Event Director:
Brad Whitmore
Course Design:
Mihai Verew
Notes:
2010 Mid Atlantic Champs (won by DVOA)

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Anthony (AJ) Riley M-10 21:35 15:25 0:00 32.17 -6.9
2 Michelle Frank F-10 DVOA 23:05 16:29 1:30 30.08 -1.7
3 Nicole Lennon F-10 QOC 27:23 19:33 5:48 25.36  
4 Alexis Merka M-0 QOC 29:16 20:54 7:41 23.73  
5 Oriana Riley F-8 DVOA 29:58 21:24 8:23 23.17 +3.1
    
White Summary
Length 1.40km
Climb 50.0m
Num Controls 0
Average Time 26:15
Average Pace 18:45
Num Maps 5
Num Orienteers 5
Total Time 2:11:17
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 0
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Max Lennon M-10 QOC 18:17 7:10 0:00 68.56  
2 Dagmar Merkova F35+ QOC 21:59 8:37 3:42 57.02  
3 Ryan Beatty M-0 SVO 26:08 10:14 7:51 47.97  
4 Maywin Liu F45+ SVO 27:21 10:43 9:04 45.83  
5 Laudeir Gomes M-0 QOC 28:38 11:13 10:21 43.78  
6 Don Ames M-0 QOC 33:03 12:57 14:46 37.93  
7 Mary Plunkett F60+ 47:42 18:42 29:25 26.28 +2.4
8 Dot Garber F65+ 57:40 22:36 39:23 21.74  
9 Aaron Simpson M-20 63:24 24:51 45:07 19.77  
  Kristi Oriutt   QOC MP --- --- 9.89  
  Brett Beatty   SVO MP --- --- 9.89  
    
Yellow Summary
Length 2.55km
Climb 75.0m
Num Controls 0
Average Time 29:28
Average Pace 14:07
Num Maps 11
Num Orienteers 11
Total Time 5:24:12
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 0
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Joe Isch M50+ SVO 51:04 16:28 0:00 36.23  
2 Scott Fitzpatrick M50+ SVO 52:45 17:00 1:41 35.08  
3 Addie Nolan F-16 QOC 53:52 17:22 2:48 34.35  
4 Alex Dyson M50+ 56:52 18:20 5:48 32.54  
5 Steve Mones M50+ 64:02 20:39 12:58 28.89 -1.1
6 Lydia Andrews F-0 QOC 67:22 21:43 16:18 27.47  
7 Pat Keim F55+ SVO 67:28 21:45 16:24 27.42 +3.1
8 Kathy Urban F60+ DVOA 76:52 24:47 25:48 24.07 -1.0
9 Pat Burton F55+ DVOA 85:06 27:27 34:02 21.74 -1.8
10 WPOC Group G2 WPOC 87:43 28:17 36:39    
11 Karla Hulett F-0 QOC 90:26 29:10 39:22 20.46  
12 Kirsten Johnson F-0 QOC 99:46 32:10 48:42 18.55  
13 Brad Dunkin Grp G2 SVO 124:40 40:12 73:36    
14 Amy Louden F-0 QOC 137:04 44:12 86:00 13.50  
  Sherry Sterling   QOC MP --- --- 6.75  
    
Orange Summary
Length 3.10km
Climb 90.0m
Num Controls 0
Average Time 74:20
Average Pace 25:41
Num Maps 15
Num Orienteers 17
Total Time 22:07:25
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 0
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Alisa Raitanen F-18 47:19 11:11 0:00 65.25 +7.6
2 Greg Lennon M50+ QOC 48:34 11:28 1:15 63.57  
3 Francis Hogle M65+ QOC 52:16 12:21 4:57 59.07  
4 Kathleen Lennon F45+ QOC 58:08 13:44 10:49 53.11  
5 Ed Scott M65+ DVOA 59:57 14:10 12:38 51.50 -2.7
6 Tim Gilbert M65+ QOC 66:34 15:44 19:15 46.38  
7 Mary Frank F50+ DVOA 67:35 15:58 20:16 45.68 -1.9
8 Rob Wilkison M60+ DVOA 83:43 19:47 36:24 36.88 -14.7
9 Bob Burton M40+ DVOA 91:45 21:41 44:26 33.65 -1.5
10 Sheryl Meyer F55+ 110:40 26:09 63:21 27.90 +2.7
11 Robert Frank M-18 DVOA 113:23 26:48 66:04 27.23 -4.1
12 Kim Mihalek F40+ SVO 139:21 32:56 92:02 22.16  
13 Suzanne Izzo F70+ QOC 141:38 33:28 94:19 21.80  
  Tom Gray   WPOC DNF --- --- 10.90  
  Marit Davis   QOC DNF --- --- 10.90  
  Linda Gray   WPOC DNF --- --- 10.90  
  Alex Dyson   MP --- --- 10.90  
  Dwight Johnson   QOC MP --- --- 10.90  
  Ted Good   QOC MP --- --- 10.90  
    
Brown Summary
Length 4.23km
Climb 165.0m
Num Controls 0
Average Time 56:53
Average Pace 19:39
Num Maps 19
Num Orienteers 19
Total Time 18:00:53
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 0
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tim Good M50+ QOC 57:54 11:14 0:00 72.77  
2 Tom Strat M55+ QOC 60:06 11:40 2:12 70.11  
3 Tom Nolan M55+ QOC 64:48 12:34 6:54 65.03  
4 Mark Frank M50+ DVOA 65:57 12:48 8:03 63.89 -0.7
5 Ury Backiev M45+ 67:03 13:01 9:09 62.84 +6.9
6 Heidi Onkst F45+ QOC 72:10 14:00 14:16 58.39  
7 Jeremy DeBons M-0 QOC 74:55 14:32 17:01 56.24  
8 Robert Meyer M55+ DVOA 81:20 15:47 23:26 51.81 -2.6
9 Brian Fleming M-21+ QOC 86:56 16:52 29:02 48.47  
10 Jim Wolfe M60+ WPOC 89:46 17:25 31:52 46.94  
11 Julie Keim F-21+ SVO 90:27 17:33 32:33 46.59 +0.8
12 Sandy Ahlswede F40+ DVOA 90:49 17:38 32:55 46.40 -1.8
13 Gary Smith M55+ QOC 92:00 17:51 34:06 45.80  
14 Brian Supplee M50+ DVOA 93:47 18:12 35:53 44.93 -14.8
15 Mark Mace M55+ QOC 94:02 18:15 36:08 44.81  
16 John Landers M55+ QOC 96:45 18:47 38:51 43.55  
17 Lynn Miller F-0 SVO 99:48 19:22 41:54 42.22  
18 Rich Plunkett M60+ 106:01 20:35 48:07 39.75 -3.8
19 Dave Urban M60+ DVOA 106:20 20:38 48:26 39.63 +5.8
20 Tom Wells M40+ QOC 111:23 21:37 53:29 37.83  
21 Nyall Meredith M55+ QOC 121:07 23:31 63:13 34.79  
22 Patti Mace F45+ QOC 122:33 23:47 64:39 34.38  
23 Jim Bohrer M-0 SVO 132:46 25:46 74:52 31.74  
    
Green Summary
Length 5.15km
Climb 185.0m
Num Controls 0
Average Time 90:22
Average Pace 17:32
Num Maps 23
Num Orienteers 23
Total Time 34:38:43
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 0
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Florin Tencariu M35+ 66:39 10:45 0:00 88.74 +3.0
2 Angelica Riley F40+ DVOA 74:11 11:57 7:32 79.73 -0.3
3 Istvan Nagy M50+ 76:10 12:17 9:31 77.65 -1.6
4 Mihai Sirbu M45+ QOC 82:33 13:18 15:54 71.65  
5 Ioana Fleming F-21+ QOC 84:56 13:41 18:17 69.64  
6 Sam Listwak M55+ QOC 90:16 14:33 23:37 65.52  
7 Zac Barker M-16 92:47 14:57 26:08 63.75 -0.5
8 Jim Rayburn M45+ SVO 96:29 15:33 29:50 61.30  
9 Darren Aldinger M-0 102:01 16:27 35:22 57.98  
10 Karl Ahlswede M45+ DVOA 102:25 16:31 35:46 57.75 -8.4
11 Kim Jepsen M-14 QOC 107:48 17:23 41:09 54.87  
12 Pete Naelley M45+ 124:27 20:04 57:48 47.53 +3.8
13 Svetlana Sokolova F-21+ QOC 128:52 20:47 62:13 45.90  
14 Virginia Stratton F-21+ QOC 137:59 22:15 71:20 42.87  
15 David Levine M35+ QOC 144:37 23:19 77:58 40.90  
16 Rick Whiffen M60+ 158:08 25:30 91:29 37.40 -1.3
  Jay Zech   SVO MP --- --- 18.70  
  Ben Ahlswede   DVOA MP --- --- 18.70  
    
Red Summary
Length 6.20km
Climb 235.0m
Num Controls 0
Average Time 92:47
Average Pace 16:50
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 27:50:18
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 0
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dan Barker M50+ OVT 0:00 0:00    
2 Wyatt Riley M35+ 78:19 8:51 78:19 109.90 +6.4
3 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 98:39 11:09 98:39 87.25 -3.6
4 Jan Merka M35+ QOC 99:36 11:16 99:36 86.41  
5 Dave Onkst M45+ QOC 103:18 11:41 103:18 83.32  
6 Jon Torrance M35+ OOC 104:59 11:52 104:59 81.98  
7 Greg Ahlswede M-20 DVOA 123:16 13:56 123:16 69.82 -10.4
  David Pruden   QOC MP --- --- 34.91  
    
Blue Summary
Length 8.84km
Climb 295.0m
Num Controls 0
Average Time 76:00
Average Pace 9:49
Num Maps 8
Num Orienteers 8
Total Time 10:08:07
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 0
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:99
Orienteers:101
Time:120:20:55
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.