Event Director:
Doug Sevon
Course Design:
Karl Ahlswede

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Victor Frolenko M-8 DVOA 34:37 12:21 0:00 28.38 +0.2
2 Ross Appaers G3 47:43 17:02 13:06    
3 Nancy Hubsch G2 53:25 19:04 18:48    
4 Doug Boesch M40+ BS Troop 56:53 20:18 22:16 17.27  
5 Michael Ortwein G3 1:00:32 21:37 25:55    
6 Amy Hamacher F55+ BS Troop 1:00:56 21:45 26:19 16.12  
7 Sam Hamacher G5 1:00:57 21:46 26:20    
8 Rebecca Mitchell G5 1:01:54 22:06 27:17    
9 Rbecch Mitchell G5 1:01:55 22:06 27:18    
10 Robert Houston M-0 1:11:07 25:23 36:30 13.81  
11 Kim Burton G3 1:20:52 28:52 46:15    
12 Robert Houston G4 1:21:43 29:11 47:06    
13 AJ Fiore G2 1:22:20 29:24 47:43    
  Luke/Joan Hellyer   MP --- --- 6.91  
    
White Summary
Length 2.80km
Climb 30.0m
Num Controls 12
Average Time 58:12
Average Pace 22:23
Num Maps 14
Num Orienteers 37
Total Time 38:33:06
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 444
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matthew Davis M-21+ 28:46 11:30 0:00 39.35  
2 Michelle Frank F-10 DVOA 31:55 12:46 3:09 35.47 +3.7
3 John Spitzer G2 47:24 18:57 18:38    
4 Carol Connelly F50+ 48:10 19:16 19:24 23.50 -1.1
5 Matt Quale G3 50:01 20:00 21:15    
6 Brian Coccetti G2 BS Troop 54:41 21:52 25:55    
7 Ross Apparies M-0 58:42 23:28 29:56 19.28  
8 John Kalicki M45+ DVOA 1:00:50 24:20 32:04 18.61 -3.1
9 Dale/Zach Rosofsky/Houser G2 BS Troop 1:03:48 25:31 35:02    
10 Mark Jacobson G2 1:06:23 26:33 37:37    
11 Rick Yeager G2 1:08:50 27:32 40:04    
12 Ken Greenberg M45+ BS Troop 1:13:55 29:34 45:09 15.31  
13 Steve/Tyler Benton/Houser G2 1:15:15 30:06 46:29    
14 Andrew Collito G2 BS Troop 1:15:37 30:14 46:51    
15 Kathleen James G3 1:18:33 31:25 49:47    
16 Caroline Ringo G2 1:31:59 36:47 63:13    
17 Deborah Francis G2 1:36:17 38:30 67:31    
  Delia Vey G2 MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.50km
Climb 30.0m
Num Controls 8
Average Time 59:30
Average Pace 25:12
Num Maps 18
Num Orienteers 32
Total Time 32:48:28
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 256
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Paulau Kansantsih G2 1:10:15 15:36 0:00    
2 Alexander Dyson M50+ DVOA 1:11:41 15:55 1:26 32.39 +6.8
3 David Karst M45+ 1:13:49 16:24 3:34 31.46 -5.8
4 Kirstin Dorshimer F-21+ 1:14:07 16:28 3:52 31.33  
5 Gregory Vey M35+ 1:14:10 16:28 3:55 31.31 +2.2
6 Diane Reider F45+ 1:16:01 16:53 5:46 30.55 -4.0
7 Lindee Fitting G2 1:29:35 19:54 19:20    
8 Team Rankin G2 BS Troop 1:34:38 21:01 24:23    
9 Pat Keim F55+ SVO 1:34:38 21:01 24:23 24.54 +0.2
10 Pat Burton F55+ DVOA 1:40:26 22:19 30:11 23.12 -0.4
11 Dave Shilling F45+ 2:00:00 26:40 49:45 19.35  
12 Dave Morgan M75+ 2:09:52 28:51 59:37 17.88 -2.3
13 Dale/Zach Rosofsky/Houser G2 BS Troop 2:22:08 31:35 71:53    
14 Merle Kohn G2 3:12:40 42:48 122:25    
  Leonard Martin   DNF --- --- 8.94 -9.8
  Diane Johnson G2 DNF --- ---    
  Dory Peterson   MP --- --- 8.94 -24.2
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 65.0m
Num Controls 10
Average Time 82:35
Average Pace 22:17
Num Maps 17
Num Orienteers 23
Total Time 33:13:16
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 230
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Pavel Temkin M-16 30:17 10:26 0:00 53.80  
2 Gala Rokhinson F40+ HVO 31:46 10:57 1:29 51.28  
3 Carl Marcus M65+ 36:30 12:35 6:13 44.63 -2.8
4 Bill Shannon M70+ HVO 41:17 14:14 11:00 39.46  
5 Carol Fink F55+ DVOA 45:48 15:47 15:31 35.57 +4.8
6 Steve Mones G3 50:48 17:31 20:31    
7 Theo Zaharia M65+ 56:42 19:33 26:25 28.73  
8 Brenda Harder F70+ 57:44 19:54 27:27 28.22 +6.5
9 Mary Plunkett F60+ 1:01:13 21:06 30:56 26.61 +2.7
10 Susan Engard F50+ 1:03:12 21:47 32:55 25.78 -9.9
11 Pat Keim F55+ SVO 1:04:23 22:12 34:06 25.30 +0.9
12 Carl Peterson M65+ 1:45:26 36:21 75:09 15.45 -9.7
    
Brown Summary
Length 2.90km
Climb 30.0m
Num Controls 13
Average Time 53:45
Average Pace 18:32
Num Maps 12
Num Orienteers 14
Total Time 12:26:42
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 182
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Campbell M50+ DVOA 45:00 8:29 0:00 72.62 -0.6
2 Scott Thatcher M50+ DVOA 56:40 10:41 11:40 57.67 -4.0
3 Corey Thatcher M-16 DVOA 58:21 11:00 13:21 56.00 -1.8
4 Brian Supplee M50+ DVOA 1:02:12 11:44 17:12 52.54 -7.2
5 Bev Hartline F60+ 1:02:36 11:48 17:36 52.20 +2.4
6 Chase Thatcher M-14 DVOA 1:03:35 11:59 18:35 51.40 -3.7
7 Ed Scott M65+ DVOA 1:07:15 12:41 22:15 48.59 -5.6
8 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 1:10:22 13:16 25:22 46.44 -3.8
9 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:10:52 13:22 25:52 46.11 -5.5
10 Richard Plunkett M60+ 1:12:18 13:38 27:18 45.20 +1.6
11 Hugh MacMullan III M70+ DVOA 1:13:47 13:55 28:47 44.29 -6.2
12 Richard H Ebright M50+ 1:18:22 14:47 33:22 41.70 -3.2
13 Bob Rycharski M50+ DVOA 1:21:01 15:17 36:01 40.34 +1.1
14 Bob Burton M40+ DVOA 1:24:20 15:54 39:20 38.75 +3.6
15 Nikolay Frolenko M40+ 1:27:44 16:33 42:44 37.25 -11.7
16 Steven Aronson M50+ 1:28:35 16:42 43:35 36.89 -1.6
17 Michael Forbes Jr M35+ 1:32:53 17:31 47:53 35.18  
18 Jim Puzo M45+ 1:34:23 17:48 49:23 34.62 +0.2
19 Fred Hartline M65+ 1:35:27 18:00 50:27 34.24 -2.9
20 Roger Hartley M60+ 1:36:54 18:16 51:54 33.72 +2.4
21 Sharon Siegler F60+ DVOA 1:39:30 18:46 54:30 32.84 +2.8
22 Steve Saddlemire G2 1:41:36 19:10 56:36    
23 Roger Martin M65+ 1:49:18 20:37 64:18 29.90 +4.6
24 Kathy Urban F60+ DVOA 2:00:22 22:42 75:22 27.15 +2.0
25 Larry Geist M55+ DVOA 2:02:33 23:07 77:33 26.67 -5.0
26 Deb Samans F55+ 2:19:37 26:20 94:37 23.41 -3.3
  Alisa Raitanen   MP --- --- 11.70 -45.9
  Dave Urban   DVOA MP --- --- 11.70 -22.1
    
Green Summary
Length 5.30km
Climb 75.0m
Num Controls 12
Average Time 78:24
Average Pace 15:55
Num Maps 28
Num Orienteers 29
Total Time 38:17:09
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 348
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M40+ 47:10 6:56 0:00 92.39 -6.1
2 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 47:42 7:00 0:32 91.35 +0.5
3 Sergiy Gnatiouk M40+ HVO 50:27 7:25 3:17 86.37  
4 Gregory Balter M45+ DVOA 50:43 7:27 3:33 85.92 -2.2
5 Hugh MacMullan IV M40+ DVOA 55:18 8:07 8:08 78.80 +1.8
6 Zac Barker M-16 1:14:34 10:57 27:24 58.44 -5.8
7 Bob Fink M60+ DVOA 1:17:53 11:27 30:43 55.95 -0.2
8 Dan Barker M50+ 1:22:07 12:04 34:57 53.07 +2.4
9 Guy Olsen M50+ DVOA 1:22:17 12:06 35:07 52.96 -3.2
10 Dave Darrah M65+ DVOA 1:37:06 14:16 49:56 44.88 -2.6
11 Julie Keim F-21+ SVO 1:37:49 14:23 50:39 44.55 -1.2
12 Peter Nealley M45+ 1:39:03 14:33 51:53 43.99 +0.3
13 Rick Whiffen M60+ 1:51:41 16:25 64:31 39.02 +0.4
  Ron Cook   MP --- --- 19.51 -21.0
  Louis Mongin   MP --- --- 19.51  
    
Red Summary
Length 6.80km
Climb 95.0m
Num Controls 15
Average Time 64:55
Average Pace 11:00
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 16:13:50
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 225
Red Rankings

 

Sprint

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M40+ 11:11 5:53 0:00 89.09 -9.4
2 Gregory Balter M45+ DVOA 12:48 6:44 1:37 77.84 -10.2
3 John Campbell M50+ DVOA 14:05 7:24 2:54 70.75 -2.4
4 Zac Barker M-16 17:38 9:16 6:27 56.50 -7.7
5 Dan Barker M50+ 18:52 9:55 7:41 52.81 +2.1
6 Bev Hartline F60+ 19:57 10:30 8:46 49.94 +0.1
7 Bill Shannon M70+ HVO 21:02 11:04 9:51 47.37  
8 Richard H Ebright M50+ 21:53 11:31 10:42 45.53 +0.7
9 David Cramer M50+ 32:52 17:17 21:41 30.32  
  Bob Fink   DVOA DNF --- --- 15.16 -41.0
    
Sprint Summary
Length 1.90km
Climb 20.0m
Num Controls 10
Average Time 17:01
Average Pace 9:57
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 2:50:18
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 100
Sprint Rankings

 

Event Totals
Maps:114
Orienteers:160
Time:174:22:49
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.