Event Director:
The Ahlswede Family
Course Design:
Karl Ahlswede

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Anthony Riley M-10 43:40 16:10 0:00 26.74 +1.7
2 Andrew Glukhu M-0 HVO 47:12 17:28 3:32 24.74  
3 Oriana Riley G2 50:00 18:31 6:20    
4 Deb Macioge G2 53:55 19:58 10:15    
5 Michelle Frank F-10 54:06 20:02 10:26 NC NC
6 Paula Irina G3 58:35 21:41 14:55    
7 Susan Simon G4 59:20 21:58 15:40    
8 Steve Cook G2 59:27 22:01 15:47    
9 Kyle M M-0 62:00 22:57 18:20 18.83  
10 Harry Group G2 65:00 24:04 21:20    
11 Kyle M M-0 66:00 24:26 22:20 17.69  
12 Patricia Moore G2 67:00 24:48 23:20    
13 Jess Bornsteim G2 BS Troop 67:15 24:54 23:35    
14 Tom Weir G2 71:30 26:28 27:50    
15 Gulevsky Group G4 77:15 28:36 33:35    
16 Stevie Hall G2 80:23 29:46 36:43    
17 Kyle M M-0 80:50 29:56 37:10 14.45  
18 Dylan Ohrwaschel M-12 89:55 33:18 46:15 12.99 +0.6
19 Michael Plunkett G5 90:30 33:31 46:50    
20 Kate Fisher G5 98:03 36:18 54:23    
21 Chris Schilling G2 BSA Pack 102 111:20 41:14 67:40    
    
White Summary
Length 2.70km
Climb 45.0m
Num Controls 15
Average Time 69:12
Average Pace 25:37
Num Maps 21
Num Orienteers 46
Total Time 56:00:13
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 690
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dan Ayzenberg M-14 HVO 28:16 10:28 0:00 49.37  
2 T Lynch G3 54:20 20:07 26:04    
3 Fink Carol F55+ 56:10 20:48 27:54 24.85 +1.2
4 Pat Keim F55+ 58:45 21:45 30:29 23.76 +2.8
5 Matthew Allen G9 62:36 23:11 34:20    
6 Kathleen Edinger G2 65:29 24:15 37:13    
7 Tom Weir G2 72:58 27:01 44:42    
8 Team Lightning G2 79:00 29:15 50:44    
9 Tracy Group G3 79:30 29:26 51:14    
10 Shaji Chacko   81:32 30:11 53:16 17.12  
11 John Group G3 81:55 30:20 53:39    
12 Parman Group G2 82:48 30:39 54:32    
13 Rohmoyer Group G2 82:56 30:42 54:40    
14 Bill Randolph G2 86:07 31:53 57:51    
15 Hesler Group G3 93:10 34:30 64:54    
16 Caroline Ringo F80+ 99:30 36:51 71:14 14.03 -2.9
17 Ima Nevoryntnorg G4 100:15 37:07 71:59    
18 Tim Rihl M-14 105:49 39:11 77:33 13.19  
19 Deb Macioge G4 106:53 39:35 78:37    
20 John Kalicki M40+ 123:38 45:47 95:22 11.29  
21 Trail Blazers G2 140:25 52:00 112:09    
    
Yellow Summary
Length 2.70km
Climb 55.0m
Num Controls 12
Average Time 82:57
Average Pace 30:43
Num Maps 21
Num Orienteers 50
Total Time 68:11:47
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 600
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Juergen Lunkwitz M-21+ 52:08 10:51 0:00 50.93 -5.5
2 Zac Barker M-14 52:39 10:58 0:31 50.43 +2.5
3 Chase Thatcher M-12 59:48 12:27 7:40 44.40 +0.9
4 Susan Reingold F40+ 61:03 12:43 8:55 43.49  
5 Dzmitry Paulau G2 63:05 13:08 10:57    
6 Corey Thatcher M-14 67:20 14:01 15:12 39.43 -7.5
7 Yuri Zakrevski M-18 DVOA 70:05 14:36 17:57 37.89 +7.9
8 Linda Ahern F50+ 76:49 16:00 24:41 34.56  
9 Alan Slopey G2 78:07 16:16 25:59    
10 Team Chihuahua G2 81:44 17:01 29:36    
11 izhar sharon G2 87:58 18:19 35:50    
12 Bailey Reed F-12 91:19 19:01 39:11 29.08 +0.7
13 Audra Supplee F50+ 99:05 20:38 46:57 26.80 -4.7
14 Spencer Berman G2 102:07 21:16 49:59    
15 Peter Zakrevski M-10 102:42 21:23 50:34 25.85 +0.6
16 Abigail Perkiss F-21+ 103:34 21:34 51:26 25.64  
17 Stephen Harris M50+ 106:35 22:12 54:27 24.91  
18 Pat Keim F55+ 108:32 22:36 56:24 24.46 +3.5
19 Judy Scott F60+ 112:31 23:26 60:23 23.60 -0.6
20 Bruce Rankin G2 BS Troop 117:21 24:26 65:13    
21 Sue/Kevin Martin G2 118:45 24:44 66:37    
22 Jennifer Rohmeyer M40+ BS Troop 119:04 24:48 66:56 22.30  
23 Gary Singer G2 BS Troop 119:24 24:52 67:16    
24 Phylis Kennedy G2 none 120:35 25:07 68:27    
25 Brian Rechter G2 BS Troop 121:02 25:12 68:54    
26 Inoz Daria G2 HVO 126:15 26:18 74:07    
27 Diane Johson G3 127:00 26:27 74:52    
28 Lindee Fitting G4 130:35 27:12 78:27    
29 Nicole/Reza Rahman G2 146:44 30:34 94:36    
  Nate Penney G2 BS Troop MP --- ---    
  Colleen McEachern G3 none MP --- ---    
  Brenda Harder   MP --- --- 11.15 -10.0
  Tom Kelso   MP --- --- 11.15  
  Ada Pavlova   MP --- --- 11.15 -8.6
    
Orange Summary
Length 4.80km
Climb 125.0m
Num Controls 14
Average Time 83:03
Average Pace 20:17
Num Maps 34
Num Orienteers 54
Total Time 79:12:48
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 756
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dave Cramer M45+ 43:53 12:11 0:00 43.26 +9.5
2 Sandy Ahlswede F35+ 44:05 12:14 0:12 43.07 -3.7
3 Carl Marcus M65+ 44:06 12:15 0:13 43.05 +0.6
4 Nancy Sharp F50+ 46:37 12:56 2:44 40.72 +3.4
5 Bob Rycharski M50+ 47:06 13:05 3:13 40.31 +1.9
6 Tim Walsh M60+ 50:53 14:08 7:00 37.31 +0.5
7 Ron Mavus M50+ 50:54 14:08 7:01 37.30 -4.1
8 Michael Forbes M60+ 52:01 14:26 8:08 36.50 +2.8
9 Samantha Zipp F-21+ 59:24 16:30 15:31 31.96  
10 Nikolay Frolenko M40+ 59:29 16:31 15:36 31.92 -5.5
11 Ken Miraski M55+ 60:26 16:47 16:33 31.41 -3.5
12 Rich Plunkett M60+ 61:54 17:11 18:01 30.67 -4.9
13 Eugene Frolenko M-16 66:04 18:21 22:11 28.74 -5.4
14 Dave Urban M60+ 66:40 18:31 22:47 28.48 -0.6
15 Theo Zaharia M65+ 68:06 18:55 24:13 27.88 -2.3
16 Steven Mones M50+ 68:34 19:02 24:41 27.69 +7.9
17 Kathy Urban F60+ 70:23 19:33 26:30 26.97 +3.6
18 Robert Frank M-16 77:12 21:26 33:19 24.59 -1.2
19 Brian Butler G2 77:15 21:27 33:22    
20 Steven Ohrwaschel M45+ 77:36 21:33 33:43 24.46 -8.4
21 Deb Samans F55+ 79:21 22:02 35:28 23.93 -0.0
22 Mary Plunkett F55+ 82:49 23:00 38:56 22.92 +3.0
23 Roger Martin M60+ 94:01 26:06 50:08 20.19 -0.2
24 Merle Kohn M70+ 95:33 26:32 51:40 19.87 -2.5
25 Janet Porter F55+ 114:58 31:56 71:05 16.51 -0.6
26 Chris Hand G3 154:49 43:00 110:56    
27 Kent Ringo M90+ 184:40 51:17 140:47 10.28 -2.8
  Kelly Dobeck G3 DNF --- ---    
  Mike Ayzenberg   HVO MP --- --- 5.14  
    
Brown Summary
Length 3.60km
Climb 70.0m
Num Controls 15
Average Time 68:55
Average Pace 20:33
Num Maps 29
Num Orienteers 34
Total Time 39:45:42
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 510
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Scott Thatcher M45+ 59:26 9:26 0:00 61.50 +2.4
2 Ron Bortz M55+ 61:41 9:47 2:15 59.26 -8.7
3 Dayne Thatcher M-16 62:44 9:57 3:18 58.27 +0.4
4 Udaya Bollineni M35+ 63:17 10:02 3:51 57.76 +1.8
5 Guy Olsen M50+ HVO 63:30 10:04 4:04 57.56  
6 Jonathan Neely M35+ 64:12 10:11 4:46 56.93 -1.2
7 Brian Supplee M50+ 64:49 10:17 5:23 56.39 -2.1
8 Jim Eagleton M50+ 65:51 10:27 6:25 55.51 -1.9
9 Mark Frank M50+ 68:14 10:49 8:48 53.57 -4.9
10 Sam Reed M-16 69:42 11:03 10:16 52.44 +3.0
11 Ury Backiev M45+ 71:25 11:20 11:59 51.18 -2.2
12 Matthew Schelke G3 74:54 11:53 15:28    
13 Bob Fink M55+ 75:12 11:56 15:46 48.61 -3.1
14 Bob Burg M60+ 75:26 11:58 16:00 48.46 -3.3
15 Ron Cook M50+ 78:45 12:30 19:19 46.42 +2.2
16 Ralph Tolbert M55+ 79:48 12:40 20:22 45.80 -6.0
17 Rob Wilkison M55+ 80:07 12:43 20:41 45.62 -4.7
18 Albina Zakrevski F40+ 80:46 12:49 21:20 45.26 -3.2
19 Ed Scott M60+ 80:51 12:50 21:25 45.21 -2.6
20 Dave Darrah M60+ DVOA 80:57 12:50 21:31 45.15 +0.6
21 Mary Frank F45+ 82:15 13:03 22:49 44.44 -0.3
22 Joel Allen M35+ 82:17 13:03 22:51 44.42  
23 Kathy Allen F35+ 85:40 13:35 26:14 42.67  
24 Svetlana Frolenko F35+ 90:39 14:23 31:13 40.32 -2.7
25 Steven Aronson M45+ 98:31 15:38 39:05 37.10  
26 Rick Whiffen M55+ 100:18 15:55 40:52 36.44 -1.3
27 Rich Specht M50+ 102:33 16:16 43:07 35.64 -1.7
28 Neil Dolinger M45+ 103:34 16:26 44:08 35.29 +4.1
29 Mike Borovicka M55+ 103:58 16:30 44:32 35.16 +4.2
30 Sharon Siegler F60+ 116:30 18:29 57:04 31.38 +2.1
31 Walter Lyons M65+ BAOC 119:13 18:55 59:47 30.66  
32 Dennis Porter M50+ 122:46 19:29 63:20 29.77 -8.1
33 Kim McCane M55+ 123:30 19:36 64:04 29.60 +3.7
34 Mike Ahern M50+ DVOA 137:26 21:48 78:00 26.60  
35 Conner Smith G3 174:51 27:45 115:25    
36 Arthur Denny M70+ 196:37 31:12 137:11 18.59  
    
Green Summary
Length 6.30km
Climb 75.0m
Num Controls 19
Average Time 90:37
Average Pace 14:23
Num Maps 36
Num Orienteers 40
Total Time 62:41:45
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 760
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M35+ 69:05 6:54 0:00 87.35 -3.8
2 Sergiy Gnatiouk M40+ 73:33 7:21 4:28 82.04 -7.9
3 Vadim Masalkov M35+ 80:00 8:00 10:55 75.43 -4.0
4 Brent Freedland M-21+ 83:09 8:18 14:04 72.57 +8.5
5 Angelica Riley F35+ 84:40 8:28 15:35 71.27 +2.8
6 Sergei Fedorov M-21+ 85:08 8:30 16:03 70.88 -5.6
7 Jeremy Colgan M-21+ HVO 87:58 8:47 18:53 68.60  
8 Randy Hall M40+ 89:04 8:54 19:59 67.75 -6.3
9 Tom Overbaugh M45+ 94:28 9:26 25:23 63.88 -6.0
10 Fred Reed M50+ 100:08 10:00 31:03 60.26 +1.1
11 Hugh MacMullan IV M40+ 100:16 10:01 31:11 60.18 -10.1
12 Yekaterina Dvinyaninova F-21+ HVO 118:56 11:53 49:51 50.74  
13 Billly Allaband M45+ DVOA 120:36 12:03 51:31 50.04 +0.0
14 Patricia Lyons F55+ BAOC 121:02 12:06 51:57 49.86  
15 Keith Wobeser M35+ 122:04 12:12 52:59 49.44  
16 Andrey Starikovskiy M45+ 123:55 12:23 54:50 48.70 +3.9
17 Dan Barker M50+ 126:23 12:38 57:18 47.75 +1.4
18 Hugh MacMullan III M65+ 134:26 13:26 65:21 44.89 -1.2
  Nathan Ohrwaschel   MP --- --- 22.44 -27.8
    
Red Summary
Length 10.00km
Climb 250.0m
Num Controls 19
Average Time 95:31
Average Pace 10:04
Num Maps 19
Num Orienteers 19
Total Time 30:14:51
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 361
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:160
Orienteers:243
Time:336:07:06
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.