Event Director:
Sharon Siegler
Course Design:
Steve Aronson
Notes:
Chasing the Star A-Event

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chase Thatcher M-12 26:49 10:18 0:00 34.93 -8.6
2 Caleb Acuff-Passi M-12 27:56 10:44 1:07 33.54 +5.0
3 Ethan Hall M-10 NEOC 28:50 11:05 2:01 32.49  
4 Robbie Graham M-12 OOC 29:05 11:11 2:16 32.21  
5 Peter Zakrevski M-10 31:28 12:06 4:39 29.77 +4.5
6 Anna Breton F-12 HVO 33:08 12:44 6:19 28.27  
7 Elina Breton F-12 HVO 39:10 15:03 12:21 23.92  
8 John Underwood M-10 NEOC 55:15 21:15 28:26 16.96  
9 Tommy Graham M-10 OOC 75:01 28:51 48:12 12.49  
    
White Summary
Length 2.60km
Climb 95.0m
Num Controls 13
Average Time 38:31
Average Pace 14:48
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 5:46:42
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 117
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Corey Thatcher M-14 42:54 11:17 0:00 51.74 +4.9
2 Meg Parson F-16 NEOC 43:58 11:34 1:04 50.49  
3 Heather Campbell F-14 50:32 13:17 7:38 43.93 +5.6
4 Anthony Knarr M-14 54:37 14:22 11:43 40.64 +0.3
5 Zachary Lyons M-14 ROC 60:38 15:57 17:44 36.61  
6 Aleck Breton M-14 HVO 64:09 16:52 21:15 34.60  
7 Nikki Singley F-14 66:41 17:32 23:47 33.29 +4.2
8 Audra Supplee F50+ 67:16 17:42 24:22 33.00 +1.5
9 Pavel Temkin M-14 78:30 20:39 35:36 28.28  
10 Betsy Hawes F65+ HVO 99:24 26:09 56:30 22.33  
11 Richard Crompton M40+ 101:21 26:40 58:27 21.90 -8.2
12 Linda Chen F55+ 126:36 33:18 83:42 17.53 -1.7
    
Yellow Summary
Length 3.80km
Climb 150.0m
Num Controls 12
Average Time 71:23
Average Pace 18:47
Num Maps 12
Num Orienteers 12
Total Time 14:16:36
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 144
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ethan Childs M-16 GMOC 46:46 8:49 0:00 65.91  
2 Nathan Ohrwaschel M-16 54:38 10:18 7:52 56.42 +6.2
3 Harrison Schell M-16 Westtown OC 54:54 10:21 8:08 56.14  
4 Ben Parson M-16 NEOC 58:53 11:06 12:07 52.34  
5 Dylan Singley M-16 60:39 11:26 13:53 50.82 -1.4
6 Michael De Wolf M-16 62:37 11:48 15:51 49.22 +2.3
7 Chase Crompton M-16 65:55 12:26 19:09 46.76 -1.9
8 DanielC Miller M-16 65:57 12:26 19:11 46.74 +5.6
9 Jack Webster M-16 66:56 12:37 20:10 46.05  
10 Zac Barker M-14 69:25 13:05 22:39 44.40 -3.5
11 Sam Reed M-16 74:08 13:59 27:22 41.58 -7.9
12 Robert Frank M-16 159:47 30:08 113:01 19.29 -6.5
13 Alan Borst M40+ QOC 166:40 31:26 119:54 18.49  
    
Orange Summary
Length 5.30km
Climb 205.0m
Num Controls 12
Average Time 77:28
Average Pace 14:37
Num Maps 13
Num Orienteers 13
Total Time 16:47:15
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 156
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Donald Davis M65+ QOC 52:14 11:36 0:00 59.89  
2 Alex Kerr M70+ GVOC 56:45 12:36 4:31 55.12  
3 Ron Wood M65+ 65:12 14:29 12:58 47.98 +7.8
4 Judith Dickinson F65+ HVO 66:09 14:42 13:55 47.29  
5 Mary Jo Childs F55+ GMOC 68:34 15:14 16:20 45.62  
6 George Hawes M70+ HVO 69:24 15:25 17:10 45.08  
7 Nadezhda Popova F60+ HVO 70:31 15:40 18:17 44.36  
8 Karl Fredrickson M55+ HVO 70:50 15:44 18:36 44.16  
9 Howard Frysinger M50+ 72:46 16:10 20:32 42.99  
10 Tom Pelnar M60+ HVO 73:37 16:21 21:23 42.49  
11 Valentina Grigoryeva F65+ HVO 73:59 16:26 21:45 42.28  
12 Terry Keegan M65+ NEOC 74:06 16:28 21:52 42.22  
13 FrancisL Miller M55+ 74:47 16:37 22:33 41.83 +3.9
14 Roger Underwood M65+ NEOC 75:25 16:45 23:11 41.48  
15 Guy Olsen M50+ HVO 76:29 16:59 24:15 40.90  
16 Lynette Walker F65+ WCOC 76:29 16:59 24:15 40.90  
17 Sylvia Klassen F-18 ROC 85:53 19:05 33:39 36.43  
18 Kathleen Bannister F60+ ROC 85:59 19:06 33:45 36.38  
19 Lisa Carr F40+ NTOA 88:23 19:38 36:09 35.39  
20 Bill Shannon M65+ 93:24 20:45 41:10 33.49 -4.8
21 Donna Terefenko F55+ 94:40 21:02 42:26 33.05 +3.2
22 David Urban M60+ 97:12 21:36 44:58 32.18 +3.1
23 Susan Hawkes-Teeter F55+ EMPO 98:09 21:48 45:55 31.87  
24 Marit Davis F70+ QOC 101:36 22:34 49:22 30.79  
25 Tom Shorty M-0 103:03 22:54 50:49 30.36  
26 Antoinette Borowitz F65+ HVO 104:06 23:08 51:52 30.05  
27 Melissa Trout F-21+ TSN 104:25 23:12 52:11 29.96  
28 Amy Huebner F35+ 106:00 23:33 53:46 29.51  
29 Bill Borowitz M65+ HVO 109:25 24:18 57:11 28.59  
30 Claire Dell F65+ OCIN 115:04 25:34 62:50 27.19  
31 Theo Zaharia M65+ 119:21 26:31 67:07 26.21 -4.0
32 Karl Kolva M85+ ROC 119:47 26:37 67:33 26.12  
33 Beth Lux F65+ UNO 124:56 27:45 72:42 25.04  
34 Deborah Samans F55+ 125:07 27:48 72:53 25.00 +1.1
35 Tory Lingg F65+ DVOA 134:26 29:52 82:12 23.27 +1.2
  Trish Strat   QOC DNF --- --- 11.64  
  Janet Porter   DNF --- --- 11.64 -5.5
  Kathy Urban   MP --- --- 11.64 -11.8
    
Brown Summary
Length 4.50km
Climb 180.0m
Num Controls 9
Average Time 82:19
Average Pace 19:51
Num Maps 38
Num Orienteers 38
Total Time 52:08:13
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 342
Brown Rankings

 

Green-X

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ian Finlayson M-21+ NEOC 52:19 7:55 0:00 82.59  
2 Andrew Childs M-20 GMOC 54:03 8:11 1:44 79.95  
3 Stanislav Rachitskiy M50+ NEOOC 58:41 8:53 6:22 73.63  
4 Bob Lux M60+ UNO 59:35 9:01 7:16 72.52  
5 Glen Tryson M55+ HVO 59:47 9:03 7:28 72.28  
6 Tim Parson M50+ NEOC 59:55 9:04 7:36 72.12  
7 Carl Childs M50+ GMOC 64:31 9:46 12:12 66.98  
8 Tom Strat M50+ QOC 67:21 10:12 15:02 64.16  
9 George Walker M65+ WCOC 67:56 10:17 15:37 63.61  
10 Ken Walker Sr M55+ CSU 69:29 10:31 17:10 62.19  
11 Nadim Ahmed M45+ QOC 69:48 10:34 17:29 61.91  
12 Fred Reed M50+ 70:57 10:45 18:38 60.90 +1.8
13 David Webber M50+ HVO 71:37 10:51 19:18 60.34  
14 Tom Nolan M55+ QOC 71:57 10:54 19:38 60.06  
15 Dayne Thatcher M-16 72:20 10:57 20:01 59.74 +1.9
16 Greg Lennon M50+ QOC 73:40 11:09 21:21 58.66  
17 Pete Bundschuh M50+ UNO 74:53 11:20 22:34 57.70  
18 Sam Listwak M50+ QOC 75:04 11:22 22:45 57.56  
19 Mark Frank M50+ 76:20 11:33 24:01 56.61 -1.9
20 Brian Supplee M50+ 77:18 11:42 24:59 55.90 -2.6
21 George Minarik M60+ BAOC 77:49 11:47 25:30 55.53  
22 Dean Sturtevant M50+ NEOC 79:50 12:05 27:31 54.13  
23 Jonathan De Wolf M-18 81:15 12:18 28:56 53.18 +5.2
24 Jim Hall M60+ COK 81:33 12:21 29:14 52.99  
25 Bob Bullions M65+ HVO 82:30 12:30 30:11 52.38  
26 Craig Weber M50+ HVO 82:34 12:30 30:15 52.33  
27 FrancisT Miller M-18 85:03 12:53 32:44 50.81  
28 Rick Worner M60+ ROC 86:23 13:05 34:04 50.02  
29 Otakar Stepanik M50+ 87:21 13:14 35:02 49.47  
30 Valeriy Doverov M60+ HVO 89:18 13:31 36:59 48.39  
31 Rob Wilkison M55+ 89:44 13:35 37:25 48.15 -2.2
32 Calvin Underwood M-18 NEOC 90:04 13:38 37:45 47.98  
33 Brian Chang M-18 90:17 13:40 37:58 47.86 +6.5
34 Bob Huebner M60+ 90:48 13:45 38:29 47.59 -5.4
35 Csaba Tiszttarto M35+ HVO 91:35 13:52 39:16 47.18  
36 Robert Meyer M50+ 92:54 14:04 40:35 46.51 -3.3
37 Dave Darrah M60+ DVOA 93:08 14:06 40:49 46.40 +1.8
38 Dan Barker M50+ 93:17 14:08 40:58 46.32 -0.1
39 Bob Fink M55+ 94:45 14:21 42:26 45.61 -6.1
40 Edmund Scott M60+ 95:07 14:24 42:48 45.43 -2.4
41 Stephen Stibler M35+ HVO 96:20 14:35 44:01 44.86  
42 Philip Hawkes-Teeter M60+ EMPO 96:24 14:36 44:05 44.82  
43 Bob Gross M50+ 99:24 15:03 47:05 43.47 -0.6
44 Robert Lange M55+ EMPO 99:27 15:04 47:08 43.45  
45 Rob Tryson M-20 EMPO 99:48 15:07 47:29 43.30  
46 Mark Mace M55+ QOC 105:30 15:59 53:11 40.96  
47 Gary Thies M60+ HOC 106:35 16:08 54:16 40.54  
48 Eric Frysinger M-18 123:18 18:40 70:59 35.05 -7.9
49 Dennis Porter M50+ 135:44 20:33 83:25 31.84 -6.1
  Yuri Zakrevski   DVOA MP --- --- 15.92 -14.1
  Mark Webb   CSU MP --- --- 15.92  
  Eric Smith   CNYO MP --- --- 15.92  
    
Green Summary
Length 6.60km
Climb 265.0m
Num Controls 12
Average Time 78:10
Average Pace 12:34
Num Maps 52
Num Orienteers 52
Total Time 67:45:16
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 624
Green Rankings

 

Green-Y

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kristin Hall F40+ NEOC 45:20 8:14 0:00 75.16  
2 Alison Campbell F-18 55:43 10:07 10:23 61.15 +1.1
3 Marketa Graham F40+ OOC 56:04 10:11 10:44 60.77  
4 Sandy Tetreault F40+ A/L 56:56 10:21 11:36 59.85  
5 Susan DeWitt F40+ WCOC 59:01 10:43 13:41 57.73  
6 Wendy Johnecheck F35+ NEOC 60:53 11:04 15:33 55.96  
7 Peggy Dickison F45+ OK 61:54 11:15 16:34 55.04  
8 Kris Beecroft F45+ QOC 65:25 11:53 20:05 52.08  
9 Megan Donahue F45+ SVO 68:35 12:28 23:15 49.68  
10 Anne Daltveit F50+ BOK 69:02 12:33 23:42 49.36  
11 Heidi Onkst F45+ OCIN 70:15 12:46 24:55 48.50  
12 Val Duca F35+ Stars 72:05 13:06 26:45 47.27  
13 Sandy Ahlswede F35+ 72:27 13:10 27:07 47.03 +0.2
14 Gayle Ryan F40+ QOC 73:10 13:18 27:50 46.57  
15 Pia K Webb F35+ CSU 73:38 13:23 28:18 46.27  
16 Janet Tryson F55+ HVO 74:23 13:31 29:03 45.81  
17 Julie Keim F-21+ SVO 74:32 13:33 29:12 45.71 -0.1
18 Lex Bundschuh F50+ UNO 74:41 13:34 29:21 45.62  
19 Valerie Meyer F50+ 76:32 13:54 31:12 44.52  
20 Albina Zakrevski F40+ 76:36 13:55 31:16 44.48 -4.0
21 Trisha Underwood F50+ NEOC 76:41 13:56 31:21 44.43  
22 Galina Rokhinson F35+ 77:37 14:06 32:17 43.90  
23 Dagmar Merkova F35+ QOC 78:01 14:11 32:41 43.67  
24 Keg Good F50+ QOC 78:12 14:13 32:52 43.57  
25 Mary Frank F45+ 78:15 14:13 32:55 43.54 -1.2
26 Kathleen Lennon F45+ QOC 80:02 14:33 34:42 42.57  
27 Nancy Koehler F45+ UNO 81:18 14:46 35:58 41.91  
28 Ellen Stibler F40+ HVO 83:09 15:07 37:49 40.98  
29 Tracy Acuff F40+ 83:24 15:09 38:04 40.85 -3.1
30 Svetlana Frolenko F35+ 83:28 15:10 38:08 40.82 -2.2
31 Laurie Collinsworth F45+ ROC 85:13 15:29 39:53 39.98  
32 Shelagh Pepper F45+ Stars 102:09 18:34 56:49 33.36  
33 Susan Klassen F45+ ROC 129:23 23:31 84:03 26.33  
34 Mary Plunkett F55+ 167:58 30:32 122:38 20.29 +0.4
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 235.0m
Num Controls 9
Average Time 77:07
Average Pace 14:01
Num Maps 34
Num Orienteers 34
Total Time 43:42:02
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 306
Green Rankings

 

Red-X

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Zhyk M-21+ 64:00 7:37 0:00 94.37 -5.8
2 Andy Hall M35+ NEOC 73:15 8:43 9:15 82.45  
3 Stefan Slutsky M45+ HVO 80:46 9:36 16:46 74.78  
4 Randy Kemp M45+ OOC 80:52 9:37 16:52 74.69  
5 Daniel Schaublin M45+ HVO 81:31 9:42 17:31 74.09  
6 Adrian Zissos M45+ FWOC 81:36 9:42 17:36 74.02  
7 Greg Ahlswede M-20 DVOA 81:48 9:44 17:48 73.84 +9.6
8 Mark Voit M45+ SVO 82:08 9:46 18:08 73.54  
9 Vadim Masalkov M35+ 83:18 9:55 19:18 72.51 -7.0
10 Istvan Nagy M45+ 83:55 9:59 19:55 71.97 +1.1
11 Karl Ahlswede M45+ DVOA 84:29 10:03 20:29 71.49 +3.9
12 Robert Holmes M35+ ROC 84:54 10:06 20:54 71.14  
13 Andras Revesz M45+ 86:09 10:15 22:09 70.11 -5.3
14 Carl Underwood M-20 NEOC 86:43 10:19 22:43 69.65  
15 Martin Farenfield M40+ GAOC 86:49 10:20 22:49 69.57  
16 Alan Young M40+ HVO 87:32 10:25 23:32 69.00  
17 Hunter Cornish M-20 87:45 10:26 23:45 68.83 -4.4
18 Alexis Rzewski M45+ WPOC 90:02 10:43 26:02 67.08  
19 Jonas Höijer M35+ SWE/FK Herkules 92:42 11:02 28:42 65.15  
20 James Rayburn M45+ SVO 93:10 11:05 29:10 64.83 -2.6
21 Pierre Tetreault M45+ A/L 93:50 11:10 29:50 64.37  
22 Jeffrey Saeger M55+ NEOC 95:47 11:24 31:47 63.06  
23 Bernard Breton M45+ HVO 98:05 11:40 34:05 61.58  
24 Scott Thatcher M45+ 101:14 12:03 37:14 59.66 +0.6
25 Udaya Bollineni M35+ 102:29 12:12 38:29 58.93 +3.0
26 Paul Regan M45+ HVO 103:36 12:20 39:36 58.30  
27 Mitch Collinsworth M45+ ROC 109:34 13:02 45:34 55.12  
28 Mark Dominie M45+ CNYO 114:25 13:37 50:25 52.79  
29 Francis Hogle M65+ 117:08 13:56 53:08 51.56 +4.4
30 Rick DeWitt M45+ WCOC 122:24 14:34 58:24 49.34  
31 Jason Norray M-20 151:06 17:59 87:06 39.97  
32 Steve Fluegel M45+ WCOC 156:39 18:38 92:39 38.56  
33 R. Victor Klassen M45+ ROC 173:36 20:40 109:36 34.79  
34 Richard Whiffen M55+ 217:37 25:54 153:37 27.75 -10.0
  Clinton Morse   WCOC MP --- --- 13.88  
  Mark Cornish   MP --- --- 13.88 -53.8
    
Red Summary
Length 8.40km
Climb 355.0m
Num Controls 19
Average Time 95:18
Average Pace 12:00
Num Maps 36
Num Orienteers 36
Total Time 57:10:54
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 684
Red Rankings

 

Red-Y

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Samantha Saeger F-21+ NEOC 69:31 8:16 0:00 86.01  
2 Hillary Saeger F-21+ NEOC 71:53 8:33 2:22 83.18  
3 Emily Kemp F-21+ OOC 77:18 9:12 7:47 77.35  
4 Cristina Luis F-21+ DVOA 81:58 9:45 12:27 72.95  
5 Pavlina Brautigam F-21+ WCOC 86:43 10:19 17:12 68.95  
6 Angelica Riley F35+ 87:08 10:22 17:37 68.62 +0.2
7 Corinne Porter F-21+ 87:21 10:23 17:50 68.45 +2.2
8 Kseniya Popova F-21+ HVO 89:23 10:38 19:52 66.90  
9 Yekaterina Dvinyaninova F-21+ HVO 92:36 11:01 23:05 64.57  
10 Viktoria Brautigam F-21+ WCOC 93:48 11:10 24:17 63.75  
11 Charlotte MacNaughton F-21+ FWOC 95:46 11:24 26:15 62.44  
12 Victoria Campbell F-21+ USMAOC 98:18 11:42 28:47 60.83  
13 Audrun Utskarpen F-21+ CSU 103:20 12:18 33:49 57.87  
14 Lindsay Worner F-21+ ROC 107:18 12:46 37:47 55.73  
15 Daria Babushok F-21+ 112:29 13:23 42:58 53.16 -4.4
16 Linda Kohn F-21+ ROC 122:35 14:35 53:04 48.78  
17 Clare Durand F-21+ LAOC 123:00 14:38 53:29 48.61  
18 Donna Fluegel F-21+ WCOC 142:00 16:54 72:29 42.11  
    
Red Summary
Length 8.40km
Climb 365.0m
Num Controls 18
Average Time 96:48
Average Pace 11:31
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 29:02:25
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 324
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Eric Bone M-21+ COC 90:20 7:35 0:00 105.22  
2 Ross Smith M-21+ CSU 92:25 7:45 2:05 102.85  
3 Erin Schirm M-21+ HVO 92:33 7:46 2:13 102.70  
4 Brian Graham M-21+ OOC 92:45 7:47 2:25 102.48  
5 Jon Torrance M35+ QOC 94:57 7:58 4:37 100.10  
6 Leif Anderson M-21+ SAMM 96:47 8:07 6:27 98.21  
7 Clem McGrath M-21+ 97:49 8:13 7:29 97.17 +1.9
8 Wyatt Riley M35+ 99:11 8:20 8:51 95.83 +4.6
9 Nick Duca M-21+ Stars 100:49 8:28 10:29 94.28  
10 Ken Walker Jr M-21+ CSU 102:08 8:34 11:48 93.06  
11 Tom Hollowell M45+ 103:02 8:39 12:42 92.25 -5.1
12 Joe Brautigam M-21+ WCOC 104:29 8:46 14:09 90.97  
13 Sergiy Gnatiouk M40+ 104:54 8:48 14:34 90.61 +0.7
14 Gregory Balter M45+ 105:02 8:49 14:42 90.49 -3.0
15 Martin Bjurner M-21+ TOC 105:30 8:51 15:10 90.09  
16 Nikolay Nachev M-21+ COC 108:53 9:08 18:33 87.29  
17 Andis Vitolins M35+ HVO 109:21 9:11 19:01 86.92  
18 Nathaniel Lyons M-21+ ROC 109:39 9:12 19:19 86.68  
19 Brendan Shields M-21+ CSU 110:52 9:18 20:32 85.73  
20 Jonathan Campbell M-21+ USMAOC 113:11 9:30 22:51 83.98  
21 Ted Good M40+ QOC 116:56 9:49 26:36 81.28  
22 Peter Gagarin M60+ CSU 116:59 9:49 26:39 81.25  
23 Gerald Yip M-21+ OCIN 117:12 9:50 26:52 81.10  
24 Thomas Carr M-21+ NTOA 120:19 10:06 29:59 79.00  
25 Michael Lyons M40+ ROC 121:10 10:10 30:50 78.44  
26 Jordan Laughlin M-20 USMAOC 121:57 10:14 31:37 77.94  
27 Florin Tencariu M-21+ 123:53 10:24 33:33 76.72 -2.3
28 Andy Strat M-21+ QOC 128:13 10:46 37:53 74.13  
29 Tor Gudmundsen M-21+ EWOC 128:53 10:49 38:33 73.75  
30 Michael Norris M-21+ USMAOC 131:00 11:00 40:40 72.56  
31 Ed White M-21+ O-UTAH 133:30 11:13 43:10 71.20  
32 Christoph Zurcher M-21+ RMOC 137:26 11:32 47:06 69.16  
33 J-J Cote M-21+ RMOC 137:32 11:33 47:12 69.11  
34 Jeff Schapiro M45+ NEOC 139:31 11:43 49:11 68.13  
35 David Onkst M45+ QOC 139:53 11:45 49:33 67.95  
36 Christopher Gross M-21+ 143:43 12:04 53:23 66.14 -7.8
37 Jan Merka M35+ QOC 144:05 12:06 53:45 65.97  
38 Dylan Thies M-21+ HOC 146:11 12:17 55:51 65.02  
39 Mike Adams M-21+ 147:22 12:23 57:02 64.50 +3.6
40 John Crowther M-21+ RMOC 178:20 14:59 88:00 53.30  
41 Ian Smith M-21+ CSU 204:15 17:09 113:55 46.53  
  David Pruden   QOC MP --- --- 23.27  
  Eric Kemp   OOC MP --- --- 23.27  
  Eddie Bergeron   SVO MP --- --- 23.27 -79.3
    
Blue Summary
Length 11.90km
Climb 525.0m
Num Controls 23
Average Time 111:39
Average Pace 10:04
Num Maps 44
Num Orienteers 44
Total Time 81:52:57
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 1012
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:256
Orienteers:256
Time:368:32:20
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.