Event Director:
Fred Reed
Course Design:
Fred Reed

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ryan Shell G2 0:32:12 15:20 0:00    
2 Troop 4290 Team 1 G4 BS Troop 0:32:47 15:36 0:35    
3 Troop 4290 Team 2 G4 BS Troop 0:32:52 15:39 0:40    
4 Linda Forbes F55+ 0:48:11 22:56 15:59 36.20  
5 Valentina Jacobson M-8 0:48:56 23:18 16:44 35.65  
6 Ted Harlen G5 HVO 0:51:26 24:29 19:14    
7 Ylva Kelsall G4 0:53:09 25:18 20:57    
8 Bob Agosta M55+ 0:59:07 28:09 26:55 29.51 -1.8
9 Troop 4290 Team 3 G4 BS Troop 1:00:05 28:36 27:53    
10 Tex Camden G2 1:02:55 29:57 30:43    
11 Josh Policelli G2 1:04:14 30:35 32:02    
12 Andy Boehme G2 1:05:02 30:58 32:50    
13 Heather Shorts G6 1:24:25 40:11 52:13    
14 Team Ignacio G7 1:24:41 40:19 52:29    
  Alex DiJoseph G3 DNF --- ---    
  Frank Yeung G4 BS Troop MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.10km
Climb 40.0m
Num Controls 12
Average Time 48:45
Average Pace 26:31
Num Maps 16
Num Orienteers 52
Total Time 44:36:59
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 624
White Rankings

 

Beginner

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kaleigh Stokes G3 0:45:41 30:27 0:00 NC NC
    
Beginner Summary
Length 1.50km
Climb 25.0m
Num Controls 6
Average Time 45:41
Average Pace 30:27
Num Maps 1
Num Orienteers 3
Total Time 2:17:03
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 18
Beginner Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Rich Boehme M45+ 0:33:02 13:12 0:00 47.13 -6.0
2 Steve Ohrwaschel M50+ 0:37:03 14:49 4:01 42.02  
3 Bradley Hall M50+ 0:38:29 15:23 5:27 40.46 +10.4
4 Ylva Kelsall F40+ 0:40:37 16:14 7:35 38.33 +1.8
5 David Karkosak G2 0:41:34 16:37 8:32    
6 Michelle Frank F-12 DVOA 0:42:14 16:53 9:12 36.87 -1.3
7 Brennen Hall M-14 0:43:58 17:35 10:56 35.41 -0.6
8 Angus Kelsall M45+ 0:57:02 22:48 24:00 27.30  
9 Hope Thatcher F-14 DVOA 1:05:55 26:22 32:53 23.62 -8.6
10 Peg Edwards G3 DVOA 1:14:32 29:48 41:30    
11 Alex Rittberg G4 1:14:33 29:49 41:31    
12 Pack 543 G10 BS Troop 1:22:23 32:57 49:21    
13 Group Mentrak G3 1:22:28 32:59 49:26    
14 Jennifer Schaefer G3 BS Troop 1:23:51 33:32 50:49    
15 Patti Brown G2 1:38:44 39:29 65:42    
    
Yellow Summary
Length 2.50km
Climb 55.0m
Num Controls 9
Average Time 59:45
Average Pace 23:54
Num Maps 15
Num Orienteers 35
Total Time 41:23:31
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 315
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ann MacMullan F40+ 0:56:22 13:25 0:00 46.97 -0.1
2 Devin Peterson G2 0:58:17 13:52 1:55    
3 Vince Viscomi M-21+ 1:00:13 14:20 3:51 43.96  
4 Lisa Carter F40+ 1:02:18 14:50 5:56 42.49 +2.7
5 Craig Carroll G3 1:03:22 15:05 7:00    
6 Audra Supplee F55+ DVOA 1:08:52 16:23 12:30 38.44  
7 Nick Babushok M-21+ 1:08:56 16:24 12:34 38.40  
8 Patty Policelli F45+ 1:12:00 17:08 15:38 36.77 +2.1
9 Meg McGoldrick G2 1:13:13 17:25 16:51    
10 Cindy Pizziketti F50+ SVO 1:13:40 17:32 17:18 35.94  
11 Carol Kluchinski F45+ 1:14:41 17:46 18:19 35.45 +3.3
12 Max Policelli M-14 1:22:51 19:43 26:29 31.95 +3.8
13 Mark Jacobson M45+ 1:24:37 20:08 28:15 31.29  
14 Luke Yohe M-21+ 1:32:41 22:04 36:19 28.56  
15 Nick Reed G2 1:35:57 22:50 39:35    
16 Dave Morgan M75+ 1:42:18 24:21 45:56 25.88 +0.9
17 Dana Kluchinski F-18 1:52:43 26:50 56:21 23.49  
18 Nick Policelli M-18 2:01:37 28:57 65:15 21.77  
19 Pat Burton F55+ DVOA 2:07:29 30:21 71:07 20.77 -1.7
20 Matt Ratcliff G2 QOC 2:07:55 30:27 71:33    
21 Christine Hertzog F55+ 2:32:54 36:24 96:32 17.31 +2.1
    
Orange Summary
Length 4.20km
Climb 95.0m
Num Controls 13
Average Time 87:16
Average Pace 20:46
Num Maps 21
Num Orienteers 27
Total Time 38:35:02
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 351
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matt Holman M35+ 0:50:27 16:16 0:00 47.59  
2 Benjamin Heyser M-21+ SVO 0:52:10 16:49 1:43 46.02 +3.6
3 Ed Scott M65+ DVOA 0:56:55 18:21 6:28 42.18 -12.0
4 Nick Reed G2 0:56:56 18:21 6:29    
5 Galina Rokhinson F40+ HVO 1:10:31 22:44 20:04 34.04  
6 Nancy Sharp F55+ 1:11:49 23:10 21:22 33.43 -6.5
7 Carl Peterson M65+ 1:14:07 23:54 23:40 32.39 +5.6
8 Alexander Dyson M55+ DVOA 1:18:35 25:20 28:08 30.55 +6.6
9 Carol Fink F60+ DVOA 1:19:06 25:30 28:39 30.35 -0.3
10 Thomas H Mentrak M45+ 1:19:32 25:39 29:05 30.18 -3.2
11 Steve Mones M55+ 1:22:32 26:37 32:05 29.09 -3.5
12 Bob Rosenberger G2 1:22:33 26:37 32:06    
13 Kathy Urban F65+ DVOA 1:23:33 26:57 33:06 28.73 +3.3
14 Donna Terefenko F55+ DVOA 1:30:29 29:11 40:02 26.53 -3.1
15 Robert Frank M-20 DVOA 1:30:39 29:14 40:12 26.48 -1.7
16 Craig Carrol G3 1:32:15 29:45 41:48    
17 Roger Martin M65+ 1:36:03 30:59 45:36 24.99 +1.8
18 Mary Plunkett F60+ 1:42:11 32:57 51:44 23.49 +0.9
19 Judy Scott F65+ DVOA 1:48:43 35:04 58:16 22.08  
20 Joe Sotingco G2 1:49:34 35:20 59:07    
  Bryan Butler G3 MP --- ---    
  Merle Kohn   MP --- --- 11.04 -3.6
    
Brown Summary
Length 3.10km
Climb 70.0m
Num Controls 13
Average Time 73:07
Average Pace 25:56
Num Maps 22
Num Orienteers 29
Total Time 34:02:13
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 377
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mark Cornish M55+ 0:53:02 11:02 0:00 63.40 -6.3
2 Anthony Knarr M-18 0:54:21 11:19 1:19 61.87 -0.9
3 Pete Taylor M-21+ 0:54:51 11:25 1:49 61.30 +8.8
4 Len Policelli M45+ 0:57:19 11:56 4:17 58.67 -0.7
5 Julie Keim F-21+ SVO 1:01:23 12:47 8:21 54.78 -0.4
6 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 1:01:56 12:54 8:54 54.29 +1.4
7 Bob Fink M60+ DVOA 1:02:12 12:57 9:10 54.06 -0.5
8 Brian Supplee M55+ DVOA 1:02:21 12:59 9:19 53.93 -4.4
9 Ralph Tolbert M55+ 1:05:24 13:37 12:22 51.41 -0.4
10 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:05:54 13:43 12:52 51.02 -3.4
11 Hugh MacMullan III M70+ DVOA 1:07:11 13:59 14:09 50.05 +0.3
12 Erik Eddy M-21+ 1:07:32 14:04 14:30 49.79 -2.3
13 Ron Barron M55+ 1:09:03 14:23 16:01 48.70 +3.1
14 Daria Babushok F35+ 1:10:20 14:39 17:18 47.81 -2.4
15 Corey Thatcher M-18 DVOA 1:10:45 14:44 17:43 47.53  
16 Sandy Ahlswede F40+ DVOA 1:14:55 15:36 21:53 44.88 -4.2
17 Diane Reider F45+ 1:18:07 16:16 25:05 43.04 +5.1
18 Kim McCane M60+ 1:19:45 16:36 26:43 42.16 +5.7
19 Jay Wilshire M50+ 1:26:42 18:03 33:40 38.78 -5.2
20 Bob Gross M55+ 1:29:10 18:34 36:08 37.71 -7.0
21 Fred Kruesi M60+ DVOA 1:29:13 18:35 36:11 37.69 +2.1
22 Rick Whiffen M60+ 1:38:23 20:29 45:21 34.18 -1.6
23 Mike Borovicka M60+ 1:40:31 20:56 47:29 33.45 +0.4
24 Kathleen Geist F55+ DVOA 1:41:55 21:13 48:53 32.99 +1.6
25 Larry Geist M60+ DVOA 1:58:03 24:35 65:01 28.48 -3.2
26 Bob Burton M45+ DVOA 2:03:29 25:43 70:27 27.23 -7.3
27 Deb Samans F60+ 2:08:14 26:42 75:12 26.22 +1.9
28 Sharon Siegler F65+ DVOA 2:16:42 28:28 83:40 24.60 +0.8
  Dory Peterson   DNF --- --- 12.30 -25.5
  Karl Ahlswede   DVOA MP --- --- 12.30 -53.3
    
Green Summary
Length 4.80km
Climb 130.0m
Num Controls 12
Average Time 74:57
Average Pace 16:43
Num Maps 30
Num Orienteers 30
Total Time 37:28:43
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 360
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Greg Ahlswede M-21+ DVOA 0:49:51 8:18 0:00 91.76 +4.1
2 Nathan Ohrwaschel M-20 0:55:02 9:10 5:11 83.11 +2.7
3 Mihai Veres M50+ SVO 0:56:04 9:20 6:13 81.58 +5.8
4 Andras Revesz M50+ 0:58:40 9:46 8:49 77.97 -2.0
5 Patrick Shannon M-21+ DVOA 1:00:48 10:08 10:57 75.23 -4.6
6 Istvan Nagy M50+ 1:03:28 10:34 13:37 72.07 -2.9
7 Mike Carter M45+ 1:08:02 11:20 18:11 67.23 -4.0
8 Mari Jonas M-21+ 1:10:04 11:40 20:13 65.28  
9 Patrick Zabawa M-21+ 1:13:14 12:12 23:23 62.46 -0.4
10 Ron Bortz M60+ DVOA 1:15:23 12:33 25:32 60.68 -8.6
11 Udaya Bollineni M35+ 1:24:30 14:05 34:39 54.13 -4.7
12 Andy Smith M-21+ 1:28:38 14:46 38:47 51.61  
13 Francis Hogle M65+ QOC 1:29:13 14:52 39:22 51.27  
14 Dave Darrah M65+ DVOA 1:30:52 15:08 41:01 50.34 +3.7
15 Richard Plunkett M60+ 1:40:10 16:41 50:19 45.66 -2.7
16 Brian Kozera G2 1:52:37 18:46 62:46    
  Chase Thatcher   DVOA MP --- ---    
  Scott Thatcher   DVOA MP --- ---    
    
Red Summary
Length 6.00km
Climb 150.0m
Num Controls 15
Average Time 66:28
Average Pace 12:27
Num Maps 18
Num Orienteers 19
Total Time 21:49:13
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 285
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:123
Orienteers:195
Time:220:12:44
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.