Event Director:
Tim Walsh
Course Design:
Hugh MacMullan III

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sadie & Liz Fyfe G2 46:47 20:20 0:00    
2 Neil Johnson G6 55:37 24:10 8:50    
3 Stella Barr F-6 1:00:23 26:15 13:36 47.88  
4 Fiona Macmullan F-21+ DVOA 1:01:08 26:34 14:21 47.29  
5 Richard Cerchio M60+ 1:15:42 32:54 28:55 38.19  
6 Troop 523 a G3 BS Troop 1:23:31 36:18 36:44    
7 Troop 523 b G3 BS Troop 1:23:45 36:24 36:58    
8 Troop 147 G6 BS Troop 1:24:50 36:53 38:03    
    
White Summary
Length 2.30km
Climb 65.0m
Num Controls 9
Average Time 68:57
Average Pace 29:59
Num Maps 8
Num Orienteers 23
Total Time 27:15:17
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 207
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kanstantsin Paulau   40:41 11:37 0:00 54.34  
2 Fred Dohrmann M40+ 49:06 14:01 8:25 45.03  
3 Margeret Bowerman G2 50:58 14:33 10:17    
4 Ann Macmullan F40+ 57:12 16:20 16:31 38.65  
5 Tayhon Byers M45+ 1:12:41 20:46 32:00 30.42  
6 David Karkosak G2 1:12:44 20:46 32:03    
7 Matt Quale G5 1:14:41 21:20 34:00    
8 James Johnson M-12 1:21:16 23:13 40:35 27.20  
9 Jim Neusch G6 1:35:27 27:16 54:46    
10 Sue Berg F50+ 1:48:59 31:08 68:18 20.29  
11 Kevin Tomko G4 2:11:09 37:28 90:28    
    
Yellow Summary
Length 3.50km
Climb 110.0m
Num Controls 10
Average Time 75:54
Average Pace 21:41
Num Maps 11
Num Orienteers 25
Total Time 35:28:02
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 250
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Shane Campbell M-21+ 41:21 8:36 0:00 58.14  
2 Peter McLaughlin, Jr M45+ 1:01:30 12:48 20:09 39.09  
3 Andy Green M45+ 1:02:57 13:06 21:36 38.19  
4 Stephen Dainton G3 1:03:14 13:10 21:53    
5 Cindy Pizziketti F45+ 1:03:27 13:13 22:06 37.89  
6 Robert Dainton G2 1:03:45 13:16 22:24    
7 Diane Reider F45+ 1:04:27 13:25 23:06 37.30 +2.7
8 Dory Peterson F45+ 1:06:33 13:51 25:12 36.13 +3.0
9 Brian Klatt G2 1:07:38 14:05 26:17    
10 Karl Green M-12 1:08:54 14:21 27:33 34.89  
11 Ken Martin M40+ 1:11:37 14:55 30:16 33.57  
12 Drew Devitt M40+ 1:19:44 16:36 38:23 30.15  
13 Dana Yermish F45+ 1:19:48 16:37 38:27 30.13  
14 Tom Chambers M60+ 1:24:32 17:36 43:11 28.44  
15 Roger Martin M65+ 1:25:52 17:53 44:31 28.00 +2.7
16 Andrea Hartley F55+ 1:25:56 17:54 44:35 27.98  
17 Pat Burton F55+ DVOA 1:39:09 20:39 57:48 24.25 +0.7
18 Lyn Shaffer G2 1:43:10 21:29 61:49    
19 Stephanie Schell   1:46:16 22:08 64:55 22.62  
20 Kathy Urban F60+ DVOA 1:46:33 22:11 65:12 22.56 -2.5
21 Chuck/Jane Bingham G2 1:52:25 23:25 71:04    
22 Mary Plunkett F60+ 2:01:58 25:24 80:37 19.71 -4.2
23 Dave Morgan G2 2:09:55 27:03 88:34    
24 Frank Slachta M40+ 2:31:39 31:35 110:18 15.85  
25 Paul Perry G2 2:42:12 33:47 120:51    
    
Orange Summary
Length 4.80km
Climb 155.0m
Num Controls 9
Average Time 88:10
Average Pace 18:22
Num Maps 25
Num Orienteers 33
Total Time 49:30:05
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 297
Orange Rankings

 

Orange Long

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Zac Barker M-16 1:15:00 9:36 0:00 55.56 -8.7
2 Dave Darrah M65+ DVOA 1:20:33 10:19 5:33 51.73 +4.2
3 Brian Komoroski M-21+ 1:24:39 10:51 9:39 49.22 -6.7
4 Dan Barker M50+ 1:38:43 12:39 23:43 42.21 -8.5
5 Glenn Kirby M35+ 1:41:44 13:02 26:44 40.96  
6 Michael Forbes Sr M60+ 1:44:35 13:24 29:35 39.84 +11.1
7 Art Bond M45+ 2:11:53 16:54 56:53 31.59  
8 Rachel Stern G2 2:16:51 17:32 61:51    
9 Alexander Dyson M50+ DVOA 2:29:55 19:13 74:55 27.79 +2.2
10 Valerie Hardin G2 2:49:58 21:47 94:58    
11 Pat Keim F55+ SVO 2:55:35 22:30 100:35 23.73 -0.6
12 Rebecca Mitchell F45+ 3:10:33 24:25 115:33 21.87  
  Sue Heckler G2 DNF --- ---    
    
Orange Long Summary
Length 7.80km
Climb 245.0m
Num Controls 16
Average Time 115:23
Average Pace 16:01
Num Maps 13
Num Orienteers 16
Total Time 30:06:48
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 256
Orange Long Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Boff Whalley M40+ 43:32 11:27 0:00 72.17  
2 Jim Eagleton M55+ DVOA 51:48 13:37 8:16 60.65 +1.1
3 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 1:00:57 16:02 17:25 51.55 -6.6
4 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:01:59 16:18 18:27 50.69 -0.9
5 John De Wolf M50+ 1:05:07 17:08 21:35 48.25 +1.6
6 Wayne Vincent M40+ 1:19:44 20:58 36:12 39.40 +3.5
7 Susan Engard F50+ 1:30:00 23:41 46:28 34.91 -0.8
8 Jay Wilshire M45+ 1:31:58 24:12 48:26 34.16 -4.1
9 Gregory Vey G2 1:33:51 24:41 50:19    
10 Roger Hartley M60+ 1:37:31 25:39 53:59 32.22 +0.9
11 Joe Zaremba M-0 1:48:37 28:35 65:05 28.93  
12 Frank Pater M60+ 1:51:27 29:19 67:55 28.19 +1.3
13 Pete McLaughlin M70+ 2:00:20 31:40 76:48 26.11  
14 Abby Perkins F-21+ 2:04:23 32:43 80:51 25.26  
15 Carl Peterson M65+ 2:54:40 45:57 131:08 17.99 -7.1
16 Brenda Harder F70+ 3:03:29 48:17 139:57 17.12 -4.6
    
Brown Summary
Length 3.80km
Climb 220.0m
Num Controls 10
Average Time 97:27
Average Pace 25:38
Num Maps 16
Num Orienteers 17
Total Time 27:33:14
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 170
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Harrison Schell M-18 53:42 10:31 0:00 70.57  
2 Brian Supplee M50+ DVOA 58:16 11:25 4:34 65.04 +5.3
3 Scott Thatcher M50+ DVOA 1:03:53 12:31 10:11 59.32 -2.4
4 Jack Webster M-18 1:03:57 12:32 10:15 59.26  
5 Anthony Knarr M-16 1:05:57 12:55 12:15 57.46 +5.9
6 Ralph Tolbert M50+ 1:15:29 14:48 21:47 50.20 -2.2
7 Ron Barron M55+ 1:16:05 14:55 22:23 49.81 +5.4
8 Drew Devitt M40+ 1:17:16 15:09 23:34 49.04  
9 Ed Scott M65+ DVOA 1:18:19 15:21 24:37 48.39 -5.9
10 Bob Burg M60+ 1:19:26 15:34 25:44 47.71 -10.3
11 Carl Marcus M65+ 1:20:03 15:41 26:21 47.34 -0.1
12 Ron Wood M65+ 1:25:31 16:46 31:49 44.31 -3.2
13 Richard H Ebright M50+ 1:26:22 16:56 32:40 43.88 -1.0
14 Sandy Ahlswede F40+ DVOA 1:26:49 17:01 33:07 43.65 -4.5
15 Neil Dolinger M45+ 1:27:13 17:06 33:31 43.45 +8.7
16 Ed Niemann M60+ DVOA 1:34:13 18:28 40:31 40.22 -4.0
17 Kim McCane M55+ 1:36:51 18:59 43:09 39.13 +8.9
18 Steven Aronson M50+ 1:39:54 19:35 46:12 37.93 -0.5
19 Dave Urban M60+ DVOA 1:40:23 19:40 46:41 37.75 +3.9
20 Fred Kruesi M55+ 1:45:33 20:41 51:51 35.90 +1.0
21 Kathleen Geist F55+ DVOA 1:52:07 21:59 58:25 33.80 +0.6
22 Steven Getz M45+ 1:53:08 22:10 59:26 33.50 -5.5
23 Kim Rager F40+ 1:56:39 22:52 62:57 32.49 -3.1
24 Bob Burton M40+ DVOA 2:02:05 23:56 68:23 31.04 -4.1
25 Larry Geist M55+ DVOA 2:02:47 24:04 69:05 30.86 -0.8
26 Sharon Siegler F60+ DVOA 2:12:12 25:55 78:30 28.67 -1.3
27 Mike Borovicka M60+ 2:20:56 27:38 87:14 26.89 -5.1
28 Deb Samans F55+ 2:53:38 34:02 119:56 21.82 -4.8
29 Ryan Pechulis M-21+ 3:21:18 39:28 147:36 18.83  
30 Joby Hilliker M35+ 3:21:19 39:28 147:37 18.82  
    
Green Summary
Length 5.10km
Climb 225.0m
Num Controls 15
Average Time 101:42
Average Pace 19:56
Num Maps 30
Num Orienteers 30
Total Time 50:51:21
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 450
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Overbaugh M50+ 53:49 8:40 0:00 78.77 +1.7
2 John Campbell M50+ DVOA 54:32 8:47 0:43 77.73 +4.6
3 Istvan Nagy M50+ 58:52 9:29 5:03 72.01 -7.2
4 Steve Barr M-21+ 1:01:21 9:53 7:32 69.09  
5 Mihai Veres M45+ SVO 1:05:03 10:29 11:14 65.16 +8.0
6 Bob Fink M60+ DVOA 1:16:33 12:20 22:44 55.37 -0.8
7 Dmitry Lavrov M45+ HVO 1:19:55 12:53 26:06 53.04  
8 Guy Olsen M50+ DVOA 1:20:56 13:03 27:07 52.38 -3.7
9 Jon Prine M-21+ 1:21:29 13:08 27:40 52.02 -7.4
10 Mark Kern M65+ 1:42:33 16:32 48:44 41.34 +1.2
  Brent Freedland   DNF --- --- 20.67  
  Justin Murray   MP --- --- 20.67  
    
Red Summary
Length 6.20km
Climb 235.0m
Num Controls 17
Average Time 59:35
Average Pace 11:31
Num Maps 12
Num Orienteers 12
Total Time 11:55:03
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 204
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M35+ 58:07 7:10 0:00 92.28 -11.2
2 Vadim Masalkov M40+ 59:38 7:21 1:31 89.94 -8.5
3 Florin Tencariu M35+ 1:11:01 8:46 12:54 75.52 -10.2
4 Zac Barker M-16 1:23:23 10:17 25:16 64.32 +0.1
5 Doug Sevon M45+ 1:38:28 12:09 40:21 54.47 +4.0
6 Brian Komoroski M-21+ 1:39:37 12:17 41:30 53.84 -2.1
7 Dan Barker M50+ 1:42:26 12:38 44:19 52.36 +1.7
8 Chris Young M40+ 2:13:26 16:28 75:19 40.19  
9 Rick Whiffen M60+ 2:32:03 18:46 93:56 35.27 -3.4
10 Mark Walsh M50+ 2:47:16 20:39 109:09 32.06  
  Karl Ahlswede   DVOA DNF --- --- 16.03 -50.1
    
Blue Summary
Length 8.10km
Climb 335.0m
Num Controls 23
Average Time 93:13
Average Pace 12:39
Num Maps 11
Num Orienteers 11
Total Time 17:05:25
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 253
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:126
Orienteers:167
Time:249:45:15
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.