Event Director:
Mary Frank
Course Design:
Mark Frank

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
  AJ Riley M-14 DVOA 0:12:38 6:19 0:00 NC  
1 Nina Haracz F-12 0:15:53 7:56 3:15 43.48 0.0
2 Julia Lewandowski F-12 0:16:36 8:18 3:58 41.60 0.0
  Oriana Riley F-14 DVOA 0:23:25 11:42 10:47 NC  
3 Georgia Young-Dahl G3 0:32:26 16:13 19:48    
4 Daniel Gulevsky M-12 0:33:33 16:46 20:55 20.58 -0.6
5 Angelica Frolenko F-10 DVOA 0:34:35 17:17 21:57 19.97 -9.3
6 Hydra G5 DVOA 0:40:28 20:14 27:50    
7 Charlie Sharp G3 DVOA 0:47:23 23:41 34:45    
8 Jack Eddy G3 SVO 0:55:35 27:47 42:57    
9 Tom McKenna M60+ 0:57:03 28:31 44:25 12.10 0.0
10 Andrew Wood M-12 0:57:03 28:31 44:25 12.10 0.0
11 The Masalkov Family G2 DVOA 0:59:36 29:48 46:58    
12 Brooks Wooley Vasquez Hauler G4 DVOA 1:08:00 34:00 55:22    
13 The D Rezende G5 DVOA 1:11:17 35:38 58:39    
14 Troop 32 G5 DVOA 1:16:46 38:23 64:08    
15 Pat Smith G2 1:23:07 41:33 70:29    
16 Andrea Meighan G7 DVOA 1:28:17 44:08 75:39    
  Tim Davenport G3 DNF --- ---    
  Ben Scott M-10 MP --- ---    
  Mclean Agular Francis Linds New G5 DVOA MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.00km
Climb 45.0m
Num Controls 8
Average Time 48:32
Average Pace 24:16
Num Maps 21
Num Orienteers 56
Total Time 17:25:15
Total Distance 112.00km
Total Climb 2520.0m
Total Controls 448
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kirsten Mayland F-12 DVOA 0:28:52 9:37 0:00 45.65 -6.9
2 Victor Frolenko M-14 DVOA 0:36:46 12:15 7:54 35.84 -13.6
3 Lauren Correnti F-12 0:36:54 12:18 8:02 35.71 +6.1
4 Karen Guerrero F50+ 0:38:37 12:52 9:45 34.12 +2.4
5 Supino Jiminez Hicks Jones G4 DVOA 0:42:37 14:12 13:45    
6 Patty Policelli F45+ 0:49:08 16:22 20:16 26.82 +4.5
7 Oriana Riley F-14 DVOA 0:49:38 16:32 20:46 26.55 -11.6
8 Shannon McGee F-21+ 0:53:03 17:41 24:11 24.84 +0.2
9 Thorton Demott G2 DVOA 0:53:47 17:55 24:55    
10 Beaver Boyer G2 DVOA 0:54:15 18:05 25:23    
11 Leach Quinn G2 DVOA 0:54:51 18:17 25:59    
12 Szymanski Soto Diaz Perez Solozano G5 DVOA 0:56:23 18:47 27:31    
13 Michael Klimek M-21+ 1:00:15 20:05 31:23 21.87 0.0
14 Kathy Urban F65+ DVOA 1:00:40 20:13 31:48 21.72 +2.8
15 The Houcks G2 DVOA 1:00:52 20:17 32:00    
16 Allison Dekorte G2 1:01:58 20:39 33:06    
17 Steve Ohrwaschel M55+ 1:05:28 21:49 36:36 20.13  
18 Mahil Fuiman G2 DVOA 1:06:52 22:17 38:00    
19 Troop 529 G4 DVOA 1:07:51 22:37 38:59    
20 Pat Burton F60+ DVOA 1:11:08 23:42 42:16 18.52 -0.6
21 Graham Robins Karr Sabory G4 DVOA 1:15:44 25:14 46:52    
22 Art Wolfe G5 1:16:21 25:27 47:29    
23 Robincson Jones Silvas G3 DVOA 1:16:22 25:27 47:30    
24 The Cornish Family G2 DVOA 1:17:00 25:40 48:08    
25 Beautonj Kosha G2 DVOA 1:22:20 27:26 53:28    
26 Ed Dunlop M60+ 1:26:38 28:52 57:46 15.21 +1.9
27 Elizabeth Boyer G2 1:33:02 31:00 64:10    
28 Turrell Boyer G2 DVOA 1:35:43 31:54 66:51    
29 Team Silver G2 DVOA 1:37:53 32:37 69:01    
30 Tory Sylvestre G2 1:38:44 32:54 69:52    
31 Melinda DiStefano F-21+ 1:38:49 32:56 69:57 13.34 -36.7
32 Jean Dixon F60+ 1:41:46 33:55 72:54 12.95 -4.1
33 Kirby Sherman G2 DVOA 1:41:50 33:56 72:58    
34 Tim Ginchereau M-21+ 1:42:45 34:15 73:53 12.82 0.0
35 Jack Williams M75+ 1:47:53 35:57 79:01 12.21 -1.1
36 The Goebelers G6 DVOA 2:03:07 41:02 94:15    
  Kati Veres F40+ SVO MP --- ---    
  Boettge Soto Diman Capano OHall G5 DVOA MP --- ---    
  Coby Lander F45+ MP --- ---    
  Sue Berg F60+ MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.00km
Climb 50.0m
Num Controls 11
Average Time 71:16
Average Pace 23:45
Num Maps 40
Num Orienteers 81
Total Time 46:41:51
Total Distance 243.00km
Total Climb 4050.0m
Total Controls 891
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Peter Taylor M-21+ 0:55:50 13:17 0:00 42.68 +3.6
2 Mark Kern M70+ 0:57:25 13:40 1:35 41.51 +9.9
3 Chris Fourman G2 1:01:52 14:43 6:02    
4 Michael Postovskiy M45+ 1:11:16 16:58 15:26 33.44 +0.4
5 Katherine Moss F45+ DVOA 1:20:17 19:06 24:27 29.68 -5.9
6 Michael Brown M45+ 1:22:09 19:33 26:19 29.01 +4.8
7 Artem Lavrov G2 DVOA 1:25:37 20:23 29:47    
8 Meg McGoldrick F60+ 1:27:34 20:50 31:44 27.21 +6.5
9 Lisa Carter F45+ 1:30:23 21:31 34:33 26.37 -2.4
10 Sergey Gulevsky M-18 1:31:04 21:40 35:14 26.17 -12.2
11 Brenda Littig F45+ DVOA 1:32:39 22:03 36:49 25.72 +3.0
12 Steve Johnson G2 1:38:00 23:20 42:10    
13 Steve Kelly M-21+ 1:41:52 24:15 46:02 23.39 -0.1
14 Vayn Bohmueller G2 DVOA 1:55:04 27:23 59:14    
15 Terry Speicher M55+ 1:58:32 28:13 62:42 20.11 -8.7
16 Arthur Solmssen M50+ 1:59:26 28:26 63:36 19.95 +0.8
17 The Lindermans G4 DVOA 2:28:01 35:14 92:11    
18 Diana Serebryanik F40+ 2:33:11 36:28 97:21 15.56 -4.7
19 WR Chubakka G3 DVOA 2:41:04 38:20 105:14    
20 Alison Babbitt G2 2:45:57 39:30 110:07    
21 Demena Bernier G2 DVOA 2:49:48 40:25 113:58    
22 Pat Keim F60+ SVO 3:11:38 45:37 135:48 12.44 -3.9
  Lena Kushleyeva F35+ DVOA DNF --- ---    
  Ursula MacMullan F35+ DVOA DNF --- ---    
  Spartan Warriors G4 DVOA MP --- ---    
  Michelle Frank F-16 DVOA MP --- ---    
  Blake Stoffers M55+ DVOA MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.20km
Climb 145.0m
Num Controls 9
Average Time 109:01
Average Pace 25:57
Num Maps 27
Num Orienteers 41
Total Time 45:26:58
Total Distance 172.20km
Total Climb 5945.0m
Total Controls 369
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Hugh MacMullan III M75+ DVOA 0:48:47 12:50 0:00 51.62 +17.3
2 Rob Wilkison M65+ DVOA 0:50:59 13:25 2:12 49.39 +8.8
3 Ed Scott M70+ DVOA 0:55:52 14:42 7:05 45.07 +18.0
4 Sandy Ahlswede F45+ DVOA 0:57:10 15:02 8:23 44.05 +8.1
5 Sandy Fillebrown F60+ DVOA 0:57:45 15:11 8:58 43.60 +7.1
6 Eric Silva M35+ DVOA 1:01:20 16:08 12:33 41.06 +8.3
7 Dory Peterson F50+ 1:17:34 20:24 28:47 32.46 -0.2
8 Kim McCane M60+ 1:21:33 21:27 32:46 30.88 +7.2
9 Bob Agosta M60+ DVOA 1:22:47 21:47 34:00 30.42 -8.5
10 Peter Edwards M50+ 1:23:16 21:54 34:29 30.24 -2.5
11 Dave Darrah M70+ DVOA 1:27:54 23:07 39:07 28.65 -5.2
12 Donna Zimmer F55+ DVOA 1:28:29 23:17 39:42 28.46 -6.9
13 Dave Urban M65+ DVOA 1:29:45 23:37 40:58 28.06 +8.1
14 Mitch Zimmer M60+ DVOA 1:31:00 23:56 42:13 27.67 -7.5
15 Robert Frank M-21+ DVOA 1:37:07 25:33 48:20 25.93 +3.6
16 Roger Hartley M65+ 1:43:09 27:08 54:22 24.41 -8.1
17 Dave Morgan M80+ DVOA 1:46:52 28:07 58:05 23.56 +3.0
18 Daniel Porter M50+ QOC 1:48:20 28:30 59:33 23.24 0.0
19 Mike Borovicka M65+ DVOA 1:53:39 29:54 64:52 22.16 +1.8
20 Kathleen Geist F60+ DVOA 1:57:27 30:54 68:40 21.44 +0.3
21 Taylor Schandall F-14 2:04:03 32:38 75:16 20.30 -4.7
22 David Desch M55+ 2:04:14 32:41 75:27 20.27 +5.4
23 Joann Urban F50+ 2:10:31 34:20 81:44 19.29  
24 Jeff Lander M60+ 2:12:58 34:59 84:11 18.94 +0.9
25 Tim Walsh M65+ DVOA 2:13:49 35:12 85:02 18.82 -6.0
26 Brian Rosenberger M-21+ 2:20:08 36:52 91:21 17.97 -15.7
27 Roger Martin M70+ 2:20:11 36:53 91:24 17.96 -32.0
28 Fred Huntington M70+ DVOA 2:21:48 37:18 93:01 17.76 +2.0
29 Ken Miraski M60+ DVOA 2:37:22 41:24 108:35 16.00 -43.1
30 Deb Samans F60+ DVOA 2:46:15 43:45 117:28 15.15 -1.8
  Doug White M65+ DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.80km
Climb 105.0m
Num Controls 9
Average Time 101:44
Average Pace 26:46
Num Maps 31
Num Orienteers 31
Total Time 53:05:15
Total Distance 117.80km
Total Climb 3255.0m
Total Controls 279
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Erik Eddy M-21+ DVOA 0:45:48 9:09 0:00 67.52 -3.3
2 Dima Paulau M40+ 0:48:59 9:47 3:11 63.13 +1.1
3 Ron Bortz M60+ DVOA 0:51:22 10:16 5:34 60.20 +15.3
4 Len Policelli M50+ 0:52:44 10:32 6:56 58.64 +10.9
5 MIHAI VERES M50+ SVO 0:57:28 11:29 11:40 53.81 +11.3
6 Anthony DiStefano M35+ 0:57:41 11:32 11:53 53.61 +10.2
7 Olga Baranova F-21+ DVOA 1:05:07 13:01 19:19 47.49 +10.4
8 Fred Reed M55+ DVOA 1:05:08 13:01 19:20 47.48 +1.6
9 Corinne Mayland F40+ DVOA 1:07:01 13:24 21:13 46.14 -7.5
10 Nikolay Frolenko M45+ DVOA 1:07:42 13:32 21:54 45.68 +6.3
11 Julie Keim F-21+ SVO 1:08:34 13:42 22:46 45.10 +8.6
12 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:11:10 14:14 25:22 43.45 -0.8
13 Brian Supplee M55+ DVOA 1:12:36 14:31 26:48 42.59 +6.0
14 Dale Parson M60+ 1:16:11 15:14 30:23 40.59 +7.8
15 Diane Reider F50+ DVOA 1:18:51 15:46 33:03 39.22 +2.7
16 Patrick Trongo M50+ 1:23:33 16:42 37:45 37.01 -1.1
17 Bob Gross M55+ DVOA 1:33:13 18:38 47:25 33.17 -0.4
18 Kanstantin Paulau M-18 1:34:46 18:57 48:58 32.63 -17.7
19 Shawn Duffalo M40+ 1:36:11 19:14 50:23 32.15 -10.8
20 Bob Burton M45+ DVOA 1:37:26 19:29 51:38 31.74 +2.0
21 Ron Barron M60+ DVOA 1:41:29 20:17 55:41 30.47 -6.6
22 Richard H Ebright M55+ DVOA 1:45:53 21:10 60:05 29.21 +1.9
23 Josh Boyle M35+ DVOA 1:47:29 21:29 61:41 28.77 +10.9
24 Rich Boehme M50+ DVOA 1:47:33 21:30 61:45 28.75 -13.6
25 Fred Kruesi M60+ 1:51:07 22:13 65:19 27.83 +5.0
26 Jon Buckley M35+ 1:52:37 22:31 66:49 27.46 -22.5
27 Larry Geist M60+ DVOA 2:12:08 26:25 86:20 23.40 +2.4
28 Steve Mones M55+ 2:17:11 27:26 91:23 22.54 -1.2
  AJ Riley M-14 DVOA DNF --- ---    
  Robert Schandall M-16 DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 5.00km
Climb 130.0m
Num Controls 11
Average Time 83:06
Average Pace 16:37
Num Maps 30
Num Orienteers 30
Total Time 41:28:32
Total Distance 150.00km
Total Climb 3900.0m
Total Controls 330
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M45+ DVOA 0:50:38 7:33 0:00 86.96 +17.2
2 Wyatt Riley M40+ DVOA 0:52:22 7:48 1:44 84.08 +6.4
3 Samuel Kolins M-21+ SVO 0:53:23 7:58 2:45 82.48 +2.4
4 Petr Hartman M50+ DVOA 1:04:10 9:34 13:32 68.62 +9.4
5 Karl Ahlswede M50+ DVOA 1:12:08 10:45 21:30 61.04 +0.8
6 Dan Mayland M45+ DVOA 1:12:25 10:48 21:47 60.80 +4.4
7 Yuriy Bulka M45+ 1:15:40 11:17 25:02 58.19 +7.5
8 Francis Hogle M70+ QOC 1:27:55 13:07 37:17 50.08 +12.4
9 Sam Listwak M60+ 1:35:58 14:19 45:20 45.88 +12.4
10 Aleksei Putilov M-21+ 1:37:18 14:31 46:40 45.25 -1.5
11 Jeremy Mollison M35+ 1:58:46 17:43 68:08 37.07 +6.9
12 Dmitry Lavrov M50+ 2:00:32 17:59 69:54 36.53 -7.5
13 Charles Carrick M50+ 2:04:11 18:32 73:33 35.46 -6.4
14 Mike Carter M45+ 2:04:43 18:36 74:05 35.31 -17.0
15 Shittus Navigatus G3 DVOA 2:36:04 23:17 105:26    
16 Andy Green M50+ 2:52:47 25:47 122:09 25.48 -4.2
  Team Awesome G4 DVOA DNF --- ---    
    
Red Summary
Length 6.70km
Climb 195.0m
Num Controls 14
Average Time 96:11
Average Pace 14:21
Num Maps 17
Num Orienteers 22
Total Time 28:07:01
Total Distance 147.40km
Total Climb 4290.0m
Total Controls 308
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:166
Orienteers:261
Time:232:14:52
Distance:942.40 km
Climb:23960.0 m
Ctrls:2625
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.