Event Director:
Janet Porter
Course Design:
Rob Wilkison

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matthew Littleton G2 41:13 21:41 0:00    
2 Mikhail Leder G3 HVO 45:49 24:06 4:36    
3 Zach Anderson G2 BS Troop 46:51 24:39 5:38    
4 Valentina Grigoryeva F65+ HVO 47:30 25:00 6:17 54.87  
5 Brandon Ditchey G2 BS Troop 1:02:47 33:02 21:34    
6 Nicholas Inverso G4 BS Troop 1:08:12 35:53 26:59    
7 David Gunther G4 BS Troop 1:09:45 36:42 28:32    
8 Malva Arvidsson F-0 1:10:14 36:57 29:01 37.11  
  Tyler McHale G2 BS Troop DNF --- ---    
    
White Summary
Length 1.90km
Climb 65.0m
Num Controls 11
Average Time 50:15
Average Pace 29:45
Num Maps 9
Num Orienteers 21
Total Time 18:28:41
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 231
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Anna Breton F-12 HVO 38:54 13:53 0:00 41.27  
2 Elina Breton F-14 HVO 41:00 14:38 2:06 39.16  
3 Danny Ceonzo G2 BS Troop 42:03 15:01 3:09    
4 Peter Zakrevski M-12 46:13 16:30 7:19 34.74  
5 Christian Malkemes G2 BS Troop 49:10 17:33 10:16    
6 Ken Ford G2 BS Troop 49:44 17:45 10:50    
7 Ryan Taugher M-0 54:44 19:32 15:50 29.33  
8 Paul Ceonzo M50+ BS Troop 1:10:18 25:06 31:24 22.84  
9 Mary Sevon F45+ 1:10:46 25:16 31:52 22.69 -2.8
10 Sergey Gulevsky M-12 DVOA 1:13:08 26:07 34:14 21.95  
11 Bob Littleton G2 1:17:05 27:31 38:11    
12 Matt Ceonzo M-18 BS Troop 1:17:46 27:46 38:52 20.65  
13 Matt Legato G2 BS Troop 1:21:30 29:06 42:36    
14 Ricky Hosage G2 BS Troop 1:29:53 32:06 50:59    
15 Dorothy Reddy F60+ 1:32:08 32:54 53:14 17.43  
16 Sanjeev Rao G2 BS Troop 1:32:30 33:02 53:36    
17 Jeremy Bedient G2 BS Troop 1:37:55 34:58 59:01    
18 David Lackenmier G2 BS Troop 1:42:07 36:28 63:13    
19 Kyle Jenkins G2 1:44:27 37:18 65:33    
20 Kevin Kelly G2 1:47:48 38:30 68:54    
21 Sean Kennedy G2 BS Troop 2:17:18 49:02 98:24    
  Yoshznao Nukui G5 MP --- ---    
  Betsy Paxton   MP --- --- 8.71  
    
Yellow Summary
Length 2.80km
Climb 90.0m
Num Controls 12
Average Time 69:24
Average Pace 27:09
Num Maps 23
Num Orienteers 39
Total Time 43:47:57
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 468
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Zachary Schroeder M-20 USMAOC 56:27 12:32 0:00 80.54  
2 Charles Whitaker M-20 USMAOC 57:34 12:47 1:07 78.97  
3 Ian Jones M-20 USMAOC 1:01:06 13:34 4:39 74.41  
4 Andrew Eck M-18 USMAOC 1:04:30 14:20 8:03 70.49  
5 William McDonald M-18 USMAOC 1:11:25 15:52 14:58 63.66  
6 Andrew Mitchell M-20 USMAOC 1:12:16 16:03 15:49 62.91  
7 Donald LeBlanc M-18 USMAOC 1:22:21 18:18 25:54 55.21  
8 David Seifrit M35+ 1:23:18 18:30 26:51 54.58  
9 Aleck Breton M-16 HVO 1:31:53 20:25 35:26 49.48  
10 Madeline Grucella F-18 USMAOC 1:38:50 21:57 42:23 46.00  
11 Theodore Fong M-18 USMAOC 1:39:36 22:08 43:09 45.65  
12 William Tucker M-20 USMAOC 1:39:37 22:08 43:10 45.64  
13 Eugene Berezovski M-16 1:42:23 22:45 45:56 44.40 +12.8
14 Heather Campbell F-16 1:47:26 23:52 50:59 42.32 +1.5
15 John Grantz M35+ USMAOC 1:57:09 26:02 60:42 38.81  
16 Christopher Hand M40+ DVOA 2:02:48 27:17 66:21 37.02  
17 Brian Henning G2 BS Troop 2:20:19 31:10 83:52    
18 Steven Ross G2 BS Troop 2:23:08 31:48 86:41    
19 Steve Ross M40+ BS Troop 2:23:53 31:58 87:26 31.60  
20 John Barr M-20 USMAOC 2:28:15 32:56 91:48 30.67  
21 Dot Garber F65+ 2:41:19 35:50 104:52 28.18  
22 Pat Burton F55+ DVOA 2:47:38 37:15 111:11 27.12 +3.6
23 Dory Peterson F45+ 2:51:54 38:12 115:27 26.45 -6.7
24 Diane Reider F45+ 2:53:01 38:26 116:34 26.28 -8.3
25 Yuri Zakrevski M-20 2:56:49 39:17 120:22 25.71  
  Kaija Acuff-Passi   DNF --- --- 12.86  
  Gary Zurawski   DNF --- --- 12.86  
  Devin Zurawski   DNF --- --- 12.86  
  Chase Thatcher   DVOA DNF --- --- 12.86 -42.3
  Rich Epp G2 BS Troop DNF --- ---    
  Mark McCormick   USMAOC DNF --- --- 12.86  
  Taylor Hirschey   USMAOC DNF --- --- 12.86  
  Brett Belzer   DNF --- --- 12.86  
  Caleb Acuff-Passi   DNF --- --- 12.86 -13.8
  Leonard Martin   MP --- --- 12.86 -5.9
    
Orange Summary
Length 4.50km
Climb 175.0m
Num Controls 12
Average Time 80:25
Average Pace 25:01
Num Maps 35
Num Orienteers 38
Total Time 51:38:22
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 456
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 1:03:40 16:19 0:00 71.58 +13.4
2 Larry Pedersen M60+ 1:25:37 21:57 21:57 53.23 +4.4
3 Nadya Popova F60+ HVO 1:32:54 23:49 29:14 49.05  
4 Bill Shannon M70+ HVO 1:54:22 29:19 50:42 39.85  
5 Carol Fink F55+ DVOA 2:11:02 33:35 67:22 34.78 +4.0
6 John Ort M60+ DVOA 2:48:04 43:05 104:24 27.11  
7 Fred Hartline M65+ 2:57:03 45:23 113:23 25.74 -11.4
8 Sheryl Meyer F55+ 3:14:36 49:53 130:56 23.42 -1.8
  Lynn Aldrich   DNF --- --- 11.71  
  Kathy Urban   DVOA DNF --- --- 11.71 -13.4
  Matt Marshall   DNF --- --- 11.71  
  Susan Engard   DNF --- --- 11.71 -24.0
  Carl Peterson   DNF --- --- 11.71 -13.4
  Dennis Zurawski Sr   DNF --- --- 11.71 -16.4
  Sergey Lesnichin   HVO MP --- --- 11.71  
    
Brown Summary
Length 3.90km
Climb 125.0m
Num Controls 11
Average Time 68:29
Average Pace 32:55
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 17:07:18
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 165
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Overbaugh M50+ 1:16:35 15:00 0:00 78.58 +1.5
2 Jonathan Bangert M-20 USMAOC 1:20:35 15:48 4:00 74.68  
3 Brian Supplee M50+ DVOA 1:30:50 17:48 14:15 66.25 +6.5
4 Ed Scott M65+ DVOA 1:32:47 18:11 16:12 64.86 +10.6
5 Scott Thatcher M50+ DVOA 1:33:12 18:16 16:37 64.57 +2.9
6 Bob Meyer M55+ 1:33:37 18:21 17:02 64.28 +9.9
7 Ron Bortz M55+ 1:35:42 18:45 19:07 62.89 -8.2
8 Daria Babushok F-21+ 1:36:08 18:50 19:33 62.60  
9 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 1:44:49 20:33 28:14 57.42 +7.2
10 Kris Beecroft F45+ QOC 1:48:29 21:16 31:54 55.48  
11 Brian Komoroski M-21+ 1:49:33 21:28 32:58 54.93 -1.0
12 Jeff Huddle M-20 USMAOC 1:54:36 22:28 38:01 52.51  
13 Nikolay Frolenko M40+ 2:01:48 23:52 45:13 49.41 +0.5
14 Albina Zakrevski F40+ 2:12:15 25:55 55:40 45.51  
15 Richard H Ebright M50+ 2:19:53 27:25 63:18 43.02 -1.9
16 Corey Thatcher M-16 DVOA 2:24:38 28:21 68:03 41.61 -16.2
17 Ron Barron M55+ 2:31:19 29:40 74:44 39.77 -4.6
18 Bev Hartline F60+ 2:37:30 30:52 80:55 38.21 -11.6
19 Katherine Ebright F-18 DVOA 2:59:30 35:11 102:55 33.53 -5.8
  Bob Rycharski   DVOA DNF --- --- 16.76 -22.5
  Tracy Acuff   DNF --- --- 16.76 -22.3
  Charity Masaitis   USMAOC DNF --- --- 16.76  
  Brian Sutherland   USMAOC DNF --- --- 16.76  
  Dave Urban   DVOA DNF --- --- 16.76 -17.1
  George Hart   DNF --- --- 16.76  
  David Desch   DNF --- --- 16.76  
  Bob Burton   DVOA DNF --- --- 16.76 -18.4
  John Campbell   DNF --- --- 16.76 -56.4
    
Green Summary
Length 5.10km
Climb 195.0m
Num Controls 13
Average Time 77:59
Average Pace 22:32
Num Maps 28
Num Orienteers 28
Total Time 36:23:46
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 364
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergiy Gnatiouk M40+ HVO 1:09:25 10:03 0:00 108.36  
2 Keith Andersen M-20 USMAOC 1:10:41 10:14 1:16 106.41  
3 Jenny Arvidsson F35+ 1:18:26 11:22 9:01 95.90 +10.9
4 Angelica Riley F40+ DVOA 1:28:20 12:48 18:55 85.15 +5.1
5 Istvan Nagy M50+ 1:34:27 13:41 25:02 79.64 +0.4
6 Michael Norris M-21+ USMAOC 1:41:49 14:45 32:24 73.88  
7 Hugh MacMullan IV M40+ DVOA 1:45:01 15:13 35:36 71.62 -5.4
8 Mihai Veres M45+ SVO 1:47:14 15:32 37:49 70.14 +13.0
9 Dennis Zurawski Jr M40+ 1:47:50 15:37 38:25 69.75 +0.9
10 Mark Cornish M50+ 1:51:58 16:13 42:33 67.18  
11 Zac Barker M-16 1:55:49 16:47 46:24 64.95 +0.7
12 Jason Trump M-20 USMAOC 1:56:00 16:48 46:35 64.84  
13 Hannah Burgess F-20 USMAOC 1:56:33 16:53 47:08 64.54  
14 Nolan Miles M-18 USMAOC 1:58:33 17:10 49:08 63.45  
15 Bernard Breton M50+ HVO 2:01:51 17:39 52:26 61.73  
16 Petr Hartman M45+ DVOA 2:06:30 18:20 57:05 59.46 -16.2
17 Bob Huebner M60+ 2:14:59 19:33 65:34 55.72 +1.5
18 Michael Rodriguez M-21+ USMAOC 2:17:40 19:57 68:15 54.64  
19 Bob Fink M60+ DVOA 2:53:28 25:08 104:03 43.36 -12.8
20 Dan Barker M50+ 3:08:03 27:15 118:38 40.00 -10.7
21 Rick Whiffen M60+ 3:19:42 28:56 130:17 37.67 -1.0
  Doug Sevon   DNF --- --- 18.83 -31.7
  Ross Chesaniuk   USMAOC DNF --- --- 18.83  
  Matthew Luehrmann   USMAOC DNF --- --- 18.83  
  Andrew Scholle   USMAOC DNF --- --- 18.83  
    
Red Summary
Length 6.90km
Climb 235.0m
Num Controls 17
Average Time 99:22
Average Pace 17:08
Num Maps 25
Num Orienteers 25
Total Time 41:24:19
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 425
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Magnus Arvidsson M35+ 1:19:27 8:55 0:00 107.42 +10.8
2 Vadim Masalkov M40+ 1:21:31 9:09 2:04 104.69 +6.2
3 Wyatt Riley M35+ 1:21:50 9:11 2:23 104.29 +0.8
4 Sergei Zhyk M-21+ 1:24:53 9:32 5:26 100.54 +18.0
5 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 1:26:42 9:44 7:15 98.43 +7.6
6 Gregory Balter M45+ 1:34:31 10:37 15:04 90.29 +2.2
7 Florin Tencariu M35+ 1:34:42 10:38 15:15 90.12 +4.4
8 Andis Vitolins M45+ HVO 1:41:46 11:26 22:19 83.86  
9 Kevin Culberg M-21+ USMAOC 2:05:46 14:07 46:19 67.86  
10 Karl Ahlswede M45+ DVOA 2:07:03 14:16 47:36 67.17 +1.0
11 Jeremy Coglan M35+ HVO 2:19:03 15:37 59:36 61.38  
12 Udaya Bollineni M35+ 3:09:22 21:16 109:55 45.07 -5.1
13 Charles Carrick M40+ QOC 3:37:10 24:24 137:43 39.30  
  Dan Brannen   HVO DNF --- --- 19.65  
  Clem McGrath   DVOA DNF --- --- 19.65 -78.4
    
Blue Summary
Length 8.90km
Climb 300.0m
Num Controls 17
Average Time 100:15
Average Pace 12:59
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 25:03:46
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 255
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:150
Orienteers:181
Time:233:54:09
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.