Event Director:
Mary Frank
Course Design:
Mary Frank

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Hunter Cornish M-12 18.30 8:48 0:00 1399.01 -241.6
2 Kelsey Breseman F-10 COC 31.45 15:07 13:15    
  Tyler Hertel   OCIN DNF --- ---    
  Kyle Hertel   OCIN DNF --- ---    
    
Summary
Length 2.10km
Climb 35.0m
Num Controls 9
Average Time 12:33
Average Pace 11:57
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 50:15
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 36
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ryan Porter M-14 29.41 10:47 0:00 1185.47 -664.0
2 Ryan Breseman M-14 COC 39.42 14:26 10:01    
3 Jennifer Graffman F-14 58.19 21:12 28:38 2329.01  
4 Caroline Ringo F70+ 77.40 28:14 47:59 3101.80 -1441.6
    
Summary
Length 2.75km
Climb 60.0m
Num Controls 8
Average Time 51:20
Average Pace 18:40
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 3:25:22
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 32
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Martin Hawkes-Teeter   38.55 10:22 0:00    
2 Chuck Cornish M-16 52.21 13:57 13:26 1532.36 -87.7
3 Jane Nocera F55+ 62.28 16:39 23:33 1828.49 -134.6
4 Kathryn Graffman F-16 64.07 17:05 25:12 1876.79 -701.7
5 Halloran Bierck G2 BOK 158.00 42:08 119:05    
  Marmie Schuster-Walker   QOC DNF --- ---    
    
Summary
Length 3.75km
Climb 95.0m
Num Controls 12
Average Time 62:38
Average Pace 20:02
Num Maps 6
Num Orienteers 7
Total Time 8:53:51
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 84
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Vallin M65+ OK 33.30 9:03 0:00    
2 Marie-Catherine Bruno F-0 MOMO 35.28 9:35 1:58    
3 Alex Kerr M65+ GVOC 35.39 9:38 2:09    
4 Birgitta Hakansson F-20 HVO 51.39 13:57 18:09 2073.57 +445.8
5 Edwin Gookin M65+ SDO 56.35 15:17 23:05    
6 Don Scott M70+ EEOC 62.50 16:58 29:20    
7 Karen Graffman F40+ 64.22 17:23 30:52 2584.10 +130.7
8 John Charlow M70+ RAMB 64.36 17:27 31:06    
9 Gloria Charlow F70+ RAMB 68.40 18:33 35:10    
10 Russ Bruce M65+ FLO 71.38 19:21 38:08    
11 Donna Gookin F60+ SDO 72.27 19:34 38:57    
12 Kent Ringo M80+ 75.20 20:21 41:50 3024.37 +423.3
13 Janet Porter F45+ 87.50 23:44 54:20 3526.21 +756.9
  Peg Edwards   DNF --- ---    
    
Summary
Length 3.70km
Climb 80.0m
Num Controls 11
Average Time 55:45
Average Pace 16:13
Num Maps 14
Num Orienteers 14
Total Time 13:00:34
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 154
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Fima Shtempler M50+ UKR 35.25 8:25 0:00    
2 Julie Cleary   38.38 9:11 3:13    
3 Piotr Zielczynski   39.12 9:20 3:47    
4 Frank Martindale M60+ ROC 39.35 9:25 4:10    
5 Ronan Cleary   41.02 9:46 5:37    
6 Marianne Bandixen F40+ OLG 41.56 9:59 6:31    
7 Eileen Breseman F40+ COC 44.31 10:35 9:06    
8 Corinne Porter F-16 45.08 10:44 9:43 1554.26 +107.8
9 George Minarik   46.04 10:58 10:39    
10 Richard Parker M60+ SDO 46.09 10:59 10:44    
11 Joe Scarborough   46.15 11:00 10:50    
12 Orlyn Skrien M55+ SLOC 46.50 11:09 11:25    
13 Clark Maxfield   47.06 11:12 11:41    
14 Robert Wilkison M50+ 48.17 11:29 12:52 1662.74 +294.6
15 Bob Cooley M55+ BAOC 49.07 11:41 13:42    
16 Evan Custer M60+ BAOC 50.10 11:56 14:45    
17 Ed Scott M55+ 50.45 12:05 15:20 1747.68 +360.7
18 Mike Shifman M60+ PTOC 51.00 12:08 15:35    
19 Van Anthony M40+ QOC 51.03 12:09 15:38 1758.01 -11.8
20 John De Wolf M40+ 51.57 12:22 16:32 1789.01 +168.9
21 Peter Snell M60+ NTOA 52.18 12:27 16:53    
22 Bob Fink M50+ 52.24 12:28 16:59 1804.50 +221.1
23 Ardis Dull F-0 COC 54.03 12:52 18:38    
24 Dale Parson M45+ 54.32 12:59 19:07 1877.97 +427.3
25 Dennis Porter M40+ 55.19 13:10 19:54 1904.94 +151.4
26 Alan Edmonds M-0 COO 57.38 13:43 22:13    
27 Miki Snell F55+ NTOA 58.44 13:59 23:19    
28 Nancy Sharp F40+ 62.14 14:49 26:49 2143.13 +120.1
29 Valerie Meyer F40+ 62.53 14:58 27:28 2165.52 +236.5
30 Gale Teschendorf M-0 CAOC 63.22 15:05 27:57    
31 Robert Lewis M45+ WCOC 63.42 15:10 28:17 2193.64 -347.2
32 Jay Wilshire M35+ 64.24 15:20 28:59 2217.75 +317.9
33 Anne Bullitt F45+ 64.44 15:24 29:19 2229.23 -364.0
34 Kate Moran   65.43 15:38 30:18    
35 Ken Miraski M45+ 66.18 15:47 30:53 2283.18 +151.8
36 Marsha Jacobs F50+ BAOC 66.43 15:53 31:18    
37 Joe McNicholas M40+ 66.48 15:54 31:23 2300.40 +135.5
38 Scott Drumm   68.26 16:17 33:01    
39 Mary-Lou Hogg F45+ EEOC 68.53 16:24 33:28    
40 Joe Hallett M50+ CROC 69.38 16:34 34:13    
41 Patty Clemo F45+ BAOC 70.37 16:48 35:12    
42 Robin Spriggs F55+ RMOC 74.36 17:45 39:11    
43 Svetlana Sergueeva F40+ CAOC 75.24 17:57 39:59    
44 Lisa McNerney F40+ CAOC 78.45 18:45 43:20    
45 Susan Hawkes-Teeter   81.41 19:26 46:16    
46 Marilee Ball F45+ 86.20 20:33 50:55 2973.07 +159.5
47 Chris Spriggs M55+ RMOC 89.12 21:14 53:47    
48 Rosemary Johnson   94.03 22:23 58:38    
49 Deborah Samans F45+ 102.45 24:27 67:20 3538.41 +547.0
  Trina Cleary   3ROC DNF --- ---    
  Dennis Struble   NEOC DNF --- ---    
  Steve Willman   DNF --- ---    
  John Edwards   DNF --- ---    
  Ossi Saarinen   DNF --- ---    
    
Summary
Length 4.20km
Climb 150.0m
Num Controls 15
Average Time 53:44
Average Pace 14:06
Num Maps 54
Num Orienteers 54
Total Time 48:22:19
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 810
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Fredrickson M-16 HVO 40.14 7:22 0:00 1032.18 -219.0
2 Pam James   40.52 7:29 0:38    
3 Brad Whitmore M45+ 41.41 7:38 1:27 1069.38 -49.7
4 Peter Andersen M-21+ UNO 43.07 7:54 2:53    
5 Phil Grant M35+ 44.09 8:06 3:55 1132.67 +23.9
6 Ron Hudson M45+ LAOC 45.19 8:18 5:05    
7 Sonke Bandixen M40+ OLG 45.32 8:21 5:18    
8 Mikhail Pekour M35+ CAOC 45.51 8:24 5:37    
9 Peggy Dickison F-21+ QOC 47.06 8:38 6:52 1208.35 -67.8
10 Mark Frank M40+ 49.57 9:09 9:43 1281.46 +30.7
11 Charlie Shahbazian M45+ CAOC 50.16 9:13 10:02    
12 Rick Breseman M45+ COC 51.14 9:24 11:00    
13 Mike Ball M45+ 51.33 9:27 11:19 1322.51 -101.8
14 Annabel Fernandez-Valledor F-21+ SDO 51.48 9:30 11:34    
15 Carl Sack M-0 OCIN 51.48 9:30 11:34    
16 Michael Minium M-0 OCIN 51.59 9:32 11:45    
17 Ronald Bortz M45+ 52.20 9:36 12:06 1342.61 +134.3
18 Philip Hawkes-Teeter M-0 EMPO 53.40 9:50 13:26    
19 Mark Cornish M45+ 54.40 10:01 14:26 1402.47 +22.6
20 Debbie Newell F-21+ COC 55.22 10:09 15:08    
21 Nina Sebbas F-21+ OK 55.44 10:13 15:30    
22 Sharon Crawford   56.49 10:25 16:35    
23 David Tallent M45+ COC 56.52 10:26 16:38    
24 Bob Huebner   56.59 10:27 16:45    
25 Robert Buraczynski M45+ 61.47 11:20 21:33 1585.05 +145.2
26 Jeff Watson M35+ CROC 62.26 11:27 22:12    
27 James Bullitt M40+ 62.28 11:27 22:14 1602.58 -63.2
28 Guy Olsen M40+ 62.34 11:28 22:20 1605.14 -58.4
29 Patricia Zerfas F-21+ 68.04 12:29 27:50 1746.25 -18.8
30 Nancy Koehler F-0 UNO 69.57 12:50 29:43    
31 Trevor Pering M-0 CROC 70.25 12:55 30:11    
32 Robert Paddock M45+ NTOA 80.24 14:45 40:10    
33 Mike Brooks M-0 QOC 93.03 17:04 52:49    
  Kris Harrison   QOC DNF --- ---    
    
Summary
Length 5.45km
Climb 100.0m
Num Controls 15
Average Time 53:42
Average Pace 10:09
Num Maps 34
Num Orienteers 34
Total Time 30:26:00
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 510
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mike Fellows M-21+ Foxes 40.30 6:19 0:00    
2 Andy Dale M-21+ CROC 43.11 6:44 2:41    
3 Sergey Velichko   44.27 6:56 3:57    
4 Wyatt Riley M-21+ 49.30 7:44 9:00    
5 Syd Reader   50.21 7:52 9:51    
6 Randy Hall M35+ 52.23 8:11 11:53 1165.13 +54.3
7 Dave Kostansek M-21+ NEOC 53.36 8:22 13:06    
8 Andreas Grote M-21+ SKOG 55.28 8:40 14:58    
9 Piaras deCleir   56.00 8:45 15:30    
10 Jean-Joseph Cote M-21+ RMOC 56.42 8:51 16:12    
11 Olivier Baechler M-21+ SKOG 58.16 9:06 17:46    
  Yuri Bulka   DNF --- ---    
  Bjorn Stenberg   IFK DNF --- ---    
    
Summary
Length 6.40km
Climb 145.0m
Num Controls 19
Average Time 43:06
Average Pace 7:57
Num Maps 13
Num Orienteers 13
Total Time 9:20:24
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 247
Rankings

 

Event Totals
Maps:129
Orienteers:130
Time:114:18:45
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.