Event Director:
Robert Hesketh
Co-Director:
Bob Burg
Course Design:
Bob Burg
Co-Design:
Robert Hesketh

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Alan Snyder M-21+ NEOC 0:56:00 24:20 0:00 43.37 0.0
2 Billy Fox G3 BS Troop 1:03:13 27:29 7:13    
3 Bill Leach G3 BS Troop 1:11:39 31:09 15:39    
4 Morgan Renshaw G4 none 1:19:58 34:46 23:58    
5 Pam O'Neill G4 BS Troop 1:22:09 35:43 26:09    
6 Robert Supelana G3 BS Troop 1:50:46 48:09 54:46    
    
White Summary
Length 2.30km
Climb 30.0m
Num Controls 10
Average Time 77:17
Average Pace 33:36
Num Maps 6
Num Orienteers 18
Total Time 7:43:45
Total Distance 41.40km
Total Climb 540.0m
Total Controls 180
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kirsten Mayland F-12 DVOA 0:34:54 11:15 0:00 44.48 -8.1
2 Victor Frolenko M-14 DVOA 0:39:41 12:48 4:47 39.12 -10.3
3 Oriana Riley F-14 DVOA 0:51:54 16:44 17:00 29.91 -8.2
4 Tommy Noone M-14 0:54:04 17:26 19:10 28.71 +0.4
5 Noel Balderas G2 BS Troop 0:56:03 18:04 21:09    
6 Randi Murtaugh G3 BS Troop 0:59:34 19:12 24:40    
7 Collin Harlan G3 BS Troop 1:04:01 20:39 29:07    
8 Patty Policelli F45+ 1:05:48 21:13 30:54 23.59 +1.3
9 Chris O'Neill G2 BS Troop 1:15:32 24:21 40:38    
10 Jack Byers G2 BS Troop 1:17:43 25:04 42:49    
11 David Dong M-16 BS Troop 1:19:07 25:31 44:13 19.62 +5.6
12 Jeffrey Adams G2 none 1:23:48 27:01 48:54    
13 Paul Devery G3 none 1:26:23 27:51 51:29    
14 Dylan Adams G4 none 1:26:56 28:02 52:02    
15 Matt Blancl G2 BS Troop 1:33:39 30:12 58:45    
16 John Ferrallo G4 BS Troop 1:49:24 35:17 74:30    
17 Caitlin Lawlor G2 GS Troop 1:52:31 36:17 77:37    
18 Dave Edwards G3 BS Troop 1:55:50 37:21 80:56    
19 Sam Mollica G2 GS Troop 1:58:45 38:18 83:51    
20 George Rose G3 BS Troop 2:03:04 39:41 88:10    
21 Ivo Bellu G3 BS Troop 2:04:09 40:02 89:15    
22 Pat Mcelroy G3 BS Troop 2:13:05 42:55 98:11    
23 Eric Weeks M-14 2:46:25 53:40 131:31 9.33 0.0
  Payton Mahony G2 GS Troop MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 35.0m
Num Controls 9
Average Time 87:29
Average Pace 28:13
Num Maps 24
Num Orienteers 52
Total Time 33:32:20
Total Distance 161.20km
Total Climb 1820.0m
Total Controls 468
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-14 DVOA 0:46:43 10:51 0:00 47.60 -32.8
2 Kanstantin Paulau M-18 DVOA 0:48:06 11:11 1:23 46.23 -4.1
3 Philip Whitten M40+ 0:50:11 11:40 3:28 44.31 -2.6
4 Bred D'Antuoll M-18 BS Troop 0:53:48 12:30 7:05 41.33 0.0
5 Belinda Whitten F35+ 0:55:36 12:55 8:53 40.00 +5.4
6 Jack Zemlanicky M-16 BS Troop 1:05:45 15:17 19:02 33.82 0.0
7 Robert Schandall M-16 BS Troop 1:08:12 15:51 21:29 32.61 -7.4
8 Jimmy MacNamara M-16 BS Troop 1:09:57 16:16 23:14 31.79 -12.2
9 James Clarke M-16 BS Troop 1:10:28 16:23 23:45 31.56 -6.5
10 Michael Heack M-16 BS Troop 1:16:37 17:49 29:54 29.02 0.0
11 Mathew McCord G2 BS Troop 1:18:00 18:08 31:17    
12 Matt Grecl M-18 BS Troop 1:23:40 19:27 36:57 26.58 0.0
13 Alec Finn G2 BS Troop 1:28:47 20:38 42:04    
14 Anthony Bulone M-16 BS Troop 1:38:11 22:50 51:28 22.65 +2.4
15 Alexander Dyson M55+ DVOA 1:46:59 24:52 60:16 20.79 0.0
16 kevin sevinsky M40+ 1:48:01 25:07 61:18 20.59 -7.9
  Dan Weeks M50+ DNF --- ---    
  Cliff Cypher M60+ none DNF --- ---    
  Denise Everett G2 none MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.30km
Climb 25.0m
Num Controls 11
Average Time 73:03
Average Pace 16:59
Num Maps 19
Num Orienteers 22
Total Time 21:03:04
Total Distance 94.60km
Total Climb 550.0m
Total Controls 242
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sandy Fillebrown F60+ DVOA 0:55:56 14:20 0:00 46.27 +9.8
2 Piotr Zielczynski M55+ HVO 0:58:08 14:54 2:12 44.52 -5.9
3 Ed Scott M70+ DVOA 0:59:44 15:18 3:48 43.33 +16.2
4 Rob Wilkison M65+ DVOA 1:01:08 15:40 5:12 42.34 +1.8
5 Tim Walsh M65+ DVOA 1:34:55 24:20 38:59 27.27 +2.5
6 Amy McGee G2 GS Troop 1:44:08 26:42 48:12    
7 Alysson Caulfields F-18 GS Troop 1:46:59 27:25 51:03 24.19 0.0
8 Robert Frank M-21+ DVOA 1:55:37 29:38 59:41 22.39 +0.0
9 Dave Morgan M80+ DVOA 1:55:51 29:42 59:55 22.34 +1.8
10 Pete McLaughlin M75+ 1:59:46 30:42 63:50 21.61 -2.6
11 Matt Szapacs G2 none 2:02:43 31:27 66:47    
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 30.0m
Num Controls 10
Average Time 92:15
Average Pace 23:39
Num Maps 11
Num Orienteers 13
Total Time 16:54:55
Total Distance 50.70km
Total Climb 390.0m
Total Controls 130
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Martin Lacis M40+ 0:50:46 9:13 0:00 70.55 -1.3
2 Petr Hartman M50+ DVOA 0:52:05 9:28 1:19 68.76 +9.6
3 Tom Overbaugh M55+ DVOA 0:53:36 9:44 2:50 66.82 +5.1
4 Len Policelli M50+ 1:03:18 11:30 12:32 56.58 +8.9
5 Corinne Mayland F40+ DVOA 1:07:05 12:11 16:19 53.39 -0.3
6 John Campbell M55+ DVOA 1:07:06 12:12 16:20 53.38 +1.7
7 Dima Paulau M40+ DVOA 1:09:28 12:37 18:42 51.56 -10.5
8 Jason Lorenz M-21+ 1:12:08 13:06 21:22 49.65 +8.1
9 Svetlana Frolenko F40+ DVOA 1:25:41 15:34 34:55 41.80 -2.5
10 Olga Baranova F-21+ DVOA 1:29:52 16:20 39:06 39.85 +2.8
11 Patrick Trongo M50+ 1:30:09 16:23 39:23 39.73 +1.6
12 Julie Keim F-21+ SVO 1:31:24 16:37 40:38 39.18 +2.7
13 Ann MacMullan F45+ 1:32:41 16:51 41:55 38.64 +0.6
14 Jim Eagleton M60+ 1:35:32 17:22 44:46 37.49  
15 Bob Fink M65+ DVOA 1:36:08 17:28 45:22 37.26 -0.8
16 Matt Barbee M-21+ NEOC 1:43:53 18:53 53:07 34.48 -2.1
17 Zach Alagna M-16 BS Troop 1:44:14 18:57 53:28 34.36 -9.8
18 Rick Whiffen M65+ DVOA 1:51:28 20:16 60:42 32.13 +15.1
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 28.0m
Num Controls 13
Average Time 80:55
Average Pace 14:42
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 24:16:34
Total Distance 99.00km
Total Climb 504.0m
Total Controls 234
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M45+ DVOA 1:08:54 8:50 0:00 75.96 +6.2
2 Clem McGrath M40+ DVOA 1:09:49 8:57 0:55 74.96 +17.4
3 Angelica Riley F45+ DVOA 1:21:38 10:27 12:44 64.11 +4.0
4 Mark Frank M55+ DVOA 2:03:17 15:48 54:23 42.45 +3.9
5 Jake Flores M-20 2:26:38 18:47 77:44 35.69 0.0
6 Kerin King M-18 BS Troop 2:28:44 19:04 79:50 35.19 -1.6
    
Red Summary
Length 7.80km
Climb 43.0m
Num Controls 17
Average Time 106:30
Average Pace 13:39
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 10:39:00
Total Distance 46.80km
Total Climb 258.0m
Total Controls 102
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Ryzhkov M-21+ 1:06:17 6:37 0:00    
2 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 1:16:57 7:41 10:40    
3 Wyatt Riley M40+ DVOA 1:25:52 8:35 19:35    
4 Erik Eddy M-21+ DVOA 2:04:45 12:28 58:28    
5 Earl LaVallee M35+ WCOC 2:49:04 16:54 102:47    
    
Blue Summary
Length 10.00km
Climb 65.0m
Num Controls 21
Average Time 104:35
Average Pace 10:27
Num Maps 5
Num Orienteers 5
Total Time 8:42:55
Total Distance 50.00km
Total Climb 325.0m
Total Controls 105
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:89
Orienteers:134
Time:122:52:33
Distance:543.70 km
Climb:4387.0 m
Ctrls:1461
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.