Event Director:
Erik Eddy
Course Design:
Erik Eddy

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Manish Patel   0:38:34 15:25 0:00 52.95  
2 Ted Huck G3 0:55:17 22:06 16:43    
3 Emily Metzger F-14 0:57:47 23:06 19:13 35.34  
4 Oriana Riley F-10 DVOA 1:06:50 26:44 28:16 30.56 +2.9
5 James Ruth G2 1:16:46 30:42 38:12    
6 Patrick Wieand G3 1:23:52 33:32 45:18    
7 Brenda Harder F70+ 1:46:24 42:33 67:50 19.19 +0.5
    
White Summary
Length 2.50km
Climb 110.0m
Num Controls 12
Average Time 69:21
Average Pace 27:44
Num Maps 7
Num Orienteers 12
Total Time 14:00:34
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 144
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Joseph Rudzinski M-14 0:49:07 16:22 0:00 46.33  
2 Brennen Hall M-14 0:49:37 16:32 0:30 45.86 +9.8
3 AJ Riley M-12 1:00:05 20:01 10:58 37.87 -20.5
4 Victor Frolenko M-10 DVOA 1:11:45 23:55 22:38 31.71 -4.2
5 Michael Chinn G3 BS Troop 1:12:14 24:04 23:07    
6 Blake Stoffers M50+ 1:21:54 27:18 32:47 27.78 -0.9
7 Kathy Urban F65+ DVOA 1:23:06 27:42 33:59 27.38 +2.0
8 Anthony Lee G3 BS Troop 1:26:33 28:51 37:26    
9 Sue Harford F55+ 1:34:35 31:31 45:28 24.06  
10 Paul Schumann M50+ DVOA 1:34:36 31:32 45:29 24.05  
11 Val Nordquist   1:40:15 33:25 51:08 22.70  
12 Gary Kocher M65+ 1:45:24 35:08 56:17 21.59 +0.1
13 Ryan Cleary G3 BS Troop 1:53:32 37:50 64:25    
14 Amelie/Julien Thomasset G3 2:04:21 41:27 75:14    
15 Brayden MacMinn G2 BS Troop 2:26:05 48:41 96:58    
16 Ryan Sanfilippo G3 BS Troop 2:31:12 50:24 102:05    
  Jebodiah Metzger   DNF --- --- 10.79 +2.2
  Bradley Hall   MP --- --- 10.79 -19.3
    
Yellow Summary
Length 3.00km
Climb 125.0m
Num Controls 10
Average Time 82:27
Average Pace 30:55
Num Maps 18
Num Orienteers 29
Total Time 45:26:10
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 290
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Rich Boehme M45+ 1:28:20 19:37 0:00 53.51 +0.4
2 Nick Reed   1:49:20 24:17 21:00 43.23  
3 Bob Rycharski M55+ DVOA 1:50:20 24:31 22:00 42.84 +1.0
4 Vince Viscomi M-21+ 1:56:28 25:52 28:08 40.58  
5 Laurens Fein M-21+ 1:59:56 26:39 31:36 39.41  
6 Mark Kern M65+ 2:03:44 27:29 35:24 38.20 -1.1
7 Adam Steiner M-21+ 2:07:38 28:21 39:18 37.03 +0.2
8 Don Kluchinski M45+ 2:22:54 31:45 54:34 33.07 -1.4
9 Carol Kluchinski F45+ 2:30:38 33:28 62:18 31.38 -0.8
10 Bob Agosta M55+ 2:31:37 33:41 63:17 31.17 -0.1
11 Stephanie Zimmer F-21+ DVOA 2:55:14 38:56 86:54 26.97  
12 John Metzger M35+ 3:03:29 40:46 95:09 25.76 -0.6
  Ann Marie   DNF --- --- 12.88  
  Pat Keim   SVO DNF --- --- 12.88 -13.1
  Rolf Mayrhofer   DNF --- --- 12.88  
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 185.0m
Num Controls 15
Average Time 106:38
Average Pace 29:37
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 26:39:38
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 225
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Nikolay Frolenko M40+ DVOA 0:57:55 17:02 0:00 63.81 +15.6
2 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 1:04:57 19:06 7:02 56.90 +4.0
3 Mitch Zimmer M55+ 1:18:53 23:12 20:58 46.85 +6.5
4 Ed Niemann M60+ DVOA 1:21:01 23:49 23:06 45.62 -1.7
5 Ann MacMullan F40+ 1:21:12 23:52 23:17 45.51 -1.6
6 Bob Rycharski M55+ DVOA 1:30:57 26:45 33:02 40.63 -1.2
7 Lauren Steiner F-21+ 1:31:48 27:00 33:53 40.26 +0.1
8 Donna Zimmer F50+ DVOA 1:44:13 30:39 46:18 35.46 +0.7
9 Steve Mones M55+ 1:44:49 30:49 46:54 35.26 +2.7
10 Nick Reed G3 1:55:55 34:05 58:00    
11 Barbara Kurr F60+ 2:03:29 36:19 65:34 29.93  
12 Donna Terefenko F55+ DVOA 2:04:51 36:43 66:56 29.60 -0.0
13 Susan Engard F55+ 2:19:01 40:53 81:06 26.58 -7.9
14 Deb Samans F60+ 2:33:46 45:13 95:51 24.03 -0.3
15 Kathleen Geist F55+ DVOA 2:44:20 48:20 106:25 22.49 -8.9
16 Carl Peterson M65+ 2:55:42 51:40 117:47 21.03 -5.8
  Susan Rife   DNF --- --- 10.52  
  Ed Scott   DVOA DNF --- --- 10.52 -43.7
  Carol Fink   DVOA DNF --- --- 10.52 -20.1
  Lauren MacMullan   MP --- --- 10.52  
    
Brown Summary
Length 3.40km
Climb 105.0m
Num Controls 11
Average Time 87:38
Average Pace 32:13
Num Maps 20
Num Orienteers 22
Total Time 33:04:39
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 242
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Petr Hartman M50+ DVOA 1:02:09 11:57 0:00 81.33 +5.8
2 Angelica Riley F40+ DVOA 1:02:16 11:58 0:07 81.17 +6.3
3 Ron Bortz M60+ DVOA 1:07:46 13:01 5:37 74.59 +5.3
4 Karl Ahlswede M50+ DVOA 1:08:00 13:04 5:51 74.33 +8.8
5 Ryan Tuskey M35+ 1:23:17 16:00 21:08 60.69 +2.1
6 David Webber M50+ HVO 1:29:03 17:07 26:54 56.76  
7 Julie Keim F-21+ SVO 1:29:06 17:08 26:57 56.73 +1.5
8 Billy Allaband M50+ 1:34:51 18:14 32:42 53.29 +5.3
9 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 1:38:12 18:53 36:03 51.47 +2.5
10 Tracy Acuff F45+ 1:42:34 19:43 40:25 49.28  
11 Bob Fink M60+ DVOA 1:43:59 19:59 41:50 48.61 -6.0
12 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:47:17 20:37 45:08 47.11 -7.3
13 Brian Supplee M55+ DVOA 1:50:32 21:15 48:23 45.73 -12.6
14 Steven Aronson M50+ 1:52:44 21:40 50:35 44.84 +1.8
15 Jay Wilshire M50+ 1:57:15 22:32 55:06 43.11 -0.9
16 Janet Tryson F55+ EMPO 2:02:29 23:33 60:20 41.27  
17 Richard H Ebright M50+ 2:06:39 24:21 64:30 39.91 -1.2
18 Dale Parson M55+ 2:28:50 28:37 86:41 33.96  
19 Mike Borovicka M60+ 2:33:06 29:26 90:57 33.01 -0.1
20 Dory Peterson F50+ 2:33:49 29:34 91:40 32.86 -4.9
21 Rick Whiffen M60+ 2:39:21 30:38 97:12 31.72 -4.1
22 Larry Geist M60+ DVOA 2:40:17 30:49 98:08 31.53 -0.2
  Diane Reider   DNF --- --- 15.77 -22.2
  Chris Del Nio   DNF --- --- 15.77  
  Sharon Siegler   DVOA DNF --- --- 15.77 -8.0
  Pete Taylor   DNF --- --- 15.77 -36.7
  Daria Babushok   DNF --- --- 15.77 -34.5
    
Green Summary
Length 5.20km
Climb 175.0m
Num Controls 14
Average Time 88:38
Average Pace 20:55
Num Maps 27
Num Orienteers 27
Total Time 39:53:32
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 378
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergiy Gnatiouk M45+ HVO 1:18:30 9:48 0:00 97.04  
2 Samuel Kolins M-21+ 1:30:00 11:15 11:30 84.64 +5.4
3 Mike Carter M45+ 1:58:40 14:50 40:10 64.19 -7.0
4 Len Policelli M45+ 2:03:24 15:25 44:54 61.73 +2.4
5 Glen Tryson M55+ EMPO 2:09:34 16:11 51:04 58.79  
6 Bob Huebner M65+ 2:30:43 18:50 72:13 50.54 -5.4
    
Red Summary
Length 8.00km
Climb 315.0m
Num Controls 16
Average Time 115:08
Average Pace 14:23
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 11:30:51
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 96
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M35+ DVOA 1:44:27 10:33 0:00 95.33 -4.2
2 Zac Barker M-18 2:16:37 13:47 32:10 72.88 -2.5
3 Charles Carrick M45+ QOC 3:30:21 21:14 105:54 47.33  
4 Mark Walsh M50+ 4:37:31 28:01 173:04 35.88 -3.9
    
Blue Summary
Length 9.90km
Climb 375.0m
Num Controls 23
Average Time 182:14
Average Pace 18:24
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 12:08:56
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 92
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:97
Orienteers:115
Time:182:44:20
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.