Event Director:
Mary Frank
Course Design:
Mary Frank

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Remi Beltran M-12 0:25:46 8:53 0:00 42.79 +7.0
2 Michelle Frank F-12 DVOA 0:27:44 9:33 1:58 39.76 +1.6
3 Victor Frolenko M-10 DVOA 0:30:35 10:32 4:49 36.05 +0.1
4 Oriana Riley F-10 0:50:29 17:24 24:43 21.84 -5.8
5 Cindy Sweigart F55+ 1:01:52 21:20 36:06 17.82  
6 Janet Porter F55+ 1:08:19 23:33 42:33 16.14  
7 Screaching Eagles G10 BS Troop 1:10:31 24:18 44:45    
8 Michael Forbes Jr M35+ 1:47:52 37:11 82:06 10.22  
    
White Summary
Length 2.90km
Climb 85.0m
Num Controls 11
Average Time 55:23
Average Pace 19:06
Num Maps 8
Num Orienteers 17
Total Time 17:57:47
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 187
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-12 0:38:22 12:22 0:00 56.18 -2.2
2 Brennen Hall M-14 1:01:01 19:40 22:39 35.32 -0.7
3 Michael Tencariu G3 1:22:33 26:37 44:11    
4 Eric and Ethan Winter G2 1:35:28 30:47 57:06    
5 Joe OBrien G5 1:37:59 31:36 59:37    
6 Charles Thomasset G2 1:38:37 31:48 60:15    
7 Josh Policelli G2 1:50:16 35:34 71:54    
8 Cliff Hirst G2 1:52:46 36:22 74:24    
9 Virginia Mentrak G3 2:22:36 46:00 104:14    
  Tory Lingg   DNF --- --- 17.66 -0.7
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 115.0m
Num Controls 8
Average Time 83:57
Average Pace 30:05
Num Maps 10
Num Orienteers 22
Total Time 34:58:59
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 176
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Rich Boehme M45+ 1:12:32 17:16 0:00 54.53 +1.4
2 Stephen Eland M45+ 1:22:30 19:38 9:58 47.94 -1.6
3 Adam Steiner M-21+ 1:40:04 23:49 27:32 39.53 +2.7
4 Olga Baranova F-21+ 1:46:02 25:14 33:30 37.30 -9.5
5 Bob Agosta M55+ 1:50:08 26:13 37:36 35.91 +4.6
6 John Gillette M45+ 1:55:12 27:25 42:40 34.33  
7 Patty Policelli F45+ 2:02:00 29:02 49:28 32.42 -2.3
8 Don Kluchinski M45+ 2:02:30 29:10 49:58 32.29 -2.2
9 Carol Kluchinski F45+ 2:08:38 30:37 56:06 30.75 -1.4
10 David Karkosak G3 2:17:18 32:41 64:46    
11 Pat Burton F55+ 2:23:34 34:10 71:02 27.55 +5.0
12 Pat Keim F55+ SVO 2:39:28 37:58 86:56 24.80 -1.1
13 Edgar Hernandez M-21+ 2:49:18 40:18 96:46 23.36  
14 Max Policelli M-14 2:54:35 41:34 102:03 22.65 -5.5
15 Damon Vukovich G3 3:46:07 53:50 153:35    
  John and Maggie Tomczyk G2 DNF --- ---    
  David Schilling   DNF --- --- 11.33  
  Lisa Carter   DNF --- --- 11.33 -28.5
  Christine Hertzog   DNF --- --- 11.33 -3.9
  Christopher Hand G3 DVOA MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.20km
Climb 165.0m
Num Controls 12
Average Time 98:29
Average Pace 31:16
Num Maps 20
Num Orienteers 27
Total Time 44:56:46
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 324
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ed Scott M65+ 1:01:55 15:52 0:00 59.76 +5.6
2 Hugh MacMullan III M70+ 1:12:14 18:31 10:19 51.22 +1.5
3 Nikolay Frolenko M40+ DVOA 1:16:19 19:34 14:24 48.48 +0.2
4 Ed Niemann M60+ 1:17:34 19:53 15:39 47.70 +0.3
5 Bob Meyer M55+ DVOA 1:18:38 20:09 16:43 47.05 +0.6
6 Lauren Steiner F-21+ 1:23:01 21:17 21:06 44.57 +4.4
7 Ann MacMullan F40+ 1:26:14 22:06 24:19 42.91 -4.2
8 Alan Lopez M70+ 1:29:25 22:55 27:30 41.38  
9 Bob and Brian Rosenberger G2 1:36:18 24:41 34:23    
10 Donna Zimmer F50+ 1:44:17 26:44 42:22 35.48 +0.8
11 Roger Hartley M65+ 1:48:59 27:56 47:04 33.95 +2.3
12 Thomas H Mentrak M45+ 1:51:46 28:39 49:51 33.11 -0.3
13 Steve Mones M55+ 1:55:48 29:41 53:53 31.95 -0.6
14 Bill Shannon M70+ HVO 1:56:35 29:53 54:40 31.74  
15 Donna Terefenko F55+ 2:04:25 31:54 62:30 29.74 +0.1
16 Dave Urban M65+ DVOA 2:05:05 32:04 63:10 29.58 +3.2
17 Sheryl Meyer F55+ 2:11:46 33:47 69:51 28.08 +2.8
18 Carol Fink F60+ 2:13:07 34:07 71:12 27.80 -2.9
19 Andrea Hartley F55+ 2:17:13 35:11 75:18 26.97 -2.6
20 Kim Rager F45+ 2:18:25 35:29 76:30 26.73 -3.4
21 Susan Engard F55+ 2:25:18 37:15 83:23 25.47 -9.1
22 Roger Martin M65+ 2:41:56 41:31 100:01 22.85 -0.4
23 Kathy Urban F65+ DVOA 2:43:27 41:54 101:32 22.64 -2.7
24 Mark Steele M45+ 2:56:55 45:21 115:00 20.91  
25 Gary Brown M70+ 3:16:08 50:17 134:13 18.87  
  Charles Robinson G2 DNF --- ---    
  Maryann Cassidy   DNF --- --- 9.43  
  Mary Plunkett   DNF --- --- 9.43 -13.2
  Roger Broome   DNF --- --- 9.43  
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 145.0m
Num Controls 12
Average Time 100:26
Average Pace 29:52
Num Maps 29
Num Orienteers 31
Total Time 50:09:06
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 372
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M35+ 0:42:40 7:37 0:00 102.24 +0.4
2 Tom Overbaugh M50+ 0:55:00 9:49 12:20 79.31 +0.3
3 Karl Ahlswede M50+ 1:00:19 10:46 17:39 72.32 +6.7
4 Brian Supplee M55+ DVOA 1:06:40 11:54 24:00 65.43 +7.1
5 Vadim Masalkov M40+ 1:07:29 12:03 24:49 NC NC
6 Julie Keim F-21+ SVO 1:09:40 12:26 27:00 62.61 +7.4
7 Ron Bortz M60+ 1:10:03 12:30 27:23 62.27 -7.0
8 Scott Thatcher M50+ 1:15:03 13:24 32:23 58.12 +0.2
9 Ron Barron M55+ 1:26:16 15:24 43:36 50.57 +4.9
10 Bob Fink M60+ 1:27:16 15:35 44:36 49.99 -4.6
11 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 1:28:12 15:45 45:32 49.46 +0.5
12 Richard Plunkett M60+ 1:33:07 16:37 50:27 46.85 -1.5
13 John Swaren M50+ 1:33:09 16:38 50:29 46.83 -1.4
14 Erik Eddy M-21+ 1:33:26 16:41 50:46 46.69 -5.4
15 Dave Darrah M65+ DVOA 1:34:22 16:51 51:42 46.23 -0.4
16 Billy Allaband M50+ 1:37:53 17:28 55:13 44.56 -3.4
17 Anthony Distefano M-21+ 1:45:57 18:55 63:17 41.17 -5.2
18 Diane Reider F45+ 1:56:50 20:51 74:10 37.34 -0.6
19 John Buckley M-21+ 1:57:51 21:02 75:11 37.01 -4.8
20 Mike Borovicka M60+ 1:58:01 21:04 75:21 36.96 +3.9
21 Richard H Ebright M50+ 1:58:32 21:10 75:52 36.80 -4.3
22 Patrick Fetich G2 2:11:42 23:31 89:02    
23 Bob Burton M45+ 2:12:28 23:39 89:48 32.93 -1.6
24 Kim McCane M60+ 2:13:11 23:46 90:31 32.75 -3.8
25 Kathleen Geist F55+ DVOA 2:16:16 24:20 93:36 32.01 +0.6
26 Larry Geist M60+ DVOA 2:17:23 24:31 94:43 31.75 +0.1
27 Michael Forbes Sr M65+ 2:44:42 29:24 122:02 26.49 -7.2
    
Green Summary
Length 5.60km
Climb 190.0m
Num Controls 11
Average Time 98:16
Average Pace 17:32
Num Maps 27
Num Orienteers 28
Total Time 46:25:10
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 308
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M35+ 1:07:33 9:15 0:00 92.18 -7.4
2 Samuel Kolins M-21+ 1:09:14 9:29 1:41 89.94 +10.7
3 Andras Revesz M50+ 1:18:42 10:46 11:09 79.12 -0.8
4 Angelica Riley F40+ 1:19:01 10:49 11:28 78.80 +4.0
5 Istvan Nagy M50+ 1:25:31 11:42 17:58 72.81 -2.2
6 Len Policelli M45+ 1:36:41 13:14 29:08 64.40 +5.1
7 Mike Carter M45+ 1:50:58 15:12 43:25 56.11 -15.1
8 Doug Sevon M50+ 1:58:24 16:13 50:51 52.59 -5.1
9 Alexey Aprelev M40+ 3:10:33 26:06 123:00 32.68 -1.4
  Bill Wright   DNF --- --- 16.34  
    
Red Summary
Length 7.30km
Climb 290.0m
Num Controls 14
Average Time 89:39
Average Pace 13:38
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 14:56:37
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 140
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:104
Orienteers:135
Time:209:24:25
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.