Event Director:
Bob Gross
Course Design:
Bob Gross

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel O'Conor G2 SVO 37:39 15:03 0:00    
2 Dennis Yuen G3 44:40 17:52 7:01    
3 AJ Riley M-10 45:34 18:13 7:55 23.17 -1.8
4 Michelle Frank G3 65:47 26:18 28:08 NC NC
5 Tom Chambers G5 81:35 32:38 43:56    
6 Brigette Helliar F75+ 91:06 36:26 53:27 11.59  
    
White Summary
Length 2.50km
Climb 85.0m
Num Controls 9
Average Time 61:03
Average Pace 24:25
Num Maps 6
Num Orienteers 15
Total Time 15:51:14
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 135
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dennis Yuen G3 DNF 0:00 0:00    
2 Chase Thatcher M-12 44:51 16:36 44:51 49.17 +5.6
3 Heather Campbell F-14 57:18 21:13 57:18 38.49 +0.2
4 Brandon Helliar M-12 62:35 23:10 62:35 35.24 -7.5
5 Michelle Wojciechowicz G2 69:46 25:50 69:46    
6 Rick Crompton M40+ 76:38 28:22 76:38 28.78 -1.4
7 Evan Ormsbee G2 76:39 28:23 76:39    
8 Nikki Singley F-14 80:01 29:38 80:01 27.56 -1.5
9 Sarah Hartman F-14 83:12 30:48 83:12 26.51  
10 Stephanie Helliar F45+ 94:08 34:51 94:08 23.43 +0.8
11 Steve Cook G2 95:24 35:20 95:24    
12 Chris Hand G3 107:26 39:47 107:26    
13 Judy Lichtenwalner G3 111:40 41:21 111:40    
14 Evans Family G3 115:50 42:54 115:50    
15 Stephen Marr G3 119:09 44:07 119:09    
16 Christine Hertzog F50+ 124:21 46:03 124:21 17.73 +0.0
17 Michael Wojciechowicz M50+ 171:56 63:40 171:56 12.83  
  Michele Simon G3 DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.70km
Climb 140.0m
Num Controls 8
Average Time 82:49
Average Pace 32:28
Num Maps 18
Num Orienteers 33
Total Time 44:00:53
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 264
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chase Crompton M-16 40:02 11:26 0:00 64.70 +16.0
2 Jacob Helliar M-16 51:00 14:34 10:58 50.79 +1.8
3 Corey Thatcher M-14 60:24 17:15 20:22 42.88 -4.0
4 Nick Babushok M-21+ 85:31 24:26 45:29 30.29 -4.1
5 Robert Frank M-16 88:25 25:15 48:23 29.29 +3.5
6 Carl Peterson M60+ 101:32 29:00 61:30 25.51 -6.0
7 Susan Engard F50+ 103:38 29:36 63:36 24.99 -5.1
8 Erik Weiksner G2 111:45 31:55 71:43    
9 Becky Hershey G2 113:15 32:21 73:13    
10 Sam Hershey G2 115:30 33:00 75:28    
11 Dave Karkosak G2 122:10 34:54 82:08    
12 Pat Keim F55+ 124:09 35:28 84:07 20.86 -0.1
13 Steven Mones M50+ 132:05 37:44 92:03 19.61 -0.2
14 Judy Fonseca G4 188:12 53:46 148:10    
    
Orange Summary
Length 3.50km
Climb 165.0m
Num Controls 11
Average Time 102:41
Average Pace 29:20
Num Maps 14
Num Orienteers 21
Total Time 41:04:54
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 231
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dylan Singley M-16 41:47 11:56 0:00 56.48 +4.2
2 Bob Burg M60+ 44:37 12:44 2:50 52.89 +1.1
3 Bruce Zeidman M65+ 46:23 13:15 4:36 50.88 -1.8
4 Ed Scott M60+ 49:26 14:07 7:39 47.74 -0.1
5 David Helliar M45+ 51:49 14:48 10:02 45.54 -0.4
6 Nathan Ohrwaschel M-16 52:59 15:08 11:12 44.54 -5.7
7 Hugh MacMullan M65+ 53:09 15:11 11:22 44.40 -1.7
8 John Simkiss M40+ 54:12 15:29 12:25 43.54 +0.1
9 Roger Broom M45+ 59:54 17:06 18:07 39.40  
10 Neil Dolinger M45+ 66:44 19:04 24:57 35.36 +4.2
11 Theo Zaharia M65+ 70:08 20:02 28:21 33.65 +3.5
12 Sharon Siegler F60+ 79:44 22:46 37:57 29.60 +0.3
13 Xin Wang M35+ 84:18 24:05 42:31 27.99  
14 Donna Terefenko F55+ 87:25 24:58 45:38 27.00 -2.9
15 Rich Plunkett M60+ 93:27 26:42 51:40 25.25 -10.3
16 Kathleen Geist F50+ DVOA 100:07 28:36 58:20 23.57 -5.8
17 Mary Plunkett F55+ 114:57 32:50 73:10 20.53 +0.6
18 Melinda Cobian G2 118:01 33:43 76:14    
  Charlie Crowell   UNAT MP --- --- 10.26  
  Robert Frank   NC --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.50km
Climb 130.0m
Num Controls 10
Average Time 63:27
Average Pace 20:08
Num Maps 20
Num Orienteers 21
Total Time 23:07:08
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 210
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Campbell M50+ 53:27 10:28 0:00 71.20 -2.3
2 Petr Hartman M45+ 56:17 11:02 2:50 67.62 +0.9
3 Daria Babushok F-21+ 59:22 11:38 5:55 64.10 +6.6
4 Mark Frank M50+ 65:12 12:47 11:45 58.37 -0.1
5 Scott Thatcher M45+ 66:55 13:07 13:28 56.87 -2.2
6 Rob Wilkison M55+ 73:30 14:24 20:03 51.78 +1.4
7 David Evans M45+ 74:09 14:32 20:42 51.32  
8 Bob Fink M55+ 77:29 15:11 24:02 49.12 -2.6
9 Mary Frank F45+ 80:18 15:44 26:51 47.39 +2.6
10 Ralph Tolbert M55+ 81:43 16:01 28:16 46.57 -5.2
11 Jon Prine M-21+ 83:46 16:25 30:19 45.43  
12 Sandy Ahlswede F35+ 85:28 16:45 32:01 44.53 -2.3
13 Tracy Acuff F40+ 89:13 17:29 35:46 42.66 -1.3
14 Dave Prine M50+ 97:11 19:03 43:44 39.16  
15 Nancy Sharp F50+ 99:47 19:33 46:20 38.14 +0.9
16 Ron Barran M50+ 108:45 21:19 55:18 34.99 -5.5
17 Rick Whiffen M55+ 112:22 22:01 58:55 33.87 -3.9
18 Michael Metzger M45+ 116:20 22:48 62:53 32.71  
19 David Cramer M45+ 119:00 23:20 65:33 31.98 -1.8
20 Larry Geist M55+ 143:46 28:11 90:19 26.47 -2.2
21 Mark Steele M40+ 154:52 30:21 101:25 24.57  
22 Debbie Samans F55+ 168:08 32:58 114:41 22.63 -1.3
    
Green Summary
Length 5.10km
Climb 205.0m
Num Controls 16
Average Time 93:57
Average Pace 18:25
Num Maps 22
Num Orienteers 22
Total Time 34:27:00
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 352
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M-21+ 53:37 7:20 0:00 99.23 +4.0
2 Sergiy Gnatiouk M40+ 61:11 8:22 7:34 86.96 -3.0
3 Sergei Fedorov M-21+ 73:12 10:01 19:35 72.68 -3.8
4 Tom Overbaugh M45+ 74:09 10:09 20:32 71.75 +1.9
5 Karl Ahlswede M45+ DVOA 75:26 10:20 21:49 70.53 +2.9
6 James Rayburn M45+ SVO 76:39 10:30 23:02 69.41 +2.0
7 Brent Freedland M-21+ 83:44 11:28 30:07 63.54 -0.5
8 Mark Cornish M50+ 85:03 11:39 31:26 62.56 -5.1
9 Jon Neely M35+ 86:51 11:53 33:14 61.26 +3.1
10 Udaya Bollineni M35+ 102:06 13:59 48:29 52.11 -3.8
11 Ury Backiev M45+ 102:42 14:04 49:05 51.81 -1.6
12 Dayne Thatcher M-16 111:39 15:17 58:02 47.65 -10.2
13 Bob Huebner M60+ 119:08 16:19 65:31 44.66 -8.3
14 Michael Forbes M60+ 139:37 19:07 86:00 38.11 +4.4
  Angelica Riley   MP --- --- 19.05 -49.4
    
Red Summary
Length 7.30km
Climb 275.0m
Num Controls 20
Average Time 83:00
Average Pace 12:10
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 20:45:04
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 300
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:95
Orienteers:127
Time:179:16:13
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.