Event Director:
Ann MacMullan
Course Design:
Vadim Masalkov/Clem McGrath

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Manish Patel G2 0:38:13 13:38 0:00    
2 Oriana, Emma and Jessica G3 0:52:58 18:55 14:45    
3 Roger Schicker M55+ 1:10:21 25:07 32:08 29.14  
4 Nestor Concha G2 1:21:58 29:16 43:45    
5 Oriana Riley F-10 DVOA 1:27:40 31:18 49:27 23.38 -4.3
6 Michael Ungaro G2 1:36:23 34:25 58:10    
7 Trish Graham G4 2:37:09 56:07 118:56    
  Beltran Rami   MP --- --- 11.69  
  Ann Wilheln G3 MP --- ---    
    
White Summary
Length 2.80km
Climb 50.0m
Num Controls 11
Average Time 64:58
Average Pace 29:49
Num Maps 9
Num Orienteers 19
Total Time 22:58:39
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 209
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Rich Boehme M45+ 0:42:15 12:25 0:00 59.84 +6.7
2 Brennen Hall M-14 1:09:50 20:32 27:35 36.20 +0.2
3 Hope Thatcher F-14 DVOA 1:15:07 22:05 32:52 33.66 +1.4
4 Bradley Hall M50+ 1:32:57 27:20 50:42 27.20 -2.9
5 Brian Stempin G2 1:36:29 28:22 54:14    
6 Roger Schicker M55+ 1:51:51 32:53 69:36 22.60  
7 Damian Brindell M55+ 2:00:52 35:32 78:37 20.92  
  David Dixon G3 DNF --- ---    
  John Tomczyk G2 DNF --- ---    
  AJ Riley   DSQ --- --- 10.46 -47.9
    
Yellow Summary
Length 3.40km
Climb 60.0m
Num Controls 10
Average Time 60:56
Average Pace 25:36
Num Maps 10
Num Orienteers 14
Total Time 11:45:50
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 140
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Daniel McGuigan M-21+ 1:03:39 13:32 0:00 50.27  
2 Kanstantsin Paulau M-14 1:17:00 16:22 13:21 41.55 -0.0
3 Lois Rothenberger F60+ 2:03:39 26:18 60:00 25.88  
4 Pat Burton F55+ DVOA 2:09:04 27:27 65:25 24.79 +2.3
5 Dave Morgan M75+ 2:19:41 29:43 76:02 22.91 -2.1
6 Gary Moore G2 2:22:10 30:14 78:31    
7 David Karkosak G3 2:27:26 31:22 83:47    
8 Pat Keim F55+ SVO 2:32:57 32:32 89:18 20.92 -5.0
9 Angry Gummi Bears G5 2:48:25 35:50 104:46    
  Rich Whiffen   DNF --- --- 10.46 -9.5
  Bob Agosta   MP --- --- 10.46 -20.8
    
Orange Summary
Length 4.70km
Climb 75.0m
Num Controls 15
Average Time 104:00
Average Pace 27:02
Num Maps 11
Num Orienteers 18
Total Time 37:34:43
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 270
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Caroline Holmgren F-18 Sibbo Vargarnia 0:46:39 12:36 0:00 58.24  
2 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 0:51:43 13:58 5:04 52.53 -0.3
3 Bev Hartline F60+ 0:52:57 14:18 6:18 51.31 +4.3
4 John Swaren M50+ 1:00:08 16:15 13:29 45.18 -3.0
5 Kim Rager F45+ 1:00:38 16:23 13:59 44.81 +14.7
6 Bob Meyer M55+ DVOA 1:05:07 17:35 18:28 41.72 -4.7
7 Ron Wood M70+ 1:06:16 17:54 19:37 41.00 -2.7
8 Daniel McGuigan M-21+ 1:06:50 18:03 20:11 40.65  
9 Jeff Riegner M40+ 1:08:37 18:32 21:58 39.59 +2.7
10 Susan Engard F55+ 1:16:43 20:44 30:04 35.41 +0.9
11 Neil Dolinger M45+ 1:26:18 23:19 39:39 31.48 -3.7
12 Fred Hartline M65+ 1:27:32 23:39 40:53 31.04 -1.9
13 Troop 807 G3 BS Troop 1:27:47 23:43 41:08    
14 Carol Fink F60+ DVOA 1:29:02 24:03 42:23 30.51 -0.1
15 Steve Mones M55+ 1:33:31 25:16 46:52 29.05 -3.5
16 Sheryl Meyer F55+ 1:38:42 26:40 52:03 27.53 +2.2
17 Dave Urban M65+ DVOA 1:42:54 27:48 56:15 26.40 +0.1
18 Kathy Urban F65+ DVOA 3:07:47 50:45 141:08 14.47 -10.9
  Carl Peterson   DNF --- --- 7.23 -19.6
    
Brown Summary
Length 3.70km
Climb 75.0m
Num Controls 14
Average Time 76:16
Average Pace 21:45
Num Maps 19
Num Orienteers 21
Total Time 27:04:45
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 294
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dayne Thatcher M-20 DVOA 0:56:46 11:49 0:00 63.98  
2 Dima Paulau M35+ 1:00:36 12:37 3:50 59.94 -6.7
3 Bob Fink M60+ DVOA 1:04:40 13:28 7:54 56.17 +1.6
4 Scott Thatcher M50+ DVOA 1:09:03 14:23 12:17 52.60 -5.3
5 Daria Babushok F35+ 1:19:18 16:31 22:32 45.80 -4.4
6 Sandy Ahlswede F40+ DVOA 1:22:56 17:16 26:10 43.80 -5.3
7 Jay Wilshire M50+ 1:24:11 17:32 27:25 43.15 -0.8
8 Richard H Ebright M50+ 1:27:44 18:16 30:58 41.40 +0.3
9 Dory Peterson F50+ 1:29:27 18:38 32:41 40.61 +2.8
10 Diane Reider F45+ 1:36:33 20:06 39:47 37.62 -0.3
11 Kathleen Geist F55+ DVOA 1:39:31 20:43 42:45 36.50 +5.1
12 Bob Burton M45+ DVOA 1:40:58 21:02 44:12 35.97 +1.5
13 Larry Geist M60+ DVOA 1:42:32 21:21 45:46 35.42 +3.7
14 Thomas H Mentrak M45+ 1:45:14 21:55 48:28 34.52 +1.1
15 Mike Borovicka M60+ 1:49:20 22:46 52:34 33.22 +0.1
16 Chris Young G2 2:32:40 31:48 95:54    
17 Sharon Siegler F65+ DVOA 2:36:44 32:39 99:58 23.17 -0.6
18 Christopher Hand G2 DVOA 2:41:33 33:39 104:47    
19 Deb Samans F60+ 2:57:02 36:52 120:16 20.52 -3.8
  Steven Aronson   DNF --- ---    
    
Green Summary
Length 4.80km
Climb 105.0m
Num Controls 21
Average Time 96:50
Average Pace 21:14
Num Maps 20
Num Orienteers 22
Total Time 37:31:01
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 462
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M35+ 0:41:03 7:27 0:00 106.79 +4.9
2 Vadim Masalkov M40+ 0:44:09 8:01 3:06 NC NC
3 Zac Barker M-18 0:57:29 10:27 16:26 76.26 +0.8
4 Tom Overbaugh M50+ 1:00:23 10:58 19:20 72.60 -6.4
5 Angelica Riley F40+ DVOA 1:04:16 11:41 23:13 68.21 -6.6
6 Karl Ahlswede M50+ DVOA 1:05:30 11:54 24:27 66.92 +1.4
7 Fred Reed M50+ DVOA 1:05:31 11:54 24:28 66.91 +0.6
8 Julie Keim F-21+ SVO 1:17:03 14:00 36:00 56.89 +1.7
9 Dave Darrah M65+ DVOA 1:31:52 16:42 50:49 47.72 +1.1
10 Kim McCane M60+ 2:08:32 23:22 87:29 34.10 -2.4
11 Rick Whiffen M60+ 2:08:50 23:25 87:47 34.02 -1.8
    
Red Summary
Length 5.50km
Climb 135.0m
Num Controls 27
Average Time 74:58
Average Pace 13:37
Num Maps 11
Num Orienteers 11
Total Time 13:44:38
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 297
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:80
Orienteers:105
Time:150:39:36
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.