Event Director:
Scott Thatcher
Course Design:
Wyatt Riley

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Troop 4019 G3 BS Troop 0:57:04 22:49 0:00    
2 GS Troop 120 G3 none 0:58:24 23:21 1:20    
3 Mary Whiffen G2 DVOA 1:13:07 29:14 16:03    
4 Zach and John G2 BS Troop 1:22:08 32:51 25:04    
5 Daugherty Family G5 DVOA 1:31:40 36:40 34:36    
6 Sarah Lillegard F-21+ 1:32:32 37:00 35:28 43.37 0.0
7 Cap 1008 G8 none 1:38:53 39:33 41:49    
  Andrew Fessick G2 BS Troop DISQ --- ---    
    
White Summary
Length 2.50km
Climb 63.0m
Num Controls 14
Average Time 79:06
Average Pace 31:38
Num Maps 8
Num Orienteers 26
Total Time 9:13:48
Total Distance 65.00km
Total Climb 1638.0m
Total Controls 364
White Rankings

 

White (5k Nav. Race)

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Brennen Hall M-16 0:46:33 9:18 0:00    
2 Kim McCane M60+ 0:51:27 10:17 4:54    
    
White Summary
Length 5.00km
Climb 102.0m
Num Controls 21
Average Time 49:00
Average Pace 9:48
Num Maps 2
Num Orienteers 2
Total Time 1:38:00
Total Distance 10.00km
Total Climb 204.0m
Total Controls 42
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Remi Beltran M-14 0:39:03 11:50 0:00 37.51 +3.0
2 Victor Frolenko M-14 DVOA 0:45:54 13:54 6:51 31.92 -17.5
3 Runner Unknown M45+ 0:45:54 13:54 6:51 31.92 0.0
4 John Gillette M50+ 0:47:34 14:24 8:31 30.80 +5.8
5 Steve Ohrwaschel M55+ 0:50:26 15:16 11:23 29.05  
6 Tommy Noone M-14 0:52:12 15:49 13:09 28.06 -0.3
7 Nina Haracz F-12 0:52:38 15:56 13:35 27.83 -0.1
8 Tayhon Byers M50+ BS Troop 0:56:56 17:15 17:53 25.73 0.0
9 Blake Stoffers M55+ DVOA 1:00:34 18:21 21:31 24.19 +1.0
10 Oswald Family G5 DVOA 1:01:06 18:30 22:03    
11 Manish Patel M-14 1:04:16 19:28 25:13 22.79 -0.7
12 Marco Calderon M-21+ none 1:06:59 20:17 27:56 21.87 -3.5
13 Pat Burton F60+ DVOA 1:09:47 21:08 30:44 20.99 +1.8
14 Weiman Family M-10 DVOA 1:14:59 22:43 35:56    
15 Eric Houck G2 none 1:19:27 24:04 40:24    
16 Karen Fedor F60+ 1:27:29 26:30 48:26 16.75 +1.9
17 Sue Berg F60+ 1:30:19 27:22 51:16 16.22 -2.1
18 Jack Byers M-14 BS Troop 1:39:25 30:07 60:22 14.74 0.0
19 Andrea Hartley G2 DVOA 1:49:34 33:12 70:31    
  John Farra G2 none MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.30km
Climb 84.0m
Num Controls 14
Average Time 66:01
Average Pace 20:00
Num Maps 20
Num Orienteers 30
Total Time 22:01:17
Total Distance 99.00km
Total Climb 2520.0m
Total Controls 420
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-14 DVOA 0:49:04 10:40 0:00 55.15 -25.3
2 Charles Carroll M-21+ none 1:01:36 13:23 12:32 43.93 -1.3
3 Nick Tucci M-21+ none 1:12:53 15:50 23:49 37.13 +0.1
4 Robert Beideman M-21+ none 1:15:24 16:23 26:20 35.89 0.0
5 Vincent Viscomi M-21+ 1:23:03 18:03 33:59 32.59 +4.0
6 Mark Kern M70+ 1:26:30 18:48 37:26 31.29 -0.4
7 Rich Whiffen M35+ DVOA 1:27:33 19:01 38:29 30.91 +12.1
8 Patty Policelli F45+ 1:31:04 19:47 42:00 29.72 +7.4
9 Christopher Hand M45+ DVOA 1:31:48 19:57 42:44 29.48 -3.3
10 Lisa Carter F45+ 1:43:59 22:36 54:55 26.03 -2.8
11 Margeret Hodgkiss G2 none 1:44:40 22:45 55:36    
12 Jonathan and Sean G2 BS Troop 1:48:31 23:35 59:27    
13 Lena Christie G2 DVOA 2:03:30 26:50 74:26    
14 Steve Joey G2 BS Troop 2:19:15 30:16 90:11    
15 Mason Jackson and Andrew G3 BS Troop 2:19:27 30:18 90:23    
16 Pat Keim F60+ SVO 2:22:11 30:54 93:07 19.03 +2.7
    
Orange Summary
Length 4.60km
Climb 111.0m
Num Controls 19
Average Time 97:31
Average Pace 21:12
Num Maps 16
Num Orienteers 22
Total Time 26:00:28
Total Distance 101.20km
Total Climb 2442.0m
Total Controls 418
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Nicholas Reed M-21+ 0:32:34 11:37 0:00 50.38  
2 Wayne Vincent M45+ 0:34:33 12:20 1:59 47.49 +6.3
3 Rob Wilkison M65+ DVOA 0:39:00 13:55 6:26 42.07 +1.5
4 Ed Scott M70+ DVOA 0:45:09 16:07 12:35 36.34 +9.2
5 Bob Gross M55+ DVOA 0:45:17 16:10 12:43 36.23 +2.7
6 Carl Marcus M70+ DVOA 0:46:22 16:33 13:48 35.39 +4.0
7 David Helliar M50+ none 0:47:15 16:52 14:41 34.72 +10.1
8 Ron Wood M70+ 0:48:02 17:09 15:28 34.16 +3.9
9 Mitch Zimmer M60+ DVOA 0:48:53 17:27 16:19 33.56 -1.6
10 Bradley Hall M55+ 0:51:09 18:16 18:35 32.08 +10.2
11 Donna Zimmer F55+ DVOA 0:52:32 18:45 19:58 31.23 -4.1
12 Jim Eagleton M60+ 0:55:13 19:43 22:39 29.71  
13 Brennen Hall M-16 0:56:42 20:15 24:08 28.94 -23.0
14 Doug White M65+ 1:06:55 23:53 34:21 24.52 +1.1
15 Dave Morgan M80+ DVOA 1:07:51 24:13 35:17 24.18 +3.7
16 Pete McLaughlin M75+ 1:09:50 24:56 37:16 23.49 -0.7
17 Donna Terefenko F60+ DVOA 1:31:05 32:31 58:31 18.01 -3.2
18 Jack Williams M75+ 1:56:16 41:31 83:42 14.11 +0.8
    
Brown Summary
Length 2.80km
Climb 60.0m
Num Controls 10
Average Time 56:22
Average Pace 20:07
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 16:54:38
Total Distance 50.40km
Total Climb 1080.0m
Total Controls 180
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Len Policelli M50+ 0:50:51 10:10 0:00 58.88 +11.2
2 John Campbell M55+ DVOA 0:51:27 10:17 0:36 58.19 +6.6
3 Dima Paulau M40+ 0:52:36 10:31 1:45 56.92 -5.1
4 Robert Hesketh M55+ 0:55:08 11:01 4:17 54.31 +7.0
5 Kanstantin Paulau M-18 0:56:53 11:22 6:02 52.64 +2.3
6 Julie Keim F-21+ SVO 1:06:46 13:21 15:55 44.84 +8.3
7 Mark Weiman M35+ 1:07:18 13:27 16:27 44.49 -3.3
8 Ann MacMullan F45+ 1:10:17 14:03 19:26 42.60 +4.5
9 Olga Baranova F-21+ DVOA 1:15:20 15:04 24:29 39.74 +2.6
10 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:15:45 15:09 24:54 39.53 -4.8
11 Patrick Trongo M50+ 1:19:41 15:56 28:50 37.57 -0.5
12 Diane Reider F50+ DVOA 1:26:19 17:15 35:28 34.69 -1.8
13 Ron Barron M60+ DVOA 1:29:59 17:59 39:08 33.27 -3.8
14 Bob Agosta M60+ DVOA 1:30:15 18:03 39:24 33.18 -5.7
15 Kim McCane M60+ 1:40:53 20:10 50:02 29.68 +6.0
16 Rick Whiffen M65+ DVOA 1:44:19 20:51 53:28 28.70 +11.7
17 Stephen Eland M45+ 1:46:25 21:17 55:34 28.14 -1.7
18 Richard H Ebright M55+ DVOA 1:48:31 21:42 57:40 27.59 +0.3
19 Kathleen Geist F60+ DVOA 1:57:12 23:26 66:21 25.55 +4.4
20 Mike Borovicka M65+ DVOA 2:01:45 24:21 70:54 24.59 +4.2
21 Steve Mones M55+ 2:10:57 26:11 80:06 22.86 -0.9
22 Larry Geist M60+ DVOA 2:19:18 27:51 88:27 21.49 +0.5
23 Josh Boyle G2 DVOA 2:21:22 28:16 90:31    
24 Deb Samans F60+ DVOA 2:23:44 28:44 92:53 20.83 +3.9
  Matt Barbee G2 DVOA DNF --- ---    
  Ron Cook M55+ DVOA MP --- ---    
    
Green Summary
Length 5.00km
Climb 138.0m
Num Controls 12
Average Time 90:57
Average Pace 18:11
Num Maps 26
Num Orienteers 28
Total Time 37:46:33
Total Distance 140.00km
Total Climb 3864.0m
Total Controls 336
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:05:40 8:38 0:00 77.27 +7.5
2 Clem McGrath M40+ DVOA 1:05:51 8:39 0:11 77.06 +19.5
3 Tom Overbaugh M55+ DVOA 1:08:48 9:03 3:08 73.76 +12.1
4 Martin Lacis M40+ 1:09:14 9:06 3:34 73.29 +1.4
5 Petr Hartman M50+ DVOA 1:22:51 10:54 17:11 61.25 +2.0
6 Mark Hanlon M55+ 2:00:55 15:54 55:15 41.97 +11.9
7 Nigel Spencer-Maggs M45+ 2:04:55 16:26 59:15 40.62 +4.7
8 Mike Carter M45+ 2:07:26 16:46 61:46 39.82 -12.5
9 Marta Cardona G2 none 2:40:25 21:06 94:45    
    
Red Summary
Length 7.60km
Climb 228.0m
Num Controls 15
Average Time 98:27
Average Pace 12:57
Num Maps 9
Num Orienteers 10
Total Time 14:46:05
Total Distance 76.00km
Total Climb 2280.0m
Total Controls 150
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Samuel Kolins M-21+ SVO 1:15:29 7:42 0:00 80.46 +0.4
2 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 1:21:59 8:21 6:30 74.08 +1.0
3 Erik Eddy M-21+ DVOA 1:33:09 9:30 17:40 65.20 -5.6
  Nicholas Reed M-21+ 2:18:20 14:06 62:51 NC  
4 Doug Wellons M35+ 2:54:30 17:48 99:01 34.80 +15.7
    
Blue Summary
Length 9.80km
Climb 273.0m
Num Controls 22
Average Time 112:41
Average Pace 11:29
Num Maps 5
Num Orienteers 5
Total Time 9:23:27
Total Distance 49.00km
Total Climb 1365.0m
Total Controls 110
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:104
Orienteers:141
Time:137:44:16
Distance:590.60 km
Climb:15393.0 m
Ctrls:2020
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.