Agurto, Cox G2 JROTC DNF --- ---    
  NYNY T2-YS G3 JROTC DNF --- ---    
  Rancocas Boettge G6 JROTC MP --- ---    
  N. Plainfield Sheyla, Joseph G2 JROTC MP --- ---    
  Colts Neck I Lafata G1 JROTC MP --- ---    
  BSA 44 Manny, Mike G2 BS Troop MP --- ---    
  BSA 44 Greg, Shlok, John G3 BS Troop MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.50km
Climb 55.0m
Num Controls 10
Average Time 87:35
Average Pace 35:02
Num Maps 50
Num Orienteers 112
Total Time 68:07:18
Total Distance 280.00km
Total Climb 6160.0m
Total Controls 1120
Yellow Rankings

 

Yellow Long

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Colts Neck Matt Filosa G1 JROTC 0:34:49 11:13 0:00    
2 Colts Neck Max Miller G1 JROTC 0:41:21 13:20 6:32    
3 Colts Neck Chris Halmi G1 JROTC 0:41:48 13:29 6:59    
4 Colts Neck M Wagner G1 JROTC 0:43:52 14:09 9:03    
5 MAST Colbert G2 JROTC 0:50:05 16:09 15:16    
6 MAST OBrien G3 JROTC 0:51:52 16:43 17:03    
7 Colts Neck W Dean G1 JROTC 0:54:07 17:27 19:18    
8 Linden Markowycz, Brum, Darkiew G3 JROTC 0:54:19 17:31 19:30    
9 Colts Neck J Pezzolinti G1 JROTC 0:55:30 17:54 20:41    
10 MAST Izzo G2 JROTC 0:57:19 18:29 22:30    
11 Sterling Jones, Blachauski G2 JROTC 0:57:30 18:32 22:41    
12 Sterling Janes, McGarvey, Aldresc G3 JROTC 0:57:53 18:40 23:04    
13 Pat Burton F60+ DVOA 1:07:00 21:36 32:11 19.20 +1.1
14 Pack 176 Paul, Ryan G2 Cub Scout 1:07:54 21:54 33:05    
15 N Plainfield Ayah, Scott G2 JROTC 1:09:52 22:32 35:03    
16 Mory Katan G4 1:09:52 22:32 35:03    
17 MAST Kelly G2 JROTC 1:11:06 22:56 36:17    
18 NYNY T4-YL G2 JROTC 1:11:44 23:08 36:55    
19 MAST Dresser G2 JROTC 1:11:53 23:11 37:04    
20 Colts Neck M Mentonis G1 JROTC 1:12:10 23:16 37:21    
21 NYNY T1-YL G1 JROTC 1:14:05 23:53 39:16    
22 MAST Sorrentino G2 JROTC 1:14:06 23:54 39:17    
23 NYNY T2-YL G3 JROTC 1:15:55 24:29 41:06    
24 Colts Neck N. Dado G1 JROTC 1:26:32 27:54 51:43    
25 Colts Neck R Masut G1 JROTC 1:26:43 27:58 51:54    
26 BSA 35 Vanwart, Mercado G2 BS Troop 1:30:34 29:12 55:45    
27 MAST Fuentes G2 JROTC 1:33:21 30:06 58:32    
28 BSA 9 Kimmick, McKnight, Abate G3 BS Troop 1:34:58 30:38 60:09    
29 MAST Donn G2 JROTC 1:39:02 31:56 64:13    
30 BSA 9 Menaker, Kramer G2 BS Troop 1:40:20 32:21 65:31    
31 BSA 35 Wasserman, Jaedicke G2 BS Troop 1:40:50 32:31 66:01    
32 GSA 713889 Avila, Strunk, Mikalsen G3 Girl Scouts 1:49:37 35:21 74:48    
33 MAST Bisconti G2 JROTC 1:53:42 36:40 78:53    
34 BSA 46 Naughton(a), Allen(a) G2 BS Troop 1:56:47 37:40 81:58    
35 BSA 7007 Campo, Larmer G2 BS Troop 2:31:08 48:45 116:19    
36 BSA 35 VanWart, Janas G2 BS Troop 2:31:49 48:58 117:00    
37 BSA25 Vega, Fill, Fill G3 BS Troop 2:35:52 50:16 121:03    
  NYNY T3-YL G3 JROTC DNF --- ---    
  MAST Weinreich G2 JROTC DNF --- ---    
  BSA 44 Dan, Chris, Joe G3 BS Troop DNF --- ---    
  Middletown McNamara, Martinez G2 JROTC DNF --- ---    
  Colts Neck A Lazacus G1 JROTC DNF --- ---    
  WNY Maritime Sink G1 JROTC DNF --- ---    
  WNY Maritime Livingston G1 JROTC DNF --- ---    
  Linden Lee, Simoes G2 JROTC MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 70.0m
Num Controls 13
Average Time 79:23
Average Pace 25:36
Num Maps 45
Num Orienteers 87
Total Time 60:57:07
Total Distance 269.70km
Total Climb 6090.0m
Total Controls 1131
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Colts Neck Clark G1 JROTC 0:41:15 10:03 0:00    
2 MAST Kile G4 JROTC 0:41:47 10:11 0:32    
3 Colts Neck Weber G1 JROTC 0:43:31 10:36 2:16    
4 Kirsten Mayland F-14 DVOA 0:43:34 10:37 2:19 43.65 -3.5
5 Victor Frolenko M-14 DVOA 0:45:18 11:02 4:03 41.98  
6 Colts Neck Albaladejo G1 JROTC 0:50:08 12:13 8:53    
7 BSA 9 Levorse G2 BS Troop 0:52:51 12:53 11:36    
8 Linden Gogna G3 JROTC 0:53:18 13:00 12:03    
9 Eugene Frolenko M-21+ DVOA 0:53:46 13:06 12:31 35.37 0.0
10 Matt Ginther M-21+ 0:54:27 13:16 13:12 34.93 0.0
11 N Plainfield Ben, Andy G2 JROTC 0:58:59 14:23 17:44    
  Colts Neck Miller G2 JROTC 0:59:47 14:34 18:32 NC  
12 Katherine Moss F45+ DVOA 1:02:47 15:18 21:32 30.29 -5.8
13 Colts Neck Chehanske G1 JROTC 1:04:08 15:38 22:53    
14 Colts Neck Alviggi G1 JROTC 1:05:51 16:03 24:36    
15 Oriana Riley F-14 DVOA 1:06:05 16:07 24:50 28.78 -7.2
16 MAST Harris G3 JROTC 1:08:17 16:39 27:02    
17 Colts Neck Henn G1 JROTC 1:08:53 16:48 27:38    
18 WNY Maritime Conway G1 JROTC 1:09:16 16:53 28:01    
19 MAST Dominatorz G3 JROTC 1:09:56 17:03 28:41    
20 Colts Neck Scaleg G1 JROTC 1:10:52 17:17 29:37    
21 BSA 42 Marc G1 BS Troop 1:11:33 17:27 30:18    
22 WNY Maritime Henneberry G1 JROTC 1:12:00 17:33 30:45    
23 N Plainfield Zach, Kim G2 JROTC 1:14:51 18:15 33:36    
24 Colts Neck Albaladejo G1 JROTC 1:14:58 18:17 33:43    
25 MAST Lengyel G3 JROTC 1:16:01 18:32 34:46    
26 Colts Neck Bulone G1 JROTC 1:18:02 19:01 36:47    
27 MAST Austin G2 JROTC 1:18:38 19:10 37:23    
28 MAST Mastro G2 JROTC 1:18:47 19:12 37:32    
29 WNY Maritime Green G1 JROTC 1:20:18 19:35 39:03    
30 Paul Schumann M55+ DVOA 1:20:27 19:37 39:12 23.64 -5.2
31 BSA 1304 LaRue G1 BS Troop 1:26:19 21:03 45:04    
32 MAST OHoro G2 JROTC 1:26:59 21:12 45:44    
33 BSA 9 Alvik, Kimmick G2 BS Troop 1:28:48 21:39 47:33    
34 MAST Calabro G2 JROTC 1:29:16 21:46 48:01    
35 WNY Maritime Morgan G1 JROTC 1:30:13 22:00 48:58    
36 BSA 44 Charles, Peter G2 BS Troop 1:33:35 22:49 52:20    
37 Crew 17 Roencrans (2x) G2 Crew 1:44:43 25:32 63:28    
38 BSA 35 Mochari, Kwiatowski G2 BS Troop 1:48:03 26:21 66:48    
39 Kaitlyn Ginther F-21+ 1:49:39 26:44 68:24 17.34 -4.2
40 BSA 44 John, Dan, Chris G3 BS Troop 2:17:11 33:27 95:56    
  Middletown Gonzalez, Molina, Popoca G3 JROTC DNF --- ---    
  Middletown Marin, River, Legrair G3 JROTC DNF --- ---    
  MAST McWeeney G2 JROTC DNF --- ---    
  Steve Saddlemire M65+ MP --- ---    
  MAST Almonte G2 JROTC MP --- ---    
  BSA 70 Krueger, Woods G2 BS Troop MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.10km
Climb 105.0m
Num Controls 14
Average Time 72:19
Average Pace 17:38
Num Maps 47
Num Orienteers 79
Total Time 58:40:42
Total Distance 323.90km
Total Climb 8295.0m
Total Controls 1106
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 MAST Schilke G1 JROTC 0:37:48 10:48 0:00    
2 Kursat Kemikli M-16 0:40:14 11:29 2:26 41.37 +1.3
3 WNY Maritime Fourby G1 JROTC 0:43:38 12:28 5:50    
4 Colts Neck Schandall G1 JROTC 0:43:54 12:32 6:06    
5 Colts Neck Caufield G1 JROTC 0:48:43 13:55 10:55    
6 Mitch Zimmer M60+ DVOA 0:49:03 14:00 11:15 33.93 -2.0
7 Colts Neck Shaughnessy G1 JROTC 0:51:45 14:47 13:57    
8 Donna Zimmer F55+ DVOA 0:53:47 15:22 15:59 30.95 -6.1
9 Bob Rycharski M55+ DVOA 0:57:20 16:22 19:32 29.03 +1.7
10 Sean Nani G2 0:58:21 16:40 20:33    
11 Diana Serebryanik F40+ DVOA 0:59:18 16:56 21:30 28.07 +7.9
12 Colts Neck Muscara G1 JROTC 0:59:44 17:04 21:56    
13 Andrea Hartley F60+ DVOA 1:09:39 19:54 31:51 23.90 +3.4
14 Roger Hartley M70+ DVOA 1:10:06 20:01 32:18 23.74 -8.7
15 Dave Morgan M80+ DVOA 1:32:20 26:22 54:32 18.03 -4.6
    
Brown Summary
Length 3.50km
Climb 75.0m
Num Controls 11
Average Time 55:42
Average Pace 15:55
Num Maps 15
Num Orienteers 16
Total Time 13:55:40
Total Distance 56.00km
Total Climb 1200.0m
Total Controls 176
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M40+ DVOA 0:31:28 6:10 0:00 79.06 -4.9
2 AJ Riley M-16 DVOA 0:32:37 6:23 1:09 76.28 -3.5
3 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 0:35:33 6:58 4:05 69.98 -6.9
4 Dima Paulau M40+ DVOA 0:36:36 7:10 5:08 67.98 +7.1
5 Patrick Shannon M35+ HVO 0:41:23 8:06 9:55 60.12 -9.6
6 Angelica Riley F45+ DVOA 0:42:26 8:19 10:58 58.63 -5.4
7 Corinne Mayland F40+ DVOA 0:46:34 9:07 15:06 53.43 +0.2
8 WNY Maritime Urban G1 JROTC 0:48:27 9:30 16:59    
9 Colts Neck Zemlanicky G1 JROTC 0:50:49 9:57 19:21    
10 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 0:51:43 10:08 20:15 48.11 +4.2
11 Colts Neck Chigsson G1 JROTC 0:51:43 10:08 20:15    
12 Colts Neck Geissler G1 JROTC 0:53:12 10:25 21:44    
13 Colts Neck Schandall G1 JROTC 0:54:54 10:45 23:26    
14 Dmitry Lavrov M50+ DVOA 0:55:31 10:53 24:03 44.81 +4.9
15 Colts Neck McNamara G1 JROTC 1:01:02 11:58 29:34    
16 Brian Supplee M60+ DVOA 1:01:35 12:04 30:07 40.40 +1.3
17 Colts Neck Urban G1 JROTC 1:04:07 12:34 32:39    
18 Julie Keim F35+ DVOA 1:04:23 12:37 32:55 38.64 +1.0
19 Colts Neck Alasna G1 JROTC 1:07:23 13:12 35:55    
20 Bob Fink M65+ DVOA 1:09:00 13:31 37:32 36.06 -5.0
21 Diane Reider F50+ DVOA 1:09:24 13:36 37:56 35.85 -1.4
22 Jerry Smith M60+ 1:27:22 17:07 55:54 28.48 +4.7
    
Green Summary
Length 5.10km
Climb 110.0m
Num Controls 15
Average Time 53:30
Average Pace 10:29
Num Maps 22
Num Orienteers 22
Total Time 19:37:12
Total Distance 112.20km
Total Climb 2420.0m
Total Controls 330
Green Rankings

 

Event Totals
Maps:236
Orienteers:492
Time:263:19:48
Distance:1411.40 km
Climb:32085.0 m
Ctrls:5799
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.