Event Director:
Ed Scott
Course Design:
Ed Scott

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Group B Cub Pack 508 G6 1:04:41 29:24 0:00    
2 Group A Cub Pack 508 G6 1:07:22 30:37 2:41    
3 Ken Ralston G2 1:19:03 35:55 14:22    
    
White Summary
Length 2.20km
Climb 80.0m
Num Controls 9
Average Time 70:22
Average Pace 31:59
Num Maps 3
Num Orienteers 14
Total Time 15:50:24
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 126
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Greg Kauffman M40+ 31:03 10:00 0:00 45.69  
2 Bev Hartline F60+ 34:43 11:11 3:40 NC NC
3 Edward Gallagher G2 39:17 12:40 8:14    
4 Brian Speizer G3 55:07 17:46 24:04    
5 Bill Herron G2 57:13 18:27 26:10    
6 Kelly Kolson F-21+ 1:06:45 21:31 35:42 21.25  
7 Courtney Forte F-0 1:06:55 21:35 35:52 21.20  
8 Caleb Acuff-Passi M-14 1:10:19 22:40 39:16 20.17 -6.4
9 Jared Haber G2 1:12:08 23:16 41:05    
10 Brian Gallagher G2 1:14:42 24:05 43:39    
11 Jason Davis G4 1:17:11 24:53 46:08    
12 Amanda Wright G2 1:19:27 25:37 48:24    
13 Delia Vey G2 1:20:38 26:00 49:35    
14 Jordan Smith G2 1:21:47 26:22 50:44    
15 James Young G2 1:28:19 28:29 57:16    
16 Stacie Wineholt G2 1:29:45 28:57 58:42    
17 Nicco Delnero G2 1:32:04 29:41 61:01    
18 Paul Bryan G2 1:55:37 37:17 84:34    
19 Kristen Palm G4 2:05:25 40:27 94:22    
  James Chavez G2 DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 105.0m
Num Controls 10
Average Time 69:55
Average Pace 23:44
Num Maps 20
Num Orienteers 40
Total Time 49:47:24
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 400
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Anthony Knarr M-16 44:32 11:43 0:00 56.24 +4.7
2 Constantine Paula M-12 52:25 13:47 7:53 47.78  
3 Christine Alaniz F-20 1:00:52 16:01 16:20 41.15  
4 David Karst M45+ 1:01:53 16:17 17:21 40.47 +3.2
5 Nigel Spencer-Maggs M40+ 1:02:06 16:20 17:34 40.33 -0.1
6 Michael Metzger M45+ 1:14:48 19:41 30:16 33.48  
7 Leonard Martin M35+ 1:24:42 22:17 40:10 29.57 +10.9
8 Patrick Trongo G2 1:25:40 22:32 41:08    
9 Becky Hughes G2 1:27:02 22:54 42:30    
10 Blake Stoffers M50+ 1:29:33 23:33 45:01 27.97 -5.1
11 Shawn Cable M-21+ 1:31:40 24:07 47:08 27.32  
12 Gary Kocher M60+ 1:32:37 24:22 48:05 27.04 +2.9
13 Pat Burton F55+ DVOA 1:45:39 27:48 61:07 23.70 +0.2
14 Elizabeth Kenawell G3 1:49:01 28:41 64:29    
15 Alexander Dyson M50+ 1:55:28 30:23 70:56 21.69 -3.9
16 Dan Powell G6 1:56:52 30:45 72:20    
17 Kyle Dierolf G2 2:01:47 32:02 77:15    
18 Mary McKelvie G2 2:03:25 32:28 78:53    
19 Eileen Martin G2 2:05:21 32:59 80:49    
20 Pat Keim F55+ SVO 2:14:19 35:20 89:47 18.65 -5.7
21 Stephen Kohler G3 2:23:05 37:39 98:33    
22 Sue Heckler G2 2:27:02 38:41 102:30    
23 Csjetan Berger G2 2:41:07 42:23 116:35    
24 David Karkosak M55+ 2:50:00 44:44 125:28 14.73 -2.7
  Walt Sock G2 DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 3.80km
Climb 120.0m
Num Controls 9
Average Time 98:26
Average Pace 26:59
Num Maps 25
Num Orienteers 42
Total Time 73:20:52
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 378
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Allan Whalley M45+ 34:56 10:35 0:00 66.98  
2 Patrick Wilshire M-21+ 42:04 12:44 7:08 55.62  
3 Bev Hartline F60+ 43:51 13:17 8:55 53.36 +3.5
4 John De Wolf M50+ 47:30 14:23 12:34 49.26 +2.6
5 Trish Krantz G2 56:02 16:58 21:06    
6 Mitch Zimmer M55+ 56:51 17:13 21:55 41.16  
7 Paul Loiacono G2 56:57 17:15 22:01    
8 Fred Hartline M65+ 59:09 17:55 24:13 39.55 +2.4
9 Susan Engard F50+ 1:03:53 19:21 28:57 36.62 +0.9
10 Tim Walsh M60+ 1:07:00 20:18 32:04 34.92 -2.9
11 Carl Peterson M65+ 1:09:14 20:58 34:18 33.79 +8.7
12 Jay Wilshire M45+ 1:16:05 23:03 41:09 30.75 -7.5
13 Ken Miraski M55+ 1:17:26 23:27 42:30 30.22 -2.7
14 Gregory Vey M35+ 1:18:26 23:46 43:30 29.83 +0.7
15 Chris Vey M60+ 1:22:12 24:54 47:16 28.46  
16 Sheryl Meyer F55+ 1:24:55 25:43 49:59 27.55 +2.3
17 Kathy Urban F60+ DVOA 1:27:59 26:39 53:03 26.59 +1.5
18 Judy Scott F60+ DVOA 1:35:37 28:58 60:41 24.47 -6.0
19 Tory Lingg F65+ 1:35:54 29:03 60:58 24.40 +1.9
20 Frank Pater M60+ 1:45:06 31:50 70:10 22.26 -4.6
21 Mary Plunkett F60+ 1:47:07 32:27 72:11 21.84 -2.0
22 Steve Mones M50+ 2:01:41 36:52 86:45 19.23 -10.7
    
Brown Summary
Length 3.30km
Climb 90.0m
Num Controls 8
Average Time 73:10
Average Pace 22:10
Num Maps 22
Num Orienteers 24
Total Time 28:42:54
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 192
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Brian Supplee M50+ DVOA 1:15:54 13:05 0:00 61.39 +1.6
2 Ury Backiev M45+ 1:23:15 14:21 7:21 55.97 +0.1
3 Tracy Acuff F45+ 1:29:56 15:30 14:02 51.81 +12.7
4 Bob Gross M50+ 1:35:49 16:31 19:55 48.63 +10.1
5 Carl Marcus M65+ 1:36:26 16:37 20:32 48.32 +0.9
6 Bob Meyer M55+ 1:38:44 17:01 22:50 47.19 -7.2
7 Richard Plunkett M60+ 1:47:00 18:26 31:06 43.54 -0.0
8 Dale Parson M55+ 1:55:13 19:51 39:19 40.44 +3.0
9 Steven Aronson M50+ 2:11:04 22:35 55:10 35.55 -2.9
10 Kim Rager F40+ 2:11:18 22:38 55:24 35.49 -0.1
11 Alex Duffy M-20 2:17:19 23:40 61:25 33.93  
12 Mike Borovicka M60+ 2:19:18 24:01 63:24 33.45 +1.4
13 Dave Urban M60+ DVOA 2:21:42 24:25 65:48 32.88 -1.0
14 Bob Burton M40+ DVOA 2:23:37 24:45 67:43 32.44 -2.7
15 Michael Forbes Sr M60+ 2:29:36 25:47 73:42 31.14 +2.4
16 Kim McCane M55+ 2:30:23 25:55 74:29 30.98 +0.8
17 Larry Geist M55+ 2:38:30 27:19 82:36 29.40 -2.3
18 Sharon Siegler F60+ DVOA 2:47:10 28:49 91:16 27.87 -2.1
19 Deb Samans F55+ 2:53:38 29:56 97:44 26.83 +0.2
  David Seifrit G2 DNF --- ---    
  Neil Dolinger   MP --- --- 13.42 -21.4
    
Green Summary
Length 5.80km
Climb 230.0m
Num Controls 14
Average Time 113:36
Average Pace 21:39
Num Maps 21
Num Orienteers 22
Total Time 39:45:52
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 308
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ioana Fleming F-21+ QOC 1:26:21 12:20 0:00 65.85  
2 Brian Fleming M-21+ QOC 1:42:43 14:40 16:22 55.35  
3 Doug Sevon M45+ 1:43:06 14:43 16:45 55.15 +4.6
4 Jon Prine M-21+ 1:47:25 15:20 21:04 52.93 -6.5
5 Charles Carrick M40+ QOC 2:10:42 18:40 44:21 43.50  
6 Rick Whiffen M60+ 2:29:55 21:25 63:34 37.93 -0.7
7 Peter Nealley M45+ 2:33:27 21:55 67:06 37.05 -6.7
  Louis Mongin   MP --- --- 18.53  
    
Red Summary
Length 7.00km
Climb 250.0m
Num Controls 18
Average Time 104:12
Average Pace 17:00
Num Maps 8
Num Orienteers 8
Total Time 13:53:39
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 144
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:99
Orienteers:150
Time:221:21:05
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.