Event Director:
Bob Rycharski
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 William Mayland M-10 DVOA 0:44:17 20:07 0:00 53.09 +18.6
2 Nathan Schindler G2 0:55:54 25:24 11:37    
3 Belinda Whitten F35+ 1:20:48 36:43 36:31 29.10 -5.4
  William Nikolis G2 BS Troop MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.20km
Climb 70.0m
Num Controls 13
Average Time 60:19
Average Pace 27:25
Num Maps 4
Num Orienteers 6
Total Time 4:23:16
Total Distance 13.20km
Total Climb 420.0m
Total Controls 78
White Rankings

 

Yellow Short

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  William Mayland M-10 DVOA 0:27:24 11:54 0:00 NC  
1 Sam Mullica F-18 0:42:24 18:26 15:00 36.99 0.0
2 Colton Bardsley G4 BS Troop 0:48:16 20:59 20:52    
3 Matt Weg G2 BS Troop 0:48:17 20:59 20:53    
4 Justin Johnson M-16 BS Troop 0:48:25 21:03 21:01 32.40 0.0
5 Sean Irwim G2 BS Troop 0:51:06 22:13 23:42    
6 Bennan Sullivan G2 BS Troop 0:56:26 24:32 29:02    
7 Nicholas Bond G2 BS Troop 1:00:35 26:20 33:11    
8 Rohan Shah G2 BS Troop 1:02:55 27:21 35:31    
9 Evan Bellu G2 BS Troop 1:03:42 27:41 36:18    
10 Will Tydings G2 BS Troop 1:04:34 28:04 37:10    
11 PJ Dauer G3 BS Troop 1:06:08 28:45 38:44    
12 Nick DiGiantomasso G2 BS Troop 1:07:56 29:32 40:32    
13 Faiz Mazhar M-16 BS Troop 1:10:17 30:33 42:53 22.32 0.0
14 Ryan Bernier G3 BS Troop 1:11:45 31:11 44:21    
15 kevin sevinsky M40+ 1:16:16 33:09 48:52 20.57 -8.0
16 George Rose G3 BS Troop 1:23:52 36:27 56:28    
17 Kyle Sharma G3 BS Troop 1:35:17 41:25 67:53    
18 Thomas Edwards G3 BS Troop 1:36:47 42:04 69:23    
19 Justin Scott G2 BS Troop 1:38:12 42:41 70:48    
20 Kenneth Falls G2 BS Troop 2:05:13 54:26 97:49    
    
Yellow Summary
Length 2.30km
Climb 75.0m
Num Controls 11
Average Time 67:53
Average Pace 29:31
Num Maps 21
Num Orienteers 44
Total Time 23:45:47
Total Distance 101.20km
Total Climb 3300.0m
Total Controls 484
Yellow Rankings

 

Yellow Long

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Taylor Schandell G2 0:45:18 16:10 0:00    
2 Matthew Filosa M-16 0:50:17 17:57 4:59 20.33 -6.1
3 Dave Diehl M50+ 0:52:39 18:48 7:21 19.41 0.0
4 Karl Roush G2 BS Troop 0:54:18 19:23 9:00    
5 Evan Selzer G3 BS Troop 0:56:48 20:17 11:30    
6 Brendon Birch M-16 0:57:11 20:25 11:53 17.88 0.0
7 Frank Sippos G2 BS Troop 0:58:50 21:00 13:32    
8 Kevin Miner G3 BS Troop 0:59:09 21:07 13:51    
9 Ryan Mundy G6 BS Troop 1:02:27 22:18 17:09    
10 Jennifer Rohmeyer G2 1:05:19 23:19 20:01    
11 Randi Murtaugh F-16 1:06:41 23:48 21:23 15.33 0.0
12 Max Winters G3 BS Troop 1:11:22 25:29 26:04    
13 Zachary Ingersoll G5 BS Troop 1:13:47 26:21 28:29    
14 Philip Lacava G3 BS Troop 1:14:35 26:38 29:17    
15 Richard Krok G2 BS Troop 1:23:27 29:48 38:09    
16 Magda Kozak G4 1:25:56 30:41 40:38    
17 George Rose G4 BS Troop 1:33:02 33:13 47:44    
18 Stephanie Fuller G2 1:33:06 33:15 47:48    
19 Jack Byers G2 BS Troop 1:39:24 35:30 54:06    
20 Pierce Karwatka G2 BS Troop 1:53:40 40:35 68:22    
21 Richard DeZerga G3 1:55:28 41:14 70:10    
22 Maria De La Cuadra G4 2:02:27 43:43 77:09    
23 Dino Esteves G6 BS Troop 2:09:14 46:09 83:56    
24 Daniel Perrone G3 2:10:20 46:32 85:02    
25 Kyle Merrill G5 BS Troop 2:10:42 46:40 85:24    
26 Ken Falls G2 BS Troop 3:32:03 75:43 166:45    
  Kyle Lee G4 DNF --- ---    
  Michael Makar G3 BS Troop DNF --- ---    
  Chris Lombardo G3 BS Troop DNF --- ---    
  David Tinney G2 BS Troop DNF --- ---    
  Gregory Millman M60+ MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.80km
Climb 80.0m
Num Controls 12
Average Time 86:49
Average Pace 31:00
Num Maps 31
Num Orienteers 87
Total Time 41:40:18
Total Distance 243.60km
Total Climb 6960.0m
Total Controls 1044
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 James Yin M-16 BS Troop 0:52:37 13:50 5:13 41.37 0.0
2 Andrew Ahern M35+ 0:57:09 15:02 9:45 38.09 0.0
3 Lisa Carter F45+ 1:15:02 19:44 27:38 29.01 +0.2
4 Matthew McCourt G2 1:23:20 21:55 35:56    
5 Linda Ahern F60+ DVOA 1:28:18 23:14 40:54 24.65 0.0
6 David Dong M-16 BS Troop 1:29:06 23:26 41:42 24.43 +10.4
7 Kirsten Mayland G3 DVOA 1:39:45 26:15 52:21    
8 Pat Burton F60+ DVOA 1:45:24 27:44 58:00 20.65 +1.5
9 Jordan Grossbaum M-16 BS Troop 1:48:42 28:36 61:18 20.03 -4.5
10 Peggy Werns F60+ HVO 2:47:20 44:02 119:56 13.01 -3.0
  Gergia Blair F70+ DNF --- ---    
  Michael Ahern M60+ DVOA MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 3.80km
Climb 105.0m
Num Controls 12
Average Time 92:40
Average Pace 24:23
Num Maps 12
Num Orienteers 15
Total Time 16:14:07
Total Distance 57.00km
Total Climb 1575.0m
Total Controls 180
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Brian Rosenberger M-21+ 1:00:20 15:52 0:00 36.00 +2.3
2 Robert Schandall M-16 1:01:29 16:10 1:09 35.33 -4.6
3 Alan Lopez M70+ 1:06:33 17:30 6:13 32.64 +3.9
4 Matthew Greco M-18 1:19:41 20:58 19:21 27.26 0.0
5 James Clarke M-16 1:26:30 22:45 26:10 25.11 -12.9
6 Patty Policelli F45+ 1:28:49 23:22 28:29 24.46 +2.2
7 Carol Fink F60+ DVOA 1:58:08 31:05 57:48 18.39 -4.1
8 Amy McGee F-16 2:00:46 31:46 60:26 17.99 0.0
9 Alec Finn M-16 BS Troop 2:08:03 33:41 67:43 16.96 0.0
10 Anthony Bulone M-16 BS Troop 2:12:06 34:45 71:46 16.44 -3.8
  Jack Williams M75+ DVOA MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.80km
Climb 110.0m
Num Controls 12
Average Time 94:14
Average Pace 24:48
Num Maps 11
Num Orienteers 11
Total Time 17:39:26
Total Distance 41.80km
Total Climb 1210.0m
Total Controls 132
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Karen Williams F40+ 0:53:57 9:48 0:00 58.82 0.0
2 Dima Paulau M40+ DVOA 0:54:21 9:52 0:24 58.39 -3.7
3 Dan Mayland M45+ DVOA 0:55:38 10:06 1:41 57.04 +0.7
4 Len Policelli M50+ 1:06:07 12:01 12:10 48.00 +0.3
5 Ron Cook M55+ DVOA 1:08:05 12:22 14:08 46.61 +9.4
6 Bob Fink M65+ DVOA 1:14:29 13:32 20:32 42.60 +4.5
7 Kanstantin Paulau M-18 DVOA 1:16:31 13:54 22:34 41.47 -8.9
8 Zach Alagna M-16 1:17:44 14:08 23:47 40.82 -3.4
9 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:18:37 14:17 24:40 40.36 -3.9
10 Patrick Morris M-18 1:18:40 14:18 24:43 40.34 +19.5
11 Jack Schaefer M-18 1:20:16 14:35 26:19 39.53 -1.2
12 Shane Hadley M-18 1:21:17 14:46 27:20 39.04 +5.5
13 Brad D'Antuono M-18 1:23:05 15:06 29:08 38.19 0.0
14 Jake Chiasson M-16 1:23:05 15:06 29:08 38.19 -2.4
15 Halimah Marcus F-21+ DVOA 1:24:59 15:27 31:02 37.34 +0.9
16 Kristen Schandall F-18 1:28:48 16:08 34:51 35.74 +5.4
17 Ann MacMullan F45+ 1:35:38 17:23 41:41 33.18 -4.9
18 Rick Whiffen M65+ DVOA 1:48:04 19:38 54:07 29.36 +12.3
19 Kathleen Geist F60+ DVOA 1:54:52 20:53 60:55 27.63 +6.5
20 Larry Geist M60+ DVOA 1:55:38 21:01 61:41 27.44 +6.4
21 Richard H Ebright M55+ DVOA 1:59:05 21:39 65:08 26.65 -0.7
22 Mike Borovicka M65+ DVOA 2:18:52 25:14 84:55 22.85 +2.5
23 Steven Hodovanec M60+ HVO 2:22:20 25:52 88:23 22.29  
  Diane Reider F50+ DVOA MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 150.0m
Num Controls 15
Average Time 87:49
Average Pace 15:58
Num Maps 24
Num Orienteers 24
Total Time 34:58:56
Total Distance 132.00km
Total Climb 3600.0m
Total Controls 360
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Yaroslav Pazhukh M-21+ 0:51:15 6:06 0:00 90.62 -0.7
2 Martins Lacis M40+ 1:07:55 8:05 16:40 68.38 -3.5
3 Philip Whitten M40+ 1:28:31 10:32 37:16 52.47 +5.5
4 Andrey Grechko M35+ 1:29:36 10:40 38:21 51.83 +1.8
    
Red Summary
Length 8.40km
Climb 230.0m
Num Controls 19
Average Time 74:19
Average Pace 8:50
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 4:57:17
Total Distance 33.60km
Total Climb 920.0m
Total Controls 76
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:107
Orienteers:191
Time:143:39:07
Distance:622.40 km
Climb:17985.0 m
Ctrls:2354
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.