Event Director:
 
Course Design:
Samuel Kolins

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Angelica Frolenko F-10 DVOA 0:37:02 14:48 0:00 19.04 -10.2
2 Abhijay Rao Mallya M-14 0:38:59 15:35 1:57 18.09 +0.4
3 Katherine Stambaugh G3 DVOA 1:01:50 24:44 24:48    
4 Keith Badger G2 1:04:43 25:53 27:41    
5 June and Robin G3 DVOA 1:11:06 28:26 34:04    
6 Dee Kissie G2 1:38:26 39:22 61:24    
7 Alice Spina G4 BS Troop 2:19:28 55:47 102:26    
  Catherine Smith F55+ DVOA DISQ --- ---    
    
White Summary
Length 2.50km
Climb 100.0m
Num Controls 11
Average Time 73:04
Average Pace 29:13
Num Maps 8
Num Orienteers 17
Total Time 8:31:34
Total Distance 42.50km
Total Climb 1700.0m
Total Controls 187
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Oriana Riley F-14 DVOA 0:40:58 13:39 0:00 37.50 -0.6
2 Victor Frolenko M-14 DVOA 0:46:14 15:24 5:16 33.23 -16.2
3 Paul Schumann M50+ DVOA 1:00:49 20:16 19:51 25.26 -2.8
4 Nate Petolicchio G4 DVOA 1:02:31 20:50 21:33    
5 Katherine Stambaugh G3 1:08:45 22:55 27:47    
6 Kavita Rao F40+ 1:24:33 28:11 43:35 18.17 +0.3
7 John Nasta G2 1:24:44 28:14 43:46    
8 Kathy Urban F65+ DVOA 1:33:26 31:08 52:28 16.44 -2.5
9 Eric Houck M-21+ 1:37:47 32:35 56:49 15.71 0.0
10 Karen Fedor F60+ SVO 1:59:44 39:54 78:46 12.83 -2.0
11 Robert Schoenberger G3 2:06:19 42:06 85:21    
    
Yellow Summary
Length 3.00km
Climb 140.0m
Num Controls 10
Average Time 80:31
Average Pace 26:50
Num Maps 11
Num Orienteers 19
Total Time 14:45:50
Total Distance 57.00km
Total Climb 2660.0m
Total Controls 190
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kirsten Mayland F-12 DVOA 1:03:37 14:08 0:00 38.03 -14.5
2 Lisa Carter F45+ 1:11:22 15:51 7:45 33.90 +5.1
3 Bridget Chadwick F50+ 1:17:27 17:12 13:50 31.24 +2.1
4 Terry Speicher M55+ 1:20:52 17:58 17:15 29.92 +1.1
5 Julie and Amanda G2 SVO 1:23:10 18:28 19:33    
6 Jeff Lander M60+ 1:35:27 21:12 31:50 25.35 +7.3
7 Ursula MacMullan F35+ DVOA 1:39:53 22:11 36:16 24.22 -1.4
8 Brenda Littig F45+ DVOA 1:40:22 22:18 36:45 24.11 +1.4
9 Marco Calderon M-21+ 1:41:24 22:32 37:47 23.86 -1.5
10 Garry and Sue Moore G2 1:50:17 24:30 46:40    
11 Barb Kurr F60+ 1:57:42 26:09 54:05 20.56 -2.1
12 Pat Keim F60+ SVO 1:59:25 26:32 55:48 20.26 +3.9
13 Group Bowerman G3 DVOA 2:31:37 33:41 88:00    
14 Joe Isch G2 SVO 2:32:19 33:50 88:42    
  Coby Lander F45+ DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 165.0m
Num Controls 11
Average Time 101:46
Average Pace 22:37
Num Maps 15
Num Orienteers 20
Total Time 25:34:27
Total Distance 90.00km
Total Climb 3300.0m
Total Controls 220
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sandy Fillebrown F60+ DVOA 0:56:40 12:35 7:37 47.25 +10.8
2 Ralph Tolbert M60+ 0:56:59 12:39 7:56 46.99 +3.1
3 Rob Wilkison M65+ DVOA 1:04:41 14:22 15:38 41.40 +0.8
4 Ed Scott M70+ DVOA 1:07:28 14:59 18:25 39.69 +12.6
5 Mary Frank F55+ DVOA 1:13:07 16:14 24:04 36.62 +2.0
6 Brennen Hall M-16 1:14:38 16:35 25:35 35.88 -16.0
7 Kati Veres F40+ SVO 1:14:50 16:37 25:47 35.78 +9.2
8 Hugh MacMullan III M75+ DVOA 1:15:17 16:43 26:14 35.57 +1.3
9 Nancy Sharp F55+ 1:15:25 16:45 26:22 35.51 +5.8
10 Donna Zimmer F55+ DVOA 1:19:50 17:44 30:47 33.54 -1.8
11 Jerry Smith M55+ DVOA 1:26:07 19:08 37:04 31.09 +7.3
12 John Ort M65+ DVOA 1:36:29 21:26 47:26 27.75 +0.9
13 Patrick Trongo M50+ 1:36:53 21:31 47:50 27.64 -10.5
14 Patty Policelli F45+ 1:37:01 21:33 47:58 27.60 +5.3
15 Dave Urban M65+ DVOA 1:45:43 23:29 56:40 25.33 +5.4
16 Elisabeth Otvos-Papp F55+ 1:46:34 23:40 57:31 25.13 -3.1
17 Bradley Hall M55+ 1:53:28 25:12 64:25 23.60 +1.7
18 Steve Mones M55+ 1:55:19 25:37 66:16 23.22 -0.5
19 Larry Geist M60+ DVOA 2:00:19 26:44 71:16 22.26 +1.2
  AJ Riley M-14 DVOA MP --- ---    
  Nikolay Frolenko M45+ DVOA MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.50km
Climb 130.0m
Num Controls 8
Average Time 86:08
Average Pace 19:08
Num Maps 21
Num Orienteers 21
Total Time 29:17:06
Total Distance 94.50km
Total Climb 2730.0m
Total Controls 168
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Overbaugh M55+ DVOA 0:49:17 8:21 0:00 67.08 +5.4
2 MIHAI VERES M50+ SVO 0:56:29 9:34 7:12 58.53 +16.0
3 Len Policelli M50+ 1:01:22 10:24 12:05 53.87 +6.2
4 Ron Bortz M60+ DVOA 1:04:59 11:00 15:42 50.87 +6.0
5 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:07:56 11:30 18:39 48.66 +4.4
6 Anthony DiStefano M35+ 1:12:53 12:21 23:36 45.36 +2.0
7 Brian Supplee M55+ DVOA 1:12:53 12:21 23:36 45.36 +8.7
8 Jason Kurr M-21+ 1:15:59 12:52 26:42 43.51 0.0
9 Olga Baranova F-21+ DVOA 1:17:27 13:07 28:10 42.68 +5.6
10 Ann MacMullan F45+ 1:18:03 13:13 28:46 42.35 +4.3
11 Mike Bertram M65+ DVOA 1:24:29 14:19 35:12 39.13  
12 Jon Buckley M35+ 1:35:08 16:07 45:51 34.75 -15.3
13 Ron Barron M60+ DVOA 1:39:50 16:55 50:33 33.11 -3.9
14 Bob Agosta M60+ DVOA 1:52:30 19:04 63:13 29.38 -9.5
15 Abby Perkiss F-21+ 1:54:42 19:26 65:25 28.82 -8.2
16 Rick Whiffen M65+ DVOA 2:05:24 21:15 76:07 26.36 +9.3
17 Josh Boyle G2 DVOA 2:53:47 29:27 124:30    
  Kim McCane M60+ MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.90km
Climb 170.0m
Num Controls 12
Average Time 87:14
Average Pace 14:47
Num Maps 18
Num Orienteers 19
Total Time 26:23:12
Total Distance 112.10km
Total Climb 3230.0m
Total Controls 228
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Petr Hartman M50+ DVOA 1:12:57 9:43 0:00 76.30 +17.1
2 Paul Ort M-21+ 1:26:35 11:32 13:38 64.29 +5.3
3 Angelica Riley F45+ DVOA 1:31:48 12:14 18:51 60.63 +0.5
4 Brent Freedland M-21+ 1:43:49 13:50 30:52 53.62 -8.6
5 Dan Mayland M45+ DVOA 2:09:42 17:17 56:45 42.92 -13.5
    
Red Summary
Length 7.50km
Climb 240.0m
Num Controls 16
Average Time 96:58
Average Pace 12:55
Num Maps 5
Num Orienteers 5
Total Time 8:04:51
Total Distance 37.50km
Total Climb 1200.0m
Total Controls 80
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M40+ DVOA 1:13:11 7:52 0:00 84.02 +6.4
2 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:15:33 8:07 2:22 81.39 +11.6
3 Gregory Balter M50+ DVOA 1:30:50 9:46 17:39 67.70 +4.6
4 Hugh MacMullan IV M45+ 1:43:31 11:07 30:20 59.40 +10.4
5 Charles Carrick M50+ 2:15:32 14:34 62:21 45.37 +3.5
    
Blue Summary
Length 9.30km
Climb 360.0m
Num Controls 20
Average Time 95:43
Average Pace 10:17
Num Maps 5
Num Orienteers 5
Total Time 7:58:37
Total Distance 46.50km
Total Climb 1800.0m
Total Controls 100
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:83
Orienteers:106
Time:120:35:37
Distance:480.10 km
Climb:16620.0 m
Ctrls:1173
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.