Event Director:
Sharon Siegler
Course Design:
Randy Hall
Notes:
Chasing the Star A-Event

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chase Thatcher M-12 13:35 7:59 0:00 46.80 +3.3
2 Anthony Knarr M-14 14:04 8:16 0:29 45.19 +4.9
3 Pavel Temkin M-14 14:15 8:22 0:40 44.61  
4 Heather Campbell F-14 14:46 8:41 1:11 43.05 +4.7
5 Zachary Lyons M-14 ROC 14:56 8:47 1:21 42.57  
6 Corey Thatcher M-14 15:03 8:51 1:28 42.24 -4.7
7 Peter Zakrevski M-10 19:17 11:20 5:42 32.96 +7.7
8 Robbie Graham M-12 OOC 24:00 14:07 10:25 26.49  
9 Richard Crompton M40+ 27:08 15:57 13:33 23.43 -6.7
10 Janet Porter F55+ 27:30 16:10 13:55 23.12 +6.0
11 Ethan Hall M-10 NEOC 31:25 18:28 17:50 20.23  
12 Tommy Graham M-10 OOC 32:57 19:22 19:22 19.29  
13 Nikki Singley F-14 40:17 23:41 26:42 15.78 -13.3
  Caleb Acuff-Passi   DNF --- --- 7.89 -20.6
    
White Summary
Length 1.70km
Climb 10.0m
Num Controls 13
Average Time 20:39
Average Pace 13:05
Num Maps 14
Num Orienteers 14
Total Time 4:49:13
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 182
White Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Memund Daltveit M50+ BOK 18:11 7:16 0:00 71.87  
2 Bob Lux M60+ UNO 19:01 7:36 0:50 68.72  
3 Glen Tryson M55+ HVO 19:40 7:52 1:29 66.45  
4 Stanislav Rachitskiy M50+ NEOOC 19:44 7:53 1:33 66.23  
5 Ethan Childs M-16 GMOC 20:01 8:00 1:50 65.29  
6 Alison Campbell F-18 21:24 8:33 3:13 61.07 +1.1
7 Kristin Hall F40+ NEOC 21:25 8:34 3:14 61.02  
8 Fred Reed M50+ 21:30 8:36 3:19 60.78 +1.7
9 Marketa Graham F40+ OOC 21:33 8:37 3:22 60.64  
10 Dean Sturtevant M50+ NEOC 21:37 8:38 3:26 60.46  
11 Tim Parson M50+ NEOC 21:47 8:42 3:36 59.99  
12 Harrison Schell M-16 Westtown OC 21:59 8:47 3:48 59.45  
13 Nathan Ohrwaschel M-16 22:05 8:50 3:54 59.18 +8.9
14 Eric Frysinger M-18 22:34 9:01 4:23 57.91 +15.0
15 Dylan Singley M-16 23:01 9:12 4:50 56.78 +4.5
16 FrancisT Miller M-18 23:06 9:14 4:55 56.57  
17 Carl Childs M50+ GMOC 23:08 9:15 4:57 56.49  
18 George Walker M65+ WCOC 23:15 9:18 5:04 56.21  
19 Ken Walker Sr M55+ CSU 23:53 9:33 5:42 54.72  
20 Wendy Johnecheck F35+ NEOC 24:09 9:39 5:58 54.11  
21 Bob Huebner M60+ 24:15 9:42 6:04 53.89 +0.9
22 Susan DeWitt F40+ WCOC 24:22 9:44 6:11 53.63  
23 Valeriy Doverov M60+ HVO 24:43 9:53 6:32 52.87  
24 Dagmar Merkova F35+ QOC 24:45 9:54 6:34 52.80  
25 Alex Kerr M70+ GVOC 24:50 9:56 6:39 52.62  
26 Pete Bundschuh M50+ UNO 24:51 9:56 6:40 52.59  
27 Kris Beecroft F45+ QOC 25:07 10:02 6:56 52.03  
28 Chase Crompton M-16 25:10 10:04 6:59 51.93 +3.3
29 George Minarik M60+ BAOC 25:13 10:05 7:02 51.82  
30 Meg Parson F-16 NEOC 25:16 10:06 7:05 51.72  
31 Bob Bullions M65+ HVO 25:32 10:12 7:21 51.18  
32 Brian Chang M-18 25:35 10:14 7:24 51.08 +9.7
33 Calvin Underwood M-18 NEOC 25:38 10:15 7:27 50.98  
34 Ben Parson M-16 NEOC 25:40 10:16 7:29 50.92  
35 Ron Bortz M55+ 25:42 10:16 7:31 50.85 -17.1
36 DanielC Miller M-16 25:44 10:17 7:33 50.78 +9.7
37 Mark Frank M50+ 25:48 10:19 7:37 50.65 -7.8
38 Mary Jo Childs F55+ GMOC 26:23 10:33 8:12 49.53  
39 Gayle Ryan F40+ QOC 26:30 10:36 8:19 49.31  
40 Bob Fink M55+ 26:57 10:46 8:46 48.49 -3.3
41 Valerie Meyer F50+ 27:13 10:53 9:02 48.02  
42 Donald Davis M65+ QOC 27:24 10:57 9:13 47.70  
43 Jim Hall M60+ COK 27:28 10:59 9:17 47.58  
44 Csaba Tiszttarto M35+ HVO 27:42 11:04 9:31 47.18  
45 Nancy Koehler F45+ UNO 27:43 11:05 9:32 47.15  
46 Guy Olsen M50+ HVO 27:58 11:11 9:47 46.73  
47 Rob Wilkison M55+ 28:07 11:14 9:56 46.48 -3.9
48 Heidi Onkst F45+ OCIN 28:29 11:23 10:18 45.88  
49 Anne Daltveit F50+ BOK 28:30 11:24 10:19 45.85  
50 Albina Zakrevski F40+ 28:37 11:26 10:26 45.67 -2.8
51 Janet Tryson F55+ HVO 29:18 11:43 11:07 44.60  
52 Michael De Wolf M-16 29:35 11:50 11:24 44.17 -2.7
53 Pia K Webb F35+ CSU 29:49 11:55 11:38 43.83  
54 Jonathan De Wolf M-18 29:51 11:56 11:40 43.78 -4.2
55 Dan Barker M50+ 30:09 12:03 11:58 43.34 -3.0
56 Zac Barker M-14 30:32 12:12 12:21 42.80 -5.1
57 Lex Bundschuh F50+ UNO 30:38 12:15 12:27 42.66  
58 Tracy Acuff F40+ 30:43 12:17 12:32 42.55 -1.4
59 Keg Good F50+ QOC 30:53 12:21 12:42 42.32  
60 Mairead Young F40+ HOC 30:55 12:22 12:44 42.27  
61 Shelagh Pepper F45+ Stars 31:58 12:47 13:47 40.88  
62 Gary Thies M60+ HOC 32:04 12:49 13:53 40.75  
63 Mary Frank F45+ 32:24 12:57 14:13 40.33 -4.4
64 Megan Donahue F45+ SVO 32:41 13:04 14:30 39.99  
65 Patricia Mace F45+ QOC 32:41 13:04 14:30 39.99  
66 Bill Shannon M65+ 33:02 13:12 14:51 39.56 +1.2
67 Amy Huebner F35+ 33:45 13:30 15:34 38.72  
68 Lynette Walker F65+ WCOC 33:50 13:32 15:39 38.63  
69 Ellen Stibler F40+ HVO 34:44 13:53 16:33 37.63  
70 John De Wolf M45+ 34:59 13:59 16:48 37.36  
71 Howard Frysinger M50+ 35:39 14:15 17:28 36.66  
72 Sylvia Klassen F-18 ROC 35:44 14:17 17:33 36.57  
73 Yuri Zakrevski M-18 DVOA 37:26 14:58 19:15 34.91 +4.9
74 Tom Shorty M-0 38:23 15:21 20:12 34.05  
75 FrancisL Miller M55+ 38:33 15:25 20:22 33.90 -4.1
76 Lisa Carr F40+ NTOA 39:30 15:48 21:19 33.08  
77 Claire Dell F65+ OCIN 40:24 16:09 22:13 32.35  
78 Melissa Trout F-21+ TSN 41:28 16:35 23:17 31.52  
79 Libi Polivka F40+ WCOC 42:14 16:53 24:03 30.94  
80 Barbara Dominie F50+ CNYO 42:47 17:06 24:36 30.55  
81 Stephanie Martineau F60+ WPOC 45:40 18:16 27:29 28.62  
82 Theo Zaharia M65+ 48:17 19:18 30:06 27.07 -3.1
83 Deborah Samans F55+ 48:49 19:31 30:38 26.77 +2.8
84 Susan Klassen F45+ ROC 49:20 19:44 31:09 26.49  
85 Linda Chen F55+ 51:35 20:38 33:24 25.33 +6.1
86 Dennis Porter M50+ 53:02 21:12 34:51 24.64 -13.3
87 Betsy Hawes F65+ HVO 54:00 21:36 35:49 24.20  
88 Trish Strat F-0 QOC 54:04 21:37 35:53 24.17  
89 Alison Frysinger F50+ 54:27 21:46 36:16 24.00  
90 Robert Frank M-16 54:34 21:49 36:23 23.95 -1.9
91 Kathy Urban F60+ 58:42 23:28 40:31 22.26 -1.2
92 Marit Davis F70+ QOC 59:31 23:48 41:20 21.96  
  Mark Mace   QOC MP --- --- 10.98  
  George Hawes   HVO MP --- --- 10.98  
  Carol De Wolf   MP --- --- 10.98  
  Kathleen Bannister   ROC MP --- --- 10.98  
    
Green Summary
Length 2.50km
Climb 55.0m
Num Controls 15
Average Time 29:59
Average Pace 12:31
Num Maps 96
Num Orienteers 96
Total Time 47:58:55
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 1440
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Hillary Saeger F-21+ NEOC 21:04 6:47 0:00 82.77  
2 Andy Hall M35+ NEOC 21:08 6:49 0:04 82.51  
3 Samantha Saeger F-21+ NEOC 22:25 7:13 1:21 77.79  
4 Martin Farenfield M40+ GAOC 23:08 7:27 2:04 75.38  
5 Viktoria Brautigam F-21+ WCOC 23:46 7:40 2:42 73.37  
6 Clinton Morse M45+ WCOC 23:58 7:43 2:54 72.76  
7 Pavlina Brautigam F-21+ WCOC 24:04 7:45 3:00 72.45  
8 Andrew Childs M-20 GMOC 24:09 7:47 3:05 72.20  
9 Vadim Masalkov M35+ 24:25 7:52 3:21 71.42 -8.0
10 Mark Voit M45+ SVO 24:38 7:56 3:34 70.79  
11 Angelica Riley F35+ 24:45 7:59 3:41 70.45 +2.0
12 Emily Kemp F-21+ OOC 24:52 8:01 3:48 70.12  
13 Stefan Slutsky M45+ HVO 25:02 8:04 3:58 69.66  
14 Robert Holmes M35+ ROC 25:04 8:05 4:00 69.56  
15 Corinne Porter F-21+ 25:22 8:10 4:18 68.74 +2.5
16 Daniel Schaublin M45+ HVO 25:25 8:11 4:21 68.61  
17 Carl Underwood M-20 NEOC 25:33 8:14 4:29 68.25  
18 Cristina Luis F-21+ DVOA 25:42 8:17 4:38 67.85  
19 Jeffrey Saeger M55+ NEOC 25:57 8:22 4:53 67.20  
20 Petr Polivka M45+ WCOC 26:00 8:23 4:56 67.07  
21 Dayne Thatcher M-16 26:14 8:27 5:10 66.47 +8.6
22 Istvan Nagy M45+ 26:36 8:34 5:32 65.55 -5.3
23 Randy Kemp M45+ OOC 27:03 8:43 5:59 64.46  
24 Alexis Rzewski M45+ WPOC 27:05 8:44 6:01 64.38  
25 Victoria Campbell F-21+ USMAOC 27:49 8:58 6:45 62.69  
26 Alan Young M40+ HVO 28:05 9:03 7:01 62.09  
27 Audrun Utskarpen F-21+ CSU 28:08 9:04 7:04 61.98  
28 Daria Babushok F-21+ 28:52 9:18 7:48 60.41 +2.9
29 Mark Dominie M45+ CNYO 29:02 9:21 7:58 60.06  
30 Andras Revesz M45+ 29:09 9:24 8:05 59.82 -15.6
31 Rick DeWitt M45+ WCOC 29:12 9:25 8:08 59.72  
32 Nadim Ahmed M45+ QOC 29:55 9:39 8:51 58.29  
33 Udaya Bollineni M35+ 30:22 9:47 9:18 57.42 +1.5
34 Scott Thatcher M45+ 31:15 10:04 10:11 55.80 -3.3
35 Val Duca F35+ Stars 31:21 10:06 10:17 55.62  
36 Charlotte MacNaughton F-21+ FWOC 31:23 10:07 10:19 55.56  
37 Peggy Dickison F45+ OK 31:24 10:07 10:20 55.53  
38 Clare Durand F-21+ LAOC 32:15 10:24 11:11 54.07  
39 Francis Hogle M65+ 34:58 11:16 13:54 49.87 +2.7
40 Mark Webb M40+ CSU 36:17 11:42 15:13 48.06  
41 Julie Keim F-21+ SVO 39:12 12:38 18:08 44.48 -1.3
42 Stephen Stibler M35+ HVO 40:06 12:56 19:02 43.48  
43 David Cramer M45+ 49:40 16:01 28:36 35.11 +1.4
44 Rick Worner M60+ ROC 50:52 16:24 29:48 34.28  
  R. Victor Klassen   ROC MP --- --- 17.14  
  Rob Tryson   EMPO NC --- ---    
    
Red Summary
Length 3.10km
Climb 58.0m
Num Controls 18
Average Time 27:27
Average Pace 9:15
Num Maps 46
Num Orienteers 46
Total Time 21:02:42
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 828
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Eric Bone M-21+ COC 20:03 5:43 0:00 97.63  
2 Ross Smith M-21+ CSU 20:04 5:44 0:01 97.55  
3 William Hawkins M-21+ CSU 20:08 5:45 0:05 97.23  
4 Jon Torrance M35+ QOC 20:22 5:49 0:19 96.11  
5 Eddie Bergeron M35+ SVO 20:37 5:53 0:34 94.95 -7.6
6 Brian Graham M-21+ OOC 20:52 5:57 0:49 93.81  
7 Wil Smith M-21+ Falcon 21:06 6:01 1:03 92.77  
8 Leif Anderson M-21+ SAMM 21:22 6:06 1:19 91.62  
9 Erin Schirm M-21+ HVO 21:28 6:08 1:25 91.19  
10 Gerald Yip M-21+ OCIN 21:28 6:08 1:25 91.19  
11 Gregory Balter M45+ 21:42 6:12 1:39 90.21 -3.3
12 Ian Finlayson M-21+ NEOC 21:43 6:12 1:40 90.14  
13 Joe Brautigam M-21+ WCOC 21:52 6:14 1:49 89.52  
14 Andy Strat M-21+ QOC 22:12 6:20 2:09 88.18  
15 Wyatt Riley M35+ 22:16 6:21 2:13 87.91 -3.3
16 Michael Sandstrom M-21+ HVO 22:34 6:26 2:31 86.74  
17 Ken Walker Jr M-21+ CSU 22:35 6:27 2:32 86.68  
18 Jonathan Campbell M-21+ USMAOC 22:41 6:28 2:38 86.30  
19 Clem McGrath M-21+ 22:45 6:30 2:42 86.05 -9.2
20 Thomas Carr M-21+ NTOA 22:49 6:31 2:46 85.79  
21 Tom Hollowell M45+ 23:15 6:38 3:12 84.19 -13.1
22 Brendan Shields M-21+ CSU 23:23 6:40 3:20 83.71  
23 Adrian Zissos M45+ FWOC 23:39 6:45 3:36 82.77  
24 Ted Good M40+ QOC 23:46 6:47 3:43 82.36  
25 Eric Kemp M-21+ OOC 24:01 6:51 3:58 81.51  
26 Martin Bjurner M-21+ TOC 24:21 6:57 4:18 80.39  
27 Michael Norris M-21+ USMAOC 24:26 6:58 4:23 80.12  
28 Ian Smith M-21+ CSU 24:33 7:00 4:30 79.74  
29 Peter Gagarin M60+ CSU 24:47 7:04 4:44 78.99  
30 Nikolay Nachev M-21+ COC 24:49 7:05 4:46 78.88  
31 Christopher Gross M-21+ 25:21 7:14 5:18 77.22 +3.3
32 David Pruden M50+ QOC 25:56 7:24 5:53 75.48  
33 Christoph Zurcher M-21+ RMOC 26:04 7:26 6:01 75.10  
34 David Onkst M45+ QOC 26:34 7:35 6:31 73.68  
35 Sergei Fedorov M-21+ 26:36 7:36 6:33 73.59 -2.9
36 Jeff Schapiro M45+ NEOC 26:39 7:36 6:36 73.45  
37 Tor Gudmundsen M-21+ EWOC 26:49 7:39 6:46 73.00  
38 Dylan Thies M-21+ HOC 26:50 7:40 6:47 72.95  
39 Jordan Laughlin M-20 USMAOC 27:07 7:44 7:04 72.19  
40 Tom Strat M50+ QOC 27:09 7:45 7:06 72.10  
41 Sergiy Gnatiouk M40+ 27:28 7:50 7:25 71.27 -18.7
42 J-J Cote M-21+ RMOC 27:32 7:52 7:29 71.10  
43 Jan Merka M35+ QOC 28:00 8:00 7:57 69.91  
44 Ed White M-21+ O-UTAH 28:37 8:10 8:34 68.41  
45 Michael Lyons M40+ ROC 28:44 8:12 8:41 68.13  
46 Chris Steere M35+ 29:11 8:20 9:08 67.08 +5.5
47 Mark Fochesato M-21+ UNO 30:10 8:37 10:07 64.89  
48 Nathaniel Lyons M-21+ ROC 30:39 8:45 10:36 63.87  
49 Mitch Collinsworth M45+ ROC 31:37 9:02 11:34 61.91  
50 John Crowther M-21+ RMOC 34:04 9:44 14:01 57.46  
51 Eric Smith M60+ CNYO 36:31 10:26 16:28 53.61  
  Nick Duca   Stars MP --- --- 26.80  
    
Blue Summary
Length 3.50km
Climb 83.0m
Num Controls 22
Average Time 24:24
Average Pace 7:06
Num Maps 52
Num Orienteers 52
Total Time 21:09:17
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 1144
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:208
Orienteers:208
Time:95:00:07
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.