Event Director:
Jason Tong
Course Design:
Rick Slater

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel Miraski M-12 35.32 14:12 0:00 1756.89 -204.7
2 Larry Glasser G2 39.40 15:52 4:08    
3 Marcia Lin F-0 40.05 16:02 4:33    
4 Eric Hartley M-10 40.49 16:19 5:17    
5 Eric Earl M-0 41.35 16:38 6:03    
6 Laura Lin F-12 46.10 18:28 10:38    
7 Alexander Lin M-10 46.54 18:45 11:22    
8 Jason Reuter M-10 49.33 19:49 14:01    
9 Greg Ahlswede M-10 49.33 19:49 14:01 2449.92 +224.6
10 Gregory W M-10 50.20 20:08 14:48    
11 Matthew Zarzecki M-10 54.36 21:50 19:04    
12 David Bouthot M-10 58.36 23:26 23:04    
13 Chris Saxby M-12 62.35 25:02 27:03    
    
Summary
Length 2.50km
Climb 5.0m
Num Controls 8
Average Time 47:22
Average Pace 18:57
Num Maps 13
Num Orienteers 14
Total Time 10:55:38
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 112
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Audra Supplee F40+ 54.56 16:54 0:00 1510.98 -205.8
2 Owen Smith M-10 58.29 17:59 3:33    
3 Ben/Sandy Berk G2 72.00 22:09 17:04    
4 Ken/Terry Drevik G2 79.49 24:33 24:53    
5 Mark Rothschild G3 88.30 27:13 33:34    
6 Rick Young   94.13 28:59 39:17    
7 Gary Graf M45+ 137.35 42:20 82:39    
  Deb Howard   DNF --- ---    
    
Summary
Length 3.25km
Climb 12.0m
Num Controls 8
Average Time 73:11
Average Pace 25:44
Num Maps 8
Num Orienteers 12
Total Time 15:14:21
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 96
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Peter Graham M-20 63.05 15:46 0:00    
2 Russ Valle M40+ 63.37 15:54 0:32 1430.54 -322.9
3 Steve Irwin M45+ 73.25 18:21 10:20    
4 Sandy Heath M65+ 73.55 18:28 10:50 1662.16 -437.1
5 Joe Hamer M45+ 79.58 19:59 16:53 1798.20 -456.7
6 Gururaj Vanairi G2 83.27 20:51 20:22    
7 Peter Yeomans G2 89.00 22:15 25:55    
8 Greg Farris M-21+ 92.03 23:00 28:58 2069.92 -269.3
9 Joe Levy M40+ 97.40 24:25 34:35    
10 Kurt Ashbaugh M-21+ 109.15 27:18 46:10    
11 Uday Jim G2 112.18 28:04 49:13    
12 Eugene Gardner M40+ 115.47 28:56 52:42 2603.61 +225.9
13 Brenda Harder F55+ 118.50 29:42 55:45 2672.19 -26.9
14 Timothy Marion M45+ 132.58 33:14 69:53 2990.01 +958.1
15 Colin Smith M-14 138.30 34:37 75:25    
16 Ken/Geri Kohler G2 182.05 45:31 119:00    
  Billie Jo Miraski   DNF --- ---    
  Ben Alswede G2 DNF --- ---    
  Kate Wheat G2 DNF --- ---    
    
Summary
Length 4.00km
Climb 25.0m
Num Controls 8
Average Time 85:34
Average Pace 25:24
Num Maps 19
Num Orienteers 25
Total Time 34:52:43
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 200
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ed Scott M55+ 71.00 13:08 0:00 1289.11 -97.9
2 Rob Wilkison M50+ 71.20 13:12 0:20 1295.16 -73.0
3 Rob Favorite M45+ 72.28 13:25 1:28 1315.74 -232.0
4 Ralph Tolbert M45+ 75.58 14:04 4:58 1379.28 -108.2
5 Bob Meyer M45+ 76.40 14:11 5:40 1391.99 -20.3
6 David Holmes M55+ 83.40 15:29 12:40 1519.09 +23.6
7 Bill Shannon M60+ DVOA 85.20 15:48 14:20 1549.35 +55.9
8 Warren Hoffman   93.00 17:13 22:00 1688.55  
9 Frank Pater M50+ 93.00 17:13 22:00 1688.55 -494.0
10 Theo Zaharia M55+ 97.03 17:58 26:03 1762.08 -63.0
11 Ed Niemann M50+ 111.18 20:36 40:18 2020.81 +212.4
12 Ken Miraski M45+ 118.45 21:59 47:45 2156.08 +24.7
13 Anne Buraczynski F45+ 121.30 22:30 50:30 2206.01 -387.2
14 Rick Whiffen M50+ 121.40 22:31 50:40 2209.03 +235.9
15 Ron Mavis M40+ 134.30 24:54 63:30    
16 Mark Chichonski M-21+ 154.30 28:36 83:30 2805.17 +256.2
17 Jack Mason M55+ 183.00 33:53 112:00    
18 Brian Ullom G2 213.45 39:35 142:45    
19 William Brennan G2 231.30 42:52 160:30    
20 Chris Heyer G2 245.00 45:22 174:00    
  Roger Hartley   DNF --- ---    
  Dawn Morgan G3 DNF --- ---    
  Jim Brewer   DNF --- ---    
    
Summary
Length 5.40km
Climb 40.0m
Num Controls 11
Average Time 106:44
Average Pace 22:43
Num Maps 23
Num Orienteers 28
Total Time 52:25:12
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 308
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M-21+ 49.30 7:04 0:00 781.24 -82.8
2 Boris Granovskiy   55.55 7:59 6:25    
3 Robert Buraczynski M45+ 84.40 12:05 35:10 1336.26 -103.6
4 Brian Supplee M40+ 93.18 13:19 43:48 1472.51 +157.0
5 Ron Bortz M45+ 98.55 14:07 49:25 1561.16 +352.9
6 Patrick Shannon M-21+ 105.50 15:07 56:20 1670.32 +394.6
7 Karl Ahlswede M35+ 117.20 16:45 67:50 1851.82 +399.3
8 Jim Eagleton M45+ 119.00 17:00 69:30 1878.12 +634.9
9 James Bullitt M40+ 141.37 20:13 92:07 2235.07 +569.3
10 Randy Hall M35+ 172.01 24:34 122:31 2714.86 +1604.0
11 Bryan Butler M40+ 197.00 28:08 147:30    
  Bruce Zeidman   DNF --- ---    
  Hugh MacMullan III   DNF --- ---    
  Darrah Dave   DNF --- ---    
    
Summary
Length 7.00km
Climb 62.0m
Num Controls 16
Average Time 88:13
Average Pace 16:02
Num Maps 14
Num Orienteers 14
Total Time 20:35:06
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 224
Rankings

 

Event Totals
Maps:77
Orienteers:93
Time:134:03:00
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.