Event Director:
Robert Hesketh
Course Design:
Bob Burg

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Anthony Bulone M-16 JROTC 0:27:21 11:53 0:00 NC  
1 Troop119 TeamEagles G2 BS Troop 0:38:31 16:44 11:10    
2 Elli Wigglesworth G3 1:00:55 26:29 33:34    
3 Angelica Frolenko F-10 DVOA 1:00:58 26:30 33:37 19.41 -9.8
4 Denise Fluck F40+ 1:16:18 33:10 48:57 15.51 -8.2
5 Troop46 Teamvineal G2 BS Troop 2:09:11 56:10 101:50    
    
White Summary
Length 2.30km
Climb 35.0m
Num Controls 12
Average Time 65:32
Average Pace 28:29
Num Maps 6
Num Orienteers 10
Total Time 6:33:14
Total Distance 23.00km
Total Climb 350.0m
Total Controls 120
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Jeremy Mollison M35+ 0:41:11 13:17 0:00 NC  
1 Artem Lavrov M-12 0:49:07 15:50 7:56 30.24 +12.5
2 Anthony Bulone M-16 JROTC 0:56:52 18:20 15:41 26.12 +5.8
3 Kate Devery F-10 1:11:45 23:08 30:34 20.70 +4.0
4 Troop46 DarkPheonix G3 BS Troop 1:13:56 23:50 32:45    
5 Sean Gale G3 BS Troop 1:14:31 24:02 33:20    
6 Helga Yang F45+ 1:16:05 24:32 34:54 19.52 -4.0
7 Troop46 Scoutmaster G3 BS Troop 1:20:07 25:50 38:56    
8 Matt Davis G4 DVOA 1:26:15 27:49 45:04    
9 Troop 42 G4 BS Troop 1:27:17 28:09 46:06    
10 Pat Burton F60+ DVOA 1:35:39 30:51 54:28 15.53 -3.6
11 Tiana Cyrelson G2 DVOA 2:00:28 38:51 79:17    
  Troop46 TeamFlash G2 BS Troop DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 40.0m
Num Controls 13
Average Time 76:06
Average Pace 24:32
Num Maps 13
Num Orienteers 27
Total Time 16:50:45
Total Distance 83.70km
Total Climb 1080.0m
Total Controls 351
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Victor Frolenko M-14 DVOA 1:06:55 14:52 0:00 38.84 -10.6
2 Kirsten Mayland F-12 DVOA 1:13:44 16:23 6:49 35.25 -17.3
3 Hannah Agosta F-21+ DVOA 1:16:25 16:58 9:30 34.01 +1.7
4 Katherine Moss F45+ DVOA 1:27:20 19:24 20:25 29.76 -5.8
5 James Clarke M-16 JROTC 1:37:16 21:36 30:21 26.72 -11.3
6 Janet Penner F50+ 1:51:11 24:42 44:16 23.37 +3.4
7 Marc Demaio G3 BS Troop 2:03:37 27:28 56:42    
8 Troop112 Adults G3 BS Troop 2:03:56 27:32 57:01    
9 Diana Serebryanik F40+ 2:16:21 30:18 69:26 19.06 -1.2
10 Troop112 TeamBen G4 BS Troop 3:20:51 44:38 133:56    
  Michael Fluck M-14 JROTC DNF --- ---    
  Troop112 TeamJoe G4 BS Troop DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 75.0m
Num Controls 11
Average Time 109:45
Average Pace 24:23
Num Maps 12
Num Orienteers 22
Total Time 24:16:35
Total Distance 99.00km
Total Climb 1650.0m
Total Controls 242
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  Bob Burg M65+ 0:48:02 12:38 0:00 NC  
1 Rob Wilkison M65+ DVOA 0:53:29 14:04 5:27 45.44 +4.9
2 Ed Scott M70+ DVOA 0:55:42 14:39 7:40 43.63 +16.5
3 Carl Marcus M70+ DVOA 0:56:46 14:56 8:44 42.81 +11.4
4 Sandy Ahlswede F45+ DVOA 1:07:36 17:47 19:34 35.95 -0.0
5 Mitch Zimmer M60+ DVOA 1:18:24 20:37 30:22 31.00 -4.1
6 Taylor Schandall F-14 1:29:23 23:31 41:21 27.19 +2.2
7 Dave Morgan M80+ DVOA 1:34:24 24:50 46:22 25.75 +5.2
8 Brian Rosenberger M-21+ 1:37:18 25:36 49:16 24.98 -8.7
9 Donna Zimmer F55+ DVOA 1:37:21 25:37 49:19 24.97 -10.4
10 Stephanie Zimmer F-21+ DVOA 1:52:52 29:42 64:50 21.53 -9.5
  Patty Policelli F45+ MP --- ---    
  Kathy Urban F65+ DVOA MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.80km
Climb 40.0m
Num Controls 10
Average Time 77:23
Average Pace 20:21
Num Maps 13
Num Orienteers 13
Total Time 18:50:10
Total Distance 49.40km
Total Climb 520.0m
Total Controls 130
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dima Paulau M40+ 0:56:29 10:05 0:00 63.27 +1.2
2 Corinne Mayland F40+ DVOA 1:05:39 11:43 9:10 54.43 +0.8
3 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:13:32 13:07 17:03 48.60 +4.3
4 John Campbell M55+ DVOA 1:13:33 13:08 17:04 48.59 -3.0
5 Kanstantin Paulau M-18 1:17:08 13:46 20:39 46.33 -4.0
6 Bob Fink M65+ DVOA 1:19:08 14:07 22:39 45.16 +7.1
7 Jim Eagleton M60+ 1:19:34 14:12 23:05 44.91  
  Olga Baranova F-21+ DVOA 1:21:06 14:28 24:37 NC  
8 Nikolay Frolenko M45+ DVOA 1:30:13 16:06 33:44 39.61 +0.3
9 Diane Reider F50+ DVOA 1:35:14 17:00 38:45 37.52 +1.0
10 Jeremy Mollison M35+ 1:35:17 17:00 38:48 37.50 +7.3
11 Brian Supplee M55+ DVOA 1:43:26 18:28 46:57 34.55 -2.1
12 Richard H Ebright M55+ DVOA 1:45:36 18:51 49:07 33.84 +6.5
13 Bob Burton M45+ DVOA 1:45:46 18:53 49:17 33.79 +4.0
14 Halimah Marcus F-21+ DVOA 1:47:14 19:08 50:45 33.33 -3.1
15 Rick Whiffen M65+ DVOA 1:58:00 21:04 61:31 30.28 +13.3
16 Alexander Geissler M-16 JROTC 2:11:27 23:28 74:58 27.19 -17.0
17 Robert Schandall M-16 2:19:41 24:56 83:12 25.58 -14.4
18 Kristen Schandall F-18 2:23:22 25:36 86:53 24.93 -5.4
19 Mike Borovicka M65+ DVOA 2:25:17 25:56 88:48 24.60 +4.3
20 Jimmy MacNamara M-16 JROTC 2:28:36 26:32 92:07 24.05 -19.9
  Kim McCane M60+ MP --- ---    
  Dave Urban M65+ DVOA MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.60km
Climb 85.0m
Num Controls 12
Average Time 100:43
Average Pace 17:59
Num Maps 23
Num Orienteers 23
Total Time 41:00:24
Total Distance 128.80km
Total Climb 1955.0m
Total Controls 276
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Petr Hartman M50+ DVOA 1:13:17 9:54 0:00 66.50 +7.3
2 Thomas Cochrane M-21+ QOC 1:19:51 10:47 6:34 61.03 +4.0
3 Len Policelli M50+ 1:42:11 13:48 28:54 47.69 -0.0
4 Dmitry Lavrov M50+ 1:47:41 14:33 34:24 45.25 +1.2
5 Sandy Fillebrown F60+ DVOA 2:09:26 17:29 56:09 37.65 +1.2
6 Steve Mones M55+ 3:25:47 27:48 132:30 23.68 -0.0
  Christian Fielitz M-21+ DNF --- ---    
    
Red Summary
Length 7.40km
Climb 105.0m
Num Controls 17
Average Time 116:22
Average Pace 15:43
Num Maps 7
Num Orienteers 7
Total Time 11:38:13
Total Distance 51.80km
Total Climb 735.0m
Total Controls 119
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ 1:03:50 6:34 0:00 93.28 +4.4
2 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:12:05 7:25 8:15 82.61 +12.8
3 Sergiy Gnatiouk M45+ HVO 1:12:18 7:27 8:28 82.36 +12.6
4 Jim Driscoll M-21+ 1:30:48 9:21 26:58 65.58 -12.1
5 Jeremy Colgan M40+ HVO 1:36:12 9:55 32:22 61.90 +8.9
6 Karl Ahlswede M50+ DVOA 1:41:48 10:29 37:58 58.49 -1.7
7 Yuriy Bulka M45+ QOC 1:45:58 10:55 42:08 56.19 +5.5
8 Charles Carrick M50+ 2:43:25 16:50 99:35 36.44 -5.4
9 Dan Brannen M60+ 3:46:52 23:23 163:02 26.25 0.0
  Aleksei Putilov M-21+ DNF --- ---    
    
Blue Summary
Length 9.70km
Climb 135.0m
Num Controls 22
Average Time 110:21
Average Pace 11:22
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 16:33:16
Total Distance 97.00km
Total Climb 1350.0m
Total Controls 220
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:84
Orienteers:112
Time:135:42:37
Distance:532.70 km
Climb:7640.0 m
Ctrls:1458
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.