Event Director:
Karl Ahlswede
Course Design:
Greg Ahlswede

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michelle Frank F-12 DVOA 0:39:07 13:58 0:00 35.75 -2.4
2 Angelica Frolenko F-8 0:43:34 15:33 4:27 32.10 +2.8
3 Andy Boehme M-16 0:44:29 15:53 5:22 31.44  
4 Team Pack992 G3 1:03:01 22:30 23:54    
5 Thomas C Mentrak M-14 1:04:07 22:53 25:00 21.81 +1.3
6 Team Pack991 G5 1:06:45 23:50 27:38    
7 Alex Vogen M-14 1:07:28 24:05 28:21 20.73  
8 Nick Maier G3 1:42:10 36:29 63:03    
    
White Summary
Length 2.80km
Climb 35.0m
Num Controls 17
Average Time 61:20
Average Pace 21:54
Num Maps 8
Num Orienteers 16
Total Time 18:08:03
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 272
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Rich Boehme M45+ 0:24:32 9:48 0:00 60.36 +7.2
2 Ylva Kelsall F40+ 0:45:44 18:17 21:12 32.38 -4.1
3 Natasha Maslouskaya G4 0:47:27 18:58 22:55    
4 Jeremy Berman G5 0:48:07 19:14 23:35    
5 Hope Thatcher F-14 0:51:47 20:42 27:15 28.60 -3.6
6 Helga Yang F40+ 0:52:36 21:02 28:04 28.15 +1.7
7 Victor Frolenko M-10 0:54:35 21:50 30:03 27.13 -8.8
8 Gretta Long F50+ 0:57:18 22:55 32:46 25.84  
9 Sergio Zabaluev M-21+ 0:58:17 23:18 33:45 25.41  
10 John Kalicki M45+ DVOA 1:02:31 25:00 37:59 23.69 +2.0
11 Mary Zoller F60+ 1:02:55 25:10 38:23 23.54  
12 Sarah Stifler F-21+ 1:04:04 25:37 39:32 23.11  
13 Liz Graham G4 1:09:18 27:43 44:46    
14 Scott Strubinger M45+ 1:15:28 30:11 50:56 19.62  
15 Susan Rachlin G2 1:24:50 33:56 60:18    
16 Diane Shannon F65+ 1:26:34 34:37 62:02 17.11  
17 Henry Salis M50+ 1:32:58 37:11 68:26 15.93  
18 Sudipto Banerjee G2 1:49:10 43:40 84:38    
  Kathy Rooney G2 MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.50km
Climb 35.0m
Num Controls 9
Average Time 60:25
Average Pace 25:30
Num Maps 19
Num Orienteers 32
Total Time 31:24:54
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 288
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Team Ed G2 0:53:47 10:58 0:00    
2 Julia Zielczynska F-16 1:01:45 12:36 7:58 44.39  
3 Audra Supplee F55+ DVOA 1:15:44 15:27 21:57 36.19  
4 Bob Agosta M55+ 1:27:00 17:45 33:13 31.51 +0.2
5 Sharon Siegler F65+ DVOA 1:30:03 18:22 36:16 30.44 +6.7
6 David Karkosak G2 1:33:14 19:01 39:27    
7 Lois Rothenberger F60+ 1:41:23 20:41 47:36 27.04  
8 Patty Policelli F45+ 1:44:14 21:16 50:27 26.30 -8.4
9 David Schilling M45+ 1:46:56 21:49 53:09 25.63  
10 Ron Rauer G3 1:51:22 22:43 57:35    
11 Dave Morgan M75+ 1:52:29 22:57 58:42 24.37 -0.7
12 Audrey Coulter G2 3:39:56 44:53 166:09    
  Christine Hertzog   MP --- --- 12.18 -3.1
  Patti Valsac G3 MP --- ---    
  Steve Saddlemire   MP --- --- 12.18 -5.4
    
Orange Summary
Length 4.90km
Climb 65.0m
Num Controls 16
Average Time 81:11
Average Pace 20:42
Num Maps 15
Num Orienteers 22
Total Time 30:07:34
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 352
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Piotr Zielczynski M50+ 0:40:43 10:10 0:00 49.73  
2 Ed Scott M65+ DVOA 0:45:18 11:19 4:35 44.70 -9.5
3 Mike Ahern M55+ 0:46:01 11:30 5:18 44.00 +9.4
4 Tim Walsh M60+ 0:49:03 12:15 8:20 41.28 +4.1
5 Jeff Riegner M40+ 0:51:07 12:46 10:24 39.61 +2.7
6 Nikolay Frolenko M40+ 0:53:57 13:29 13:14 37.53 -10.7
7 Thomas H Mentrak M45+ 0:55:57 13:59 15:14 36.19 +2.8
8 Mary Frank F50+ DVOA 0:56:05 14:01 15:22 36.11 -6.6
9 Steve Mones M55+ 0:56:24 14:06 15:41 35.90 +3.3
10 John Ort M60+ DVOA 0:56:59 14:14 16:16 35.54 -0.9
11 Karen Ort F60+ DVOA 0:59:20 14:50 18:37 34.13 +10.1
12 Bailey Reed F-16 1:01:52 15:28 21:09 32.73  
13 Carol Fink F60+ DVOA 1:02:05 15:31 21:22 32.62 +2.0
14 Bob Rosenberger G2 1:02:51 15:42 22:08    
15 Donna Terefenko F55+ DVOA 1:02:53 15:43 22:10 32.20 +2.6
16 Bill Shannon M70+ HVO 1:04:30 16:07 23:47 31.39  
17 Andrea Hartley F55+ 1:10:51 17:42 30:08 28.58 -1.0
18 Robert Frank M-20 1:13:35 18:23 32:52 27.52 -0.7
19 Mary Plunkett F60+ 1:18:44 19:41 38:01 25.72 +3.1
20 Lou Crocker M50+ 1:19:35 19:53 38:52 25.44  
21 Kim Rager F45+ 1:21:06 20:16 40:23 24.97 -5.2
22 Kathy Urban F65+ DVOA 1:21:48 20:27 41:05 24.75 -0.6
23 Larry Stolle M45+ 1:23:06 20:46 42:23 24.37  
24 Roger Martin M65+ 1:35:01 23:45 54:18 21.31 -1.9
    
Brown Summary
Length 4.00km
Climb 35.0m
Num Controls 13
Average Time 63:42
Average Pace 15:55
Num Maps 24
Num Orienteers 25
Total Time 26:31:42
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 325
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Overbaugh M50+ 0:48:29 8:30 0:00 69.52 -9.5
2 Dima Paulau M35+ 0:56:00 9:49 7:31 60.19 -6.5
3 Julie Keim F-21+ SVO 0:59:41 10:28 11:12 56.48 +1.3
4 Daria Babushok F35+ 0:59:48 10:29 11:19 56.36 +6.1
5 Len Policelli M45+ 1:00:18 10:34 11:49 55.90 -3.4
6 Gordon MacLeod G2 1:02:09 10:54 13:40    
7 Bob Fink M60+ DVOA 1:04:49 11:22 16:20 52.00 -2.6
8 Brian Supplee M55+ DVOA 1:05:32 11:29 17:03 51.43 -6.9
9 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:06:37 11:41 18:08 50.60 -3.8
10 Corey Thatcher M-18 1:08:26 12:00 19:57 49.25  
11 Jay Wilshire M50+ 1:09:59 12:16 21:30 48.16 +4.2
12 Ann MacMullan F40+ 1:10:30 12:22 22:01 47.81 +0.7
13 Svetlana Frolenko F35+ 1:11:50 12:36 23:21 46.92 -2.0
14 Elena Backiev F50+ 1:12:32 12:43 24:03 46.47 -3.1
15 Scott Thatcher M50+ 1:12:38 12:44 24:09 46.41 -11.5
16 Benjamin Heyser M-21+ SVO 1:16:25 13:24 27:56 44.11 +1.7
17 Bob Gross M55+ 1:16:39 13:26 28:10 43.97 -0.7
18 Steven Aronson M50+ 1:20:06 14:03 31:37 42.08 -1.0
19 Richard Plunkett M60+ 1:22:01 14:23 33:32 41.10 -7.3
20 Kim McCane M60+ 1:24:50 14:52 36:21 39.73 +3.2
21 Dory Peterson F50+ 1:24:58 14:54 36:29 39.67 +1.9
22 Samantha Zipp F-21+ 1:28:01 15:26 39:32 38.30  
23 Michael Forbes Sr M65+ 1:31:26 16:02 42:57 36.86 +3.2
24 Lisa Carter F40+ 1:33:38 16:25 45:09 36.00 -3.8
25 Diane Reider F45+ 1:33:55 16:28 45:26 35.89 -2.1
26 Roger Hartley M65+ 1:40:13 17:34 51:44 33.63 +2.0
27 Mike Borovicka M60+ 1:43:58 18:14 55:29 32.42 -0.7
28 Rick Whiffen M60+ 1:49:05 19:08 60:36 30.90 -4.9
29 Arthur Denny M75+ 2:38:02 27:43 109:33 21.33  
  Vladimir Zaltsman   MP --- --- 10.66  
  Chad Wentz   MP --- --- 10.66  
    
Green Summary
Length 5.70km
Climb 85.0m
Num Controls 20
Average Time 73:57
Average Pace 13:52
Num Maps 31
Num Orienteers 32
Total Time 39:14:44
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 640
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M35+ DVOA 1:05:22 7:58 0:00 86.37 -13.2
2 Alex Zaltzman M45+ 1:16:42 9:21 11:20 73.61  
3 Mike Carter M45+ 1:17:37 9:27 12:15 72.74 +1.5
4 Fred Reed M50+ 1:18:35 9:35 13:13 71.84 +5.5
5 John Campbell M55+ 1:21:56 9:59 16:34 68.91 -5.4
6 Udaya Bollineni M35+ 1:28:59 10:51 23:37 63.45 +4.7
7 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 1:56:01 14:08 50:39 48.66 -4.2
8 Ron Cook M50+ 2:04:37 15:11 59:15 45.30 +0.3
    
Red Summary
Length 8.20km
Climb 115.0m
Num Controls 26
Average Time 88:43
Average Pace 10:49
Num Maps 8
Num Orienteers 8
Total Time 11:49:49
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 208
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M40+ 1:15:13 6:39 0:00 94.72 -3.9
2 Greg Ahlswede M-21+ 1:22:07 7:16 6:54 86.77 -0.9
3 Andis Vitolins M40+ HVO 1:24:25 7:28 9:12 84.40  
4 Patrick Shannon M-21+ DVOA 1:33:26 8:16 18:13 76.26 -3.6
5 Gregory Balter M45+ 1:38:08 8:41 22:55 72.60  
6 Patrick Zabawa M-21+ 1:38:37 8:43 23:24 72.25 +9.4
7 Zac Barker M-18 1:38:54 8:45 23:41 72.04 -3.4
8 Mark Walsh M50+ 3:02:33 16:09 107:20 39.03 -0.7
9 Valerie Hardin G2 3:05:15 16:23 110:02    
10 Ian Reed G3 3:08:38 16:41 113:25    
  Dan Maialetti G3 DNF --- ---    
    
Blue Summary
Length 11.30km
Climb 230.0m
Num Controls 30
Average Time 107:56
Average Pace 10:30
Num Maps 11
Num Orienteers 16
Total Time 29:09:47
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 480
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:116
Orienteers:151
Time:186:26:33
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.