Event Director:
Ed Scott
Course Design:
Ed Scott

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Steve Cool G2 P137 44:19 22:09 0:00    
2 Adam Hiller G3 P236 51:04 25:32 6:45    
3 Raymond Lambright   P236 55:16 27:38 10:57 43.21  
4 Joel Inderbitzen G2 P236 56:05 28:02 11:46    
5 Jessica Mull G2 P236 56:58 28:29 12:39    
6 Marc Baker G2 61:41 30:50 17:22    
7 James Mannix G2 89:31 44:45 45:12    
8 Jeremy Kirlin G3 P236 114:46 57:23 70:27    
    
White Summary
Length 2.00km
Climb 75.0m
Num Controls 8
Average Time 66:12
Average Pace 33:06
Num Maps 8
Num Orienteers 17
Total Time 19:29:54
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 136
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Heather Bartow F-14 28:02 11:40 0:00 37.34  
2 Chase Thatcher M-12 28:47 11:59 0:45 36.36 -7.2
3 Kaija Acuff-Passi   30:18 12:37 2:16 34.54 +2.2
4 Caleb Acuff-Passi M-12 37:00 15:25 8:58 28.29 -0.2
5 Marco Choma   41:39 17:21 13:37 25.13  
6 Dawn & Nikki G2 44:57 18:43 16:55    
7 Steph Zimmer F-18 47:20 19:43 19:18 22.11  
8 Arnesson Group G3 47:52 19:56 19:50    
9 Carol Fink F55+ 51:01 21:15 22:59 20.52 -3.1
10 Alex Dyson   52:41 21:57 24:39 19.87  
11 Tommy Hofmann G2 P236 52:44 21:58 24:42    
12 Nate Moore M-21+ 55:42 23:12 27:40 18.79  
13 Rob Schoenen G2 93:00 38:45 64:58    
14 Howard/Susan Rife G2 101:54 42:27 73:52    
15 Hyner Group G4 102:35 42:44 74:33    
    
Yellow Summary
Length 2.40km
Climb 90.0m
Num Controls 9
Average Time 54:22
Average Pace 22:39
Num Maps 15
Num Orienteers 24
Total Time 25:11:36
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 216
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Corey Thatcher M-14 60:17 13:29 0:00 49.59 +2.7
2 Rick Crompton M40+ 96:51 21:40 36:34 30.87 +0.7
3 Carl Peterson M60+ 97:10 21:44 36:53 30.77 -0.7
4 Susan Engard F50+ 98:45 22:05 38:28 30.27 +0.2
5 Roger Broome M45+ 104:58 23:28 44:41 28.48  
6 Meg McGoldrick F50+ 109:40 24:32 49:23 27.26 -2.6
7 Charlie Humphreys M50+ 110:35 24:44 50:18 27.03  
8 Scott Fitzpatrick G2 SVO 126:49 28:22 66:32    
9 Pat Keim F55+ 129:06 28:52 68:49 23.16 +2.2
10 Michaele Roat F35+ 135:47 30:22 75:30 22.02  
11 Jim Ludwig   179:29 40:09 119:12 16.66  
    
Orange Summary
Length 4.47km
Climb 140.0m
Num Controls 10
Average Time 113:35
Average Pace 25:24
Num Maps 11
Num Orienteers 12
Total Time 22:56:16
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 120
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Svetlana Frolenko F35+ 63:05 14:52 0:00 49.15 +6.1
2 Carl Marcus M65+ 63:24 14:57 0:19 48.90 +6.4
3 Bob Burg M60+ 64:12 15:08 1:07 48.29 -3.5
4 Bill Shannon M65+ 71:57 16:58 8:52 43.09 +4.8
5 Nikolay Frolenco M40+ 76:47 18:06 13:42 40.38 +2.9
6 Zac Barker M-14 83:35 19:42 20:30 37.09 -10.8
7 Mitch Zimmer M50+ 86:48 20:28 23:43 35.72  
8 Kathleen Geist F50+ DVOA 98:00 23:06 34:55 31.64 +2.2
9 Nancy Sharp F50+ 98:22 23:11 35:17 31.52 -5.8
10 Eugene Frolenko M-16 105:16 24:49 42:11 29.45 -4.6
11 Steve Ohrwaschel M45+ 108:08 25:30 45:03 28.67 -4.2
12 Kathy Urban F60+ 108:25 25:34 45:20 28.60 +5.2
13 Karen Ort F55+ 114:35 27:01 51:30 27.06 -0.5
14 Donna Terefenko F55+ 119:03 28:04 55:58 26.04 -3.8
15 Dennis.Mary Lurawski G2 119:08 28:05 56:03    
16 Marko Choma M-21+ 122:08 28:48 59:03 25.38  
17 Robert Frank M-16 149:57 35:21 86:52 20.68 -5.2
18 Mary Plunkett F55+ 158:26 37:21 95:21 19.57 -0.3
19 Chris Hand G3 180:18 42:31 117:13    
  Joe Sahl   DNF --- --- 9.78  
  Roger Martin   DNF --- --- 9.78 -10.6
  Steve Mones   DNF --- --- 9.78 -10.0
    
Brown Summary
Length 4.24km
Climb 115.0m
Num Controls 8
Average Time 90:31
Average Pace 24:43
Num Maps 22
Num Orienteers 25
Total Time 41:11:18
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 200
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ron Bortz M55+ 53:02 9:56 0:00 71.73 +3.7
2 Ralph Tolbert M55+ 68:59 12:56 15:57 55.15 +3.4
3 Bob Fink M55+ 69:02 12:57 16:00 55.11 +3.4
4 Sam Reed M-16 76:02 14:15 23:00 50.03 +0.6
5 Csaba Tiszttario M35+ HVO 76:43 14:23 23:41 49.59  
6 Brian Supplee M50+ 77:25 14:31 24:23 49.14 -9.3
7 Rob Wilkison M55+ 80:57 15:11 27:55 46.99 -3.4
8 Bob Gross M50+ 85:29 16:02 32:27 44.50 +0.5
9 John Ort M60+ 91:09 17:06 38:07 41.74 +5.5
10 Julie Keim F-21+ SVO 92:09 17:17 39:07 41.28 -4.5
11 Tracy Acuff F40+ 92:15 17:18 39:13 41.24 -2.7
12 Mike Galler M-21+ WCOC 92:51 17:25 39:49 40.97  
13 Dale Parson M50+ 94:31 17:43 41:29 40.25  
14 Tim Walsh M60+ 99:42 18:42 46:40 38.16 +1.4
15 Harvey Lape M60+ 109:30 20:32 56:28 34.74 -2.4
16 Larry Geist M55+ 115:53 21:44 62:51 32.83 +4.2
17 Mike Borovicka M55+ 116:01 21:46 62:59 32.79 +1.9
18 Rich Plunkett M60+ 124:24 23:20 71:22 30.58 -5.0
19 Michael Forbes M60+ 136:07 25:32 83:05 27.95 -5.8
20 Dave Urban M60+ 141:20 26:30 88:18 26.92 -2.2
21 Deb Samens F55+ 189:43 35:35 136:41 20.05 -3.9
22 Kern / Berg G2 197:52 37:07 144:50    
    
Green Summary
Length 5.33km
Climb 200.0m
Num Controls 14
Average Time 103:41
Average Pace 19:27
Num Maps 22
Num Orienteers 23
Total Time 41:18:58
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 322
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M-21+ 51:41 8:00 0:00 93.74 -1.5
2 Vadim Masalkov M35+ 60:39 9:23 8:58 79.89 +0.4
3 Marie Arnesson F-21+ 65:41 10:10 14:00 73.76  
4 Andras Revesz M45+ 67:11 10:23 15:30 72.12 -3.3
5 Tom Overbaugh M45+ 68:14 10:33 16:33 71.01 +1.2
6 Fred Reed M50+ 73:10 11:19 21:29 66.22 +7.1
7 Mark Cornish M50+ 73:10 11:19 21:29 66.22 -1.4
8 Hunter Cornish M-20 73:43 11:24 22:02 65.73 -7.5
9 Petr Hartman M45+ 80:15 12:25 28:34 60.37 -6.3
10 Sergi Federov M-21+ 83:06 12:51 31:25 58.30 -18.2
11 Scott Thatcher M45+ 89:37 13:52 37:56 54.06 -5.0
12 Dennis Zurawiski M60+ 90:32 14:00 38:51 53.52 +13.0
13 Udaya Bollineni M35+ 92:09 14:15 40:28 52.58 -3.3
14 Dan Barker M50+ 93:17 14:26 41:36 51.94 +5.5
15 Bob Hubner M60+ 94:13 14:35 42:32 51.42 -1.6
16 Ury Backiev M45+ 102:14 15:49 50:33 47.39 -6.0
17 Dylan Singley M-16 102:42 15:53 51:01 47.18 -5.1
18 Yung Serups G3 103:06 15:57 51:25    
19 Andrey Starikovsky M45+ 115:48 17:55 64:07 41.84 -2.9
20 Rick Whiffen M55+ 124:55 19:20 73:14 38.79 +1.0
21 Paul Ort M-21+ 138:30 21:26 86:49 34.98  
    
Red Summary
Length 6.46km
Climb 245.0m
Num Controls 16
Average Time 87:48
Average Pace 13:35
Num Maps 21
Num Orienteers 23
Total Time 34:10:05
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 368
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:99
Orienteers:124
Time:184:18:07
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.