Event Director:
 
Course Design:
Ron Bortz

WHITE

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 William Mayland G2 DVOA 1:07:00 22:20 0:00    
2 Lauren & Patrick Mckenzie G2 none 1:15:59 25:19 8:59    
3 Team C G4 1:35:47 31:55 28:47    
4 Group of Durofchalk G5 DVOA 1:44:21 34:47 37:21    
5 Mason Badertscher G4 1:44:49 34:56 37:49    
6 Kathy Domenick F55+ 1:48:16 36:05 41:16 48.48 0.0
  Taylor Riley F-14 DNF --- ---    
  Manish Patel M-14 DNF --- ---    
    
White Summary
Length 3.00km
Climb 100.0m
Num Controls 13
Average Time 92:42
Average Pace 30:54
Num Maps 8
Num Orienteers 20
Total Time 9:16:12
Total Distance 60.00km
Total Climb 2000.0m
Total Controls 260
White Rankings

 

YELLOW

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Doug & Sam Hopler G2 none 1:24:12 22:45 0:00    
2 Patty Policelli F45+ 1:30:12 24:22 6:00 28.82 +6.5
3 Blake Stoffers M55+ DVOA 1:44:05 28:07 19:53 24.97 +1.8
4 Robert Smith M60+ none 1:48:26 29:18 24:14 23.97 -1.5
5 Meagan Speizer F-10 1:51:42 30:11 27:30 23.27 +3.3
6 Becky Hughes G2 DVOA 1:57:03 31:38 32:51    
7 Steve Mones M55+ DVOA 2:02:53 33:12 38:41 21.15 -2.6
8 Carl Peterson M70+ 2:09:51 35:05 45:39 20.02 -5.6
9 Dmitriy Berbasov G2 DVOA 2:12:45 35:52 48:33    
10 Kevin Morales G2 2:31:53 41:02 67:41    
11 Cordelia Knarr G3 none 2:35:15 41:57 71:03    
12 Kathy Urban F65+ DVOA 3:11:54 51:51 107:42 13.55 -5.4
13 Sarah and Lauren G2 3:26:03 55:41 121:51    
  Pamela Corson F-21+ DNF --- ---    
  Sidney Canavins M55+ DNF --- ---    
  Pat Burton G2 DVOA DNF --- ---    
  Pam Maurer F50+ DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.70km
Climb 165.0m
Num Controls 14
Average Time 131:14
Average Pace 35:28
Num Maps 17
Num Orienteers 25
Total Time 33:48:20
Total Distance 92.50km
Total Climb 4125.0m
Total Controls 350
Yellow Rankings

 

ORANGE

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-14 DVOA 0:49:15 11:27 0:00 60.97 -19.5
2 Sean Knarr M-16 none 1:03:50 14:50 14:35 47.04 0.0
3 Ryan Tuskey M35+ 1:22:18 19:08 33:03 36.48 -12.3
4 Victor Frolenko M-14 DVOA 1:22:40 19:13 33:25 36.32 -13.1
5 Paul Schumann M50+ DVOA 1:45:36 24:33 56:21 28.43 +0.3
6 Autumn Bortz G5 2:03:45 28:46 74:30    
7 Terry Speicher G2 2:10:10 30:16 80:55    
8 Christopher Hand G2 DVOA 2:13:23 31:01 84:08    
9 David Weaver G2 none 2:19:59 32:33 90:44    
10 Michelle Frank F-16 DVOA 2:21:16 32:51 92:01 21.25 -12.8
11 Pat Keim F60+ SVO 2:26:23 34:02 97:08 20.51 +4.2
12 Matt Atkins M45+ 2:33:44 35:45 104:29 19.53 -0.5
13 Michael Woods M60+ 3:08:39 43:52 139:24 15.92 -1.3
  Coby Lander F45+ DNF --- ---    
  Dan Mayland G2 DVOA DNF --- ---    
  Jeff Lander M60+ MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.30km
Climb 190.0m
Num Controls 10
Average Time 118:32
Average Pace 27:33
Num Maps 16
Num Orienteers 24
Total Time 29:16:47
Total Distance 103.20km
Total Climb 4560.0m
Total Controls 240
Orange Rankings

 

BROWN

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ed Scott M70+ DVOA 1:14:06 19:00 0:00 48.66 +21.6
2 Andrew Peiffer G2 1:35:41 24:32 21:35    
3 Dory Peterson F50+ 1:39:05 25:24 24:59 36.39 +3.7
4 Rob Wilkison M65+ DVOA 1:40:44 25:49 26:38 35.80 -4.8
5 Brian Rosenberger G2 DVOA 1:42:29 26:16 28:23    
6 Donna Zimmer F55+ DVOA 1:44:03 26:40 29:57 34.65 -0.7
7 Hugh MacMullan III M75+ DVOA 1:44:21 26:45 30:15 34.55 +0.2
8 Carl Marcus M70+ DVOA 1:47:55 27:40 33:49 33.41 +2.0
9 Stephanie Zimmer F-21+ DVOA 1:52:58 28:57 38:52 31.92 +0.9
10 Mitch Zimmer M60+ DVOA 1:53:38 29:08 39:32 31.73 -3.4
11 Bob Gross M55+ DVOA 1:55:59 29:44 41:53 31.09 -2.5
12 Tim Walsh M65+ DVOA 1:56:05 29:45 41:59 31.06 +6.3
13 Robert Frank M-21+ DVOA 2:23:37 36:49 69:31 25.11 +2.7
14 Kathleen Geist F60+ DVOA 2:28:14 38:00 74:08 24.33 +3.2
15 Collin Whitlock M-16 2:29:18 38:16 75:12 24.15 -21.3
16 Reece Maurer M-20 2:29:26 38:18 75:20 24.13 0.0
17 Dave Morgan M80+ DVOA 2:31:48 38:55 77:42 23.75 +3.2
18 Doug White M65+ 2:42:14 41:35 88:08 22.23 -1.2
19 Larry Geist M60+ DVOA 2:45:26 42:25 91:20 21.80 +0.8
20 Elisabeth Otvos-Papp F55+ DVOA 2:54:41 44:47 100:35 20.64 -7.6
  Jack Williams M75+ DVOA DNF --- ---    
  Michael Forbes M65+ none DNF --- ---    
  Roger Martin M70+ DNF --- ---    
  Jeff Whitlock G2 DVOA DNF --- ---    
  Gary Smith M60+ MP --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 150.0m
Num Controls 10
Average Time 124:35
Average Pace 31:56
Num Maps 25
Num Orienteers 28
Total Time 49:44:00
Total Distance 109.20km
Total Climb 4200.0m
Total Controls 280
Brown Rankings

 

GREEN

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Len Policelli M50+ 1:34:31 16:52 0:00 53.02 +5.3
2 Nathan Ohrwaschel M-21+ 1:34:50 16:56 0:19 52.85 +24.4
3 Sam Reed M-21+ DVOA 1:39:41 17:48 5:10 50.28 +0.8
4 Olga Baranova F-21+ DVOA 1:39:44 17:48 5:13 50.25 +13.2
5 Fred Reed M55+ DVOA 1:44:28 18:39 9:57 47.97 +2.1
6 Brian Supplee M55+ DVOA 1:47:43 19:14 13:12 46.53 +9.9
7 Mark Frank M55+ DVOA 1:47:52 19:15 13:21 46.46 +7.9
8 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:57:00 20:53 22:29 42.83 -1.5
9 Anthony DiStefano M35+ 1:58:02 21:04 23:31 42.46 -0.9
10 Ann MacMullan F45+ 2:08:25 22:55 33:54 39.03 +0.9
11 Jon Buckley M35+ 2:23:32 25:37 49:01 34.92 -15.1
12 Billy Allaband M50+ 2:25:19 25:56 50:48 34.49 -1.9
13 Katherine Ebright F-21+ DVOA 2:46:55 29:48 72:24 30.02 -9.3
14 Richard H Ebright M55+ DVOA 2:48:36 30:06 74:05 29.72 +2.4
15 Patrick Trongo M50+ 2:53:31 30:59 79:00 28.88 -9.2
  Dave Darrah M70+ DVOA DNF --- ---    
  Bob Meyer M60+ DVOA DNF --- ---    
  Kim McCane M60+ DNF --- ---    
  Diane Reider F50+ DVOA DNF --- ---    
  Rick Whiffen M65+ DVOA DNF --- ---    
  Corinne Mayland F40+ DVOA DNF --- ---    
  Angelica Riley F45+ DVOA DNF --- ---    
  Lisa Carter F45+ DNF --- ---    
  Richard Barbon G2 MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.60km
Climb 225.0m
Num Controls 11
Average Time 124:40
Average Pace 22:15
Num Maps 24
Num Orienteers 25
Total Time 37:30:32
Total Distance 140.00km
Total Climb 5625.0m
Total Controls 275
Green Rankings

 

RED

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M40+ DVOA 1:15:09 9:45 0:00 89.74 +12.1
2 Sergiy Gnatiouk M45+ HVO 1:29:00 11:33 13:51 75.77 +6.0
3 Mike Carter M45+ 2:54:48 22:42 99:39 38.58 -13.8
4 Stephen Eland M45+ 2:55:21 22:46 100:12 38.46 +8.6
    
Red Summary
Length 7.70km
Climb 325.0m
Num Controls 18
Average Time 128:34
Average Pace 16:41
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 8:34:18
Total Distance 30.80km
Total Climb 1300.0m
Total Controls 72
Red Rankings

 

BLUE

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Samuel Kolins M-21+ SVO 1:49:13 10:06 0:00 86.21 +6.1
2 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:59:55 11:06 10:42 78.52 +8.8
3 Jeremy Colgan M40+ HVO 2:55:13 16:13 66:00 53.74 +0.7
    
Blue Summary
Length 10.80km
Climb 425.0m
Num Controls 23
Average Time 134:47
Average Pace 12:28
Num Maps 3
Num Orienteers 3
Total Time 6:44:21
Total Distance 32.40km
Total Climb 1275.0m
Total Controls 69
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:97
Orienteers:129
Time:174:54:30
Distance:568.10 km
Climb:23085.0 m
Ctrls:1546
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.