Event Director:
Vadim Masalkov
Course Design:
Wyatt Riley

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sean Knarr G2 37:00 11:56 0:00    
2 AJ Riley M-10 43:40 14:05 6:40 21.87 -3.1
3 Alice Bortz G2 49:45 16:02 12:45    
4 Reg Doughlery M50+ 64:33 20:49 27:33 14.79  
5 Keisha Rick G2 64:52 20:55 27:52    
6 Joy/James Mones G2 98:54 31:54 61:54    
  Cecil Kaija G3 MP --- ---    
    
White Summary
Length 3.10km
Climb 10.0m
Num Controls 11
Average Time 51:14
Average Pace 19:17
Num Maps 7
Num Orienteers 13
Total Time 10:09:15
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 143
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chase Thatchr M-12 28:50 9:00 0:00 50.02 +6.5
2 Anthony Knarr M-14 39:38 12:23 10:48 36.39 -3.9
3 Kim Rager F40+ 43:17 13:31 14:27 33.32  
4 Steve Cook G4 43:59 13:44 15:09    
5 Craig Kennerly M65+ DVOA 47:46 14:55 18:56 30.20  
6 Jeff Berman G4 53:43 16:47 24:53    
7 Mary Whiffen F55+ 56:54 17:46 28:04 25.35  
8 Jennifer Cook G2 none 58:38 18:19 29:48    
9 Blair Nicodemus G2 69:33 21:44 40:43    
10 Bill/Sara Underwood G2 69:41 21:46 40:51    
11 Michael Forbes Jr M35+ 72:09 22:32 43:19 19.99 -2.8
12 Ben James G2 82:24 25:45 53:34    
13 Shaji Chacko G3 89:42 28:01 60:52    
14 Elizabeth Miguel G2 none 95:27 29:49 66:37    
15 Hyer Family G4 107:12 33:30 78:22    
16 Caroline Meline G2 none 120:35 37:40 91:45    
  Carolyn Roberts   DNF --- --- 10.00  
  Joe Maglaty G2 DNF --- ---    
  Alex Wilshire G2 MP --- ---    
  Susan Osthaus G2 MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.20km
Climb 35.0m
Num Controls 13
Average Time 53:58
Average Pace 21:04
Num Maps 20
Num Orienteers 40
Total Time 39:29:52
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 520
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matt Schelke G3 41:52 11:18 0:00    
2 Corey Thatcher M-14 45:22 12:15 3:30 44.56 -2.3
3 Rick CroMPton M40+ 62:52 16:59 21:00 32.16 +2.0
4 Abigail Perkiss F-21+ 63:16 17:05 21:24 31.96  
5 Karin Underwood F-18 64:30 17:25 22:38 31.34  
6 Nikki Singley F-14 66:48 18:03 24:56 30.27 +1.2
7 Tom Chambers G2 67:14 18:10 25:22    
8 Scott Finson M45+ SVO 68:12 18:25 26:20 29.64  
9 Ethan Goldblum G2 none 69:39 18:49 27:47    
10 Brenda Harder F65+ 74:14 20:03 32:22 27.23 +6.1
11 Audra Supplee F50+ 75:34 20:25 33:42 26.75 -4.7
12 Christopher Young M40+ 83:56 22:41 42:04 24.09  
13 Leanne Hanger G2 85:33 23:07 43:41    
14 Blake Stoffer M45+ 87:54 23:45 46:02 23.00 -7.5
15 Lindee Fitting G2 87:56 23:45 46:04    
16 Robert Frank M-16 88:17 23:51 46:25 22.90 -2.9
17 Steve Miller G4 none 92:09 24:54 50:17    
18 Keim Pat F55+ 100:12 27:04 58:20 20.18 -0.8
19 Joanne Karkosek G2 110:25 29:50 68:33    
20 Nicholas Roscor G3 134:59 36:28 93:07    
21 Chris Hand G7 164:55 44:34 123:03    
  Bob Dreyfus   DNF --- --- 10.09 -6.9
    
Orange Summary
Length 3.70km
Climb 100.0m
Num Controls 12
Average Time 78:54
Average Pace 22:20
Num Maps 22
Num Orienteers 40
Total Time 62:56:15
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 480
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Bob Fink M55+ 37:58 12:14 0:00 51.35 -0.4
2 Sandy Ahlswede F35+ 38:21 12:22 0:23 50.83 +4.0
3 Chase Crompton M-16 39:02 12:35 1:04 49.94 +1.3
4 Ed Scott M60+ 40:51 13:10 2:53 47.72 -0.1
5 Mark Kern M60+ 42:56 13:50 4:58 45.41 +9.6
6 Jay Wilshire M45+ 44:12 14:15 6:14 44.11 +4.9
7 Bev Hartline F55+ 50:32 16:18 12:34 38.58 -4.2
8 Nancy Sharp F50+ 50:49 16:23 12:51 38.36 +1.1
9 Sam Reed M-16 60:31 19:31 22:33 32.21 -17.2
10 Kathleen Geist F50+ DVOA 66:56 21:35 28:58 29.13 -0.3
11 Larry Geist M55+ 67:48 21:52 29:50 28.75 +0.1
12 Bob Rosenberger G2 DVOA 68:39 22:08 30:41    
13 Fred Hartline M60+ 75:09 24:14 37:11 25.94 -4.2
14 Jim Roberts M50+ 76:58 24:49 39:00 25.33  
15 Kathy Urban F60+ 77:20 24:56 39:22 25.21 +1.8
16 Mary Plunkett F55+ 142:56 46:06 104:58 13.64 -6.3
  Merle Kohn   DNF --- --- 6.82 -15.6
  Steven Mones   DNF --- --- 6.82 -13.0
  Tory Lingg   DVOA DNF --- --- 6.82 -15.2
  Roger Hartley   MP --- --- 6.82 -22.8
  Steve Ohrwaschel   MP --- --- 6.82 -26.1
  Ron Mavis   MP --- --- 6.82 -34.6
  Neil Dolinger   MP --- --- 6.82 -24.4
  Bob Burg   MP --- --- 6.82 -44.9
  Ron Wood   MP --- --- 6.82 -33.3
    
Brown Summary
Length 3.10km
Climb 90.0m
Num Controls 11
Average Time 39:14
Average Pace 19:46
Num Maps 25
Num Orienteers 26
Total Time 17:29:37
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 286
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Angelica Riley F35+ 51:10 9:18 0:00 75.40 +6.9
2 Chris Steere M35+ 56:00 10:10 4:50 68.89 +7.3
3 Ron Bortz M55+ 57:26 10:26 6:16 67.17 -0.8
4 Brian Supplee M50+ 63:31 11:32 12:21 60.74 +2.3
5 Jonathan Neely M35+ 63:57 11:37 12:47 60.33 +2.2
6 Ralph Tolbert M55+ 75:48 13:46 24:38 50.90 -0.9
7 Steven Aronson M45+ 83:14 15:08 32:04 46.35  
8 Rob Wilkison M55+ 84:16 15:19 33:06 45.78 -4.6
9 Harvey Lape M60+ 85:23 15:31 34:13 45.18 +8.1
10 Bob Meyer M50+ 85:35 15:33 34:25 45.08 -4.8
11 Ron Barron M50+ 87:39 15:56 36:29 44.02 +3.5
12 Nathan Ohrwaschel M-16 88:16 16:02 37:06 43.71 -6.5
13 Tracy Acuff F40+ 95:39 17:23 44:29 40.33 -3.6
14 Carl Marcus M65+ 96:51 17:36 45:41 39.83 -2.6
15 Fred Kruesi M55+ 101:15 18:24 50:05 38.10 +2.0
16 Ron Cook M50+ 107:52 19:36 56:42 35.77 -8.5
17 Billly Allaband M45+ DVOA 117:33 21:22 66:23 32.82 -17.2
18 Mike Borovicka M55+ 123:23 22:26 72:13 31.27 +0.3
19 Dave Urban M60+ 126:49 23:03 75:39 30.42 +1.4
20 Sharon Siegler F60+ 143:51 26:09 92:41 26.82 -2.5
21 Jim Puzo M45+ 164:03 29:49 112:53 23.52  
  Kim McCane   DNF --- --- 11.76 -14.1
  Ed Jaeger   MP --- --- 11.76  
  Dzmitry Paulay G2 MP --- ---    
  Johny Wrongway   MP --- --- 11.76  
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 95.0m
Num Controls 16
Average Time 78:22
Average Pace 16:57
Num Maps 25
Num Orienteers 26
Total Time 32:39:31
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 416
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Randy Hall M40+ 69:17 8:59 0:00 76.56 +2.5
2 Brent Freedland M-21+ 70:46 9:11 1:29 74.96 +10.9
3 Oded Verbin M-21+ 75:59 9:52 6:42 69.81  
4 Tom Overbaugh M45+ 78:13 10:09 8:56 67.82 -2.0
5 Karl Ahlswede M45+ DVOA 84:32 10:58 15:15 62.75 -4.9
6 Scott Thatcher M45+ 91:53 11:55 22:36 57.73 -1.4
7 Dayne Thatcher M-16 95:59 12:27 26:42 55.26 -2.6
8 Udaya Bollineri M35+ 96:32 12:32 27:15 54.95 -1.0
9 Ury Backiev M45+ 98:20 12:46 29:03 53.94 +0.5
10 Ben Ahlswede M-21+ DVOA 106:38 13:50 37:21 49.74  
11 Fred Reed M50+ 109:52 14:16 40:35 48.28 -10.9
12 Michael Forbes Sr M60+ 171:15 22:14 101:58 30.97 -2.7
13 Chris Young G2 171:29 22:16 102:12    
  Rick Whiffen   MP --- --- 15.49 -22.3
  Maria Henstrom   MP --- --- 15.49  
    
Red Summary
Length 7.70km
Climb 130.0m
Num Controls 18
Average Time 88:03
Average Pace 13:11
Num Maps 15
Num Orienteers 16
Total Time 24:52:14
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 288
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:114
Orienteers:161
Time:187:36:44
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.